bbaron
08.02.07,09:08
Nastupujem do noveho zamestnania a v zmluve mam pri mzdovych podmienkach napisane aj toto:


Pri stanovení mzdy zmluvné strany prihliadli i na prácu nad stanovenú pracovnú dobu.

Moze to tam byt?

Dalsi bod ktory sa mi nepaci je a nezda sa mi je:


V prípade porušenia pracovnej disciplíny špecifikovanej v bode 11.1. písm. c.), d.) e.) je zamestnanec povinný zaplatiť zamestnávateľovi zmluvnú pokutu vo výške 500.000,- Sk, za každé porušenie povinnosti, pričom nárok na náhradu škody tým nie je dotknutý.

tie body c, d a e su:

c.)úmyselné poškodenie majetku zamestnávateľa,
d.)konanie v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,
e.)použitie zverených predmetov bez súhlasu zamestnávateľa na iné ako služobné účely


tie body su podla mna v poriadku. Aj to, ze za ich porusenie chce zamestnavatel nejake odskodne, ale tych 500 000,- SK sa mi zda, ze je to trocha moc. Zvlast ked tolko nezarobim ani za rok.


Prosim poradte mi. Nechcem spravit blbost a podpisat to.
dana9
08.02.07,08:24
.

Co sa tyka zmluvnej pokuty, tak pohodicka, tato dohoda, resp. toto konkretene ustanovenie prac. zmluvy je podla mojho nazoru absolutne neplatne a to z nasledovneho dovodu:

V skratke: v danom prípade totižtio ide o zabezpečenie práv a povinností z pracovnoprávneho vzťahu. ZP však taxatívne ustanovuje, akým spôsobom je možné takéto nároky zabezpečiť a zmluvná pokuta medzi nimi nieje. Taxatívne pritom znamená, že nie je možné použiť inú formu/spôsob okrem ustanoveného.


§ 20
Zabezpečenie práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov

(1) Práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov možno zabezpečiť dohodou o zrážkach zo mzdy, ručením alebo zriadením záložného práva.

(2) Uspokojenie nároku zamestnávateľa možno zabezpečiť dohodou medzi ním a zamestnancom o zrážkach zo mzdy. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

(3) Ak vznikne podľa tohto zákona alebo podľa iného pracovnoprávneho predpisu povinnosť zamestnanca zaplatiť pohľadávku zamestnávateľovi alebo ak vznikne povinnosť zamestnávateľa zaplatiť pohľadávku zamestnancovi, môže sa iná fyzická osoba alebo právnická osoba zaručiť písomným vyhlásením, že túto pohľadávku uspokojí, ak tak neurobí sám dlžník.

(4) Nárok na náhradu škody na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať, a nárok na náhradu škody, ktorú zamestnanec spôsobil zamestnávateľovi úmyselne, môže zamestnávateľ so zamestnancom zabezpečiť písomnou zmluvou o zriadení záložného práva k nehnuteľnosti, ktorú zamestnanec vlastní.

Platobná neschopnosť zamestnávateľa a uspokojovanie nárokov zamestnancov z pracovného pomeru pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa
bbaron
08.02.07,08:33
a este ak by sa niekto nasiel na ten prvy bod o nadcase, bol by som mu velmo vdacny.
Tweety
08.02.07,08:34
a este ak by sa niekto nasiel na ten prvy bod o nadcase, bol by som mu velmo vdacny. Ten je v pohode, je v rámci ZP.
bbaron
08.02.07,08:35
vdaka .... no nepotesila si ma :-(
ale este som to nepodpisal, takze sa bude dat aj toto urcite zmenit.

inak co je to ZP??
Tweety
08.02.07,08:40
vdaka .... no nepotesila si ma :-(
ale este som to nepodpisal, takze sa bude dat aj toto urcite zmenit.

inak co je to ZP?? Zákonník práce.
bbaron
08.02.07,08:44
Vsetkym Vam moc dakujem.