Sica
08.02.07,12:27
Prepáčte, určite to tu už bolo, ale nemôžem to nájsť a potrebujem rýchlo odpoveď. Zamestnanec sa oženil 22.02.2006, manželka je na MD, odpočítateľnú položku na ňu má len 75 680,- Sk (7 568 x 10 mesiacov)? Prosím, poraďte mi.
Pepa
08.02.07,11:31
Prepáčte, určite to tu už bolo, ale nemôžem to nájsť a potrebujem rýchlo odpoveď. Zamestnanec sa oženil 22.02.2006, manželka je na MD, odpočítateľnú položku na ňu má len 75 680,- Sk (7 568 x 10 mesiacov)? Prosím, poraďte mi.
:D:DTen názov témy je úžasný:D:D
Je to odpočítateľná položka na manželku Pozor na vlastný príjem - materská je vlastným príjmom manželky, rodičovský príspevok nie je.
matafe
08.02.07,11:33
Odpočítateľná čiastka na maželku bude
(90816 - vlastný príjem manželky za celý rok 2006) /12 * počet mesiacov na uplatnenie, v tomto prípade 10.

Pozor, suma meterskej sa započítava do vlastného príjmu manželky.
Johanka
08.02.07,11:38
Prepáčte, určite to tu už bolo, ale nemôžem to nájsť a potrebujem rýchlo odpoveď. Zamestnanec sa oženil 22.02.2006, manželka je na MD, odpočítateľnú položku na ňu má len 75 680,- Sk (7 568 x 10 mesiacov)? Prosím, poraďte mi.

§ 11 Zákona o dani z príjmov
(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:
a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
dari1
08.02.07,11:41
mimotemy
aj ja chcem odpocitatelneho manzela....mimotemy
Sica
08.02.07,11:48
OK, ja viem, že je to odpočítateľná položka na manželku, len sa mi to zdalo dosť dlhé... Ona nemala žiadny príjem, až od októbra (narodil sa im syn), takže odpočítateľná položka bude 90 816 - materská od 10/2006 / 12 mesiacov * 10 mesiacov? Ide mi len o tie mesiace, keďže neboli manželia celý rok. To ostatné ovládam :)))
Pepa
08.02.07,11:49
OK, ja viem, že je to odpočítateľná položka na manželku, len sa mi to zdalo dosť dlhé... Ona nemala žiadny príjem, až od októbra (narodil sa im syn), takže odpočítateľná položka bude 90 816 - materská od 10/2006 / 12 mesiacov * 10 mesiacov? Ide mi len o tie mesiace, keďže neboli manželia celý rok. To ostatné ovládam :)))
:) je to 10 mesiacov :)
matafe
08.02.07,11:52
OK, ja viem, že je to odpočítateľná položka na manželku, len sa mi to zdalo dosť dlhé... Ona nemala žiadny príjem, až od októbra (narodil sa im syn), takže odpočítateľná položka bude 90 816 - materská od 10/2006 / 12 mesiacov * 10 mesiacov? Ide mi len o tie mesiace, keďže neboli manželia celý rok. To ostatné ovládam :)))

Áno, ide o 10 mesiacov, pretože sa do úvahy berie počet mesiacov v roku, v ktorých bola splnená podmienka na uplatnenie(boli manželmi) na začiatku mesiaca.
Johanka
08.02.07,11:57
OK, ja viem, že je to odpočítateľná položka na manželku, len sa mi to zdalo dosť dlhé... Ona nemala žiadny príjem, až od októbra (narodil sa im syn), takže odpočítateľná položka bude 90 816 - materská od 10/2006 / 12 mesiacov * 10 mesiacov? Ide mi len o tie mesiace, keďže neboli manželia celý rok. To ostatné ovládam :)))
Nemôže sa Ti žiadny základný pojem zdať dlhý, z nesprávnych pojmov vznikajú pri odpovediach nepresnosti, ktoré môžu mať vážne následky ;) .
Pozri tu http://www.porada.sk/t41987-odpis-na-zivnostnika.html
lakko
12.02.07,14:28
:D:DTen názov témy je úžasný:D:D
Je to odpočítateľná položka na manželku Pozor na vlastný príjem - materská je vlastným príjmom manželky, rodičovský príspevok nie je.
Prosim o vysvetlenie. Aky je rozdiel medzi materskou a rodicovskym prispevkom ? Kamaratova manzelka je na materskej a k jeho DP doniesla "Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku zo UPSVaR. Vdaka
Pepa
12.02.07,14:42
Prosim o vysvetlenie. Aky je rozdiel medzi materskou a rodicovskym prispevkom ? Kamaratova manzelka je na materskej a k jeho DP doniesla "Potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku zo UPSVaR. Vdaka
Materská je vlastným príjmom manželky, rodičovský príspevok NIE. Čiže príklad, ak poberala LEN rodičovský príspevok a nemala žiadny iný príjem, manžel si uplatní odpoč. položku na manželku vo výške 90816,-
Majka
12.02.07,14:48
:D:DTen názov témy je úžasný:D:D
Je to odpočítateľná položka na manželku Pozor na vlastný príjem - materská je vlastným príjmom manželky, rodičovský príspevok nie je.


aha takze ked som od maja do decembra mala MD a pred tym normalne prijem tak manzel nema narok na odpocit.polozku, to nemusim ani do socilaky koli tomu chodit chcela som tam zajtra zajst nech mi daju potvrdenie. dakujem,aj mne si velmi pomohla,nebola som si ist ci MD sa pocita alebo len RD na tej som od polovice decembra takze az v r. 2007 ajto este bude otazne kedze pracujem na polovicny uvazok a polus DoVP.
lakko
12.02.07,15:02
Materská je vlastným príjmom manželky, rodičovský príspevok NIE. Čiže príklad, ak poberala LEN rodičovský príspevok a nemala žiadny iný príjem, manžel si uplatní odpoč. položku na manželku vo výške 90816,-
OK, takze k DP nemusi dat prilohu "Potvrdenie o poberani rodic. prispevku" ked to nie je vlastny prijem manzelky. Nemusi dat ziadny doklad ? Alebo je potrebne dat nejake cestne vyhlasenie ze manzelka nemala ziadny prijem v r.2006 ?
vikinka
12.02.07,15:04
Nemusíte mať žiadny doklad , v DP svojim podpisom potvrdzujete správnosť údajov.
gabikarim
12.02.07,15:06
Nemusi dat ziadny doklad ako prilohu k DP tykajucu sa zdokladovania prijmu manzelky.
Marykayka
12.02.07,17:55
Ahojte všetci, trošku sa tu vzdelávam pomocou vašich úžasných odpovedí, veľa som sa tu naučila, resp. o veľa veciach som sa uistila. Rada by som vás aj ja poprosila o radu, lebo tak isto nie som si úplne 100 % istá. Keď uplatňujem odpočitateľnú položku na manželku živnostníkovi, odrátava sa od odpočit. položky na manželku jej príjem z dohody o vykonaní práce? A ďalšia otázka. Trošičku mimo témy.... ako je to s vdovským dôchodkom - berie sa to ako zdaniteľný príjem, či nie? Díky moc každému aj za malilinký názor.
Lanaj
12.02.07,17:59
Ahojte všetci, trošku sa tu vzdelávam pomocou vašich úžasných odpovedí, veľa som sa tu naučila, resp. o veľa veciach som sa uistila. Rada by som vás aj ja poprosila o radu, lebo tak isto nie som si úplne 100 % istá. Keď uplatňujem odpočitateľnú položku na manželku živnostníkovi, odrátava sa od odpočit. položky na manželku jej príjem z dohody o vykonaní práce? A ďalšia otázka. Trošičku mimo témy.... ako je to s vdovským dôchodkom - berie sa to ako zdaniteľný príjem, či nie? Díky moc každému aj za malilinký názor.

Príjem z dohody sa odpočíta od sumy 90 816,-.
Vdovský dôchodok nie je zdaniteľný príjem.
Andyke
13.02.07,20:55
Materská sa vypláca prvých 6 mesiacov, potom je rodičovský príspevok. Kamarát môže na manželku uplatniť nezdanit. čiastku v plnej výške za pred-
pokladu, že už iný zdanitelný príjem nemala ( v tomto prípade manželkin príjem sa rovná nule.