miro_l
07.02.07,21:16
Dobrý deň.
Som začínajúci účtovník :mee:
Preto Vás prosím o radu ako mám zaúčtovať nákup skrutkovačov a nasledovné operácie do účtovníctva v JU ( podnikateľ nie je platca DPH)

24.7.2006 podnikateľ podpísal " Zmluvu o splátkovom predaji " podľa § 409 Obchodného zákonníka s BOF leasing.

Predmetom kúpy boli skrutkovače Herman 2 kusy.
Kúpna cena spolu bola 60 070,00 Sk s DPH
Súčasťou zmluvy je splátkovy kalendár :
Prvá splátka v sume 21 515,00 Sk
11 mesačných splátkok po 3 505,00 Sk
( od 24.8.2006 do 24.6.2007 )

Príprava zmluvy 646,00 Sk

Jedná sa o leasing nakoľko je kúpa na splátky,alebo je to iba klasická kúpna zmluva ? Vopred ďakujem.
renča1
08.02.07,06:43
Skús trochu hľadať a klikni na leasing
katarina.j
09.02.07,05:21
tak ak splacas leasing, je to nasledovne:
leasingove splatky daš do nedanových nákladov a na konci roka urobíš odpis a ten daš do danových nákladov. neuvádzaš, či vám leasingová spoločnosť účtuje aj nejaké uroky alebo splácate len čiste tie skrutkovače.ak sa spláca istina aj urok, tak učtuješ nasledne- istina-nedanový náklad a urok - danový náklad, lebo z istiny robíš odpis na konci roka.
tak veľa šťastia v účtovaní.
miro_l
09.02.07,05:49
katarina.j

Nie leasingova spoločnosť nám neúčtuje žiadne úroky. V rozpise platieb je presne to čo som rozpísal aj ja v úvodnom texte. Nebolo mi však jasné či táto zmluva je leasing nakoľko bola vytvorená podľa § 409 Obchodného zákonníka kde som čítal o kúpnej zmluve,lebo leasing by mal byť splácaný na viacej mesiacov. Teraz naviem či sa mi miešajú hrušky s jablkami :( , alebo si to vysvetľujem zle?.
Ďakujem za odpovede.
vikinka
09.02.07,05:59
Tento prípad by som nepovažovala za lesing,ale ako splátkový predaj.
Skrutkovače zaradiť do odpisovej skupiny pretože cena je vyššia ako 30 000,-za 1 ks.Postupne odpisovať a splátky zapísať ako závazok do knihy závazkov a pri zaplatení splátky postupne odpisovať závazok,samozrejme ako výdaj.neovpl.daň.základ.Poplatok za spracovanie zmluvy do nákladov.
vikinka
09.02.07,06:21
Kúpna cena spolu bola 60 070,00 Sk s DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59)!
Takže cena bude nižšia za jeden sktutkovač pokiaľ je príjemca platca dph!

K tomu či je to leasing alebo splátky nech sa vyjadria fundovanejší...
V otázke je jasne napísané že nie je platca DPH.Lesaing § 2 písm.s)ZDP-definícia.
miro_l
13.02.07,07:19
Zaujímalo by ma, ak by som túto zmluvu nepovažoval za leasing:

1.Či náklady spolu súviciace so splacaním nenavyšujú cenu tých skrutkovačov?
2. Kedy mám skrutkovače zaradiť do majetku ak ich nemám splatené k 31.12.2006?