kačer
08.02.07,11:13
Prosím Vás o radu. Máme pracovníka, ktorý k nám nastúpil 13.12.2006. Stará sa o svojho otca a poberá opatrovateľský príspevok. Nie som si istá, či aj tento príspevok vchádza do RZD a aký doklad mám od neho pýtať.

Taktiež máme pracovníka, ktorý v priebehu roka poberal príspevok v nezamestnanosti. Taktiež neviem, či aj tento vchádza do RZD.Časť roka nemá pokrytú. Čo s tým?
Poraďte.
Vďaka:mee:
valeria100
08.02.07,10:43
Čo sa týka zamestnanca, ktorý bol evidovaným nezamestnaným na ÚP, tento príjem /podpora v nezam./ nie je zdaniteľným príjmom, teda do RZD za 2006 sa nezahŕňa. Ohľadom príjmu za opatrovanie je dôležité zistiť, či doba poberania opatrovateľského príspevku bola považovaná za dobu zamestnania. Pokiaľ viem, istý čas sa za takú považovala, len neviem, ktorých opatrovateľských príspevkov sa týkala. Najlepšie poradí ten, kto príspevok vypláca. Prípadne daňový úrad môže poradiť, či tento príjem je zdaniteľným príjmom.
Zita4
08.02.07,10:51
Taktiež máme pracovníka, ktorý v priebehu roka poberal príspevok v nezamestnanosti. Taktiež neviem, či aj tento vchádza do RZD.Časť roka nemá pokrytú. Čo s tým?
Poraďte.
Vďaka:mee:
Pokiaľ nemá pokrytú časť roka alebo bol nezamestnaný, nemusíš pýtať od neho žiadne povrdenia. Na žiadosti o RZD si vyznačí, od koľkých iných zamestnávateľov mal príjem, prehlasuje tam, že nepoberá dôchodok, že si neuplatňuje zrážkovú daň, že nemal príjmy z prenájmu, z podnikania a pod. Ty na základe tejto žiadosti urobíš (alebo neurobíš) ročné zúčtovanie dane.
Julča
08.02.07,11:15
Tiež by som potrebovala radu ohľadom príspevku na opatrovanie. Pred príspevkom č.2 som si bola istá že sa to do príjmu nezrátava. Pozrela som si zákon o dani z príjmu a ten hovori v §9 odstavec 2:
(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) starobného dôchodkového sporenia, nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia 40) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia,20) individuálneho zdravotného poistenia,20) sociálneho poistenia,21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia,40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia
z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého
druhu,(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)
b) dávka a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze, 41) sociálne služby, 42) peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutiapeňažný príspevo42)[a príspevok za opatrovanie,42) štátne dávky a štátne sociálne dávky upravené osobitnými predpismi43) a ďalšie sociálne dávky, 44)………………

bod 42/ t.j. Zákon o sociálnej pomoci . Dotyčná má príspevok vyplatený na základe tohto zákona a z toho mi vyplýva, že by sa jej tento príspevok nemal rátať do príjmu a manžel si môže na ňu uplatniť neznaniteľnú čiastku.
Zita4
08.02.07,12:55
Na porade to bolo párkrát už rozoberané:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=179599&postcount=6
Pozri aj link, čo je tam vložený. ;)