MonikaRei
08.02.07,07:44
Dobrý deň,

som trochu zmätená, čítala som články o daňovom priznaní z príjmov zo sprostredkovateľskej činnosti. Nie je mi však jasné: ak je zamestnanec (príjem zo závislej činnosti) a popri tom má príjem zo sprostredkovateľskej činnosti (ale nemá živnosť), má IČO a DIČ, môže si v daňovom priznaní uplatniť náklady? Počula som, že ak nie je živnostník, tak nemá nárok na výdavky, musí len zaplatiť dane z plnej výšky provízií. Ako sa postupuje v podobnom prípade, len s tým rozdielom, že nemá ani IČO ani DIČ (ešte nemá pridelené číslo z NBS)?
Ďakujem
Pepa
08.02.07,07:13
Dobrý deň,

som trochu zmätená, čítala som články o daňovom priznaní z príjmov zo sprostredkovateľskej činnosti. Nie je mi však jasné: ak je zamestnanec (príjem zo závislej činnosti) a popri tom má príjem zo sprostredkovateľskej činnosti (ale nemá živnosť), má IČO a DIČ, môže si v daňovom priznaní uplatniť náklady? - hm nemá živnosť a má IČO? to sa mi nezdá - ale v každom prípade - môže si uplatniť výdavky
Počula som, že ak nie je živnostník, tak nemá nárok na výdavky, musí len zaplatiť dane z plnej výšky provízií. Ako sa postupuje v podobnom prípade, len s tým rozdielom, že nemá ani IČO ani DIČ (ešte nemá pridelené číslo z NBS)? - a na základe čoho sú mu vyplácané provízie? zrejme má podpísanú nejakú zmluvu - len tak mu provízie nevyplatia. Ak má podpísanú zmluvu, s touto sa mal ísť zaregistrovať na DU a nafasovať DIČ - stretla som sa aj s takým riešením niektorých spoločností, že provízie vyplácajú ako príjem zo závislej činnosti - majú spísané dohody o vykonaní práce.
Ďakujem
:) .
MonikaRei
08.02.07,11:20
Áno, IČO má, pretože keď dostal pridelené číslo z NBS, musel vyplniť formulár a poslať na ŠÚ SR. Odtiaľ mu prišlo IČO. Starší spolupracovníci, ktorí ešte nedostali pridelené číslo z NBS (majú len sprostredkovateľskú, resp. mandátnu zmluvu) nie sú zahlásení na DÚ. Bola som sa pýtať a povedali mi, že sa majú zahlásiť až po pridelení čísla NBS. tak neviem.
martina 11
09.02.07,07:06
ja už som sa stretla s takým prípadom a drsr v BB mi odpísalo: Ak na výkon činnosti sprostredkovateľa práce v zahraničí nie je potrebné živnostenské oprávnenie, jedná sa o ostatný príjem podľa § 8 zákona o DZP. Pri takomto príjme si daňovník môže uplatniť preukázateľne vynaložené daňové výdavky podľa § 19 zákona.

Ale na druhej strane dotyčný sa dušoval, že vraj si nemôže uplatňovať výdavky, že bývala účtovníčka mu to tak povedala, takže ako väčšinou - vyber si.
Johanka
09.02.07,08:41
ja už som sa stretla s takým prípadom a drsr v BB mi odpísalo: Ak na výkon činnosti sprostredkovateľa práce v zahraničí nie je potrebné živnostenské oprávnenie, jedná sa o ostatný príjem podľa § 8 zákona o DZP. Pri takomto príjme si daňovník môže uplatniť preukázateľne vynaložené daňové výdavky podľa § 19 zákona.

Ale na druhej strane dotyčný sa dušoval, že vraj si nemôže uplatňovať výdavky, že bývala účtovníčka mu to tak povedala, takže ako väčšinou - vyber si.
Tu nie je čo vyberať, odpoveď DRSR vyplýva z § 8 ods.9 .