evae
10.01.05,20:09
Ahojte, chcela by som sa spýtať ohľadom PHM-ky. Máme momentálne dve autá v prenájme, jedno je dlhodobo a využíva sa kompletne len na firemné účely a druhé máme občas k dispozícii, keď je nedostatok. Môžem odrátať DPH a môžem to dávať vôbec do nákladov? A čo sa týka PHMky, na stavbe mali požičané od nejakého známeho auto, bezplatne, s tým, že sme ako firma hradili len PHM. Chcela som to dať "nenápadne" k tým dvom, ale benzín je iný :) Ako mám postupovať s DPH a účtovaním?
gita
22.03.05,13:22
Ja mám podobný prípad, účtujem dve spriaznené firmy -s.r.o a združenie FO. Auto je v majetku vo FO, zaplatená cestná daň. Jazdí na ňom ten istý človek-je FO aj konateľ s.r.o. Chcem náklady na PHM do výšky 5000/mes. s DPH vyfakturovať s.r.o čke. Mám fakturovať konkrétne jazdy? alebo prenájom vozidla?
Socha
24.02.06,09:25
Vidím, že ohľadom PHM aj prenajatých áut je tu toho dosť popísané, ale pravdu povediac odpoveď na moju otázku som nenašla.
Prenajali sme auto druhej firme, ktorá si zaplatila cestnú daň a všetky náklady aj čo sa týka PHM znáša ona - podľa zmluvy. Na jednu služobnú cestu sme si však toto auto zobrali my a teraz neviem čo sa týka PHM - môžem si dať do nákladov bločky (čo s DPH?) alebo bude lepšie keď vypočítam náhradu za PHM podľa odjazdených km?
Viete mi niekto poradiť? :o
Vianocka
25.02.06,12:15
Evae:
predpokladam, ze existuje zmluva o prenajme motoroveho vozidla a v nej ste si stanovili podmienky prenajmu. Zvycajne je zmluva koncipovana tak, ze ide o cisty prenajom a naklady suvisiace s prevadzkou auta si hradi najomca. Ak pouzivate auto v suvislosti s podnikatelskou cinnostou, potom su naklady na PHM danove s moznostou odpoctu DPH (bud plny odpocet alebo koeficient, resp. aj bez naroku na odpocet, ak uskutocnujete len oslobodene plnenie), ale predpokladam, ze pojde o plny narok na odpocet DPH. Co sa tyka danovej uznatelnosti nakladov za PHM, treba ich spotrebu posudzovat vzhladom na udaje uvedene v technickom preukaze (normovana spotreba - danova, nadspotreba - nedanova). Ale to je ti zrejme jasne.
A co sa tyka toho auta, ktore nemate "oficialne" prenajate, mozno by sa dalo vyuzit aj ustanovenie obc. zakonnika a to, ze sa jedna o bezplatnu obciansku vypomoc (nie som pravnik) a postupovala by som, ako v predchadzajucom texte.
Mozno sa este niekto vyjadri.
Prepac, prave som si vsimla, ze tvoj prispevok je stareho data, tak neviem, ci som aktualna. Ale aj tak to tu necham.
Socha
28.02.06,13:17
Prosím Vás naozaj mi neviete nikto poradiť s mojim problémom (viď. môj príspevok?), či si môžem uplatniť priamo PHM alebo radšej vypočítať náhrady za prejazdené kilometre podľa priložených blokov z PHM?