lpslt
08.02.07,11:14
Ak má človek okrem príjmov zo závislej činnosti aj vyplatený podiel z urbáru – je to príjem, ktorý sa musí uviesť v daňovom priznaní a dodaniť? Alebo je to podľa toho, či urbár z toho daň odvádza alebo nie?
re311
12.02.07,08:27
Áno musí sa to dodaniť, keďže manželovi vypláca každoročne urbár podiel, tak už niekoľko rokov to uvádza v daňovom priznaní.
re311
12.02.07,08:34
Ešte som zabudla dodať, že urbár vystaví potvrdenie, v ktorom je uvedený podiel príjmu a výdavkov. Obidva údaje sa uvedú v daňovom priznaní a potvrdenie sa pripojí k daňovému priznaniu.
Jozef Mihál
12.02.07,08:38
§ 3 ods.2 písm.d) zákona 595/2003:

Predmetom dane nie je...

d) podiel člena pozemkového spoločenstva na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva,
re311
13.02.07,10:12
Minulý rok v našej dedine veľa ľudí dostalo podiel od urbáru a boli to nemalé čiastky aj nad 100tisíc. Urbár pod tlakom ľudí pýtal daňový úrad o vyjadrenie a výsledok bol taký, že tento príjem sa musí zdaniť. Urbár totiž svoj príjem nezdaňuje ale urobiť to má ten, ktorý dostane podiel.
Mirka.V
21.02.07,12:52
ak si spoločník necháva vyplatiť podiel na zisku - čo k tomu treba doložiť - zápisnicu z valného zhromaždenia?
Jozef Mihál
21.02.07,13:59
§ 3 ods.2 písm.d) zákona 595/2003:

Predmetom dane nie je...

d) podiel člena pozemkového spoločenstva na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva,
Aby som upresnil svoj vyššie uvedený príspevok - ak ide o pozemkové spoločenstvo s právnou subjetivitou, platí to, čo som napísal vyššie (dane platí pozemkové spoločenstvo a nie jeho členovia).

Ak však ide o spoločenstvo bez právnej subjektivity, pre jeho členov ide o zdaniteľný príjem podľa § 6 ods.1 písm.a) a § 10 ods.2.
ingi
21.02.07,19:59
ak si spoločník necháva vyplatiť podiel na zisku - čo k tomu treba doložiť - zápisnicu z valného zhromaždenia?

Predpokladám, že si sa pýtala, či je potrebné pri zdanení podielov na zisku k daňovému priznaniu doložiť zápisnicu z VZ spoločnosti alebo iný doklad preukazujúci ich vyplatenie.
Podiely na zisku (predmetom dane sú iba podiely na zisku do konca r. 2003) sa zdania ako ostatné prímy (DP B) a podľa môjho názoru nie je potrebné k DP priložiť žiaden doklad o ich vyplatení.
Mirka.V
22.02.07,08:21
Myslela som to ak ... že ak chce spoločník podiel na zisku - či musí zasadnúť valné zhromaždenie a rozhodnúť o rozdelení predtým nerozdeleného zisku ... a túto zápisnicu založiť k účtovaniu spoločnosti.
ingi
22.02.07,08:24
Myslela som to ak ... že ak chce spoločník podiel na zisku - či musí zasadnúť valné zhromaždenie a rozhodnúť o rozdelení predtým nerozdeleného zisku ... a túto zápisnicu založiť k účtovaniu spoločnosti.

Áno, už si si vlastne odpovedala. :)
Mirka.V
22.02.07,08:30
:) :) :) Ďakujem :) :)
Renatka 75
27.02.07,04:50
Predpokladám, že si sa pýtala, či je potrebné pri zdanení podielov na zisku k daňovému priznaniu doložiť zápisnicu z VZ spoločnosti alebo iný doklad preukazujúci ich vyplatenie.
Podiely na zisku (predmetom dane sú iba podiely na zisku do konca r. 2003) sa zdania ako ostatné prímy (DP B) a podľa môjho názoru nie je potrebné k DP priložiť žiaden doklad o ich vyplatení.

Treba uviesť v DP vyplatený podiel na zisku za r.2005? Viem, ze to nie je predmetom, ale ci to predsa netreba v niektorom riadku uvádzať?
Dakujem.
renča1
27.02.07,04:57
Neuvádza sa to v DP vôbec.
Renatka 75
27.02.07,04:58
Neuvádza sa to v DP vôbec.
dakujem, ranostaj.
kamila60
09.03.07,14:54
K tomu potvrdeniu z urbariátu: Som živnostník, ktorý si uplatňuje z § 6 percentuálne výdaje, na potvrdení z urbáru sú uvedené skutočné príjmy,skutočné výdaje a ich rozdiel - základ pre výpočet dane z príjmov.
Ale kombinácia percentuálnych a skutočných možná nie je. Môžem si sama zmeniť výdavky z urbariátu ?/potom nebude sedieť potvrdenie s DP/

A ešte, práve som sa dočítala, že príjmy z urbáru bez práv. sub. daňovníci zdaňujú ako príjmy z podnikania, ak takúto činnosť vykonávajú ako samostatne hospodáriaci roľníci alebo ako ostatné príjmy, ako ide o príležitostnú činnosť v poľno-výrobe,lesnom a vodnom hospodárstve.

Poradí niekto?
kamila60
09.03.07,18:16
Aby som upresnil svoj vyššie uvedený príspevok - ak ide o pozemkové spoločenstvo s právnou subjetivitou, platí to, čo som napísal vyššie (dane platí pozemkové spoločenstvo a nie jeho členovia).

Ak však ide o spoločenstvo bez právnej subjektivity, pre jeho členov ide o zdaniteľný príjem podľa § 6 ods.1 písm.a) a § 10 ods.2.

Neviem si s tým rady, či všetky podiely z urbáru sú pod par.6., pretože ako som už písala, dočítala som sa, že uvedené sa týka len daňovníkov podnikajúcich ako samost. hospo. roľníci, ostatní uvádzajú v par. 8. Je to tak?
re311
12.03.07,09:41
Zdravím KAMILA60, príjem z potvrdenia napíšeš do tabuľky č. 1, riadok 1, stľpec 1 a výdavky do stlpca 2, zo živnosti to bude o riadok nizsie a preto sa to nezmieša dohromady. Este tento príjem chcel danovy urad uviest aj vo vykaze o prijmoch a vydavkoch a to prijem do riadku 3 - ostatne prijmy a vydavok do riadku 09 prevadzkova rezia. To nevadí, že zo zivnosti vo vykazoch nebudes nic uvadzat, pretoze si uplatnujes pavsalne vydavky. Vykaz o majetku a zavazkoch vyplnis len prvu stranu, druha strana ostane nevyplnena. Vykazy museli vyplnovat aj dochodcovia, ktori mali pijem z urbaru vyssi ako 43968. Vobec nechapem, preco to tak danovy urad chce, ja som roky 2004 a predosle, nevyplnala vykazy a nic nenamietali. Ale minulý rok ludia dostali slusne peniaze a danovy urad sa vyjadril, ze to chce takto.

Dufam, ze som pomohla Re311
kamila60
12.03.07,09:49
Ďakujem za pomoc, myslíš teda, že kombinácia skutočný výdavkov /urbár/ a paušálnych /živnosť/ je možná? Mne to stále vyplýva, že nie je možné kombinovať v par. 6.
re311
12.03.07,10:38
Minuly rok som to tak robila a nikto nenamietal
kamila60
12.03.07,10:45
Veľká vďaka!!!
re311
14.03.07,08:04
Zdravím kamila60, práve idem z daňového úradu, bola som za poradkyňou a tá mi povedala, že zo živnosti, keďže máme príjem z úrbáru, si musíme uplatniť skutočné výdavky, pretože náš urbár je platcom DPH a u neho si nemôžeme uplatniť paušalne výdavky. U nás to bude mať ten dôsledok, že zaplatime daň vyššiu, ako to čo sme dostali od urbáru. Keby sme od urbaru nedostali žiadny podiel, bolo by to pre nás finančne lepšie.:mad:
Iwett
26.03.08,10:49
dobrý deň dnes obderali moji rodičia potvrdenie z urbáru o tom. že im bude vyplatený podiel. A pritom bol odkaz, že sú povinný podať z toho príjmu do 31.03.2008 DP. Podľa mňa by to mal byť ich príjem za rok 2008, nakoľko bude vyplatený v roku 2008 a DP podať do 31.3.2009. Mýlim sa? Ďakujem.
Iwett
26.03.08,12:38
prosím, neporadí mi nikto????:mee:
Iwett
26.03.08,19:18
dobrý deň dnes obderali moji rodičia potvrdenie z urbáru o tom. že im bude vyplatený podiel. A pritom bol odkaz, že sú povinný podať z toho príjmu do 31.03.2008 DP. Podľa mňa by to mal byť ich príjem za rok 2008, nakoľko bude vyplatený v roku 2008 a DP podať do 31.3.2009. Mýlim sa? Ďakujem.
prosím, nikto nemá s tým skúsenosť?
Jozef Mihál
26.03.08,19:31
Odporúčam prečítať predošlé príspevky...

Ak ide o spoločenstvo bez právnej subjektivity, pre jeho členov ide o zdaniteľný príjem podľa § 6 ods.1 písm.a) a § 10 ods.2., ktorý priznávajú v DP za rok 2007.
Iwett
26.03.08,19:56
Odporúčam prečítať predošlé príspevky...

Ak ide o spoločenstvo bez právnej subjektivity, pre jeho členov ide o zdaniteľný príjem podľa § 6 ods.1 písm.a) a § 10 ods.2., ktorý priznávajú v DP za rok 2007.
Ďakujem za odpoveď pán Mihál, je to spoločenstvo bez právnej subjektivity a zdaňujú to členovia, to mi je jasné, ale prečo za rok 2007? Veď je marec a peniaze ešte ani nemajú. A príjem si FO daní až ked ho obdrží, len v podvojnom účtovníctve to tak nieje. Tak z akého dôvodu to majú zahrnúť do príjmu roku 2007?
Jozef Mihál
26.03.08,21:04
Nie je podstatné, že nemajú peniaze v ruke. Majú ich totiž, obrazne povedané, v spoločnej pokladnici (urbáru). Pozrite si § 10 zákona...
Iwett
27.03.08,17:08
Nie je podstatné, že nemajú peniaze v ruke. Majú ich totiž, obrazne povedané, v spoločnej pokladnici (urbáru). Pozrite si § 10 zákona...
dakujem pekne za odpoved.:)
Stašek
27.02.11,08:37
Pracovník, ktorému robím ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti doniesol potvrdenie z Urbáru, že mu bude vyplatený podiel vo výške 95,-- €. Kde mu to mám započítať? (Používam OLYMP). Alebo si má urobiť na toto sám daňové priznanie?
drobeceva
27.02.11,09:21
Pracovník, ktorému robím ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti doniesol potvrdenie z Urbáru, že mu bude vyplatený podiel vo výške 95,-- €. Kde mu to mám započítať? (Používam OLYMP). Alebo si má urobiť na toto sám daňové priznanie?
nemáš mu to kde zahrnúť v RZD. Musí si podať DP