SlavkaS
11.01.05,06:17
ma zamestanec narok na znizenie sadzby poistneho na starobne poistenie uz
v mesiaci, ked sa mu narodi dieta ?
Vopred dakujem za odpovede.
janaGT
11.01.05,05:32
Určite áno, nájdem aj presný paragraf, momentálne nemám poruke zákon
janaGT
11.01.05,05:39
je to §36 ods. 2 zákona o dani z príjmu
Katarína STR
11.01.05,05:46
V tom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodí, je nárok :
na daňový bonus, na prídavky a aj na úľavu 0,5 % na starobné poistenie
brm
11.01.05,06:52
ako opravujete odvod do sociálky, ak je preplatok alebo nedoplatok v bonusoch? Bonus opravím v ročnom zúčtovaní, ale čo s 0,5%? mám takých zabordelovaných ľudí viac ako dosť...čo s tým?
Katarína STR
11.01.05,07:18
No s tým 0,5 % - musíš :
opravniť zamestnancovi výplatu.
podať opravný mesačný výkaz do poisťovne za daný mesiac.
brm
11.01.05,18:01
pf, čo som koho zabila? ja mám byť potrestaná za to, že kopec ludí sa nevie dohodnúť...moje deti a tvoje deti bijú naše deti...a na konci roka sa idem zjašiť...
dudel
28.09.05,13:22
Keďže zákon o sociálnom poistení explicitne nevylučuje zo sústavnej prípravy na povolanie pri štúdiu na vysokej škole externé štúdium, ako je to napríklad v prípade ustanovenia § 4, ods. 1 písm. b) zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa, podľa ktorého sústavna príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium na vysokej škole, okrem externého štúdia.

Na účely sociálneho poistenia sa externé štúdium na vysokej škole považuje za sústavnú prípravu na povolanie, a preto si jeden z rodičov na takto nezaopatrené dieťa podľa zákona o sociálnom poistení môže uplatniť zníženie sadzby poistného na starobné poistenie, najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku dieťaťa.
stonozka
28.09.05,18:32
Keď chcete niekomu dodatočne uplatniť zníženú sadzbu na poistnom alebo opačne zraziť nepodávajú sa opravné výkazy do SP, ale vykompenzujete to v nasledujúcom mesiaci v odvodoch buď odvod znížite alebo zvýšite o tú danú čiastku. Opravíte v mzdovom programe starobné poistenie, buď mínusom alebo plusom. Nepodávajú sa na toto opravné výkazy do SP!!!! Opravné výkazy sa dávajú do SP buď oprava rodného čísla, sčítacie chyby, alebo zle opísaná suma.
dudel
28.09.05,18:53
Súhlasím so stonožkou a pridávam, že k výkazu je dobré pridať sprievodný list, že sa jedná o dodatočné uplatnenie 0,5 % /zníženie sadzby na starobné poistenie/ a zoznam opráv, t.j. poistné, ktoré bolo odvedené a poistné ktoré malo byť odvedené a rozdiel /ten je už vo výkaze/. Zoznam opráv má byť po jednotlivých mesiacoch za ktoré sa robí oprava. Takto to prezentovala pani Kaššová - vedúca odboru v Sociálnej poisťovni. Povedala, že ten zoznam je dobrý na to, aby v Sociálnej poisťovni vedeli, že prečo je vo výkaze iná suma ako by mala byť a aby Vás zbytočne nenaháňali, prípadne aby Vám neposlali kontrolu. Samozrejme, že keď opravíte odvody do Sociálnej poisťovne, tak musíte opraviť aj daň, nakoľko sa Vám zvýši zdaniteľný príjem. Daň je potrebné opraviť taktiež po jednotlivých mesiacoch a v mesiaci, v ktorom robíte túto opravu je potrebné túto daň odviesť. Len neviem ako bude na to reagovať Daňový úrad, lebo fakticky ste im odvádzali nesprávnu daň a opravenú daň ste im poslali po termíne a neviem či Vám nevyrúbia pokutu za omešanie. Na toto sa treba informovať priamo na Daňovom úrade.
milanr
29.09.05,05:29
Dudel, prosím Ťa mohol by si bližšie poprípade na konkrétom príklade vysvetliť ako opraviť odvod do SP a zároveň správne odviesť daň. Ja som také opravy robila v súvislosti s priznaním starobného dôchodku. Vracala som poistné na IP a PvN. A daň som vyrovnala automaticky v tom mesiaci, v ktorom som robila opravu. Spätne som nič neopravovala. Pokiaľ som Ťa správne pochopila mala som prepočítať ručne všetky mesiace, v ktorých som opravovala poistné a vypočítať správne daň a čo ďalej ? Mne to nedalo a prepočítala som daň za mesiace, v ktorých som opravovala poistné. A žiaden rozdiel mi nevyšiel. Z toho mi vyplýva, že daň bude za r.2005 odvedená správne, rozdiely budú iba v jednotlivých mesiacoch aj to nie mojou vinou ! Mýlim sa snáď ?!:confused:
dudel
29.09.05,07:43
Nie nemýliš sa. Ja by som to urobila tak isto.
endrju
29.09.05,13:57
...Samozrejme, že keď opravíte odvody do Sociálnej poisťovne, tak musíte opraviť aj daň, nakoľko sa Vám zvýši zdaniteľný príjem. Daň je potrebné opraviť taktiež po jednotlivých mesiacoch a v mesiaci, v ktorom robíte túto opravu je potrebné túto daň odviesť. Len neviem ako bude na to reagovať Daňový úrad, lebo fakticky ste im odvádzali nesprávnu daň a opravenú daň ste im poslali po termíne a neviem či Vám nevyrúbia pokutu za omešanie. Na toto sa treba informovať priamo na Daňovom úrade.
Súhlasím so zvýšením dane. Mnohé mzdové programy to robia "automaticky" po zadaní "mínusových" odvodov do sociálky.

V takýchto prípadoch sa mi zdajú prehnané obavy zo sankcií zo strany daňového úradu. Predsa sociálka nerobí rozhodnutia o priznaní dôchodku na počkanie. Ak príde žiadateľovi rozhodnutie po niekoľkých mesiacoch, zamestnávateľ len v súlade so zákonom 461/2003 "dorovnávava" povinné poistné. Daň doplatená v mesiaci vrátenia preplatku poistného predsa nie je oneskorene zaplatenou daňou.
milanr
30.09.05,07:19
Ja som to konzultovala s pracovníčkou DÚ. Je to správne, keď sa daň automaticky vyrovná v mesiaci, v ktorom sa robili opravy poistného. Je to aj v § 40 zák.č. 595/2003. A vždy je tu ešte RZD.
DanielaSL
28.10.05,16:34
Má nárok na zníženie sadzby poistného na deti aj taký zamestnanec , ktorý nemá trvalý pobyt taký istý ako jeho manželka? Bývajú síce spolu , ale pre nedostatok času si to nestihol ešte vybaviť.
Eva Farkasová
28.10.05,17:04
Má nárok na zníženie sadzby poistného na deti aj taký zamestnanec , ktorý nemá trvalý pobyt taký istý ako jeho manželka? Bývajú síce spolu , ale pre nedostatok času si to nestihol ešte vybaviť.
Pokiaľ viem, zamestnanec má nárok ak žije s deťmi v spoločnej domácnosti /rovnako ako pri daňovom bonuse/.
stonozka
28.10.05,17:11
Nie. Môže si uplatňovať zníženú sadzbu na starobnom poistení v SP podľa zákona 461/2003 nemusia žiť v spoločnej domácnosti. Nie je to ako pri daňovom bonuse, sú tam iné podmienky. My máme zamestnanca, ktorej dcéra študuje externe, je vydatá a nežijú v spoločnej domácnosti, má vek do 26 rokov a uplatňujem jej zníženú sadzbu na starobnom poistení.
janasv
28.10.05,20:24
Trvaly pobyt a spolocna domacnost su dva rozne pojmy. Myslim, ze zamestnanec si moze uplatnit aj bonus aj znizenu sadzbu.
Netka
02.10.07,12:12
Prosím Vás pamätá si ešte niekto od kedy do kedy platilo zníženie sadzby na starobné poistenie na každé vyživované dieťa o 0,5%?
Ďakujem.
Netka
04.10.07,05:19
Prosím Vás pamätá si ešte niekto od kedy do kedy platilo zníženie sadzby na starobné poistenie na každé vyživované dieťa o 0,5%?
Ďakujem.

Prosím ... nik si nepamätá? Neviem to nikde na stránke SP nájsť.
Ďakujem.
drobeceva
04.10.07,05:21
Nie som si celkom istá, ale nebolo to od 01.1.2004?????
Netka
04.10.07,05:44
Pozerala som v to v zákonoch a našla som to v zákone z roku 2003 kede sa hovorilo o poistnom zamestnanca aj v roku 2004 s hovorilo o poistnom zamestnanca v roku 2005 s hovorilo o poistnom poistence (teda aj SZČO)- tam je uvedená účinnosť od 1.1.2005 a od 1.1.2006 bol tento ods. zrušený, tak je neviem .... :eek:
mandula
04.10.07,05:50
súhlasím s Paula, keď pozerám legislatívu v nastaveniach mzdy v Pohode, tam mi to tiež vykazuje len v kalendárnom roku 2005.
Katy a R
04.10.07,05:50
Koniec je určite december 2005 (pozrela som výplatné pásky).
Začiatok "asi" 1.1.2004 - si myslím - od platnosti nového zákona.
drobeceva
04.10.07,05:51
Vyhlásenia zamestnancov k zníž.sadzbe poistného na star.poist. mám popodpisované v januári 2004.
mandula
04.10.07,06:10
Vyhlásenia zamestnancov k zníž.sadzbe poistného na star.poist. mám popodpisované v januári 2004.

aj ja .... práve teraz som to pozerala. Takže to bude na kal. roky 2004 a 2005.
Paula
04.10.07,06:14
Mimochodom, ak budete mať kontrolu zo sociálky, tieto vyhlásenia chcú tiež vidieť.
Netka
04.10.07,06:16
Ludkovia ste úžasní, ďakujem. Veľmi ste mi pomohli, ešteže existuje Porada a že sú tu taký super ľudia ochotní pomôcť.
Prajem pekný deň.