kalkulka
08.02.07,07:15
Možno ste niektorí riešili takýto, alebo podobný prípad. Rada by som vedela k akému výsledku ste dospeli.
Ak zamestnanci z dôvodu veľkého pracovného zaneprázndnenia nie sú schopní počas roka vyčerpať dovolenku a preto im do budúceho roka zostane viac ako polovica nevyčerpanej dovolenky, čo s touto dovolenkou, keď je to začarovaný bludný kruh, lebo táto situácia sa opakuje rok čo rok a preto nie je možné túto dovolenku vyčerpať. Ako by ste toto riešili? Nie je to problém na strane zamestnanca, ale skôr na strane zamestnávateľa.
Stáva sa totiž, že si zamestnanec vyberie týždeň dovolenky a po dvoch dňoch ho zamestnávateľ z tejto dovolenky stiahne späť. Tak čo s tým, prečo by v takomto prípade mal zamestnanec prísť o dovolenku?
endrju
08.02.07,06:25
Možno ste niektorí riešili takýto, alebo podobný prípad. Rada by som vedela k akému výsledku ste dospeli.
Ak zamestnanci z dôvodu veľkého pracovného zaneprázndnenia nie sú schopní počas roka vyčerpať dovolenku a preto im do budúceho roka zostane viac ako polovica nevyčerpanej dovolenky, čo s touto dovolenkou, keď je to začarovaný bludný kruh, lebo táto situácia sa opakuje rok čo rok a preto nie je možné túto dovolenku vyčerpať. Ako by ste toto riešili? Nie je to problém na strane zamestnanca, ale skôr na strane zamestnávateľa.
Stáva sa totiž, že si zamestnanec vyberie týždeň dovolenky a po dvoch dňoch ho zamestnávateľ z tejto dovolenky stiahne späť. Tak čo s tým, prečo by v takomto prípade mal zamestnanec prísť o dovolenku?

Nezostáva nič iné, len aby sa zamestnanci dožadovali svojich práv.

Majú možnosť tak urobiť každý individuálne alebo kolektívne prostredníctvom svojich zástupcov.
Tými zástupcami môžu byť:
a) ak vo firme nepôsobí odborová organizácia - zamestnanci zvolení ako zástupcovia
b) ak vo firme pôsobí odborová organizácia - zástupcovia odborovej organizácie.
makovnik1
08.02.07,06:31
dovolenka sa do ďaľšieho kal. roka prenáša (v podstate sa musí ak zostane nevyčerpaná) a v prípade že zostane nevyčerpaná vlastne spred dvoch rokov (v r.2007 z r.2005), musí "prepadnúť". Riešila by som to mimoriadnou odmenou pokiaľ si za-ci nemôžu čerpať dovolenky kvôli zam-lovi.
kalkulka
08.02.07,06:34
Lenže zamestnávateľ sa nazlostil, že či má toľko dovolenky preplácať?
azuz
08.02.07,07:16
Lenže zamestnávateľ sa nazlostil, že či má toľko dovolenky preplácať?
:mad: Keď sa nechce zlostiť, že musí dať zamestnancom čerpať dovolenku a oni potom nerobia a jeho to veľa stojí, nech ich nezamestnáva a robí si všetko sám. :mad:
Zamestnanci aj zamestnávatelia majú zo zákona určité práva a povinnosti, ktoré treba dodržiavať. Ak sa nedodržiavajú, každá strana sa môže obrátiť na príslušé inštitúcie a brániť svoje práva ( Inšpektorát práce, súd).
kalkulka
08.02.07,07:22
To viete, u nás platí asi takýto postup: " Šéfe, našiel/la/ som si iné zamestnanie, odchádzam."
Vtedy sa zvyčajne zázračne upravujú aj platové podmienky, ak ide o skutočne dobrého zamestnanca.
endrju
08.02.07,07:30
Lenže zamestnávateľ sa nazlostil, že či má toľko dovolenky preplácať?

Nechce náhodou tento zamestnávateľ, aby zamestnanci robili 7 dní v týždni aspoň 10 hodín denne a zadarmo?

Ešte by mohol požiadavky vystupňovať tým, že by si zamestnanci z vlastného mali kupovať pracovné pomôcky, vo svojom voľnom čase zháňať zákazky pre firmu a on by im láskavo dovolil v pracovnom čase aj úspešne zrealizovať.

Na záver chýba už len to, aby zamestnanci zamestnávateľa vždy na záver týždňa ponížene žiadali o to, aby si našiel čas a konečne minul vyprodukovaný zisk.
Jednou z foriem spotrebovania zisku by mohlo byť zakúpenie jednosmernej letenky pre zamestnávateľa a jeho rodinku na výlet na niektorú z planét slnečnej sústavy :) ;) :rolleyes:
kalkulka
08.02.07,07:45
Presná trefa, udeľujem 100 bodov. Dobre som sa pobavila pri tejto odpovedi.