katkas
11.01.05,07:21
spracovavala som mzdy trom s.,r.o.-ckam. Od 1.1.2005 jedna z nich prebera zavazky a pohladavky obidvoch, firmy sa zlucia a vymazu z obchodneho registra. Zostane len jedna. Ako mam postupovat s vypovedami zamestnancov? Nestaci len dodatok k pracovnej zmluve o zmene zamestnavatela, nakolko nova firma je nastupca predchadzajucich? Ako postupovat vo vztahu k socialnej poistovni a zdravotnym poistovniam, t.j. odhlasky, prihlasky zamestnancov a firiem? Ďakujem Katka
jarkra
11.01.05,06:36
Ak zamestnanci len prechádzajú k inému zamestnávateľovi, nemusíš im dávať výpovede, dôjde tam k presunu. Z právneho hľadiska však neviem, na základe akého papiera sa to robí.
My sme dávali zamestnancom podpísať delimitačný protokol, v ktorom boli oboznámení o zmene zamestnávateľa. Problém bol však v tom, že sa im to muselo dať na vedomie 30 dní pred tou zmenou. Takže v Tvojom prípade 1. 12. 2004. Do poisťovní sme zamestancov prihlásili ako nových (pôvodný zamestnávateľ ich odhlásil). V SP však potom mali trošku problém mi povedať aký VZ mám použiť pre nemocenské.
katkas
11.01.05,08:13
ďakujem za rýchlu odpoveď. Robilo sa to na zaklade spoločenskej zmluvy o zlúčení firiem. Ešte k tomu delimitačnému protokolu, ako to vyzerá, čo obsahuje? Nie je problém dať im to podpísať spätne. A k poisťovňam, odhlásili ste zamestnávateľa aj zamestnancov a potom prihlásili? Mne na sociálke radili len odhlásiť zamestnávateľa, napísať im list že sa firmy, zoznam firiem, zlúčili, zoznam zamestnancov.
Podľa mňa všetky mzdové veci ostávajú, aj vymeriavace základy po starom.
jarkra
11.01.05,08:30
Neviem či je delimitačný list (protokol) správny výraz, tak nejako sa to volalo u nás.

Obsahoval názov zamesnávateľa (pôvodného), to bola hlavička, meno zamestnanca, ktorému bol určený, dátum, miesto, v texte bolo napísané že tá a tá organizácia na základe urznesenia (rozhodnutia) zaniká (zlučuje sa...) a novým zamestnávateľom sa od .... (dátum) stáva ..... (meno novej spoločnosti).
ďalej tam bolo uvedené, že všetky náležitosti pôvodnej pracovnej zmluvy a nároky vyplývajúce z pracovného pomeru, (teda výška mzdy, dovolenky ...) ostávajú nezmené

Pečiatka a podpis organizácie (aj jednej aj druhej)
A podpis a dátum zamestnanca, že to prijal.

Naša organizácia sa na SP a ZP prihlasovala ako nový zamestnávateľ, prihlasovali sme aj zamestancov (neviem, či to poradili zo SP, lebo ja som nastúpila až neskôr).
katkas
11.01.05,08:31
dakujem velmi pekne, s tym listom to spravim ako ty. Este raz dik.
jarkra
11.01.05,08:37
Pozri si aj § 27 až § 31 Zákonníka práce, tam sa o prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov píše podrobnejšie (hlavne ak mali zamestanci u pôvodného zamestnávateľa odbory)
Iveta Matlovičová
12.05.08,19:40
A nemáte skúsenosti ako postupovať v prípade, že dôjde k prechodu práv a povinností na právneho nástupcu zamestnávateľa v priebehu mesiaca, napr. k 12.5.2008 je povinnosťou zamestnávateľov - pôvodného aj nového - vystavenie dvoch mzdových listov, dvoch výplatných pások, dvoch rekapitulácií za mesiac máj 2008 ?

Ďakujem pekne