Bodula
08.02.07,16:47
Kto mi vie poradiť či je možné zaúčtovať ako náklad poplatok za členské v občianskom združení ktorého som členom. Som živnostník podnikajúci v cestovnom ruchu a združenie bolo vytvorené na podporu podnikateľov podnkajúcich v cestovnom ruchu a rozvoj obce. Mám pocit, že som sa niekde stretla s tým, že od roku 2006 je možné započítať do daňových nákladov aj členské, ktoré nieje povinné. Máte niekto takýto prípad.
Zoltán Kovács
08.02.07,16:01
Kto mi vie poradiť či je možné zaúčtovať ako náklad poplatok za členské v občianskom združení ktorého som členom. Som živnostník podnikajúci v cestovnom ruchu a združenie bolo vytvorené na podporu podnikateľov podnkajúcich v cestovnom ruchu a rozvoj obce. Mám pocit, že som sa niekde stretla s tým, že od roku 2006 je možné započítať do daňových nákladov aj členské, ktoré nieje povinné. Máte niekto takýto prípad.

Členské príspevky platené odborným združeniam, občianským združeniam, ktoré vyslovene neukladá zákon byť členom (viď členovia lekárskej a advokátskej komory) podľa mňa nie je daňovo uznateľným nákladom.
zuzana567
09.03.07,18:56
ako daňový výdavok možno uplatniť členský príspevok vyplyvajúci z nepovinného členstva v právnickej osobe zriadenej na účel ochrany záujmov platiteľa - do výšky 0,5 promile z úhrnu zdaniteľných príjmov za bežné zdaňovacie obdobie, najviac do výšky 2 000 000 Sk ročne.
(§19 ods. 3 písm. n zákona o dani z príjmov)
janasiv
23.01.08,18:34
a ak je členom advokátskej komory a uplatňuje si paušálne výdavky &6 ods.10 je príspevok advokátskej komore príspevok, ktorý možno odpočítať spolu s poistným a 40% výdavkami?
Zoltán Kovács
23.01.08,19:10
a ak je členom advokátskej komory a uplatňuje si paušálne výdavky &6 ods.10 je príspevok advokátskej komore príspevok, ktorý možno odpočítať spolu s poistným a 40% výdavkami?

V tých 40% paušálnych výdavkoch už máš zahrnuté všetky výdavky okrem poistného.
janasiv
23.01.08,19:29
ale v &6 ods.10 sa píše:v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť. Ja sa pýtam aké príspevky týmto zákonodarci mysleli a konkrétne ma zaujíma tento platený advokátskej komore.
andrej_rv
23.01.08,20:01
ale v &6 ods.10 sa píše:v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť. Ja sa pýtam aké príspevky týmto zákonodarci mysleli a konkrétne ma zaujíma tento platený advokátskej komore.
Pojem "poistné a príspevky" je len tzv. legislatívna skratka, jej plné znenie je uvedené v § 5 ods. 7 písm. e) ZoDP:
e) poistné na verejné zdravotné poistenie, 20) poistné na sociálne poistenie, 21) poistné na sociálne zabezpečenie 22) a príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu (ďalej len "poistné a príspevky")
Pod pojmom "poistné a príspevky" použitom v ďalšom texte zákona sa teda chápe len poistné v zmysle horeuvedeného odseku.
Výdavky na príspevky do záujmových a profesných združení sú zahrnuté v 40% paušálnom výdavku.