danielag2
07.02.07,23:33
Prosim o radu ohladom zabranenia dvojitemu zdaneniu. Do juna 2006 som bola dobrovolne nezamestnana, a potom som pracovala v zahranici. Musim podat danove priznanie? A ake, ako zabranim dvojitemu zdaneniu?
Dakujem.
daniek
08.02.07,05:37
dp si povinná podať,
nato sú zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia ktoré má SR podpísané osobitne s každým štátom.
Marína
08.02.07,07:04
Prosim o radu ohladom zabranenia dvojitemu zdaneniu. Do juna 2006 som bola dobrovolne nezamestnana, a potom som pracovala v zahranici. Musim podat danove priznanie? A ake, ako zabranim dvojitemu zdaneniu?
Dakujem.
A ako by si mu chcela zabrániť?;) To by si musela sedieť v parlamente, navrhnúť a kolegovia by Ti to museli schváliť.
Teraz vážne. Príliš málo informácii. Uveď
- štát
- aký príjem(závislá činnosť, SZČO,...)
- trvalý pobyt, občianstvo, kde máš užšie osobné a hospodárske vzťahy,...
Od toho sa všetko odvinie, aj typ daň.priznania.
dellilah
08.03.07,12:38
Nie som sice zakladatelka tejto temy, ale tiez by som potrebovala poradit v tom istom zmysle.
Krajina Taliansko:
Cely rok 2006 som sa zdrziavala v Taliansku (z osobnych dovodov), do augusta oficialne ako turista (cely cas bez prijmu) od augusta mi vydali povolenie na pobyt (ziadost bola z rodinnych, nie pracovnych dovodov). V novembri som si nasla zamestnanie (zavisla cinnost). Trvali pobyt na Slovensku som nezrusila, no ako som zo zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenie medzi Talianskom a Ceskoslovenskom (1984) vycitala, tak mozem mat rezidenciu v oboch statoch, aj ked danovnikom som len jedneho z nich. Hoci som tu zmluvu citala, aj tak sa v tom neviem vysomarit, ja som si to vysvetlila tak, ze nemusim podavat priznanie, ale velmi by ma potesila odpoved niekoho fundovaneho znalostami v tejto oblasti.
Dakujem!
Johanka
08.03.07,14:02
Ty si si to vysvetlila tak, ako Ti to najviac vyhovuje ...:) .
Mne z toho vychádza, že si rezident v SR a preto si povinná podať DP v SR.
Je jedna možnosť, ktorá Ťa tejto povinnosti zbaví a to výška príjmov. Ak boli nižšie ako 45.405 Sk , nie si povinná DP podávať.
Výhoda je, že Tvoj príjem je z krajiny, s ktorou máme v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu vyňatia príjmov, takže daň v SR nebudeš platiť žiadnu ;) .
dellilah
08.03.07,14:09
Aj ak som rezidentom oboch statov a osobne aj financne (zamestnanie) som viac viazana k Taliansku?

Inak dakujem velmi pekne za radu!:)
Johanka
08.03.07,14:13
Prvé kritérium je stály byt - máš?
dellilah
08.03.07,14:34
Nevlastnim ziadnu nehnutelnost, ani na Slovensku ani v Taliansku.

....resp. mozno som zle pochopila, co je to staly byt, no: vlastnu nehnutelnost nemam ani tu ani tam, no odkedy som v Taliansku (November 2005), tak byvam stale na tom istom mieste (byt vo vlastnictve snubencovej rodiny). Na Slovensku som za cely rok 2006 nebola viac ako 30-35 dni.
Johanka
08.03.07,15:12
Stálym bytom sa rozumie miesto, kde, kde FO vlastní alebo má domov, ktorý musí mať zriadený a udržiavaný na svoje stále použitie. Tzn. nejde o zdržiavanie sa na určitom mieste v rámci krátkodobého pobytu .
Ak si napísala, že určitú časť roka si bola v Taliansku ako turista ...
Marína
08.03.07,15:21
Stálým bytom sa rozumie byt, ktorý je platiteľovi dane kedykoľvek k dispozícii podľa jeho potreby, bez ohľadu na to, či je to jeho vlastný byt alebo prenajatý. Tento byt môže byť prenajatý inej osobe formou, ktorá umožňuje podľa potreby obnovenie jeho užívania. Úmysel zdržiavať sa trvale v stálom byte sa posudzuje vzhľadom okolnostiam jeho osobného alebo rodinného stavu, t.z. má tam tiež manželku, deti, rodičov, alebo v náväznosti na jeho ekonomické aktivity (podnikanie, zamestnanie a pod.)
Poznámka:
Voľný preklad časti Pokynu č. D-300 - čj. 15/107 705/2006 - k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb. O daních z příjmů
dellilah
08.03.07,15:39
Aby som upresnila tu "turistku". Ja v taliansku zijem uz od nov 2005. Takze cely rok 2006 som tam mala staly domov, zariadeny, kde zijem spolu s priatelom. No kedze bolo obtiazne ziskat povolenie na pobyt (kvoty na prac. povolenie, a hadam len v taliansku mozne zacarovane byrokraticke kruhy), to som ziskala az v auguste 2006, po zrus. prac. kvot (pred najdenim si zamestnania). (preto som dovtedy figurovala v ITA ako turistka) A toto povolenie k pobytu mi bolo vydane na zaklade rodinnych/osobnych vztahov, nie ako pracovne. Da sa to povazovat za osobny vztah co ma viazu k Taliansku (spolu so stalym domovom tu v ITA, kde mam aj svoju vlastnu postel, aj krabicu so strikovanim, tu by priatelovi tazko prisili :) )? Pracu mam od nov 2006. V podstate to nestoji ani za tolko kriku, pretoze aj tak mi vychadza danovy zaklad minusovy, teda 0, a nic by som nemusela platit, ale predsalen, internetom moc udaje posielat nechcem a na Slovensko sa teraz nechystam. Ozaj, mam aj nejake oficialne uradne dokumenty, predplatne casopisu, co mi prisli na moju taliansku adresu este pred nastupom do zamestnania, to je tiez hadam nejaky doklad o tom, ze som tam nebola len na navsteve...? :confused:
Marína
08.03.07,21:26
............ Da sa to povazovat za osobny vztah co ma viazu k Taliansku (spolu so stalym domovom tu v ITA, kde mam aj svoju vlastnu postel, aj krabicu so strikovanim, tu by priatelovi tazko prisili :) .................. :confused:
dellilah, úprimne, tak milý príspevok som už dávno nečítala.:) Ja by som sa na Tvojom mieste považovala za rezidenta TR s veľkým R. Z Teba je už Talianka ako vyšitá. Pardón, vyštrikovaná.;)