zuzana29
08.02.07,08:02
dobré ráno poraďáci,
manžel má ŽL na veľkoobchod, maloobchod, služby v lesníctve a predaj vína. môže predávať aj zeleninu, ktorú sám vypestoval alebo na potrebuje tiež zvlášť ŽL? a ešte jedna otázka môže vystaviť faktúru na služby v kovovýrobe (pomáhal priateľovi v dielni natierať nejaké výrobky) kolega ma presviedča že áno, lebo manžel má voľnú živnosť je to tak? prosííím poraďte
Zita5
08.02.07,07:21
dobré ráno poraďáci,
manžel má ŽL na veľkoobchod, maloobchod, služby v lesníctve a predaj vína. môže predávať aj zeleninu, ktorú sám vypestoval alebo na potrebuje tiež zvlášť ŽL? a ešte jedna otázka môže vystaviť faktúru na služby v kovovýrobe (pomáhal priateľovi v dielni natierať nejaké výrobky) kolega ma presviedča že áno, lebo manžel má voľnú živnosť je to tak? prosííím poraďte

Ak má v ŽL kovoobrábacie práce ,alebo natieračské práce , tak môže fakturovať . Inak by som to považovala za neoprávnené podnikanie .
zuzana29
08.02.07,07:24
díky za radu to som vedela
a ako je to s tou zeleninou?
Zita5
08.02.07,07:41
díky za radu to som vedela
a ako je to s tou zeleninou?


Myslím , že ak má VO a MO tak nie . Ale, doporučujem zavolať na Živnostenský úrad a dať im túto otázku , nech potvrdia správnosť .
Zoltán Kovács
08.02.07,07:41
díky za radu to som vedela
a ako je to s tou zeleninou?

Na predaj vlastnej vypestovanej zeleniny nepotrebuješ ŽL.
Zita5
08.02.07,07:42
Na predaj vlastnej vypestovanej zeleniny nepotrebuješ ŽL.

Súhlasím , lenže nevieme ako ju predáva cez živnosť , alebo ako ?
zuzana29
08.02.07,07:44
keby ju chcel predávať cez živnosť? predaj mimo živnosti je limitovaný nejakými príjmami?
Zita5
08.02.07,07:54
keby ju chcel predávať cez živnosť? predaj mimo živnosti je limitovaný nejakými príjmami?

Pokiaľ predáva zeleninu vypestovanú na vlastnom pozemku , alebo prenajatom pozemku tak by sa mal vzťahovať na tento príjem z predaja § 8 odst.1 a/
ekopo
08.02.07,09:10
Predaj vlastnej zeleniny je deklarovaný ako predaj vlastných poľnohospodárskych prebytkov, nie je potrebná ERP, ani živnosť, a z toho dôvodu som ešte nevidel predajcu takýchto "prebytkov" žeby podával DP a priznával si príjmy z tejto činnosti.