maja0
08.02.07,11:18
Ahojte.
Zacinam robit JU pre programatora, ktory je na zivnost od 8/2006. Ak vystavy fa, na ktorej je napisane programatorske prace, je to ako predaj služieb (pozd)?
Ako je to potom so SP? Je brany ako autor a tym padom neplati do SP?

Dakujem.
maja0
08.02.07,12:02
Nevie nikto poradit?
ekopo
08.02.07,14:18
Programátor môže "robiť" aj bez ŽL, na základe autorského zákona. Ak má ŽL, preddavky na ZP platí, a do SP neplatí minimálne do 30.6. 2007 (potom podľa DP za 2006). Ak vystaví FA je to za predaj služieb. Ale túto činnosť by som nerobil na živnosť (ešte je dôležité čo sa rozumie pod pojmom programovanie)
maja0
08.02.07,14:37
Robí web stránky, nejaké programy pre firmy + support.
Prečo je lepšie túto činnosť nerobiť na živnosť?
Ak to má na živnosť a do výkazu do SP dá príjmi z autorskej činnosti je to v poriadku? Z toho by mu potom teoreticky nemali rátať výšku odvodov.
Alebo sa úplne mýlim?
komofei
14.02.08,14:27
Ahoj, myslim, ze k tejto teme sa to najviac hodi, tak skusim: Poradte co by mohlo byt v mojom pripade najrozumnejsie riesenie, ked mam taketo poziadavky:

Chcel by som pracovat ako programator (zrejme to bude musiet byt na zaklade Autorskeho zakona), pracovat prevazne doma, ale potrebujem chodit aj do firmy pre ktoru pracujem cca 100km tam a spat, tak 3 krat do tyzdna. Na to by som chcel pouzivat auto na leasing a nejako si vyuctovavat aj tie cesty (cca 1200 km mesacne).

Neviem ako to urobit, aby som mohol si dat do nakladov co najviac veci (hlavne splatky za auto, pohonne hmoty). Velmi mi zalezi natom, aby som si mohol auto a PHM odpisovat, tak skuste niekto poradit, ako by som mal pokracovat, teda ci byt autor alebo zivnostik, popripade ake predmety zivnosti uviest . Dolezite je, aby vsetko bolo OK z pohladu DU a ostatnych kontrolnych uradov.

Idealne by bolo, ak by niekto takto aj pracoval a vedel povedat so svojej skusenosti.

Vdaka.