ivanaj
08.02.07,08:39
Ahojte,
ak si zamestnanec poziada o zuctovanie DzP a chce si uplatnit znizenie zakladu dane na manzelku (ktora bola na rodicovskej dovolenke) je potrebne aby dolozil aj nejaky doklad ze poberala prijmy (resp. davky) zo socialnej poistovne alebo je to na samotnom zamestnancovi ci spravne prizna ciastky a nemusi dokladat v tom pripade nic?
Anja111
08.02.07,07:44
Ahojte,
ak si zamestnanec poziada o zuctovanie DzP a chce si uplatnit znizenie zakladu dane na manzelku (ktora bola na rodicovskej dovolenke) je potrebne aby dolozil aj nejaky doklad ze poberala prijmy (resp. davky) zo socialnej poistovne alebo je to na samotnom zamestnancovi ci spravne prizna ciastky a nemusi dokladat v tom pripade nic?

Zodpovednosť má zamestnanec, ktorý potvrdí údaje svojim podpisom v Žiadosti o RZD.
ivanaj
08.02.07,07:53
Lebo 1 zamestnanec mi to len vypisal a podpisal bez dokladov a dalsi zamestnanec doniesol potvrdenie zo socialky, ze kolko jeho manzelke bolo vyplatene. Takze tento doklad nemusi prikladat vobec?
Tweety
08.02.07,08:19
Lebo 1 zamestnanec mi to len vypisal a podpisal bez dokladov a dalsi zamestnanec doniesol potvrdenie zo socialky, ze kolko jeho manzelke bolo vyplatene. Takze tento doklad nemusi prikladat vobec?
V časti 2. žiadosti o RZD zamestnanec uvedie úhrn jej príjmov. Nijaké potvrdenie priložiť nie je potrebné.
SLAVKA.H
08.02.07,08:38
Nemusí doniesť nijaké potvrdenie o príjme manželky. Zákon neprikazuje aby to mal zamestnávateľ zdokladované a čo prizná zamestnanec je na ňom. Potvrdenia sú len pomôckou na určenie správnej výšky príjmu manželky. Aj keď sa berú všetky príjmy (aj úroky z bankového účtu...). Rodičovský príspevok sa však za príjem manželky nepovažuje tak isto ako prídavky na deti. Materské však áno.
peton
17.02.07,09:06
Dovolím si otázočku, pretože už som totálne zblbnutý a chcem si overiť správnosť svojho názoru. Prosím poraďte.
Manželka mala materskú (10-12/05 a 01-03/06) vo výške 3576 Sk (žiaľ platila odvody z min. mzdy, takže preto taká malá :-) ). Táto jej bola vyplácaná zo Sociálnej poisťovne. Z ÚPSVaR bola zasielaná čiastka vo výške 654 Sk ako dorovnanie do výšky rodičovského príspevku (v tom čase 4230 Sk). Predpokladám, že túto čiastku 654 Sk mám pokladať už za rodičovský príspevok a nie je to čiastka k materskej. Predpokladám správne? Ďakujem všetkým.
Anja111
17.02.07,09:15
Dovolím si otázočku, pretože už som totálne zblbnutý a chcem si overiť správnosť svojho názoru. Prosím poraďte.
Manželka mala materskú (10-12/05 a 01-03/06) vo výške 3576 Sk (žiaľ platila odvody z min. mzdy, takže preto taká malá :-) ). Táto jej bola vyplácaná zo Sociálnej poisťovne. Z ÚPSVaR bola zasielaná čiastka vo výške 654 Sk ako dorovnanie do výšky rodičovského príspevku (v tom čase 4230 Sk). Predpokladám, že túto čiastku 654 Sk mám pokladať už za rodičovský príspevok a nie je to čiastka k materskej. Predpokladám správne? Ďakujem všetkým.
Uvažuješ správne. Príspevok 654 SK sa nezarátava do príjmu manželky, nakoľko sa nejedná o materskú.
Riky
17.02.07,10:26
Ja mám podobný prípad. Narodilo sa nám dieťa v 8/05 a v 10/05 bola vyplatená suma 8 340,- a v 11/05 - 12/05 po 4230 mesačne. Keď sme žiadali od SP potvrdenie aby som vedel akú nezdan.položku uplatniť za r.2005, tak nám prišlo potvrdenie že poberá rodičovský príspevok, tak som si uplatnil pre r.2005 celú nezd.položku na manželku . A teraz PETON si ma trochu viviedol zmieri, pretože tvoja manželka dostáva rovnakú sumu, ako moja do 2/06 mesačne 4230,- a hovoríš že dostáva materskú, ale moja má potvrdenie že ide o rodičovský príspevok. Ona tiež zarábala u zamestnávateľa minimum.

Ja teraz neviem či to mám brať ako rod.príspevok celých 4230 alebo ako časť mater. a časť rodič.príspevku a o to si krátiť nezdanit.položku na manželku pre r.2006. Prosím poradte
peton
17.02.07,10:37
Riky, čudujem sa, že Sociálna poisťovňa Ti dala potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku, pretože ten vypláca ÚPSVaR, kde si podával žiadosť. To čo Ti poslali zo SP je podľa môjho názoru výška materskej a táto je vlastným príjmom. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Riky
17.02.07,10:49
Nedalo mi a nahliadol som do papiera a je to z UPSVaR, tak ide o rod.príspevok ?a ten sa isto nezahrňa do príjmu manželky?
peton
17.02.07,11:00
Riky, tak som rád, že sa to uviedlo na správnu mieru. Na betón Ti potvrdzujem ako tu sedím, že rodičovský príspevok sa do vlastného príjmu manželky (pre účely uplatnenia nezdaniteľnej čiastky na ňu) nezahŕňa, lebo sa jedná o štátnu dávku.
Avšak ak Tvoja manželka poberala v r. 2006 materskú (čiže platby od SP), čo s rodičovským príspevkom nemá nič spoločné, tieto sú vlastným príjmom manželky.
Tu mi však vyvstáva ďalšia otázka - zahŕňajú sa len skutočne prijaté platby od 01.01.06 aj keď sú za rok 2005, alebo len platby za obdobie 2006 t.j. za 01/06 vyplatená v 02/06. Snáď ešte niekto poradí.
evina
17.02.07,11:10
Nedalo mi a nahliadol som do papiera a je to z UPSVaR, tak ide o rod.príspevok ?a ten sa isto nezahrňa do príjmu manželky?

Nie je to úplne moja parketa, ale skúsim pomocou zákona.
Vaše manželky poberajú materskú, t.j. podľa § 3 zákona o rodičovskom príspevku nemajú nárok na rodičovský príspevok. Avšak ďalší paragraf zákona o rodičovskom príspevku hovorí, že ak materská nedosahuje výšku rodičovského príspevku /čo je prípad Vás oboch/ daného zákonom /v citácii je teraz platný, tak sa nemýľte/dopláca sa im rozdiel, a tá časť je už rodičovský príspevok. Teda materskú by som do príjmu započítala a časť dorovnávaciu do výšky rodičovského príspevku už nie, ide o štátnu sociálnu dávku:)



§ 3a Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len "materské"), ak tento zákon neustanovuje inak.


§ 4Výška rodičovského príspevku
1/ Rodičovský príspevok za kalendárny mesiac je 4 440 Sk.
2/ Ak rodič v období, keď sa stará o dieťa uvedené v § 3 ods. 1 písm. a) má nárok na materské, ktorého výška v kalendárnom mesiaci je nižšia, než je výška rodičovského príspevku podľa odseku 1, rodičovský príspevok sa vypláca vo výške rozdielu medzi rodičovským príspevkom a materským.
Riky
17.02.07,11:16
A teraz som z toho úplne vedľa. Moja manželka okrem toho dostáva aj za opatrovanie bezvládneho otca. A chodí jej to poštou spolu aj s rodič.príspevkom a to zo SP. Teraz už naoazj neviem, či som si správne odpočítal nezd.čiastku na manželku pre r.2005. Za tento rok som ešte DP neodovzdal tak môžem ešte zisťovať dalej , ako to vlastne je.
peton
17.02.07,12:01
Riky, nedaj sa zmiasť, evina povedala presne to isté, čo ja, len odbornejším slangom...xixi. Však evina? Čo sa týka opatrovania - ten sa zahŕňa do vlastného príjmu manželky. Evina prosím, aký je Tvoj názor na poslednú vetu príspevku 11. Vítam aj názory iných. Ďakujem.
VTerezka
17.02.07,12:11
Môjmu zamestnancovi UPSVaR tiež vydal krásnu tabuľku v ktorej je Potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku za rok 2006, a úplne bez problémov. Na školení OLYMPu nám hovorili,že toto potvrdenie nie je povinné, len to čo sa týka materského.
peton
19.02.07,15:18
Tu mi však vyvstáva ďalšia otázka - zahŕňajú sa len skutočne prijaté platby od 01.01.06 aj keď sú za rok 2005, alebo len platby za obdobie 2006 t.j. za 01/06 vyplatená v 02/06. Snáď ešte niekto poradí.[/quote]

Poradí prosím niekto? Bol som práve v Sociálnej poisťovni a doniesol som potvrdenie o vyplatenej materskej, avšak za obdobie od 01/06 vyplatené vo februári. A čo vyplatená suma v januári za december 05. To sa do vlastného príjmu pre účel odpočit. položky na manželku nezaratáva?
jankasm
19.02.07,20:31
Poradí prosím niekto? Bol som práve v Sociálnej poisťovni a doniesol som potvrdenie o vyplatenej materskej, avšak za obdobie od 01/06 vyplatené vo februári. A čo vyplatená suma v januári za december 05. To sa do vlastného príjmu pre účel odpočit. položky na manželku nezaratáva?

Materská za 12/2005 vyplatená v januári 2006 bola príjmom za rok 2005. Potvrdenie zo SP, kde uvádzajú príjem materskej až od 01/2006, vyplatený v 02/2006 je správne. :)
johny18
28.02.07,10:48
Mame zamestnanca, ktoreho manzelka pracuje legalne v Irsku, nie je tu evidovana na UP. Tam ma prijmy presahujuce sumu 90.816 Sk. Zamestnanec si chce silou mocou na nu uplatnit nezdanit.cast, podla mojho nazoru na to narok nema, co myslite?
vikinka
28.02.07,10:54
Ak jej vlastný príjem presuhuje 90 816,-nemá nárok.§ 11 ods.2 ZDP
mkatka
01.03.07,06:09
V časti 2. žiadosti o RZD zamestnanec uvedie úhrn jej príjmov. Nijaké potvrdenie priložiť nie je potrebné.


Nemusí doniesť nijaké potvrdenie o príjme manželky. Zákon neprikazuje aby to mal zamestnávateľ zdokladované a čo prizná zamestnanec je na ňom. Potvrdenia sú len pomôckou na určenie správnej výšky príjmu manželky. Aj keď sa berú všetky príjmy (aj úroky z bankového účtu...). Rodičovský príspevok sa však za príjem manželky nepovažuje tak isto ako prídavky na deti. Materské však áno.

Naozaj nie je potrebné žiadne potvrdenie? Už som sa na porade pýtala, odpoveď bola, že je potrebné čestné vyhlásenie + sobášny list.
Novela zákona konkrétne § 37 ods. 1 písm.a) platná od 1.1.07 sa vzťahuje k RZD na rok 2006 alebo až na rok 2007. Privítala by som viac názorov.
Ďakujem.
mkatka
01.03.07,07:11
Naozaj nie je potrebné žiadne potvrdenie? Už som sa na porade pýtala, odpoveď bola, že je potrebné čestné vyhlásenie + sobášny list.
Novela zákona konkrétne § 37 ods. 1 písm.a) platná od 1.1.07 sa vzťahuje k RZD na rok 2006 alebo až na rok 2007. Privítala by som viac názorov.
Ďakujem.


posúvam ...
katkaj
01.03.07,07:25
Naozaj nie je potrebné žiadne potvrdenie? Už som sa na porade pýtala, odpoveď bola, že je potrebné čestné vyhlásenie + sobášny list.
Novela zákona konkrétne § 37 ods. 1 písm.a) platná od 1.1.07 sa vzťahuje k RZD na rok 2006 alebo až na rok 2007. Privítala by som viac názorov.
Ďakujem.

Vzhľadom k tomu že tento rok sa používali staré tlačivá žiadosti o vykonanie RZD tak ministerstvo financií odporučilo už pre tento rok priložiť čestné prehlásenie o príjme manželky. ;)
Lenuška
01.03.07,07:40
na DU TN - netreba. Ja som si dala podpísať Čestné prehlásenie klienta , kt. si upatňoval nezd. položku na manželku... pre vlastnú potrebu.
Aby niekedy náhodou neodtajil, že manželka nemala vlastný príjem.....a veď ja som vtedy hovoril......
mkatka
01.03.07,07:40
Katkaj, ďakujem Ti za odpoveď. Kde nájdem o odporúčanie MF?
katkaj
01.03.07,07:42
Katkaj, ďakujem Ti za odpoveď. Kde nájdem o odporúčanie MF?

Skús buď na stránke MF alebo www.drsr.sk ale aj tu na Porade som to niekde videla. ;)
evina
01.03.07,07:43
Znenie príslušného paragrafu do 31.12.2006

§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a
....
a/ predložením dokladu o oprávnenosti nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) a § 11 ods. 5 vystaveným oprávneným subjektom poskytujúcim služby podľa § 2 písm. u) a v) a vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),

Znenie príslušného paragrfau od 1.1.2007:

a/ predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
Slim
02.03.07,18:01
Ak bola manželka nezamestnaná časť roka a má potvrdenie o vyplatenej dávke v nezamestnanosti, manžel ho dáva do príjmu manželky? A ak manželka pracovala 1 mesiac a má potvrdenie o príjme a požiada zamestnávateľa o RZD, môže??? Lebo netuším do čoho priradiť tú dávku v nezamestnanosti.Predpokladám, že si bude robiť DP sama,je tak??
katka50
02.03.07,18:09
Áno, vypl.dávka v nezamestnanosti sa zaratáva do príjmu manželky pre manžela, manželka môže požiadať zamestnávateľa o RZ, ale už je neskoro-mala to urobiť do 15.2. Teraz si už môže len podať Daňové priznanie, doloží si potvrdenie o zd.príjme, uplatní si nedz.položku 90.816,- Sk a zrazená daň sa jej vráti. Dávku v nezamestnanosti si pri uplatnení manželky zaráta jej manžel, keďže je to nezdaniteľný príjem do jej DP sa nedáva, ale môže si doložiť potvrd. o dobe evidencie na ÚP za r. 2006 do DP na vykrytie doby.
peton
09.03.07,13:15
Prosím o jedno usmernenie. Manželka poberá za vykonanú osobnú asistenciu od občana ZŤP. Za január 06 bol vyplatený príjem vo februári atď. atď. Je príjmom manželky roka 2006 aj príjem vyplatený v januári 06 za december 05? Mám to brať podobne ako rodičovský príspevok? Ďakujem všetkým pomocníkom.

Už som si zistil, ďakujem. Pre náhodných čítajúcich - príjmom r. 2006 je aj príjem vyplatený v januári za december 2005.:rolleyes: