valeria100
08.02.07,12:06
Mám problém posúdiť aký priemer je potrebné použiť na výpočet dovolenky od 1,1,2007ak sme ako organizácia zanikli k 31,12,2006 a od 1,1,2007 sme vznikli ako nová organizácia s novým IČO-m atď. Medzi starým a novým zamestnávateľom bola podpísaná dohoda o " záväzku prevziať práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťhaov k zamestnancov uvedených v prílohe..." Podotýkam, že sme stále tá istá organizácia, menili sme len právnu formu. A z tohto dôvodu, či už to bolo správne alebo nie, sme ukončovali pracovné pomery všetkým zamestnancom k 31,12,2006 a podpisovali nové pracovné zmluvy s platnosťou od 1,1,2007.
Moja otázka znie: Pri výpočte dovolenky je potrebné použiť pravdepodobný zárobok /z platu, ktorý je určený od 1,1,2007/ alebo priemerný zárobok zo 4.štvrťroka 2006? Keď v ZP par. 134 ods. 3 sa hovorí "ak zamestnanec neodpracoval r ozhodujúcom období aspoň..." neuvádza sa či u toho istého zamestnávateľa. Zároveň si uvedomujem, že ak k nám prichádza nový zamestnanec, určite ako nový zamestnávateľ neskúmame aký zárobok mal u svojho predchádzajúceho zamestnávateľa v minulom kalendárnom štvrťroku. Mám z toho chaos. Ak viete, prosím poraďte. Ďakujem
azuz
08.02.07,11:39
Ak bola podpísaná dohoda o záväzku prevziať práva a povinnosti vyplývajúce z pracovno-právnych vzťahov, použi priemer zo 4. štvrťroka.
valeria100
08.02.07,11:54
Zvažovala som obe možnosti, pretože aj zostatky dovolenky z roku 2006 majú zamestnanci dočerpať v roku 2007 podľa pokynu štatutára s odvolávkou na spomínanú dohodu. Ale čím viac nad problémom uvažujem, tým viac sa zamotávam.
Ďakujem za odpoveď
zk24
09.08.11,11:43
Ahojte,

zahrna sa do vypoctu PPU aj prijem vyplateny v naturaliach? Dostavame k vyplate poukazky "multi ticket" v hodnote 42 €. Chcela by som si vypocitat PPU, a neviem ci to do toho zapocitat.

Dakujem.
Mila123
09.08.11,11:53
Ahojte,

zahrna sa do vypoctu PPU aj prijem vyplateny v naturaliach? Dostavame k vyplate poukazky "multi ticket" v hodnote 42 €. Chcela by som si vypocitat PPU, a neviem ci to do toho zapocitat.

Dakujem.
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace-od-01-01-2006-a.html#hore)

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku.

(6) Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov používa v súvislosti s náhradou škody priemerný zárobok u žiakov základných škôl, žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl alebo u zamestnancov so zmenenou pracovnou schopnosťou, ktorí nie sú zamestnaní a ktorých príprava na povolanie (činnosť) sa vykonáva podľa osobitných predpisov, vychádza sa zo sumy priemerného zárobku určenej podľa odseku 5 prvej vety.

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.

(8) Ak zamestnanec vykonáva prácu v niekoľkých pracovných vzťahoch u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa mzda v každom pracovnom vzťahu samostatne.

(9) Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, zisťuje sa tento zárobok z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie, poistného na zdravotné poistenie, príspevku na poistenie v nezamestnanosti, príspevku na doplnkové dôchodkové poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje.

(10) Ustanovenia odsekov 1 až 9 platia primerane na účely zisťovania pravdepodobného zárobku.

(11) Podrobnosti zisťovania priemerného zárobku alebo pravdepodobného zárobku možno dohodnúť v kolektívnej zmluve.
zk24
09.08.11,11:59
Viem, ze je to Zákonník Práce.

Len ako nie mzdárka, by som potrebovala vediet (kedze to z tohto paragrafu neviem vycitat), ci sa pocita ku mzde aj nepenazný príjem.

Dakujem
Mila123
09.08.11,12:04
Viem, ze je to Zákonník Práce.

Len ako nie mzdárka, by som potrebovala vediet (kedze to z tohto paragrafu neviem vycitat), ci sa pocita ku mzde aj nepenazný príjem.

Dakujem
z čoho poskytuje zamestnávateľ zamestnancom ten nat. príjem? zo SF?
Erislava
09.08.11,12:07
Osobne nemám skúsenosti s naturálnou mzdou, ale v § 118 ZP sa píše, že mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty(naturálna mzda). Tak by som to rátala, brala by som to, že je to odmena za prácu, ak to nie je vyplácané z prostriedkov SF.
zk24
09.08.11,12:12
Na toto bohuzial neviem odpoved. Som tu iba zamestnanec a z coho to vyplacaju neviem. Ale tipujem ze zo SF, kedze podla PZ nemame na to ani len zmluvny narok. Na paske mam iba: "Naturálne príjmy 42 €".

Takze ak je to prispevok zo SF, tak vtedy sa to nepocita, spravne?
Mila123
09.08.11,12:15
Na toto bohuzial neviem odpoved. Som tu iba zamestnanec a z coho to vyplacaju neviem. Ale tipujem ze zo SF, kedze podla PZ nemame na to ani len zmluvny narok. Na paske mam iba: "Naturálne príjmy 42 €".

Takze ak je to prispevok zo SF, tak vtedy sa to nepocita, spravne?

určite nepočíta sa....
zk24
09.08.11,12:20
Ďakuejm Vam obom.
veronikasad
09.08.11,13:53
Zuzka, na aký účel ten priemerný zárobok potrebuješ ?
zk24
09.08.11,15:13
Vypocitat si ci mi to zamestnavatel pocita spravne :D

Pocitala som si dovolenku, dopredu aku budem mat vyplatu ked som mala tyzden dovolenku, lebo sme mali 13-ty plat min.mesiac, takze sa mi oplati brat si dofcu tento Q :D
veronikasad
09.08.11,15:15
Vypocitat si ci mi to zamestnavatel pocita spravne :D

Pocitala som si dovolenku, dopredu aku budem mat vyplatu ked som mala tyzden dovolenku, lebo sme mali 13-ty plat min.mesiac, takze sa mi oplati brat si dofcu tento Q :D
Zuzka, pre tento účel určite sa naturálny príjem nezapočítava. A 13. plat tiež nemusí byť započítaný do jedného štvrťroka.

Pozri odst. 7
http://www.porada.sk/1819146-post5.html
zk24
09.08.11,15:20
Zuzka, pre tento účel určite sa naturálny príjem nezapočítava. A 13. plat tiež nemusí byť započítaný do jedného štvrťroka.

Pozri odst. 7
http://www.porada.sk/1819146-post5.html

To s tym 13-tym platom viem, ale nie su to "dlhodobejsie" odmeny, su to mesacne odmeny, takze nam to pocitaju do jedneho mesiaca, to viem, to uz mam odsledovane.

Vysledok - mzdarka ma dobry program, pocita rovnako dobre ako ja. Vsetko sedi :D