cocker.ba
08.02.07,09:30
Varujem vsetkych, ktori stavaju z Ytongu a chcu zateplovat polystyrenom-NEROBTE TO!!!
Pouzite bud termoomietku alebo mineralnu vlnu.
Dovod:YTONG je velmi dobry tepelnoizolacne prave preto, lebo je porovity.A preto, lebo je potovity, je nasiakavy.Aj my, ludia sme zdrojom vlhkosti v interieri, hlavne v zime, kedy sa ta vlhkost musi cez steny vypudit von(odhaduje sa ze v spalni vydychame a vypotime cca 2l vlhkosti denne).Takze steny co sa tyka vlhkosti, musia byt jednostranne priepustne smerom von (dovnutra je stena chranena jednostranne priepustnou omietkou-prepusta takisto smerom z interieru von, nie naopak).
Ak stavbu zabalite do polystyrenu, ktory nedycha (preto je vhodny na tehlove stavby,tehla nie je paropriepustna), je to akoby ste ju zabalili do igelitu.Vlhkost sa v stenach hromadi, avsak nevyparuje.Potom sa ludia divia, preco sa hlavne v zime tvoria na stenach plesne.A pomoc je jedina-vymenit zateplenie...Vetranie toho vela neriesi-skuste vetrat stale, hlavne v zime...
Ak ma niekto iny nazor-je to jeho vec-nech si vsak zavola do Ytongu na tech.poradenstvo.Zasada (a logicke)je-nekombinovat prievzdusny material s neprievzdusnym-hlavne ak ta vlhkost sa ma dostat von.
filipjurik
08.02.07,11:40
To co ste napisal nieje celkom spravne. Ano mate pravdu ze vznika problem plesni, ale len v pripade ze zateplite polystyrenom ktory ma v celkovej svojej hrubke mensi tepelny odpor ako je tepelny odpor murovanej steny.
Pretoze ak ma polystyren mensi tepelny odpor ako murovana stena bude sa nachdzat rosny bod vo vnutri steny a tym zacne vlhnut a mozu vznikat plesne. zalezi to aj od toko kto kolko vetra.
Ale ked zateplite murovanu stenu polystyrenom ktory vo svojej hrubke bude mat vyssi tepelny odpor, presunie sa rozny bod do polystyrenu ktoremy je nenasiakavy a tym padom v nom nebude kondenzovat voda a ani sa tvorit ziadna plesen. Stena tak ostane absolutne sucha. Plesne zacinaju vznikat az pri velmi vysokch vlhkostiach. Okrem toho je v zime ovela nizsia vlhkost ci uz vonku alebo vovnutri RD ako cez leto. Kto vam povedal ze stena vlhkost zo steny sa odparuje smerom von ? v dome je vecsie teplo a tym vecsia nachylnost na odparovanie smerom dovnutra. Preto vznikaju plesne na vnutornej strane a nie vonku. Treba len jedinu vec. Vlhkost v dome nepustit nad 70% a ziadne plesne nevzniknu...
Ja osobne mam dom z ytongu zateplny polystyrenom a v zivote som tu nemal 1cm2 plesni.
220870
08.02.07,19:14
To je ale riadna blbosť. Živím sa aj tým zateplovaním .Zateplili sme cca 20 až 30 domov z YTONGU tých ľudí poznám osobne , čas od času ic stretávam nemajú žiadne pripominky.Vo vašom prípade sa môže jednať o nekvalitnú prácu majstrov,nevysušené kvádre,1- deň postaviť a na druhý sa nastahovať alebo nevhodnú interiérovú farbu z nízkou alebo žiadnou paropriepustnosťou , tzv vodou umývateľné farby.
lubica_02
08.02.07,19:35
Varujem vsetkych, ktori stavaju z Ytongu a chcu zateplovat polystyrenom-NEROBTE TO!!!
Pouzite bud termoomietku alebo mineralnu vlnu.
Dovod:YTONG je velmi dobry tepelnoizolacne prave preto, lebo je porovity.A preto, lebo je potovity, je nasiakavy.Aj my, ludia sme zdrojom vlhkosti v interieri, hlavne v zime, kedy sa ta vlhkost musi cez steny vypudit von(odhaduje sa ze v spalni vydychame a vypotime cca 2l vlhkosti denne).Takze steny co sa tyka vlhkosti, musia byt jednostranne priepustne smerom von (dovnutra je stena chranena jednostranne priepustnou omietkou-prepusta takisto smerom z interieru von, nie naopak).
Ak stavbu zabalite do polystyrenu, ktory nedycha (preto je vhodny na tehlove stavby,tehla nie je paropriepustna), je to akoby ste ju zabalili do igelitu.Vlhkost sa v stenach hromadi, avsak nevyparuje.Potom sa ludia divia, preco sa hlavne v zime tvoria na stenach plesne.A pomoc je jedina-vymenit zateplenie...Vetranie toho vela neriesi-skuste vetrat stale, hlavne v zime...
Ak ma niekto iny nazor-je to jeho vec-nech si vsak zavola do Ytongu na tech.poradenstvo.Zasada (a logicke)je-nekombinovat prievzdusny material s neprievzdusnym-hlavne ak ta vlhkost sa ma dostat von.
Poznam ludí,ktorí z ytongu postavili domy a problémy nemajú ani po zateplení polystyrenom. Rozhodujuce je, či bola stavba dostatočne vyzreta a sucha.Ak by sa na nevysušené murivo z tehly použilo akékolvek zatepleni ,vznikali by plesne a vlhkosť vo vnutri objektu .
cocker.ba
09.02.07,07:24
Ludia, ci je to blbost alebo nie, nebudem posudzovat-majte si svoj nazor.Ta informacia bola overena v Ytongu na tech.oddeleni.Okrem toho, je aj logicke, ze paroptiepustny a neparopriepustny material nejdu dokopy.Alebo Ytong nepatri medzi paropriepustne materialy?Ak najdete paropriepustny polystyren dajte vediet.A ak obalite dom z Ytongu do neparopriepustneho polkystyrenu, kam sa podla vas dostane vlkost nasiaknuta v stenach?Zas do interieru, skade pochadza?
Ja mam v pazi, cim si zateplujete domy-pre mna za mna aj hlinou.Ale ked na info z Ytongu niekto napise, ze je to blbost len preto, lebo tak zateplil min.30 domov, je to len jeho problem.Lutujem ludi, co v tych domnoch budu byvat.
cocker.ba
14.02.07,08:05
Poznam ludí,ktorí z ytongu postavili domy a problémy nemajú ani po zateplení polystyrenom. Rozhodujuce je, či bola stavba dostatočne vyzreta a sucha.Ak by sa na nevysušené murivo z tehly použilo akékolvek zatepleni ,vznikali by plesne a vlhkosť vo vnutri objektu .

A moze byt stavba niekedy uplne sucha, ked sam clovek je zdrojom vlhkosti, ked vlhkost je cca 50% aj v zime a v noci clovek vydycha cca 2 l vlhkosti za noc? Ytong je porovity (lutujem toho, kto si to doteraz nevsimol), takze vzdy bude nasavat vlhkost a preto ju musi aj vypudzovat.Samozrejme,von, nie dnu...
Zoltán Kovács
14.02.07,10:08
A moze byt stavba niekedy uplne sucha, ked sam clovek je zdrojom vlhkosti, ked vlhkost je cca 50% aj v zime a v noci clovek vydycha cca 2 l vlhkosti za noc? Ytong je porovity (lutujem toho, kto si to doteraz nevsimol), takze vzdy bude nasavat vlhkost a preto ju musi aj vypudzovat.Samozrejme,von, nie dnu...

Pri zateplovaní polystirénom ba mala byť dodržaná zásada, že polystirénové pláty sa nenatierajú celé lepidlom, ale iba bodovito. V tom prípade vznikne medzi stenou a polystirénom asi 2-3 mm "fuga" cez, ktorú tá vlhkosť má unikať. Videl som zateplené domy z Ytongu polystirénom, a nemali problémy s vlhnutím stien,resp. plesňou.
lubica_02
14.02.07,18:58
A moze byt stavba niekedy uplne sucha, ked sam clovek je zdrojom vlhkosti, ked vlhkost je cca 50% aj v zime a v noci clovek vydycha cca 2 l vlhkosti za noc? Ytong je porovity (lutujem toho, kto si to doteraz nevsimol), takze vzdy bude nasavat vlhkost a preto ju musi aj vypudzovat.Samozrejme,von, nie dnu...
Mas pravdu, v kazdom objekte,kde sa byva je urcita vlhkost,avsak tato vlhkost nesposobuje zrazanie a paru,ktora by sposobila vlhkost v niektorych miestach,vznik plesne ... V kazdom byte dome , nech je postaveny z hociakeho materialu je v prvom rade potrebne spravne vetranie a neuzatvaranie vlhkosti vo vnutri objektu . Kto chce zatepluje nobasilom,avsak aj toto je savy material a je potrebne zvolit vhodnu omietku. Vlastne vsetky materialy pouzite v stavebnictve maju save schopnosti ,su paropriepustne . Spravne vyzreta stavba je taka, v ktorej vyschlo vsetko murivo, teda material, ktorym sme murovali,ale aj omietky ,hlavne vnutorne, preto by mala takato stavba odpocivat jednu zimu a az na nasledujucu jar - leto pokracovat v pracach a obyvat dom najskor rok po zhotoveni vsetkych omietok. Zateplenie je najvhodnejsie vykonat az dva roky po ukonceni vsetkych omietok. Klasicka tehla,kvadre a ine stavebne materialy su charakteristicky podobne ytongu.Toto je moj nazor a skusenosti, mozno sa mylim - treba ma opravit.:D
lubica_02
14.02.07,19:02
Pri zateplovaní polystirénom ba mala byť dodržaná zásada, že polystirénové pláty sa nenatierajú celé lepidlom, ale iba bodovito. V tom prípade vznikne medzi stenou a polystirénom asi 2-3 mm "fuga" cez, ktorú tá vlhkosť má unikať. Videl som zateplené domy z Ytongu polystirénom, a nemali problémy s vlhnutím stien,resp. plesňou.
Trochu ti budem oponovat, pretoze zateplovanie polystyrenom sa robi naterom celej plochy platne,pretoze tato musi byt uplne jednoducho pricapena k stene a uchytena hmozdinkami. V ostatnom s tebou suhlasim.
220870
15.02.07,20:24
Nie je to pravda. každá tabula polyst... sa má natrieť po celom obvode a v strede table bodovo.
lubica_02
15.02.07,21:53
Nie je to pravda. každá tabula polyst... sa má natrieť po celom obvode a v strede table bodovo.
zajtra si to preverím a dam vediet. amozno sa mylim.:D
lubica_02
16.02.07,14:55
Pri zateplovaní polystirénom ba mala byť dodržaná zásada, že polystirénové pláty sa nenatierajú celé lepidlom, ale iba bodovito. V tom prípade vznikne medzi stenou a polystirénom asi 2-3 mm "fuga" cez, ktorú tá vlhkosť má unikať. Videl som zateplené domy z Ytongu polystirénom, a nemali problémy s vlhnutím stien,resp. plesňou.
Musim Ti dať za pravdu, tabule polyst. sa nenatieraju po celej ploche. Takže máš úplnu pravdu . :o Sory za moj mylny nazor .
5-ko
18.02.07,13:14
Myslim ze vyznamnym faktorom su aj okna! Dnes uz je nastastie mikrovetranie samozrejmostov...a v novych stavbach uz aj mikroventilacna klapka ci uz v okne alebo v stene.
juraj_76
19.02.10,22:12
v KAZDOM PRISPEVKU TU NAJDEM NEJAKU DEMAGOGIU, JE TO PRETO ZE JEDNA BABKA RAZ POVEDALA ZE SPENAT OBSAHUJE VELA ZELAZA A ZE KAZDY ASI MOC ROZUMIE TEPELNEJ TECHNIKE.

1. YTONG ma rovnaky sucinitel difuzmneho odporu ako moderne keramicke tvarovky, Seta, porothem, leier, atd.. je medzi 6-9, teda pre laikov napisem
ma rovnaku ,,prievzdusnost ako tu pouzivate,,

2. Ytong aj ked je porovity neznamena ze je viac nasiakavy ako tehla, pory maju uzavretu strukturu a ked ho namocite do vody nasiakne par cm dovnutra, vzlinavost je nizsia ako u tehly, ale nebezpecie ytongu je ze vplyvom vlhkosti podlieha objemovym zmenam viac ako tehla,

3. Aj v stene z ytongu bez zateplenia kondenzuje v zimnom obdobi voda, je to male mnozstvo a do leta sa vypari..

4. Pri zatepleni polystyrenom nema az tak vyrazny vplyv hrubka polystyrenu, ci je to 5 cm alebo 15 cm, (fama je ze treba viac ako 10 cm, ale kondenzaciu na stene to neovplyni, iba vysiiu povrchovu teplotu steny) kondenzacna zona zvacsa zacina na styku polystyrenu a steny - ale velky vplyv maju aj pouzite lepidlo, vnutorna a vonkajsia omietka - hlavne ich ,,paropriepustnost,,. Aj ked voda zkondenzuje je to mnozstvo, ktore sa zvacsa zase v lete odpari, odparuje sa vsak pomensie a dlhsie nakolko polystyren ma difuzny odpor az 60-90 a teda trva dlshie pokym vlhkost ci vodna para cez taku nepriepustnu konstrukciu prestupi.

5. Aj pri zatepleni nobasilom moze dochadzat ku kondenzacii vodnej pary - velmi nepriaznivo tu posobi lepidlo, pri celoplosnom lepeni lamiel je to zrejme, ale aj bodove a pasove lepenie nobasilu v rozsahu 40 % ako predpisuje vyrobca ma nepriaznivy vplyv na zvysenie difuzneho odporu, taktiez omietka vonkajsia, ale samozrejme ze kondenzovanie je tu zase v mensom mnozstve ako pri polystyrene a ovela skor a lahsie sa odpari. idealne by bolo pouzit ytong + nobasil ci baumit open bez omietok a lepidiel - ziadna kondenzacia by nehrozila, ale samozrejme z praktickeho hladiska to nie je mozne

6. kondenzaciu si nepredstavujte ako litre vody za den, za rok na 1 m2 steny to nie je ani pol litra

7. Zateplit kazdopadne odporucam,a le nevidim dovod preco na stenu z ytongu hr. 375 mm davat 10 -15 cm izolacie, to rdasej investujte 40 cm izolacie do podkrovia, ci pouzite 7 komorove okna s trojsklami, ci 15 cm polystyrenu do podlahy na terene, prinesie Vam to ovela vacsi efekt
220870
20.02.10,06:07
juraj 76.Všetko ste to presne spísali a dokonale vystihli v pár riadkoch.Ale s týmto nesúhlasím. baumit open bez omietok a lepidiel - ziadna kondenzacia by nehrozila, ale samozrejme z praktickeho hladiska to nie je mozne
Baumit open je podvod celý ako je.A pozabudli ste na bezkontaktné zateplovacie systémy,ktoré tento problém viacmenej riešia.;)Nevýhodou je ich cena a dlhšia návratnosť.:mee:Preto sú na Slovensku takmer nepoznané a zriedka používané.:mee:
alltracboy
20.02.10,06:29
nechcem nikomu brat iluzie, ale EPS nieje parotesny material. Prepusta horsie vlhkost, ale podstatny je pomer skondenzovanej a odparitelnej vlhkosti.
ciners
20.02.10,09:16
Necital som vsetky prispevky, par prvych hej. Cele to je trosku zlozitejsie. Vzdysa v podstate posudzuje RIZIKO vzniku plesni. To sa neda presne povedat, bude alebo nebude plesen. Kazdy ma doma trosku ine okrajove podmienky, nie kazda zima je rovnaka atd. Z tohto pohladu RIZIKA vzniku plesni je tento prispevok v poriadku. Nejake posuvanie toho vasho rosneho bodu do izolacie je totalna sprostost. Uz tolko krat tu bolo pisane, ze sa hodnoti mnozstvo skondenzovanej vodnej pary, ze sa mi to uz nechce opakovat. Rosny bod je teplota, nie geometricka zalezitost a hodnoti sa na povrchu steny alebo inej obalovej konstrukcie pri urcitej relativnej vlhkosti vzduchu.
Preto opakujem, z pohladu RIZIKA VZNIKU PLESNI, je to, co napisal zadavatel temy ok. To, ze ludom steny neplesniavia nic neznamena, to len nastastie nemaju take podmienky, kedy plesen vznika, ale nemusi to platit uplne vseobecne.
alltracboy
20.02.10,09:48
hlavne tazko povedat pre nejaky dom ze toto je dobre, lebo v kupelni je teplejsie aj vlhsie, cize kondenzacna zona je uplne inde ako v spalni.
Martin Žofaj
21.02.10,16:42
Ja mám osobne ytong a mám zateplený dom polystyrénom .len som si dal pozor na tepelne mosty a hlavne zateplený sokel aby mi nepremŕzal do vnútra za skrine kde priložím skrine a nevymení sa tam vzduch a je hneď plieseň.potom to zhodím na polystyrén.neni to pravda ,je dobre zateplit ale treba pri tom dodržať všetko potrebne
alltracboy
21.02.10,17:08
Ja mám osobne ytong a mám zateplený dom polystyrénom .len som si dal pozor na tepelne mosty a hlavne zateplený sokel aby mi nepremŕzal do vnútra za skrine kde priložím skrine a nevymení sa tam vzduch a je hneď plieseň.potom to zhodím na polystyrén.neni to pravda ,je dobre zateplit ale treba pri tom dodržať všetko potrebne
cize mas plesen za skrinami s tym zateplenym soklom, alebo nie?
TomasHC
22.02.10,07:32
cize mas plesen za skrinami s tym zateplenym soklom, alebo nie?

Linkujem na viac krat spominane, co sa tyka izolacie soklu - http://stavba.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4470