meduška
08.02.07,11:35
Dobrý deň, poprosila by som o radu, sme firma ktorá vyváža tovar do ČR platiteľovi DPH, jedná sa o dosť veľké čiastky v Sk, je nejaká hranica obratu z tohto vývozu,po prekročení ktorej nám vzniká povinnosť registrácie v ČR. Tento vývoz dávam podľa par. 43 do daňového priznania.
Milan Benka
08.02.07,11:30
Dobrý deň, poprosila by som o radu, sme firma ktorá vyváža tovar do ČR platiteľovi DPH, jedná sa o dosť veľké čiastky v Sk, je nejaká hranica obratu z tohto vývozu,po prekročení ktorej nám vzniká povinnosť registrácie v ČR. Tento vývoz dávam podľa par. 43 do daňového priznania.

Nie je. Nezabudni to dávať aj do súhrného výkazu.

Pozn.: §43 uplatňuješ iba pre osoby identifikované pre daň v inej čl. krajine.
ALBO
08.02.07,11:32
Z otázky vyplýva že aj vy ste platiteľ aj čech. Takže vy oslobodíte dodanie podľa § 43 a čech má nadobudnutie tovaru a robí doma samozdanenie. Takže daň sa odvádza správne v česku, tam kde je spotreba toho tovaru.

To samozdanenie v česku sa robí práve preto aby sa daň odviedla tam kde sa má a aby vy ste sa nemuseli registrovať v česku.
Takto to platí medzi platiteľmi vždy, bez obmedzenia. Nemusíte sa tam registrovať.
dzupinova
12.02.07,13:12
pripájam sa k tejto téme , ale s otázkou , že vyvážame služby . My : slovenská firma sme platcami dph aj česká firma je platcom dph, ame povinný fakturovať s dph, alebo dph samozdanuje dph na základe našej fa.?Vlastne ako je to s dph v ČR , mame sa stať platcami dph?
ALBO
12.02.07,13:24
pripájam sa k tejto téme , ale s otázkou , že vyvážame služby . My : slovenská firma sme platcami dph aj česká firma je platcom dph, ame povinný fakturovať s dph, alebo dph samozdanuje dph na základe našej fa.?Vlastne ako je to s dph v ČR , mame sa stať platcami dph?

musíte špecifikovať službu, od toho sa odvíja odpoveď.
stanina
12.02.07,19:02
Píšem neskoro,až teraz som na internete,ide o službu železiarské práce-viazanie armatúry na stavbe,napr.bytovke.
Milan Benka
13.02.07,05:51
Píšem neskoro,až teraz som na internete,ide o službu železiarské práce-viazanie armatúry na stavbe,napr.bytovke.

Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť: §15/2 - miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
V tvojom prípade ČR. Faktúruješ mimo DPH. Ak je odberateľ identifikovaný pre daň v krajine dodania služby, urobí samozdanenie prijatej služby. Ak by nebol identifikovaný pre daň v krajine dodania služby, vznikla by povinnosť registrácie tebe a aj osobou povinnou odviesť daň by si bola ty ( v ČR). V takomto prípade by si musela faktúrovať s českou DPH a aj ju odviesť do českého št. rozpočtu.
ALBO
13.02.07,06:51
Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť: §15/2 - miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
V tvojom prípade ČR. Faktúruješ mimo DPH. Ak je odberateľ identifikovaný pre daň v krajine dodania služby, urobí samozdanenie prijatej služby. Ak by nebol identifikovaný pre daň v krajine dodania služby, vznikla by povinnosť registrácie tebe a aj osobou povinnou odviesť daň by si bola ty ( v ČR). V takomto prípade by si musela faktúrovať s českou DPH a aj ju odviesť do českého št. rozpočtu.

Nedá sa to takto jednoznačne povedať.
Ak je odberatel platiteľ tak ano, fakturujete bez DPH a on robí samozdanenie.
Ak je nepodnikateľ, tak sa tam musíte zaregistrovať.
Ak je neplatiteľ, podnikateľ, potom si zistite v českom zákone, či sa na neho neprenáša DP, tak ako by sa preniesla u nás podľa § 69 ak by robil čech niečo na stavbe na slovensku pre zdaniteľnú osobu, teda aj neplatiteľa..
Milan Benka
13.02.07,07:02
Nedá sa to takto jednoznačne povedať.
Ak je odberatel platiteľ tak ano, fakturujete bez DPH a on robí samozdanenie.
Ak je nepodnikateľ, tak sa tam musíte zaregistrovať.
Ak je neplatiteľ, podnikateľ, potom si zistite v českom zákone, či sa na neho neprenáša DP, tak ako by sa preniesla u nás podľa § 69 ak by robil čech niečo na stavbe na slovensku pre zdaniteľnú osobu, teda aj neplatiteľa..


§ 108
Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně je povinen
dani,
i) osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 (http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/paragraf-10/#€1Ľ2¤×2§10!1) nebo dodává zboží podle § 13 odst. 9 (http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/paragraf-13/#€1Ľ2¤×3§13!9) s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,

Služby spojené s nehnuteľnosťou sú uvedené v §10/1 českého zákona.

Myslím, že sa to v tomto prípade dá povedať jednoznačne.

Ostatné §§, kt. sa vzťahujú k riešeniu tohoto problému, som už na porade spomínal, treba skúsiť aj vyhľadávač.
ALBO
13.02.07,13:35
§ 108
Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně je povinen
dani,
i) osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 (http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/paragraf-10/#€1Ľ2¤×2§10!1) nebo dodává zboží podle § 13 odst. 9 (http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/paragraf-13/#€1Ľ2¤×3§13!9) s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku,

Služby spojené s nehnuteľnosťou sú uvedené v §10/1 českého zákona.

Myslím, že sa to v tomto prípade dá povedať jednoznačne.

Ostatné §§, kt. sa vzťahujú k riešeniu tohoto problému, som už na porade spomínal, treba skúsiť aj vyhľadávač.

Benka, ten český zákon sa mi javí taký zložitejší a iný ako naš. prenos DP sa rieši v § 108 aj v pís f , atam sa prenesie DP na platcu a osobu identifikovanú pre daň. ale kto je osoba ident. pre daň? je to v § 96 a97. A neviem, asi ten zákon treba ovládať celý ale mne vychádza že os. reg. pre daň je aj podnikateľ prenajímajúci nehnuteľnosť neplatiteľ.(§97/3).
Preto si myslím, že ostatných ako platiteľov si treba naštudovať v každom zákone.
Osoby identifikované pre daň nie sú podľa ich zákona len platcovia.
Ale ešte raz píšem, že ich zákon neovládam, to je len môj náror.
Milan Benka
13.02.07,18:23
Benka, ten český zákon sa mi javí taký zložitejší a iný ako naš. prenos DP sa rieši v § 108 aj v pís f , atam sa prenesie DP na platcu a osobu identifikovanú pre daň. ale kto je osoba ident. pre daň? je to v § 96 a97. A neviem, asi ten zákon treba ovládať celý ale mne vychádza že os. reg. pre daň je aj podnikateľ prenajímajúci nehnuteľnosť neplatiteľ.(§97/3).


Takže to rozoberme ešte raz:
§108
f) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 9, 12 a 13 (http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/paragraf-10/#€1Ľ2¤×2§10!1) s místem plnění v tuzemsku osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,

Musíme si určiť význam použitých výrazov:
Plátce - tento pojem je nám známy - platiteľ. definované ako v slov. zákone.
Osoba povinná k dani- zdaniteľná osoba (§6 českého zákona)

Osoba identifikovaná k dani je (podľa §96 českého zákona):
§96/1. PO nezaložená na podnikanie, alebo osoba povinná k dani (zdaniteľná osoba),ak nadobúda tovar z iných čl. krajín v hodnote viac ako 326000,-CZK. (obdoba §7 slov. zákona)
§96/2. Osoba povinná k dani (zdaniteľná osoba), ak prijíma tzv. katalógové služby (§15/7,8 slov. zák. o DPH; §10/6,7 českého zákona) (obdobný postup ako určuje §78/3 slov. zákona)
§96/3. Osoby ako v bode 1, ktorým je zasielaný tovar podliehajúci spotrebnej dani.(tak ako u nás, ak tovar podlieha spotrebnej dani, nepovažuje sa to za zásielkový predaj, okrem prípadu, že je zaslaný fyz.osobám na osobnú spotrebu - §6/5-posledná veta)

Tieto osoby sú identifikované k dani a majú povinnosť registrácie podľa §97. Nestávajú sa platiteľmi, ale majú povinnosť registrácie.

Podľa mňa, podnikateľ prenajímajúci nehnuteľnosť je iba osobou povinnou k dani, pokiaľ nesplní podm. z §96.



Preto si myslím, že ostatných ako platiteľov si treba naštudovať v každom zákone.
Osoby identifikované pre daň nie sú podľa ich zákona len platcovia.
Ale ešte raz píšem, že ich zákon neovládam, to je len môj náror.

S týmto môžem iba súhlasiť a ďakujem za oponenciu k môjmu predchádzajúcemu príspevku (č.9).



pripájam sa k tejto téme , ale s otázkou , že vyvážame služby . My : slovenská firma sme platcami dph aj česká firma je platcom dph, ame povinný fakturovať s dph, alebo dph samozdanuje dph na základe našej fa.?Vlastne ako je to s dph v ČR , mame sa stať platcami dph?.


Píšem neskoro,až teraz som na internete,ide o službu železiarské práce-viazanie armatúry na stavbe,napr.bytovke.

Takže môj záver :
Ak dodávate túto službu platiteľovi DPH (registrovanému v ČR), príp. registrovanej osobe identifikovanej pre daň, prenášate na neho daňovú povinnosť.
Ak by odberateľom nebola takáto osoba, nemáte na koho preniesť daňovú povinnosť a ste povinný sa registrovať za platiteľa v zmysle českého zákona.

Ak máte iný názor uverejnite ho, aby sme mohli dôjsť k lepšiemu riešeniu.