LIZINKA
07.02.07,20:40
Čo by ste poradili 55 ročnej žene, bez vlastného príjmu, ktorá nikdy nepracovala ( započítalo sa jej nejakých 5 rokov) a chcela by sa zabezpečiť na dôchodok? Dobrovoľné poistenie ? Komerčné poistenie? Sporenie? :rolleyes:
Ďakujem.
Johanka
07.02.07,19:43
Bohatého ženícha ;) .
ajobs
07.02.07,19:57
Naozaj teraz je ťažké niečo zmysluplné poradiť, takáto žena bez poznania konkrétnych údajov bude mať veľmi nízky dôchodok, ktorý bude silne konvergovať k číslu 0.
LIZINKA
09.02.07,19:09
Horeuvedená žena bola dnes opäť za mnou, aby som jej poradila. Najradšej by som jej posunula radu od JOHANKY, ale nemala som odvahu. Naliehala na mňa, že musím niečo vymyslieť. Ale ja naozaj ani netuším, čo s tým. Poraďte niečo... aspoň to, ako sa jej zbaviť...!
ajobs
09.02.07,19:26
Horeuvedená žena bola dnes opäť za mnou, aby som jej poradila. Najradšej by som jej posunula radu od JOHANKY, ale nemala som odvahu. Naliehala na mňa, že musím niečo vymyslieť. Ale ja naozaj ani netuším, čo s tým. Poraďte niečo... aspoň to, ako sa jej zbaviť...!

Napíš aspoň podrobnosti, trebárs údaje z výpisu individuálneho účtu poistenca (mala ho dostať už minulý alebo predminulý rok od Sociálnej poisťovne) - z toho sa dá stanoviť približná výška budúceho dôchodku.
A napíš, čo vlastne ona chce - teda čo rozumie pod slovami "zabezpečiť sa na dôchodok" - spýtaj sa jej na to, čo si pod tým predstavuje.
LIZINKA
09.02.07,19:32
Výpis mi donesie až v týždni, už som ho pýtala. Potom dám vedieť. "Zabezpečíť ..." myslela - dostávať nejaké peniaze. Má muža podnikateľa a chce ju zamestnať za min. mzdu, aby dostávala dôchodok. Mne sa to ale moc nezdá. Platiť z min. mzdy všetky odvody ...a aký bude z toho dôchodok? Asi nič moc.
Monika Kováčová
09.02.07,19:35
Za 5 rokov nemá nárok na nijaký dôchodok. Minimálny odvod na starobné poistenie jej nepomôže. Snáď keby si platila dobrovoľné starobné poistenie ešte aspoň 5 rokov aspoň z priemernej mzdy (vymeriavací základ). Inak poradiť neviem.
Monika Kováčová
09.02.07,19:36
Som presvedčená, že komerčné poistenie vzhľadom na jej vek by bolo riadne predražené.
ajobs
09.02.07,19:41
Výpis mi donesie až v týždni, už som ho pýtala. Potom dám vedieť. "Zabezpečíť ..." myslela - dostávať nejaké peniaze. Má muža podnikateľa a chce ju zamestnať za min. mzdu, aby dostávala dôchodok. Mne sa to ale moc nezdá. Platiť z min. mzdy všetky odvody ...a aký bude z toho dôchodok? Asi nič moc.

Zamestnať sa za minimálnu mzdu je najväčšia hlúposť, ktorú by urobila. Zo 7600 Sk by musela ona a jej manžel (zamestnávateľ) odvádzať do všetkých druhov poistení cca 3800 Sk bez zjavného efektu. Jej dôchodok by sa jej za tých pár rokov zvýšil cca o 3,50 Sk.
Odporúčam jej začať si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z min. mzdy 7600 Sk, čo je mesačne 335 Sk. Po 270 dňoch platenia môže čerpať nemocenské až 52 týždňov, čo pri vhodnej zmene VZ tesne pred nástupom jej môže priniesť cca 14.000 -15.000 Sk mesačne.
Viac info pozri tu http://www.porada.sk/t35293-ako-ziska-dobrovolne-nemocensky-poisteny-co-najvyssie-davky.html
Jozef Mihál
09.02.07,19:45
Nie je všetko vysoký dôchodok. Dôležité je byť zdravý, nestresovať sa zbytočne, mať pekné úspory alebo zabehnutú firmu, nehnuteľnosti....

Aspoň sa nebude musieť každý rok rozčuľovať pri "zvyšovaní" dôchodkov, ak žiaden mať nebude.
Monika Kováčová
09.02.07,19:45
BINGO!!!!!
LIZINKA
09.02.07,19:59
Ďakujem Vám všetkým za rady. Stále platí-viac hláv,viac rozumu. Ja nebudem mať také problémy ako uvedená pani...ja sa dôchodku nedožijem...