lenkav
11.01.05,07:10
Vážení priatelia,
v súvislosti s novým zákonom o zdravotnom poistení sa Vás chcem opýtať na dve otázky:
1. V zákone je spomínané ročné zúčtovanie preddavkov. To znamená, že v marci ja ako mzdová účtovníčka urobím ročné zúčtovanie preddavkov, podobné, aké som doteraz robievala na daňový úrad? Sú k tomu aj neaké nové tlačivá?

2. Čo sa týka tých preddavkov a SZČO, chcem sa opýtať na konkrétny prípad. SZČO začal svoju činnosť v januári 2004. Daňové priznanie podá až v marci 2005. Ako zistím výšku preddavku, aby som ho mohla odviesť v januári? A ak dosiahne za mesiac menej ako je výška minimálnej mzdy, tak aj tak platí 14 % z minimálnej mzdy?

Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

Príjemný deň

:) Lenka
jarkra
11.01.05,06:15
K novému zákonu o zdravotnom poistení je tu toho už dosť popísaného, skús si pozrieť iné príspevky, určite tam nájdeš odpoveď, ale v skratke:

1. Ročné zúčtovanie preddavkov sa bude 1.-krát robiť v marci 2006 za rok 2005, takže času je dosť.
2. Výšku preddavku si SZČO má určiť sám, ale min. 910,- Sk platí určite (aj keď bude príjem menší ako min. mzda)
ZuzanaA
11.01.05,06:18
Lenka,
1. áno bude sa robiť zúčtovanie preddavkov na ZP, ale to až v roku 2006, a to je ešte ďaleko :o. Určite budú nejaké tlačivá...

2. novovzniknutá SZČO bude platiť preddavky v min. výške t. j. 910 Sk, za január sú splatné až vo februári. Takže v januári neplatí ešte nič.