serena
08.02.07,16:21
SZCO-JU-nepl.DPH

Ako mám vypočítať stravné (zahr.ces.):
napr.: odchod(z SR) = 6.00
hranica = 6.20
príchod =10.30

odchod(naspäť) = 20.00
hranica = 20.15
príchod = 24.15
zahr.cesta = od 6.20 - do 24.00 alebo od 6.00 - do 24.15 ???

Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????

A z ktorého dňa má použiť kurz keď napr. odchod je 15. a príchod je 16. ????
Antea
08.02.07,16:06
SZCO-JU-nepl.DPH

Ako mám vypočítať stravné (zahr.ces.):
napr.: odchod(z SR) = 6.00
hranica = 6.20
príchod =10.30

odchod(naspäť) = 20.00
hranica = 20.15
príchod = 24.15
zahr.cesta = od 6.20 - do 24.00 alebo od 6.00 - do 24.15 ???

Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????

A z ktorého dňa má použiť kurz keď napr. odchod je 15. a príchod je 16. ????Až dobre čítam tak v zahraničí je od 6.20 do 20.15, čiže 100% stravné + 5% vreckové x príslušná mena= ........
+ k tomu výdavky, cestovné, poplatky. Z rozpisu som pochopila, že sa cesta týka jedného dňa a dolu hovoríš o dvoch dňoch. Ja počítam náhrady tým kurzom kedy vydám zálohu.
liba2
08.02.07,16:14
SZCO-JU-nepl.DPH

Ako mám vypočítať stravné (zahr.ces.):
napr.: odchod(z SR) = 6.00
hranica = 6.20
príchod =10.30

odchod(naspäť) = 20.00
hranica = 20.15
príchod = 24.15
zahr.cesta = od 6.20 - do 24.00 alebo od 6.00 - do 24.15 ???

Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????

A z ktorého dňa má použiť kurz keď napr. odchod je 15. a príchod je 16. ????
To bol na ceste 1 alebo 2 dni ?

Ako-akým spôsobom minie stravné - nemusí preukazovať, teda žiadny doklad z reštiky netreba.
Zoltán Kovács
08.02.07,16:19
Až dobre čítam tak v zahraničí je od 6.20 do 20.15, čiže 100% stravné + 5% vreckové x príslušná mena= ........
+ k tomu výdavky, cestovné, poplatky. Z rozpisu som pochopila, že sa cesta týka jedného dňa a dolu hovoríš o dvoch dňoch. Ja počítam náhrady tým kurzom kedy vydám zálohu.

Prečo iba 5% vreckové, ak zákon umožňuje 40%?
Antea
08.02.07,16:45
Prečo iba 5% vreckové, ak zákon umožňuje 40%?5 % musí do 40% može
STRELEC
08.02.07,17:06
5 % musí do 40% možeSám sebe vždy musí! Nie??? :):)
STRELEC
08.02.07,17:13
[quote=serena]SZCO-JU-nepl.DPH ....
Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????
Vypíše cesťák a keďže zrejme nevedie valutovú pokladňu, môže to riešiť tak, že si urobí prepočet kurzom NBS platným v deň (dni) cesty pre účely uplatnenia nároku na stravné, vreckové, preukázané výdavky na prepravu ...
výdavok si môže uplatniť aj ako nepeňažnú operáciu. Ak ide len o uplatnenie oprávneného výdavku bez potreby vyplácania.
Pri vyplácaní je možné taktiež urobiť prepočet kurzom NBS ... a vyplatiť v Sk.
Antea
08.02.07,17:15
Sám sebe vždy musí! Nie??? :):)Súhlasím, ale musí si to nejako ošetriť, že si prideľuje 40 %, 5 % nemusí.
STRELEC
08.02.07,17:17
A prečo 5% nemusí a 40% musí? Tomu nerozumiem!?
serena
09.02.07,09:44
To bol na ceste 1 alebo 2 dni ?

Ako-akým spôsobom minie stravné - nemusí preukazovať, teda žiadny doklad z reštiky netreba.

Dva dní bol v zahr.
liba2
09.02.07,14:27
SZCO-JU-nepl.DPH
Ako mám vypočítať stravné (zahr.ces.):
napr.: odchod(z SR) = 6.00
hranica = 6.20 1. deň (to je dôležitý údaj, treba ho vždy uviesť)
príchod =10.30

odchod(naspäť) = 20.00
hranica = 20.15 2. deň
príchod = 24.15
zahr.cesta = od 6.20 - do 24.00 alebo od 6.00 - do 24.15 ???

Keď SZCO nemá dev.účet, môže účt. aj v SK (pri zahr.c.)? Áno môže.

A keď nemá žiadny bločik z resšt., stačí keď vypíše VD : strav. - suma - VOZD ????
Nestačí! musí vyhotoviť Vyúčtovanie pracovnej cesty a v ňom uviesť začiatok cesty, koniec cesty, kde bol, účel , atď. A tam si vyúčtuje stravné v cudzej mene a iné výdavky v súvislosti s PC, ak ich mal.
A z ktorého dňa má použiť kurz keď napr. odchod je 15. a príchod je 16. ????
Zákon o CN: § 13 Stravné
“(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.“

„(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia SR trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.“

V čom máš problém?
Potráp svoju makovičku a spočítaj koľko hodín bol mimo územia SR každý deň (?) a urči výšku stravného podľa ods. 4, a je to.

Keď bude vyúčtovanie hotové - spočítaš cudziu menu a prepočítaš na SKK kurzom NBS dňa, kedy bude zapísané v peň. denníku.

Odporúčam ti prečítať si celý §13. Ak nemáš zákon o CN, môžeš si ho prečítať tu:

zákon o cestovných náhradách umiestnený na hlavnej stránke porada.sk (http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach.html)





Ešte k vreckovému. Už ti radili 5 až 40 %. Nechaj to na SZČO nech sa rozhodne sám akú výšku si určí. Vreckové potom vypočítaš z plnej sumy stravného na 1 deň. :)
serena
09.02.07,17:41
LIBA2!
Stačí, keď vyplní knihu jázd ( a odber.mu opečiatkuje), alebo musí vypísať aj cesťák?
liba2
10.02.07,03:35
LIBA2!
Stačí, keď vyplní knihu jázd ( a odber.mu opečiatkuje), alebo musí vypísať aj cesťák?Už som ti odpovedala. Prečítaj si aj modrý text.
Pre mňa ako účtovníčku je samozrejmé, že ak bol niekto na ZPC a niečo si nárokuje, tak vyplní cestovný príkaz a vyúčtovanie cesty. Urob si ako uznáš za dostačujúce, len neskôr to budeš musieť aj obhájiť.
seda
26.02.07,13:19
Dobrý deň, môže sa mi niekto pozrieť či mám správne výpočet stravného zahraničnej pracovnej cesty?
Začiatok 7.2. o 2:00 /SR/
Prechod s Maďarskom 2:30
Prechod s Rakúskom 9:00
Viedeň 11:00 /výpočet 45 EUR/
8.2.
odchod z Viedne 16:00
Prechod s Talianskom 21:30 /výpočet 45 EUR/
9.2.
Venezia 9:30 /výpočet 45 EUR/
10.2.
Venezia /výpočet 45 EUR/
11.2.
odchod z Venezie 16:00
Prechod so Slovinskom 19:00
prechod s Maďarskom 00:00 /výpočet 45 EUR/
12.2.
Prechod so Slovenskom 9:30
koniec cesty o 10:30 /SR/ /výpočet 18 EUR=50%z36EUR/

Myslíte, že to mám dobre? Ďakujem za odpovede.
seda
06.03.07,09:56
Dobrý deň, chcela by som sa ešte opýtať.
? Je pravda, že zo zákona vyplýva povinnosť vyplatiť zálohu na zahraničnú pracovnú cestu?
? Zamestnanec so služobným vozidlom na zahraničnej ceste a predložil bločky za nákup PHM, dávate to k cestovnému príkazu, alebo vyplatíte z valutovej pokladne?
? Kurz prepočtu dávam v deň vyúčtovania CP, aj keď obsahuje bločky z rôznych dní?
Ak by niekto mal trošku čas na odpovede bola by som veľmi, veľmi rada.
Chobot
06.03.07,10:12
Dobrý deň, môže sa mi niekto pozrieť či mám správne výpočet stravného zahraničnej pracovnej cesty?
Začiatok 7.2. o 2:00 /SR/
Prechod s Maďarskom 2:30
Prechod s Rakúskom 9:00
Viedeň 11:00 /výpočet 45 EUR/
8.2.
odchod z Viedne 16:00
Prechod s Talianskom 21:30 /výpočet 45 EUR/
9.2.
Venezia 9:30 /výpočet 45 EUR/
10.2.
Venezia /výpočet 45 EUR/
11.2.
odchod z Venezie 16:00
Prechod so Slovinskom 19:00
prechod s Maďarskom 00:00 /výpočet 45 EUR/
12.2.
Prechod so Slovenskom 9:30
koniec cesty o 10:30 /SR/ /výpočet 18 EUR=50%z36EUR/

Myslíte, že to mám dobre? Ďakujem za odpovede.

Vidím, že Ti nikto neodpovedal ani na minulý príspevok, tak Ti to aspoň potvrdím. Áno, stravné máš vypočítané dobre. Nesmieš však zabudnúť aj na vreckové vo výške 5-40% zo stravného.
seda
06.03.07,10:14
Veľmi, veľmi pekne ďakujem,
Chobot
06.03.07,10:21
Dobrý deň, chcela by som sa ešte opýtať.
? Je pravda, že zo zákona vyplýva povinnosť vyplatiť zálohu na zahraničnú pracovnú cestu?

Povinnosť vyplýva v tom prípade, ak o zálohu požiada zamestnanec - účastník cesty.


? Zamestnanec so služobným vozidlom na zahraničnej ceste a predložil bločky za nákup PHM, dávate to k cestovnému príkazu, alebo vyplatíte z valutovej pokladne?

Je to na dohode. Môže to aj priložiť k vyúčtovaniu ako nevyhnutné vedľajšie výdaje, ale môžete mu to aj vyplatiť z valutovej pokladne. Ide o to, či to chcete zaúčtovať ako náklady na služobnú cestu, alebo ako náklady na PHM.


? Kurz prepočtu dávam v deň vyúčtovania CP, aj keď obsahuje bločky z rôznych dní?
Ak by niekto mal trošku čas na odpovede bola by som veľmi, veľmi rada.

Ak prepočítavaš bločky rôznych cudzích mien, tak sa zvyčajne berie kurz zo dňa, kedy sa robí vyúčtovanie. Ale nie je na to jednoznačný predpis.
seda
06.03.07,10:45
Opäť veľmi, veľmi pekne ďakujem, príjemný deň.
sluzby
06.03.07,14:13
mohli by ste vysvetlit blizzsie co znamena resp. ako to myslite, ze vydavok je mozne si uplatnit aj ako nepenaznu operaciu. dakujem
Orsz
08.03.07,19:06
Ja mám problém v jednej s.r.o. - konateľ zamestanec chodí na služobné cesty do ČR, Talianska - a nákup valút pri vyúčtovaní pracovnej cesty nie je postačujúci - to znamená, že nakúpili 200 EUR a nárok mu vznikne na 280 EUR - ako to môžem riešiť? Mám zúčtovať vyplatenie v EUR 200 a zvyšok tých 80 EUR prepočítať na SK a vyplatiť tak? A to som ani nepočítala vreckové - asi by som to mala dorátať, však? Ale tiež mu to musím vyplatiť v Sk. A ešte jedna PC je urobená tak, že išiel do ČR na služobnom aute, tam nechal auto a išiel služobne s českými partnermi na ich aute do Talianska - tam sú ich spoloční obchodní partneri - týmto nemám doklad o návšteve Talianska - len z ČR - mám účtovať stravné ako v Taliansku (bol tam 2 dni) alebo v ČR?
Prosím poraďte mi, cestovné náhrady nie sú moja srdcová záležitosť.
liba2
08.03.07,20:21
Ja mám problém v jednej s.r.o. - konateľ zamestanec chodí na služobné cesty do ČR, Talianska - a nákup valút pri vyúčtovaní pracovnej cesty nie je postačujúci - to znamená, že nakúpili 200 EUR a nárok mu vznikne na 280 EUR - ako to môžem riešiť?
Vypočítaj mu vo vyúčtovaní jeho nárok, ak dostal zálohu na cestu, odpočítaj ju a zvyšok prepočítaj na Sk. Ak zálohu nedostal, tak prepočítaj celú sumu vyúčtovania.

Mám zúčtovať vyplatenie v EUR 200 a zvyšok tých 80 EUR prepočítať na SK a vyplatiť tak? A to som ani nepočítala vreckové - asi by som to mala dorátať, však? Treba mu dať všetko na čo má nárok.
Ale tiež mu to musím vyplatiť v Sk.
To nevadí, prepočítaj na Sk a vyplať mu.
A ešte jedna PC je urobená tak, že išiel do ČR na služobnom aute, tam nechal auto a išiel služobne s českými partnermi na ich aute do Talianska - tam sú ich spoloční obchodní partneri - týmto nemám doklad o návšteve Talianska - len z ČR
To nevadí, nech urobí na vyúčtovanie poznámku (alebo na list papiera a priloží k vyúčtovaniu), že cestu do Tal. a späť vykonal s obchodným partnerom na jeho/ich osobnom vozidle ... (môže k tomu napísať ešte najakú "šťavu").
- mám účtovať stravné ako v Taliansku (bol tam 2 dni) v Taliansku
alebo v ČR?
Prosím poraďte mi, cestovné náhrady nie sú moja srdcová záležitosť.
odpoveď v texte :)
Orsz
08.03.07,20:43
odpoveď v texte :)

Libuška, ty si poklad. Veľká vďaka.
Vanka
20.03.07,07:33
Chcem sa spýtať,
a) ak sa ide na zahraničnú pracovnú cestu je povinnosť poskytnúť preddavok v cudzej mene, v zákone je, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť, alebo nemusí,
b) vyúčtovanie môže byť aj po skončení cesty a vyplatené v Sk alebo musí byť v cudzej mene a vedená valutová pokladňa. Kolega chodí na zahraničnú pracovnú cestu tak 1 za rok prípadne 2 roky, nie je to pravidelne.
liba2
20.03.07,07:56
Chcem sa spýtať,
a) ak sa ide na zahraničnú pracovnú cestu je povinnosť poskytnúť preddavok v cudzej mene, v zákone je, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť, alebo nemusí,
b) vyúčtovanie môže byť aj po skončení cesty a vyplatené v Sk alebo musí byť v cudzej mene a vedená valutová pokladňa. Kolega chodí na zahraničnú pracovnú cestu tak 1 za rok prípadne 2 roky, nie je to pravidelne.Táto povinnosť pre zamestnávateľa zo zákona vyplýva ale vtedy ak zamestnanec požiada (ZCN §36 ods.1).
Vyúčtovanie ZPC sa vykoná vo valute a môže sa prepočítať na Skk a tak vyplatiť (cit. § ods. 5). Použiješ kurz NBS dňa výplaty z pokladne Skk.
Vanka
21.03.07,07:20
Aby som v tom mala úplne jasno, zamestnanec nepožiadal o preddavok, tak mu ho nemusím poskytnúť, a po pracovnej ceste si vyúčtoval cestovný príkaz,
vyúčtovanie môže byť v cudzej mene, ale keď nemáme ani valutovú pokladňu, môžem mu to prepočítať a vyplatiť v Sk. Dobre tomu rozumiem.
Chobot
21.03.07,07:45
Aby som v tom mala úplne jasno, zamestnanec nepožiadal o preddavok, tak mu ho nemusím poskytnúť, a po pracovnej ceste si vyúčtoval cestovný príkaz,
vyúčtovanie môže byť v cudzej mene, ale keď nemáme ani valutovú pokladňu, môžem mu to prepočítať a vyplatiť v Sk. Dobre tomu rozumiem.

Áno, presne tak. Akurát s tým vyplatením v SKK musí zamestnanec súhlasiť. Ak by trval na vyplatení náhrad v cudzej mene, tak mu to musíte vyplatiť v príslušnej cudzej mene, aká je uvedená v Opatrení pre príslušnú krajinu.
Vanka
21.03.07,08:03
Ďakujem veľmi pekne všetkým.
Antea
21.03.07,18:02
Táto povinnosť pre zamestnávateľa zo zákona vyplýva ale vtedy ak zamestnanec požiada (ZCN §36 ods.1).
Vyúčtovanie ZPC sa vykoná vo valute a môže sa prepočítať na Skk a tak vyplatiť (cit. § ods. 5). Použiješ kurz NBS dňa výplaty z pokladne Skk.
Ods.1 § 36 Zákona 283/2002 o cestovných náhradách sa týka preddavkov na SC tuzemské. Ods. 2. § 36 sa týka zahraničných pracovných ciest. Čiže je povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť tento preddavok.
Vychádza to z nasledovného: Tuzemské stravné je len tzv. príspevkom na stravu, tu sa predpokladá aj s finančnou účasťou zamestnanca, oproti tomu stravné v zahraničí musí pokryť celú stravu, teda celodenné stravné je udané tak, aby sa zaň dalo "slušne" najesť. A čo ďalšie nutné výdavky ?
Takto je vysvetľovaný § 36 ods. 1 a 2 zákona na školeniach /p. Minková MPSVa rodiny/.Nechcem robiť nikomu reklamu, ale Dane - Účtovníctvo Vzory a Prípady 12/2006 rozoberá cestovné náhrady celkom pekne a o preddavkoch je to tam presne takto.
Chobot
22.03.07,08:00
Ods.1 § 36 Zákona 283/2002 o cestovných náhradách sa týka preddavkov na SC tuzemské. Ods. 2. § 36 sa týka zahraničných pracovných ciest. Čiže je povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť tento preddavok.
Vychádza to z nasledovného: Tuzemské stravné je len tzv. príspevkom na stravu, tu sa predpokladá aj s finančnou účasťou zamestnanca, oproti tomu stravné v zahraničí musí pokryť celú stravu, teda celodenné stravné je udané tak, aby sa zaň dalo "slušne" najesť. A čo ďalšie nutné výdavky ?
Takto je vysvetľovaný § 36 ods. 1 a 2 zákona na školeniach /p. Minková MPSVa rodiny/.Nechcem robiť nikomu reklamu, ale Dane - Účtovníctvo Vzory a Prípady 12/2006 rozoberá cestovné náhrady celkom pekne a o preddavkoch je to tam presne takto.

No, neviem, hádať sa nebudem. Ale zákon je napísaný tak, ako je, každý to môže pochopiť a vysvetľovať po svojom. V textu prvého odstavca § 36 však ja nikde nevidím, že by sa týkal iba tuzemských ciest:

("1) Ak zamestnanec požiada o poskytnutie preddavku na náhrady podľa tohto zákona, je zamestnávateľ povinný mu tento preddavok do sumy predpokladaných náhrad poskytnúť. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, poskytnúť preddavok jedným rozhodnutím

a) pre viacerých zamestnancov,
b) na viacero pracovných ciest zamestnanca."

Ja si to vykladám tak, že tento prvý odstavec hovorí o preddavku všeobecne, či už ide o tuzemskú alebo zahraničnú cestu. Teda ak zamestnanec požiada (či už pri tuzemskej alebo zahraničnej), musí mu byť poskytnutý preddavok.

Druhý odstavec:

"2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku,..."

len doplňuje ten prvý a hovorí, že pokiaľ ide o zahraničnú cestu, musí byť zamestnancovi poskytnutá náhrada v ZM. Nemá zmysel znovu opakovať, že pokiaľ zamestnanec požiada, tak mu musí byť poskytnutý preddavok, keďže to je v tom prvom odseku.

Ale ako hovorím, toto je moje vysvetlenie, takto som to pochopil ja. Ak niekto má iný názor alebo to chápe inak, OK, beriem to, lebo dá sa to vysvetliť aj inak, tak ako si Ty napísala.

Ale aj v praxi je to tak, že pokiaľ zamestnanec nepožiada, tak nemusí brať preddavok. Zamestnávateľ mu to nemá ako nanútiť. V prípade nejakej jedno-dvojňovej cesty ani nemá význam brať si preddavok, veď tých pár EUR má človek väčšinou v zásobe svojich. Stačí to po skončení cesty vyúčtovať.
liba2
22.03.07,11:34
No, neviem, hádať sa nebudem......
Ja si to vykladám tak, že tento prvý odstavec hovorí o preddavku všeobecne, či už ide o tuzemskú alebo zahraničnú cestu. Teda ak zamestnanec požiada (či už pri tuzemskej alebo zahraničnej), musí mu byť poskytnutý preddavok......
Druhý odstavec......... len doplňuje ten prvý a hovorí, že pokiaľ ide o zahraničnú cestu, musí byť zamestnancovi poskytnutá náhrada v ZM. Nemá zmysel znovu opakovať, že pokiaľ zamestnanec požiada, tak mu musí byť poskytnutý preddavok, keďže to je v tom prvom odseku.
Presne tak isto chápem 1. a 2. odsek §36 ZCN.
Antea
22.03.07,14:36
Presne tak isto chápem 1. a 2. odsek §36 ZCN.Po 2.4. oskenujem príslušné materiály, teraz nemám čas.Ale toto nie je nič nové, o preddavkoch v takomto znení pojednával aj starý zákon 119/.... a vždy bol aj takto prednášaný. Nemôžem súhlasiť s tým, že každý má pár EUR. Je jasné, že keď ide niekto len na skok do Brna zálohu si nebude brať. Mne ide ale všeobecné pravidlo poskytovania preddavkov na ZSC. Predstavte si koľko vodičov kamiónov a autobusov chodí do zahraničia, stavebných robotníkov, aby si nezmyslel zamestnávateľ, že keď nepožiadaš nedám ti zálohu a vyšle ho do zahraničia len tak "oži, umri".Totiž aby sa neposkytovanie preddavkov nestalo pravidlom.
dara
24.03.07,23:00
Prosím Vás za rok 2006 sa výška stravného do SRN nemenila však? Platí 45 EUR?
Evanka
24.03.07,23:28
Áno, je to 45 EUR ak trvá PC v Nemecku viac ako 12 hodín. Ak trvá však mejej krátiš, ale to asi vieš ...
dara
24.03.07,23:35
Evanka ďakujem, nemohla by si mi poradiť kde na nete by som našla vyhľadávač vzdieleností? Potrebujem vyhľadať km do Nemecka ....ďakujem
Evanka
24.03.07,23:39
Neviem, lebo používam AutoRoute. Ak chceš, a nie je toho veľa, napíš, čo konkrétne potrebuješ...
Evanka
25.03.07,00:29
Poslala som ti to v ss, ale nerozumiem, prečo to zháňaš ty. Ty vypisuješ dotyčnému cestovný príkaz?
liba2
25.03.07,01:31
Evanka ďakujem, nemohla by si mi poradiť kde na nete by som našla vyhľadávač vzdieleností? Potrebujem vyhľadať km do Nemecka ....ďakujem
Skús tu vyhľadať čo potrebuješ
http://www.skoda-auto.com/cze/services/routeplanner/default.htm (http://www.skoda-auto.com/cze/services/routeplanner/default.htm)

http://www.cz.map24.com/ (http://www.cz.map24.com/)
dara
25.03.07,08:29
no dotyčnému ja, je to neplatca dph, tak ma to naštvalo až no!!!!nemá vôbec porobené cestovné príkazy za tieto služobné cesty, dokonca perlička fakturoval ako jednu z položiek svojmu odberateľovi diéty 45,-- eur, vraj mu to odberateľ tak kázal, nevidím dôvod, nakoľko tento postup sa mi nezdá správny, odberateľ mu nemá prečo preplácať diéty, tieto mu prináležia zo zákona! čo poviete?

Mám asi tri takéto faktúry, zaúčtovala som to ako príjem ovpl.základ dane, vystavím mu cestovné príkazy, ale akurát v tej výške znížim ten príjem, základ dane ostane rovnaký, čo je pre FO nevýhodné!

Ako by ste postupovali vy? Prosím poradte.
dara
25.03.07,10:23
posúvam, aby sa mi dostalo na odpoveď. nie som si istá či som postupovala správne.
STRELEC
25.03.07,10:32
[quote=dara;432601]no dotyčnému ja, je to neplatca dph, tak ma to naštvalo až no!!!!nemá vôbec porobené cestovné príkazy za tieto služobné cesty, dokonca perlička fakturoval ako jednu z položiek svojmu odberateľovi diéty 45,-- eur, vraj mu to odberateľ tak kázal, nevidím dôvod, nakoľko tento postup sa mi nezdá správny, odberateľ mu nemá prečo preplácať diéty, tieto mu prináležia zo zákona! čo poviete? Dodávateľ len fakturoval na čom sa dohodli s odberateľom. Vidím to absolútne v poriadku. Nie je to nič výnimočné, hoci sa samozrejme väčšinou len fakturuje poskytnutá služba v dohodnutej cene.

Mám asi tri takéto faktúry, zaúčtovala som to ako príjem ovpl.základ dane, Áno - je to jeho normálny príjem. vystavím mu cestovné príkazy, ale akurát v tej výške znížim ten príjem, základ dane ostane rovnaký, čo je pre FO nevýhodné! Ako sa to vezme - nevýhodné ani nie , keď cenu za služby v pdstate navýšil o "diéty". A okrem toho - Ty mu predsa naúčtuješ aj vreckové do nákladov samozrejme. Takže - o nič nie je úkrátený. Práve naopak. Zarobil viac.
dara
25.03.07,14:00
Strelec takže ešte raz a po poriadku:

Mám OF kde FO vyúčtovala odberateľovi aj diéty prepočítané kurzom NBS 45,-- EUR

Naúčtovala som to ako príjem ovplyvŇujúci základ dane.

Vystavím CP (diety, ubytovanie - tu pozor, majú spoločný doklad faktúru, ale ubytovanie platil každý sám svoju časť, ale nemá doklad, vezmem v úvahu keď má fa...., potom vreckové) - toto bude ak VOZD - prevádzková réžia, je to OK?

A FO zároveń použila na cestu svoje osobné vozidlo, PHM prepočítam podľa priemernej ceny mesačnej zo štatisti.úradu a vyplatím v Sk, nemá doklad o nákupe = taktiež to bude VOZD a Prevádzková réžia.
fiore
25.03.07,15:50
Evanka ďakujem, nemohla by si mi poradiť kde na nete by som našla vyhľadávač vzdieleností? Potrebujem vyhľadať km do Nemecka ....ďakujem


www.map24.com
dara
26.03.07,05:53
Môže sa niekto vyjadriť či som správne postupovala ? alebo ak máte podobné prípady, ako ste to robili vy?
STRELEC
26.03.07,05:59
Strelec takže ešte raz a po poriadku: Nie je moc dobré "oslovovať". Nie, že by to vadilo mne. To skôr naopak! :) Ale čo keď to iných odradí písať príspevok ???
A tuším, že je to aj v etikete Porady.

Mám OF kde FO vyúčtovala odberateľovi aj diéty prepočítané kurzom NBS 45,-- EUR

Naúčtovala som to ako príjem ovplyvŇujúci základ dane. OK

Vystavím CP (diety, ubytovanie - tu pozor, majú spoločný doklad faktúru, ale ubytovanie platil každý sám svoju časť, ale nemá doklad Nemá doklad=nemá náklad., vezmem v úvahu keď má fa...., potom vreckové) - toto bude ak VOZD - prevádzková réžia, je to OK? Na vreckové k diétam je zákonný nárok. Ak mu prináleží diéta (cestu vykonal...), tak aj vreckové do 40%.

A FO zároveń použila na cestu svoje osobné vozidlo, PHM prepočítam podľa priemernej ceny mesačnej zo štatisti.úradu a vyplatím v Sk, nemá doklad o nákupe = taktiež to bude VOZD a Prevádzková réžia. OK , ale je tu ešte otázka DMV. Tá je asi v poriadku?
dara
27.03.07,05:58
Díki, nechápem to oslovenie, ak to vadí, promiň viac krát sa to nestane :)
Ewa K.
27.03.07,08:42
Help...zamestnanec bol na pracovnej ceste v Rusku (45USD je stravné) + 5% vreckové zo 45 usd.6dní bol na prac. ceste.akým kurzom to budem počítať???NBS z ktorého dna.

Na pr.cestu šiel 16.3 a prišiel 24.3. Ale z toho 16,17.3 bol v ČR.Do Ruska letel až 18.3 9,55h.
liba2
27.03.07,10:51
Help...zamestnanec bol na pracovnej ceste v Rusku (45USD je stravné) + 5% vreckové zo 45 usd.6dní bol na prac. ceste.akým kurzom to budem počítať???NBS z ktorého dna.

Na pr.cestu šiel 16.3 a prišiel 24.3. Ale z toho 16,17.3 bol v ČR.Do Ruska letel až 18.3 9,55h.
Použiješ kurz NBS dňa vyúčtovania cesty (tj. zaúčtovania).
gita
01.04.07,15:18
Neviem narýchlo nájsť zahraničné diéty, nemôže niekto pomôcť. Včera som ich našla komplet a neviem kde to bolo. Išlo mi hlavne o Ukrajinu a Rakúsko r. 2006. Poradte
Evanka
05.04.07,08:56
Neviem narýchlo nájsť zahraničné diéty, nemôže niekto pomôcť. Včera som ich našla komplet a neviem kde to bolo. Išlo mi hlavne o Ukrajinu a Rakúsko r. 2006. Poradte
Ukrajina 45 USD
Rakúsko 45 EUR

Od 1.1.2007
Ukrajina 48 USD
Rakúsko 45 EUR
LindaP
25.04.07,07:48
dobrý deň,
Chcela by som sa opýtať či mám dobre vypočítané stravné (zahr. cesty)
Ide o 1 deň:
napr. Slovensko 7,30 - 10,30= 3 (0 SK)
Maďarsko 10,30 - 16,45= 6,15 (9 €)
Rakúsko 16,45 - 24,00= 7,15 (22,5€)
Spolu: 31,50€
Vopred ďakujem
Chobot
25.04.07,08:08
dobrý deň,
Chcela by som sa opýtať či mám dobre vypočítané stravné (zahr. cesty)
Ide o 1 deň:
napr. Slovensko 7,30 - 10,30= 3 (0 SK)
Maďarsko 10,30 - 16,45= 6,15 (9 €)
Rakúsko 16,45 - 24,00= 7,15 (22,5€)
Spolu: 31,50€
Vopred ďakujem

Nie, správne má byť:

Slovensko 7,30 - 10,30= 3 (0 SK)
Maďarsko 10,30 - 16,45= 6,15
Rakúsko 16,45 - 24,00= 7,15
Spolu strávený čas v zahraničí - 13:30, t.j. pásmo nad 12 hodín Rakusko.

Náhrada pre pásmo nad 12 hod. v AT: 45,- EUR
plus vreckové: 5-40% zo 45,- EUR (2,25-18 EUR)

Spolu: 47,25 - 63 EUR (neviem, aké máte určené vreckové)
LindaP
25.04.07,08:35
ďakujem pekne,

Ale Maďarsko a Rakúsko má zvlášť cenu nie?tak ne ide zvlášť? to si myslím že zvlášť ako som to rozpísala predtým.

ako HU má 36 € z toho 25%
a AT má 45 € z toho 50%

vopred ďakujem
Chobot
25.04.07,11:17
ďakujem pekne,

Ale Maďarsko a Rakúsko má zvlášť cenu nie?tak ne ide zvlášť? to si myslím že zvlášť ako som to rozpísala predtým.

ako HU má 36 € z toho 25%
a AT má 45 € z toho 50%

vopred ďakujem

Podľa novely zákona o ces. náhradách platnej od 1.4.2005 sa stravné pri ceste cez viacej krajín počíta podľa tej krajiny, v ktorej zamestnanec strávil najviac hodín. Je to § 13 ods. 5:

"(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie."
LindaP
25.04.07,11:23
Tak čo som robila doteraz to nie je dobré?Lebo robila som tak ako som predtým rozpísala.

Tak podľa zákona je dobré čo ste vy povedali?
Chobot
25.04.07,11:34
Tak čo som robila doteraz to nie je dobré?Lebo robila som tak ako som predtým rozpísala.

Tak podľa zákona je dobré čo ste vy povedali?

AK si to robila doteraz podľa času stráveného v každej krajine, tak to je spôsob, ktorý platil do 30.3.2005. Spätne to už neopravuj, nechaj to tak a odteraz rob podľa aktuálneho znenia zákona, tak ako som to napísal.
LindaP
25.04.07,12:12
Ďakujem,

ešte jedna vec,

Keď najviac hodín strávi v SR, tak dám ho 208 SK?

A kedy dávam tieto 25%,50%?

Tieto diéty dostajú kamionisti.

Mohli by ste mi napísať jeden príklad že jak to má vyzerať?(rozpisovať)
Chobot
25.04.07,12:39
Ďakujem,

ešte jedna vec,

Keď najviac hodín strávi v SR, tak dám ho 208 SK?

A kedy dávam tieto 25%,50%?

Tieto diéty dostajú kamionisti.

Mohli by ste mi napísať jeden príklad že jak to má vyzerať?(rozpisovať)

Nedá sa napísať príklad, každá cesta môže byť iná. Ak chceš, napíš ty príklad a k tomu dám výpočet.

Nedá sa spájať cesta na SK a v zahraničí. Za tuzemskú cestu patria háhrady v SKK a za zahraničnú v cudzej mene. V tomto prípade to neplatí, teda platí to len pre čas strávený v zahraničí.

Poriadne si prečítaj zákon o cest. náhradách, nie je tak dlhý. Stačí si pozrieť paragrafy 2-16 a potom od 34 do konca. Ostatné asi nebude pre teba.

tým 25% 50% myslíš krátenie stravného? Ak áno, tak to tam tiež nájdeš, že existujú časové pásma:
0-6 hodín = 25% základného nároku
6-12 hodín = 50% základného nároku
nad 12 hodín = 100% základného nároku.
LindaP
25.04.07,12:53
ja mám v počítači príklad.

ako by som mohla poslať pre Vás?

Posielam príklad:
1.deň
Slovensko: 24,00 - 7,30
Maďarsko: 7,30 - 14,30
Slovensko: 14,30 - 17,45
Česká republika: 17,45 - 24,00

2.deň
Česká republika: 24,00 - 10,15
Nemecko: 10,15 - 16,30
Belgicko: 16,30 - 24,00
Chobot
25.04.07,14:08
ja mám v počítači príklad.

ako by som mohla poslať pre Vás?

Posielam príklad:
1.deň
Slovensko: 24,00 - 7,30
Maďarsko: 7,30 - 14,30
Slovensko: 14,30 - 17,45
Česká republika: 17,45 - 24,00

2.deň
Česká republika: 24,00 - 10,15
Nemecko: 10,15 - 16,30
Belgicko: 16,30 - 24,00

1 deň
Slovesnko - 7,5 hod + 3:15. = 10:45 hod.= nárok pri TSC v pásme 5-12 hod. = 89,- SKK
HU=7 hod
CR= 6:15 hod
Spolu zahraničie= 13:15 hod., prevažná časť cesty spadá v HU, teda náhrady podľa HU. Pre časové pásmo nad 12 hod. je náhrada 36,- EUR.

2. deň
CR = 10:15 hod.
DE = 6:15 hod.
BE = 7:30 hod.

Spolu = 24 hodín
Najviac času stráveného v CR, náhrady podľa CR. Pre pásmo nad 12 hod. bude náhrada 600,- CZK.

Pozn.: je to síce nespravodlivé, že dostane len 600 CZK, ale podľa ustanovení zákona je to tak. Keby bol strávil napr. 8:00 hod v CR a 8:30 v DE, bol by nárok počítaný zo základu pre DE, t.j. dostal by 45,- EUR. (:rolleyes: nie že by som tým chcel niečo naznačovať, ale áno ;) )
*Emma Lehotská*
18.05.07,05:20
Dobré ráno, vie mi niekto pomôcť a vyriešiť môj problém? Ide o to, že mám zamestananca kt. bol vyslaný na pracovnú cestu na 3 dni do Nemecka.Naša firma mu dala 5.000,- kt. si zmenil na EUR.Firma v nemecku v kt. fungoval počas pracovnej cesty mu preplatila stravné komplet, ubytovanie a cestovné do Nemecka a späť.Naša firma mu zaplatila normálne za každý odpracovaný deň, ked bol na prac. ceste. Otázka znie, má tento zamestnanec nárok na nejaké vreckové alebo stravné a ak áno v akej výške za 1 prac. deň. Ešte doplním, že peniaze podla nášho vedenia musí znova zmeniť z EUR na SK a vrátit späť do našej pokladne. ešte šťastie že dotyčný neminul ani korunu s toho vreckového. Je takýto postup správny?Ďakujem Vám za každú odpoveď.
liba2
18.05.07,05:26
Dobré ráno, vie mi niekto pomôcť a vyriešiť môj problém? Ide o to, že mám zamestananca kt. bol vyslaný na pracovnú cestu na 3 dni do Nemecka.Naša firma mu dala 5.000,- kt. si zmenil na EUR.Firma v nemecku v kt. fungoval počas pracovnej cesty mu preplatila stravné komplet, ubytovanie a cestovné do Nemecka a späť.Naša firma mu zaplatila normálne za každý odpracovaný deň, ked bol na prac. ceste. Otázka znie, má tento zamestnanec nárok na nejaké vreckové alebo stravné a ak áno v akej výške za 1 prac. deň. Ešte doplním, že peniaze podla nášho vedenia musí znova zmeniť z EUR na SK a vrátit späť do našej pokladne. ešte šťastie že dotyčný neminul ani korunu s toho vreckového. Je takýto postup správny?Ďakujem Vám za každú odpoveď.
... a čo tak hodiť očkom do zákona-o-cestovných-náhradách (http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach.html) ?

§ 13 Stravné
(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

(2) Základné sadzby stravného v cudzej mene ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo financií") vždy pre nasledujúci kalendárny rok tak, aby nadobudlo účinnosť 1. januára príslušného kalendárneho roka; v priebehu kalendárneho roka základné sadzby stravného v cudzej mene upraví ministerstvo financií, ak zmena úrovne cien vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách dosiahne od poslednej úpravy aspoň 10 %. Opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)

(3) Základné sadzby stravného v cudzej mene podľa odseku 2 pre jednotlivé krajiny ustanoví ministerstvo financií na základe návrhu Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo zahraničných vecí") vypracovaného podľa podkladov zastupiteľských úradov o cenách jedál a nealkoholických nápojov vo verejných stravovacích zariadeniach v jednotlivých krajinách alebo s využitím štatistických údajov Medzinárodného menového fondu, Organizácie Spojených národov alebo iných medzinárodných finančných štatistických údajov.

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.

(6) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno dohodnúť v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného v cudzej mene, ako aj nižšie stravné, ako je ustanovené v odseku 4, najviac však o 25 %.

(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.

(8) Ak je pri zahraničnej pracovnej ceste v doklade o ubytovaní zamestnanca preukázané poskytnutie raňajok, zamestnávateľ mu poskytuje stravné v cudzej mene určené podľa odsekov 1 až 7, znížené o

a) preukázanú sumu za poskytnuté raňajky alebo
b) 25 %, ak preukázaná suma výdavku za poskytnuté raňajky je vyššia ako 25 % zo stravného určeného podľa odsekov 1 až 5 alebo ak suma výdavku za poskytnuté raňajky nie je vyčíslená.

§ 14 Vreckové
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.
*Emma Lehotská*
18.05.07,05:33
No áno, pozerala som,len sa tam nepíše, čo v takom prípade, ked mu firma,v Nemecku preplatila všetko.A teraz jeho zam-teľ nechce preplatiť zam-covi stravné, pretože mal všetko na prac. ceste zabezpečné.A nič si nehradil sám. Myslím že má nárok na preplatenie,podľa zákona, alebo sa mýlim?Prsím oradu
evina
18.05.07,05:38
No áno, pozerala som,len sa tam nepíše, čo v takom prípade, ked mu firma,v Nemecku preplatila všetko.A teraz jeho zam-teľ nechce preplatiť zam-covi stravné, pretože mal všetko na prac. ceste zabezpečné.A nič si nehradil sám. Myslím že má nárok na preplatenie,podľa zákona, alebo sa mýlim?Prsím oradu

(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje.

Mohol mu poskytnúť vreckové od 5 - 40%...
*Emma Lehotská*
18.05.07,05:39
Tak nemá nárok a ni na žiadne vreckové??
evina
18.05.07,05:40
Tak nemá nárok a ni na žiadne vreckové??

To vreckové som tam práve dopísala, áno vreckové mu mohol poskytnúť v danom rozmedzí...
*Emma Lehotská*
18.05.07,05:41
Vieš mi povedať ktorý paragraf to je v zákone? Prepáč, nevšimla som si to s tým vreckovým. Dakujem
*Emma Lehotská*
18.05.07,05:42
Jééé, už to mám, dakujem este raz za odpovde. A prajem pekný deň
evina
18.05.07,05:42
Vieš mi povedať ktorý paragraf to je v zákone? Prepáč, nevšimla som si to s tým vreckovým. Dakujem

Jedno aj druhé je paragrafovo v príspevku od Liby.
DJL
18.05.07,11:59
Dobry den,
1. zamestnavatel ma vnutornym predpisom stanovene, ze na zahr. sl. cesty poskytne kreditnu kartu (ma blokovany vyber v hotovosti) alebo na ucet zamestnanca peniaze v SKK, hotovost sa neposkytuje.
Zamestnanec napriek tomu trva na vyplateni zalohy na stravne a vreckove v hotovosti v cudzej mene, hotel uhradi kreditnou kartou.
Musi mu zamestnavatel vyhoviet?
Moze zamestnanec odmietnut nastup na sl. cestu, ak tu hotovost nedostane?

2. Zamestnanec ma pracovisko v BA, ale byva mimo BA. Na sl. cestu ide lietadlom z BA.
Ma narok na uhradu cestovnych nakladov vzniknutych pri ceste z domu na letisko a spat pri navrate? Co ak takyto presun (vratane cakania na letisku) trva viac ako 6 hodin - ide o sl. cestu na Slovensku?
Zamestnavatel zaratava iba zahr. sl. cestu - od casu odletu lietadla, ostatne naklady (listok na vlak z domu do BA, listok na MHD na letisko, resp. taxi) a casy (presuny z domu do BA, odbavovanie a cakanie na letisku) neberie do uvahy.

Dakujem za odpovede.
Chobot
21.05.07,07:29
Dobry den,
1. zamestnavatel ma vnutornym predpisom stanovene, ze na zahr. sl. cesty poskytne kreditnu kartu (ma blokovany vyber v hotovosti) alebo na ucet zamestnanca peniaze v SKK, hotovost sa neposkytuje.
Zamestnanec napriek tomu trva na vyplateni zalohy na stravne a vreckove v hotovosti v cudzej mene, hotel uhradi kreditnou kartou.
Musi mu zamestnavatel vyhoviet?
Moze zamestnanec odmietnut nastup na sl. cestu, ak tu hotovost nedostane?

Zákon o cest. náhradách hovorí jednoznačne, že ak zamestnanec požiada o preddavok, zamestnávateľ mu ho musí poskytnúť. Ďalej hovorí, že ak sa dohodnú, môže preddavok poskytnúť aj vo forme cest. šeku, platobnej karty alebo prevodom na účet zamestnanca. Je tam ale že "keď sa dohodnú"! Ak sa nedohodnú, musí dostať hotovosť (najmä, keď ešte k tomu na karte je blokovaný výber v hotovosti). Takže musí mu vyhovieť. Stravné a vreckové musí mať v hotovosti (alebo povoliť výber v hotovosti kartou), veď predsa nebude platiť v potravinách fľašu minerálky kartou!:eek:



2. Zamestnanec ma pracovisko v BA, ale byva mimo BA. Na sl. cestu ide lietadlom z BA.
Ma narok na uhradu cestovnych nakladov vzniknutych pri ceste z domu na letisko a spat pri navrate? Co ak takyto presun (vratane cakania na letisku) trva viac ako 6 hodin - ide o sl. cestu na Slovensku?
Zamestnavatel zaratava iba zahr. sl. cestu - od casu odletu lietadla, ostatne naklady (listok na vlak z domu do BA, listok na MHD na letisko, resp. taxi) a casy (presuny z domu do BA, odbavovanie a cakanie na letisku) neberie do uvahy.

Dakujem za odpovede.

Tu záleží od toho, ako určí zamestnávateľ začiatok pracovnej cesty. Určuje sa miesto nástupu a čas nástupu na SC. Ak určí, že začíatok SC začína v mieste bydliska, má zamestnanec nárok na náhradu od času odchodu z domu. Ak zamestnávateľ určí, že SC začne v mieste pracoviska, platí sa mu náhrada až od času, kedy z miesta paracoviska nastúpil na SC.

To, že z-ľ určí čas nástupu na SC z miesta bydliska je ústupok voči zamestnancovi. V prípade dlhších ciet je bežné, že SC začína z domu zamestnanca, aby nemusel najprv prísť do práce a odtiaľ nastupovať na SC. Ale nie je to jeho povinnosť, lebo aj inak musí zamestnanec prísť do práce.

Nezdá sa mi však správne, že za začiatok SC považuje zam-ľ až odlet lietadla. Úplne správne by malo byť, že SC začína na pracovisku a cesta z pracoviska na letisko je už SC, rovnako ako aj čakacia doba.

Toto by sa ale dalo rozvinúť na dlhšiu debatu.
DJL
21.05.07,08:23
Dakujem za nazor.



Nezdá sa mi však správne, že za začiatok SC považuje zam-ľ až odlet lietadla. Úplne správne by malo byť, že SC začína na pracovisku a cesta z pracoviska na letisko je už SC, rovnako ako aj čakacia doba.

Toto by sa ale dalo rozvinúť na dlhšiu debatu.

A ako by to bolo s ukoncenim SC? Prilet lietadla je v nocnych hodinach, zamestnanec v podstate nema moznost prist na pracovisko.
Chobot
21.05.07,10:06
Dakujem za nazor.



A ako by to bolo s ukoncenim SC? Prilet lietadla je v nocnych hodinach, zamestnanec v podstate nema moznost prist na pracovisko.

Tu sa môžem jedine odvolať na § 3 ods. 1:

"(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca."

Takže nemôže (resp. nemal by) určiť koniec SC príletom lietadla o polnoci, kedy sa nemáš ako dostať domov a musel by si prespať na letisku. Potom by ti mal preplatiť napr. cestu taxíkom. Alebo by ti mal uhradiť v zahraničí prenocovanie tak, aby si sa mohll na druhý deň ráno dostať pohodlne domov.

Zamestnávateľ by mal vyjsť zamestnancom v tomto v ústrety.
fepeter
08.08.07,07:04
dobry den,
mam par otazok:

1. ma zamestnavatel pravo prikazat mi/nutit ma zriadit si ucet v banke, na ktory mi bude posielat vyuctovane cestovne nahrady a diety? (udajne mu nevyhovuje vyplacanie tychto nahrad v hotovosti). mam pravonavyplacanie nahrad a diet v hotovosti?
2. kedze pri praci casto cestujem po viacerych krajinach, nahrady su vo viacerych menach - SKK, EUR, USD, DKK, CHF. moze zamestnavatel vyplacat nahrady len v jednej mene - EUR, pripadne SKK. je potrebna pisomna dohoda so zamestnancom? alebo musi vyplacat nahrady v kazdej konkretnej mene zvlast?
3. moze zamestnavatel svojvolne (bez pisomnej dohody so zamestnancom) kratit vysku stravneho a vreckoveho? (tusim v zakone sa spomina nieco, ze pokial z vykonu zamestnania vyplyva, ze zamestnanec travi vecsinu casu mimo SR, tak je to umoznene)
4. nie som si isty, ale tusim aj v zakonniku prace je ustanovene, ze si mozem aj vyplatu mzdy nechat vyplatit v hotovosti. je to pravda?alebo si ju musim nechat vyplatit na ucet?

dakujem za vsetky odpovede.
Chobot
08.08.07,09:33
Vysypal si to ako z guľometu, takže postupne...


dobry den,
mam par otazok:

1. ma zamestnavatel pravo prikazat mi/nutit ma zriadit si ucet v banke, na ktory mi bude posielat vyuctovane cestovne nahrady a diety? (udajne mu nevyhovuje vyplacanie tychto nahrad v hotovosti). mam pravonavyplacanie nahrad a diet v hotovosti?

Zákon o tom priamo nepojednáva, ako majú byť náhrady vyplácané, ustanovuje len všebecne v § 36 ods. 4:

"(4) Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojiť jeho nároky. Zamestnávateľ môže zamestnancom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vo vnútornom predpise určiť dlhší čas na vyúčtovanie pracovnej cesty, najdlhšie však do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia písomných dokladov."

Neviem, že by zamestnávateľovi nejaký predpis dával právomoc nútiť zamestnanca, aby si otváral účet v banke. Pokiaľ má hotovostnú pokladňu vo firme, mal by prednostne vyplatiť náhrady v hotovosti. Ak nemá pokladňu a zamestnanec nemá účet, musí hľadať iné možnosti, ako uspokojiť nároky zamestnanca (myslím z hľadiska cest. náhrad :) ), napr. zaslanie peňazí poštou na adresu.

Je to skôr na dohode medzi z-com a z-ľom. Ak sú obaja tvrdohlaví, tak si navzájom narobia problémy. Ak naozaj ešte nemáš účet v banke, tak nemá na základe čoho ťa nútiť otvoriť si ho a mal by ti vyplatiť v hotovosti (pokiaľ mu v tom iné prekážky nebránia - napr. že by nedržal hotovosť vo firme).


2. kedze pri praci casto cestujem po viacerych krajinach, nahrady su vo viacerych menach - SKK, EUR, USD, DKK, CHF. moze zamestnavatel vyplacat nahrady len v jednej mene - EUR, pripadne SKK. je potrebna pisomna dohoda so zamestnancom? alebo musi vyplacat nahrady v kazdej konkretnej mene zvlast?

Tu je zákon jednoznačný, treba si prečítať ods. 2 a 6 § 36:

"(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku."

"(6) Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v cudzej mene pri zahraničnej pracovnej ceste nižší, ako sú nároky zamestnanca, poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v cudzej mene, v ktorej mu zamestnávateľ poskytol preddavok; po dohode so zamestnancom môže zamestnávateľ túto sumu alebo jej časť poskytnúť v inej cudzej mene alebo v slovenskej mene. "

Primárne by mal poskytnúť plnenie v tej cudzej mene, akú ustanovuje Vyhláška MF pre danú krajinu. V inem cudzej mene alebo vyúčtovanie v SKK len po dohode so zamestnancom.



3. moze zamestnavatel svojvolne (bez pisomnej dohody so zamestnancom) kratit vysku stravneho a vreckoveho? (tusim v zakone sa spomina nieco, ze pokial z vykonu zamestnania vyplyva, ze zamestnanec travi vecsinu casu mimo SR, tak je to umoznene)

Áno, je to možné, ale len maximálne o 25%, ako je to uvedené v §5 ods. 5:

"5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor."


4. nie som si isty, ale tusim aj v zakonniku prace je ustanovene, ze si mozem aj vyplatu mzdy nechat vyplatit v hotovosti. je to pravda?alebo si ju musim nechat vyplatit na ucet?

Primárne sa mzda vypláca v hotovosti na pracovisku. Možno dohodnúť aj iný spôsob výplaty mzdy, ale len so súhlasom zamestnanca, viď § 130 ods. 3 ZP:

"(4) Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak."



dakujem za vsetky odpovede.

Nemáš za čo.;)
fepeter
09.08.07,14:47
dakujem za odpoved,

ucet v banke samozrejme mam :) ved sme v 21. storoci. skor ide o to, ze z-tel zacina zavadzat namiesto demokratickeho systemu diktatorsky, ktory sa mne osobne nepozdava.(vyroky typu, tento mesiac mate vsetky nahrady vyplatene v hotovosti naposledy, buduci mesiac kto nebude mat otvoreny ucet v banke nedostane ani gros. pripadne "diety vyplacame len v SKK, prepocitanym kurzom,lebo sa nam neoplati mat v pokladni aj EUR,USD..." a pod.). preto som sa pytal, aby som mohol niecim konkretnym operovat. (tusil som, ze je to tak nejako ako si pisal, ale nebol som si isty). mozno im skusim oznamit, ze si prosim vyplacat aj mzdu v hotovosti a som naozaj zvedavy ako to stihnu presne v tom datume,ktory je v prac.zmluve. :cool:
fepeter
09.08.07,14:51
aha, este jedna vec:

- vyplacanie nahrad v inej mene, ako tej ktora je stanovena MF. pod "dohodou so zamestnancom" sa rozumie nejaky pisomny dodatok k prac.zmluve, prip. nejaka pisomna dohoda, alebo mu na to staci vydanie vnutornej smernice, ktora bola niekym schvalena, ale neprerokovana so zamestnancom?

dakujem
Chobot
10.09.07,08:20
aha, este jedna vec:

- vyplacanie nahrad v inej mene, ako tej ktora je stanovena MF. pod "dohodou so zamestnancom" sa rozumie nejaky pisomny dodatok k prac.zmluve, prip. nejaka pisomna dohoda, alebo mu na to staci vydanie vnutornej smernice, ktora bola niekym schvalena, ale neprerokovana so zamestnancom?

dakujem

Síce trochu neskoro, ale nedá mi neodpovedať.

Dohoda so zamestnancom nie je v zákone o CN nijako bližšie upresnená. Preto treba vychádzať z pojmu "dohoda". Dohoda je súhlas dvoch strán. Preto vydanie smernice podľa môjho názoru nie je dohodou.

Na druhej strane dohoda nemusí byť písomná, možno sa dohodnúť aj ústne. Napr. šéf sa ťa opýta, či ti môže vyplatiť EUR náhrady v SKK. Ty povieš že áno a uzatvorili ste dohodu (ústnu). Problém môže nastať v prípade, keby si ty neskôr povedal, že si s tým nesúhlasil, ako by to šéf dokázal, že ste sa dohodli.

V takomto prípade (vyplatenie cest. náhrad) mi ale písomná dohody pripadá trochu pritiahnutá za vlasy, hoci nie je vylúčená.
fepeter
29.10.07,15:37
dakujem za velmi cenne info!

bohuzial napriek tomu, ze sme v EU si zrejme niektori zahranicny manazeri myslia, ze prisli na Slovensko krotit opice a nie precovat s rovnocennymi ludmi. z toho aj ten spominany pristup "bud to spravis tak ako ti prikazem, alebo ti nevyplatime peniaze".
Chobot
30.10.07,08:29
dakujem za velmi cenne info!

bohuzial napriek tomu, ze sme v EU si zrejme niektori zahranicny manazeri myslia, ze prisli na Slovensko krotit opice a nie precovat s rovnocennymi ludmi. z toho aj ten spominany pristup "bud to spravis tak ako ti prikazem, alebo ti nevyplatime peniaze".

Našťastie nie každý zahraničný manažér má takýto prístup. Zažil som aj serióznych zahraničných šéfov, korí mali prístup k zamestnancom ako k rovnocenným partnerom. Takže česť výnimkám.:rolleyes: Ale viac je ich asi takých, ako opisuješ.
vysokan
30.10.07,09:53
ahojte,

nemam cas si to vsetko precitat, ze ci tu najdem moj pripad, tak preto takto...

Zamestnanec isiel na zahranicnu cestu. zacala sa v 1 den. V druhy den sa vratil na slovensko, ale s prichodom o 00:30. V case 2 dna teda od 00:00 do 00:30 bol uz na Slovensku.

Ratam mu na tento den stravne podla pracovnej cesty na Slovensku, vsak?

Dakujem za odpoved.
Chobot
30.10.07,10:10
ahojte,

nemam cas si to vsetko precitat, ze ci tu najdem moj pripad, tak preto takto...

Zamestnanec isiel na zahranicnu cestu. zacala sa v 1 den. V druhy den sa vratil na slovensko, ale s prichodom o 00:30. V case 2 dna teda od 00:00 do 00:30 bol uz na Slovensku.

Ratam mu na tento den stravne podla pracovnej cesty na Slovensku, vsak?

Dakujem za odpoved.

Keďže nemáš toľko času, tak ti len napíšem, že za ten druhý deň nemá nárok na náhradu.;)
vysokan
30.10.07,10:26
sorry ze som bol taky strucny :-) ale odpoved pomohla :-)
Chobot
30.10.07,10:34
sorry ze som bol taky strucny :-) ale odpoved pomohla :-)

Poradíme, poslúžime...:cool:

... a s úsmevom. Môj predošlý príspevok bol myslený žartom. Ale rada bola pravdivá, keďže na SK nestrávil na ceste viac ako 5 hodín, tak mu nepatrí náhrada.
karcoolka1
19.11.07,09:32
Moje otázky:
1. Môže z-teľ vyplatiť z-ovi zálohu na zahraničnú pracovnú cestu v mene SKK? Z-ec s tým súhlasí.
2. Záloha by bola vyplatená 14.12.07 z pokladnice. Je to VOZD roku 2007, aj keď cesta trvá 15.12.07-05.01.08?
cloe
19.11.07,09:38
Moje otázky:
1. Môže z-teľ vyplatiť z-ovi zálohu na zahraničnú pracovnú cestu v mene SKK? Z-ec s tým súhlasí.Môže.
2. Záloha by bola vyplatená 14.12.07 z pokladnice. Je to VOZD roku 2007, aj keď cesta trvá 15.12.07-05.01.08?Vyplatená záloha sama osebe nie je ani v JU výdavkom OZD. Vyučtovanie pracovnej cesty treba časovo rozlíšiť a do VOZD dať len výdaj vzťahujúci sa k roku 2007.
karcoolka1
19.11.07,09:45
Ďakujem za odpoveď.
A ešte jeden príklad:
-cesta od 01.12.07 do 15.12.07, vyúčtovanie k mzde za 12/07 t.j. 25.01.2008.
V takomto prípade tiež nie je možná záloha na mzdu (VOZD) s prihliadnutím na to, že bude v mzde aj cestovná náhrada?
Chobot
19.11.07,09:54
Moje otázky:
1. Môže z-teľ vyplatiť z-ovi zálohu na zahraničnú pracovnú cestu v mene SKK? Z-ec s tým súhlasí.

Nemôže. Nie je to v súlade so zákonom (§ 36 ods.2):

"(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku."

Možnosť vyplatenia v SKK tam nie je.

Ale pokiaľ nikto nebude namietať....:rolleyes:, tak nech to dostane aj v SKK. Ale nie je to v súlade so zákonom.


2. Záloha by bola vyplatená 14.12.07 z pokladnice. Je to VOZD roku 2007, aj keď cesta trvá 15.12.07-05.01.08?

Toto už bolo zodpovedané.
Chobot
19.11.07,10:00
Ďakujem za odpoveď.
A ešte jeden príklad:
-cesta od 01.12.07 do 15.12.07, vyúčtovanie k mzde za 12/07 t.j. 25.01.2008.
V takomto prípade tiež nie je možná záloha na mzdu (VOZD) s prihliadnutím na to, že bude v mzde aj cestovná náhrada?

:rolleyes: Ale veď cestovné náhrady sa predsa nevyplácajú v rámci mzdy!! Nemôžete pliesť dohromady zálohu na mzdu so zálohou na SC!:eek: To sa nedá. To sú dve úplne rozličné veci!

Vyúčtovanie cest. náhrad by sa vôbec na páske nemalo objaviť. Malo by to byť vyplatené osobitne od mzdy. Spolu sa to ani nedá! Veď mzdu vyplácaš 1x do mesiaca a náhradu si povinná vyplatiť do 10 dní od vyúčtovania - § 36 ods. 4:

"(4) Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať vyúčtovanie pracovnej cesty zamestnanca a uspokojiť jeho nároky. "
karcoolka1
19.11.07,11:03
Na výplatnej páske je čistá mzda a potom cestovné náhrady. Takto má z-ec napríklad dňa 25.11.07 zaplatenú mzdu za 10/07 a cest.náhrady za 01.10-31.10.2007.
A tých desať dní podľa § 36,4 sa ani nedá v našom prípade dodržať. Väčšina dní je z-ec v zahraničí, tak je taká dohoda, že vždy to dostanú k mzde.
karcoolka1
19.11.07,11:05
A môže mi niekto povedať, na základe čoho je vyplatená záloha na zahran.prac.cestu VNZD?
Ďakujem.
Chobot
19.11.07,11:10
A môže mi niekto povedať, na základe čoho je vyplatená záloha na zahran.prac.cestu VNZD?
Ďakujem.

Záloha je len záloha, to sa nedá určiť, či bude ovplyvňovať daň alebo nie. To sa ukáže až vtedy, keď preukážeš, na čo bola použitá záloha.

Predstav si, že by firma mala zisk vo výške 1 mil. SKK. V decembri by vyplatili všetkým zamestnancom zálohu na SC v celkovej výške 1 mil. SKK. Podľa tvojej teórie by nemuseli odviesť žiadnu daň, lebo zisk mali 1 mil aj náklady mali 1 mil. SKK. A v januári by všetci vrátili zálohy v plnej výške.

Až vyúčtovanie SC je daňový náklad, lebo je preukázateľný.

Ale asi sa veľmi nerozumieme (možno ja nerozumiem položenej otázke).
karcoolka1
19.11.07,11:18
Záloha je len záloha, to sa nedá určiť, či bude ovplyvňovať daň alebo nie. To sa ukáže až vtedy, keď preukážeš, na čo bola použitá záloha.

Predstav si, že by firma mala zisk vo výške 1 mil. SKK. V decembri by vyplatili všetkým zamestnancom zálohu na SC v celkovej výške 1 mil. SKK. Podľa tvojej teórie by nemuseli odviesť žiadnu daň, lebo zisk mali 1 mil aj náklady mali 1 mil. SKK. A v januári by všetci vrátili zálohy v plnej výške.

Až vyúčtovanie SC je daňový náklad, lebo je preukázateľný.

Ale asi sa veľmi nerozumieme (možno ja nerozumiem položenej otázke).

Dobre tomu rozumieš. Aj ja tomu už rozumiem. Tou preukázateľnosťou si ma dostal.
Len to som chcela, že by išlo o zálohu v predpokladanom stravnom+vreckové.
Napr. 01.12-15.12.2007, 15 dní x 45 EUR = 675 EUR x 40 % = 945 EUR
kurz NBS: 33,111 = 31290 SKK
Tak s tým nič neurobím!
A čo si myslíš o tých vyúčtovaniach pri mzde?
Chobot
19.11.07,12:27
Dobre tomu rozumieš. Aj ja tomu už rozumiem. Tou preukázateľnosťou si ma dostal.
Len to som chcela, že by išlo o zálohu v predpokladanom stravnom+vreckové.
Napr. 01.12-15.12.2007, 15 dní x 45 EUR = 675 EUR x 40 % = 945 EUR
kurz NBS: 33,111 = 31290 SKK
Tak s tým nič neurobím!
A čo si myslíš o tých vyúčtovaniach pri mzde?

Keďže cest. náhrady sú oslbodené od dane aj všetkých odvodov, nemali by byť súčasťou mzdy. U nás sa mzda vypláca 1x mesačne (ako všade inde) a cest. náhrady vždy po skočení cesty buď hotovostne z pokladne (EUR, CZK) alebo prevodom na účet (SKK). teda úplne mimo výplatnej pásky.

Teoreticky by sa to dalo dať spolu s výplatou na výplatnú pásku, ale uviesť to ako osobitnú položku až po vyčíslení čistej mzdy. Jediné, čo by malo byť na výplatnej páske, je stravné nad limit, ak sa taký poskytuje. Ten totiž podlieha dani z príjmu.
Chobot
19.11.07,12:32
Na výplatnej páske je čistá mzda a potom cestovné náhrady. Takto má z-ec napríklad dňa 25.11.07 zaplatenú mzdu za 10/07 a cest.náhrady za 01.10-31.10.2007.
A tých desať dní podľa § 36,4 sa ani nedá v našom prípade dodržať. Väčšina dní je z-ec v zahraničí, tak je taká dohoda, že vždy to dostanú k mzde.

AK tých 10 dní nedodržíte, vystavujete sa riziku, že pri nevyplatení vám môže zamestnanec dať okamžitú výpoveď v zmysle § 69 ods. 1 b):

"(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
..
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti, "
karcoolka1
19.11.07,12:51
AK tých 10 dní nedodržíte, vystavujete sa riziku, že pri nevyplatení vám môže zamestnanec dať okamžitú výpoveď v zmysle § 69 ods. 1 b):

"(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
..
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti, "

Ďakujem za upozornenie.
Budem konkrétnejšia. Z-ec nastúpil na zahr.prac.cestu 26.06.2007 do ČR, tá trvá do dnešného dňa a bude asi do konca roka. Chodí domov na dovolenku, PN-ku, občas na predĺžený víkend. Máva vykázané aj neplatené voľno,kedže má nadčasy. Kedy sú v tomto prípade splatné cest.náhrady?
Chobot
19.11.07,14:10
Ďakujem za upozornenie.
Budem konkrétnejšia. Z-ec nastúpil na zahr.prac.cestu 26.06.2007 do ČR, tá trvá do dnešného dňa a bude asi do konca roka. Chodí domov na dovolenku, PN-ku, občas na predĺžený víkend. Máva vykázané aj neplatené voľno,kedže má nadčasy. Kedy sú v tomto prípade splatné cest.náhrady?

No, nepozdáva sa mi to. Tu už neide o jednu služobnú cestu, lebo SC má svoj začiatok a koniec. Nemôže byť počas SC na dovolenke, alebo doma na návšteve. Ak nastúpil na dovolenku, tak tým sa skončila jedna SC a mal spraviť vyúčtovanie. Po dovolenke nastúpil na novú SC. Po každom vyúčtovaní sú náhrady splatné.

Ale v tomto prípade sa mi to javí, ako keby bol pracovník nie na služ. ceste, ale bol by vyslaný do zahraničia dlhodobo. To tiež pojednáva zákon o cest. náhradách, tam má nárok na rôzne iné náhrady - treba si to pozrieť, tú časť neovládam tak dobre.
karcoolka1
20.11.07,08:11
Toto je paragraf, kde je z-ec vyslaný do zahraničia.

Náhrady pri výkone práce v zahraničí zamestnancovi, na ktorého sa vzťahuje osobitný predpis
§ 19


(1) Zamestnancovi s miestom výkonu práce v zahraničí, na ktorého sa vzťahuje osobitný predpis, 13) ak predpokladaný čas výkonu práce v zahraničí je dlhší ako šesť kalendárnych mesiacov (ďalej len dočasné vyslanie ) za podmienok ustanovených týmto zákonom patrí náhrada

a) výdavkov spojených s pobytom manžela,
b) výdavkov spojených s pobytom detí,
c) výdavkov spojených s prepravou vecí,
d) výdavkov spojených s doplnením šatníka,
e) výdavkov spojených so zabezpečením vzdelávania detí zamestnanca,
f) liečebných výdavkov,
g) výdavkov spojených s evakuáciou,
h) výdavkov za prepravu telesných pozostatkov.

(2) Zamestnancovi podľa odseku 1 sa za podmienok ustanovených týmto zákonom ďalej poskytnú plnenia

a) zdravotné poistenie,
b) byt so štandardným vybavením alebo iné primerané ubytovanie.

(3) Zamestnancovi podľa odseku 1 patrí za dni cesty do miesta dočasného vyslania a späť a pri pracovných cestách v zahraničí náhrada výdavkov ako pri zahraničnej pracovnej ceste. Ak zamestnanca nasledujú do miesta dočasného vyslania aj manžel a deti zamestnanca, možno zamestnancovi poskytnúť za dni cesty do tohto miesta a späť náhradu preukázaných cestovných výdavkov, preukázaných ubytovacích výdavkov a preukázaných potrebných vedľajších výdavkov, ktoré im vznikli.

(4) Zamestnancovi podľa odseku 1 nepatrí stravné a vreckové za pracovné cesty v trvaní do šiestich hodín vrátane v krajine jeho dočasného vyslania.

(5) Zamestnancovi podľa odseku 1, ktorý je vedúci diplomatickej misie14) na úrovni veľvyslanca, vyslanca a chargé d affaires ad interim, patrí náhrada preukázaných cestovných výdavkov a preukázaných výdavkov za ubytovanie manžela, ak podľa štátneho protokolu prijímajúcej krajiny je žiaduce, aby sa na zahraničnej pracovnej ceste zamestnanca zúčastnil po schválení zamestnávateľom na základe písomného pozvania aj jeho manžel.

(6) Zamestnancovi podľa odseku 1 možno poskytnúť aj ďalšie náhrady podľa tohto zákona.

(7) Ak manžel zamestnanca podľa odseku 1 je počas toho istého času dočasne vyslaný na to isté miesto výkonu práce v zahraničí, plnenie podľa odseku 2 písm. b) a náhrady a plnenia poskytované na dieťa podľa odseku 1 písm. b), c), e) až h) a odseku 2 písm. a) patria za podmienok ustanovených týmto zákonom len jednému z nich.

Ja to chápem takto:
Odvolávka na (13 je Zákon o štátnej službe 312/2001. My nemáme z-ca, ktorý je štátnym zamestnancom a ktorý má v pracovnej zmluve určené miesto pracoviska ČR. Tak si myslím,že tento § sa nevzťahuje na náš prípad.
Má niekto s takým skúsenosti?
liba2
20.11.07,11:21
karcoolka1, pre teba je dôležitá táto odpoveď.

No, nepozdáva sa mi to. Tu už neide o jednu služobnú cestu, lebo SC má svoj začiatok a koniec. Nemôže byť počas SC na dovolenke, alebo doma na návšteve. Ak nastúpil na dovolenku, tak tým sa skončila jedna SC a mal spraviť vyúčtovanie. Po dovolenke nastúpil na novú SC. Po každom vyúčtovaní sú náhrady splatné.
Začni sa na to pozerať tak, že každým návratom zamestnanca z ČR do SR sa jeho PC skončila a ak úloha, pre ktorú tam bol vyslaný nie je splnená, musí opäť vycestovať , ale to je už ďalšia PC.
karcoolka1
20.11.07,11:37
karcoolka1, pre teba je dôležitá táto odpoveď.

Začni sa na to pozerať tak, že každým návratom zamestnanca z ČR do SR sa jeho PC skončila a ak úloha, pre ktorú tam bol vyslaný nie je splnená, musí opäť vycestovať , ale to je už ďalšia PC.
Ďakujem za reakciu. Takže výplata cest.náhrad k čistej mzde za mesiac nie je v zmysle zákona?
liba2
20.11.07,11:54
Ďakujem za reakciu. Takže výplata cest.náhrad k čistej mzde za mesiac nie je v zmysle zákona?
Prečítala som si všetky tvoje otázky a konštatujem, že si na všetky dostala aj vyčerpávajúce odpovede. Teraz je na tebe, aby si si to "usporiadala".
Cestovné náhrady môžeš z-covi vyplácať spolu so mzdou, teda bude to aj na výplatnej páske uvedené (tak pracuje aj môj mzdový program), len pozor na dodržanie termínov ZoCN... to ti už tiež bolo vysvetlené.
karcoolka1
20.11.07,12:01
Ďakujem všetkým, mám v tom jasnejšie.
suvaha
20.11.07,16:01
ahojte poradaci,
mohli by ste mi pls poradit:
mam nasledujuce cestovne listky-
28.06.2007 Brno -BA 22:00 hranice
28.06.2007 BA-NZ

no do Brna z BA listok nemam.. da sa vobec spravit vyuctovanie pracovnej cesty?

tiez mam este jeden cestovny listok z BA do NZ 30.10.07
suvaha
20.11.07,16:24
je to dost surne..prosim ak niekto vie ako to riesit tak poradte
zsazsula
20.11.07,17:09
vyuctovanie pracovnej cesty: preplácaš - cestovné (cest.listky)
- stravné , ktoré stvojho príspevku neviem zistiť to by si musela trošku skonkretizovať túto pr.cestu
- ubytovanie
- vreckové
Chobot
21.11.07,09:27
ahojte poradaci,
mohli by ste mi pls poradit:
mam nasledujuce cestovne listky-
28.06.2007 Brno -BA 22:00 hranice
28.06.2007 BA-NZ

no do Brna z BA listok nemam.. da sa vobec spravit vyuctovanie pracovnej cesty?

tiez mam este jeden cestovny listok z BA do NZ 30.10.07

Ty máš presne opačný prístup, než pri vyúčtovaní by mal byť. Ty najprv pozrieš aké máš lístky, a potom robíš vyúčtovanie? :rolleyes::D

Predsa pri vyúčtovaní treba najprv uviesť, odkedy dokedy trvala celá cesta a k nej sa prikladajú cest. lístky. Nemusí byť lístok na všetky trasy, kde účastník cesty bol. Veď mohol využiť aj iné formy dopravy. Do vyúčtovania dáš len tie náklady, ku ktorým máš doklad.

A ten lístok z 30.10. sa ku ktorej ceste viaže? To bude asi nejaká iná služobka.:confused:
suvaha
21.11.07,09:32
no ty si ma fakt rozosmial..ale to sa mozem smiat len sama na seba.ja to totiz vsetko robim prvykrat..

a ta cesta 30.10. to bolo tak ze sa SZČO zviezol na aute a spat siel busom..
este k tejto ceste..nahrada za 1 den je 89sk? a da sa z cestovného lístka odpocítat DPH ci mam dat celu sumu do vydavkov vo vyuctovani pracovnej cesty?

dakujeem
Chobot
21.11.07,09:42
no ty si ma fakt rozosmial..ale to sa mozem smiat len sama na seba.ja to totiz vsetko robim prvykrat..

a ta cesta 30.10. to bolo tak ze sa SZČO zviezol na aute a spat siel busom..
este k tejto ceste..nahrada za 1 den je 89sk? a da sa z cestovného lístka odpocítat DPH ci mam dat celu sumu do vydavkov vo vyuctovani pracovnej cesty?

dakujeem

Rozbiehaš diskusiu v dvoch témach, preto ti odpoviem v tejto:

http://www.porada.sk/t65494-cestovne-listky.html
eop
04.12.07,12:51
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako vypočítať stravné a vreckové zahraničnej cesty. Zamestnanec bol na pracovnej ceste v Nemecku.
Dávam to v celých číslach, aby sa to lepšie počítalo.
odchod 26.11 - príchod 28.11
SR - CZ 15.00 - 16.00 (1h)
CZ - DE 16.00 - 23.00 (7h)
DE - CZ 23.00 - 20.00 (21h)
CZ - SR 20.00 - 03.00 (7h)
To sa počíta každý deň zvlášť?
Takto?:
1.deň -
SR 1h
CZ 7h (najviac hod v CZ - sadzba 600czk, spolu 8h tak 50% zo 600 = 300,-)
DE 1h
(300 + vreckové 40% = 420czk)
2.deň -
DE 20h (najviac DE - sadzba 45eur, spolu 24h = 45eur)
CZ 4h
(45 + vreckové 40% = 63eur)
3.deň -
CZ 3h (sadzba 600cz, do 6hod 25% = 150czk)
(150 + vreckové 40% = 210czk)
Náhrady spolu 660czk a 63 eur.
Je to správne?
Veľmi pekne ďakujem za pomoc.:confused:
Chobot
04.12.07,13:35
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako vypočítať stravné a vreckové zahraničnej cesty. Zamestnanec bol na pracovnej ceste v Nemecku.
Dávam to v celých číslach, aby sa to lepšie počítalo.
odchod 26.11 - príchod 28.11
SR - CZ 15.00 - 16.00 (1h)
CZ - DE 16.00 - 23.00 (7h)
DE - CZ 23.00 - 20.00 (21h)
CZ - SR 20.00 - 03.00 (7h)
To sa počíta každý deň zvlášť?
Takto?:
1.deň -
SR 1h
CZ 7h (najviac hod v CZ - sadzba 600czk, spolu 8h tak 50% zo 600 = 300,-)
DE 1h
(300 + vreckové 40% = 420czk)
2.deň -
DE 20h (najviac DE - sadzba 45eur, spolu 24h = 45eur)
CZ 4h
(45 + vreckové 40% = 63eur)
3.deň -
CZ 3h ( 0 sk)
Náhrady spolu 450czk a 63 eur.
Je to správne?
Veľmi pekne ďakujem za pomoc.:confused:

V ten 3. deň to má byť asi SK nie CZ? Ak bol od polnoci už na území SK, tak za tie hodiny naozaj nemá náhradu. Ak by ale bol ešte v zahraničí (CZ) tak má nárok na náhradu aj za 3 hodiny.

Pozri si ešte v zákone o cest. náhradách § 5 ods. 4, či náhodou neide o zamestnanca, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania.

Ale inak je to dobre.
eop
04.12.07,14:09
V ten 3. deň to má byť asi SK nie CZ? Ak bol od polnoci už na území SK, tak za tie hodiny naozaj nemá náhradu. Ak by ale bol ešte v zahraničí (CZ) tak má nárok na náhradu aj za 3 hodiny.

Pozri si ešte v zákone o cest. náhradách § 5 ods. 4, či náhodou neide o zamestnanca, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania.

Ale inak je to dobre.

Dobre som to nedopísala:
V cz bol od 20.00 do 3.00h a v SR od 3 - 4,
takže 3.deň bol:
v CZ od 0.00 - 3.00 a v SR od 3.00 - 4.00.
Opravila som v príspevku:
CZ 3h (sadzba 600cz, do 6hod 25% = 150czk)
(150 + vreckové 40% = 210czk)
Náhrady spolu 660czk a 63 eur.
Nejedná sa tu o častú zmenu pracoviska. Občas sa ide do zahraničia pre nejaký tovar, inak je stále pracovisko tu na SR.
Takže by to malo byť dobre?
A čo s tým, keď si to počítali nie na dni, ale na to, koľko času boli v ktorom štáte (rovnako ako v príspevku 54). Tento rok to môžem opraviť, ale čo s minulým? To už asi nechám tak a snáď sa na to nepríde.
Chobot
05.12.07,09:18
Dobre som to nedopísala:
V cz bol od 20.00 do 3.00h a v SR od 3 - 4,
takže 3.deň bol:
v CZ od 0.00 - 3.00 a v SR od 3.00 - 4.00.
Opravila som v príspevku:
CZ 3h (sadzba 600cz, do 6hod 25% = 150czk)
(150 + vreckové 40% = 210czk)
Náhrady spolu 660czk a 63 eur.
Nejedná sa tu o častú zmenu pracoviska. Občas sa ide do zahraničia pre nejaký tovar, inak je stále pracovisko tu na SR.
Takže by to malo byť dobre?
A čo s tým, keď si to počítali nie na dni, ale na to, koľko času boli v ktorom štáte (rovnako ako v príspevku 54). Tento rok to môžem opraviť, ale čo s minulým? To už asi nechám tak a snáď sa na to nepríde.

Tak ak bol v CR v 3. deň do 3:00, tak to máš dobre. Patrí mu náhrada 210,- CZK.

Tá nová úprava platí od 1.4.2005 a odvtedy by mali zamestnanci dostávať náhrady podľa nového spôsobu výpočtu. Či to opravíš, alebo necháš tak, záleží na tvojom rozhodnutí (resp. od tvojho šéfa). Podľa správnosti by to malo byť opravené.
lukig
28.12.07,09:05
Ahojte, keďže sa tu píše o zahraničej pracovnej ceste a jej výpočte, vie mi niekto poradiť, ako to bude v prípade použitia lietadla.....odchod z BB o 16,00, odlet z BA o 21,50, prílet Bristol 23,30...nárok na stravné v SK rátam len do času odletu z BA, alebo podľa času príletu do Bristolu? Ďakujem
Chobot
28.12.07,19:13
Ahojte, keďže sa tu píše o zahraničej pracovnej ceste a jej výpočte, vie mi niekto poradiť, ako to bude v prípade použitia lietadla.....odchod z BB o 16,00, odlet z BA o 21,50, prílet Bristol 23,30...nárok na stravné v SK rátam len do času odletu z BA, alebo podľa času príletu do Bristolu? Ďakujem

Tuzemská cesta bude od 16:00 do 21:50, t.j. 5:50 hod., teda nárok na stravná bude 89 SK.

Zahraničná cesta začína odletom lietadla, t.j. o 21:50. Teda ZSC trvala v ten deň 2:10 hod. a máš nárok na 25% z denného nároku pre GB. Viď § 16 ods. 2 zákona o cest. náhradách:

"(2) Pri zahraničnej pracovnej ceste, ktorá sa začína a končí na území Slovenskej republiky, je na vznik nároku na náhrady poskytované v cudzej mene rozhodujúci čas prechodu slovenskej štátnej hranice, odlet a prílet lietadla podľa letového poriadku alebo príchod a odchod lode z prístavu, v ktorom sa vykonáva vstupná alebo výstupná colná kontrola a pasová kontrola."
lukig
28.12.07,22:12
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď :)
seda
22.05.08,08:01
Dobrý deň, opäť sa vraciam k tejto téme, potrebujem sa poradiť. Pri SC do ČR si musel zamestnanec dať opraviť služobné vozidlo v ČR, je to faktúra s vyčíslenou DPH a uhradil ju v hotovosti. Môžme to dať priamo do vyúčtovania SC v celej sume, aj s DPH na 512? Ďakujem.
alligator
16.07.08,06:51
Ahojte, mám takúto dilemu. Vodič kamióna robí zahraničnú cestu do Maďarska. V prvom dni strávi na Slovensku 3 hodiny, niekoľko hodín do druhého dňa v Maďarsku a následne 3 hodiny na Slovensku. Ide mi o stravné pri tuzemskej ceste, či to mám počítať podľa §5 ods 4 písm b) tak, že má dokopy 6 hodín v tuzemsku a teda nárok podľa tarify 5-12 hod, alebo to mám posudzovať ako samostatné vnútroštátne cesty a v tom prípade mu nárok neuznať?
A len tak pre uistenie, ak by sa to celá cesta odohrala v jednom dni, tam by mal mať podľa §5 ods 4 písm a) nárok na stravné od 5-12 hodín, alebo sa mýlim?
Chobot
16.07.08,07:41
Ahojte, mám takúto dilemu. Vodič kamióna robí zahraničnú cestu do Maďarska. V prvom dni strávi na Slovensku 3 hodiny, niekoľko hodín do druhého dňa v Maďarsku a následne 3 hodiny na Slovensku. Ide mi o stravné pri tuzemskej ceste, či to mám počítať podľa §5 ods 4 písm b) tak, že má dokopy 6 hodín v tuzemsku a teda nárok podľa tarify 5-12 hod, alebo to mám posudzovať ako samostatné vnútroštátne cesty a v tom prípade mu nárok neuznať?
A len tak pre uistenie, ak by sa to celá cesta odohrala v jednom dni, tam by mal mať podľa §5 ods 4 písm a) nárok na stravné od 5-12 hodín, alebo sa mýlim?

Ak s tým firma nemá nejaký veľký problém, tak mu to stravné daj, teda spočítaj tie hodiny. Nie je to síce presne typický prípad, pre ktorý bol ten odstavec zavedený, ale dá sa to aplikovať. nemá význam podrobne rozoberať, či v zmysle zákona má na to nárok alebo nie.
evulik
02.09.08,05:26
Dobré ráno, pomohli by ste mi prosím s nasledovným prípadom?

Sl.cesta AU vlastné, cesta zacala 26.8. na SR-BR, tankované v hotovosti, prechod hranice ten istý deň, diaľničná pre A kupovaná VISA kartou na Slovensku. Cesta v A az do 29.8., pred odchodom z A tankované a platené VISA kartou. Počet km prejdených v A presahuje 350km aj na ceste tam aj späť. Prechod hranice 29.8. o 20.00. ďakujem vopred. Zmietam sa v neistote ako spraviť CP. Pekný deň.
Chobot
02.09.08,08:23
Dobré ráno, pomohli by ste mi prosím s nasledovným prípadom?

Sl.cesta AU vlastné, cesta zacala 26.8. na SR-BR, tankované v hotovosti, prechod hranice ten istý deň, diaľničná pre A kupovaná VISA kartou na Slovensku. Cesta v A az do 29.8., pred odchodom z A tankované a platené VISA kartou. Počet km prejdených v A presahuje 350km aj na ceste tam aj späť. Prechod hranice 29.8. o 20.00. ďakujem vopred. Zmietam sa v neistote ako spraviť CP. Pekný deň.

Treba doplniť hodinu začiatku cesty, čas prechodu hranicou, počet km na SK, počet ubehnutých km v AT a čas ukončenia cesty. Bez toho ti nemôžem nič konkrétny vypočítať.
evulik
02.09.08,08:40
zaciatok cesty: 26.8. 17.50
Prechod: 27.8. 00:10
na SR km: 441 km
V AT: 951 km
Koniec cesty: 29.8. 22.40
Prechod: 29.8. 20:05
Nejedná sa mi ani tak o stravné a vreckové, ale skôr náhrada PHM. Sadzba 5,50 na 1km. Tankovala som 26.8. za 39,90 a potom 29.8. za 1,279 kartou. Jedná sa mi hlavne, ako urobiť tých 350km prvých za hranicou, resp. pri návrate od hranice do BR. Ďakujem ešte raz.
Chobot
02.09.08,08:45
zaciatok cesty: 26.8. 17.50
Prechod: 27.8. 00:10
na SR km: 441 km
V AT: 951 km
Koniec cesty: 29.8. 22.40
Prechod: 29.8. 20:05
Nejedná sa mi ani tak o stravné a vreckové, ale skôr náhrada PHM. Sadzba 5,50 na 1km. Tankovala som 26.8. za 39,90 a potom 29.8. za 1,279 kartou. Jedná sa mi hlavne, ako urobiť tých 350km prvých za hranicou, resp. pri návrate od hranice do BR. Ďakujem ešte raz.

Tak keď ide len o tie km, tak to bude nasledovne:

náhradu 5,50 SKK budeš mať na všetky km, teda 5,50x1392 = 7656 SKK

náhrada PHM:
z km v zahraničí odpočítaš -350 km, čo sa pripočíta ku km na SK. Teda ppo úprave:
km v SK: 791km, náhrada 791 x 39,90 x spotreba
km v AT: 601 km, náhrada 601 x 1,289 x spotreba
evulik
02.09.08,08:49
Ďakujem,

presne toto som potrebovala "odobriť".

pekný deň.
Riky
03.09.08,17:05
Tak keď ide len o tie km, tak to bude nasledovne:

náhradu 5,50 SKK budeš mať na všetky km, teda 5,50x1392 = 7656 SKK

náhrada PHM:
z km v zahraničí odpočítaš -350 km, čo sa pripočíta ku km na SK. Teda ppo úprave:
km v SK: 791km, náhrada 791 x 39,90 x spotreba
km v AT: 601 km, náhrada 601 x 1,289 x spotreba

Ahoj Chobot, prosím ťa prečo si odpočítaval 350 km od ubehnutých km v AT a pripočítal k ubehnutým km v SR?
Kde to je uvedené? Našiel som §, v ktorom nič také nie je uvedené a práve riešim problém týkajúci sa § 15.

§ 15
Náhrada výdavkov za pohonné látky


Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.

Mám zamestnanca, ktorý cestoval od 5.8 do 7.8 zo SR do Prahy-ČR. Použil svoje súkromné vozidlo.
5.8.08 do 7.8.08
SR ubehnuté 200 km
ČR ubehnuté 380 km

Bločky o nákupe PHM nemá, existuje spôsob ako mu preplatiť náhrady za spotrebované PHM? Odkiaľ mám zistiť cenu PHM v čase spotreby? Má nárok na kilometrovú náhradu 5,50 pri najazdených km v ČR?
A ďalšia vec je taká, že prespal u svojej sesternici, nie v hoteli. Je nejaký spôsob , že by sa mu noclažné môhlo aspoň časťou, nejakým spôsobom kompenzovať? Prvý krát som sa stretol s týmto problémom.
Prosím poraď, ďakujem.
Chobot
03.09.08,21:16
Ahoj Chobot, prosím ťa prečo si odpočítaval 350 km od ubehnutých km v AT a pripočítal k ubehnutým km v SR?
Kde to je uvedené? Našiel som §, v ktorom nič také nie je uvedené a práve riešim problém týkajúci sa § 15.

§ 15
Náhrada výdavkov za pohonné látky


Pri poskytovaní náhrad za používanie cestných motorových vozidiel podľa § 7 patrí zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste náhrada za spotrebované pohonné látky v cudzej mene za kilometre prejazdené v zahraničí nad 350 km, ak sa s prihliadnutím na technické parametre cestného motorového vozidla zamestnávateľ písomne nedohodne so zamestnancom na dlhšej vzdialenosti.

Veď je to práve v tomto paragrafe napísané - tým zvýrazneným. To znamená, že ak v zahraničí prejazdil 500 km, tak za 350 km mu patrí náhrada v SKK a nad 350 km, t.j. 150 km mu patrí náhrada v cudzej mene. Treba ísť na to logicky. Ak ide do zahraničia, tak sa predpokladá, že natankuje na Slovensku v SKK. S plnou nádržou prejde určite v zahraničí tých 350 km, takže míňa benzín tankovaný za SKK, preto mu patrí náhrada v SKK. Potom musí tankovať v zahraničí, preto za ostatné km mu patrí náhrada v cudzej mene. Na to že po návrate jazdí s PHM čerpanými v zahraničí na Slovensku sa už neprihliada. Na SLovensku mu zase patrí náhrada v SKK.


Mám zamestnanca, ktorý cestoval od 5.8 do 7.8 zo SR do Prahy-ČR. Použil svoje súkromné vozidlo.
5.8.08 do 7.8.08
SR ubehnuté 200 km
ČR ubehnuté 380 km

Na základe hore uvedeného bude mať tento zamestnanec nárok na náhradu za PHM v SKK za 550 km a v cudzej mene len za 30 km.


Bločky o nákupe PHM nemá, existuje spôsob ako mu preplatiť náhrady za spotrebované PHM?

Áno, stačí keď predloží doklad o priemernej cene PHM v čase pracovnej cesty.


Odkiaľ mám zistiť cenu PHM v čase spotreby?

Ceny PHM na Slovensku sa dajú zistiť aj tu:

http://www.natankuj.sk/?go=vyhladavanie&submenu=priemerne_ceny_tab

alebo tu:

http://www.statistics.sk/webdata/slov/tabulky/benz/benz05n.htm
(stránka funguje len cez pracovné dni)

Ceny PHM v zahraničí si bohužiaľ zamestnanec zistiť na nejakej automobilovej stránke v príslušnej krajine, ak chce náhradu v ZM (a neodložil si bloček z tankovania v zahraničí). Inak dostane len náhradu v SKK.


Má nárok na kilometrovú náhradu 5,50 pri najazdených km v ČR?

Áno, náhrada 5,50 je za všetky km, tuzemské aj v zahraničí.


A ďalšia vec je taká, že prespal u svojej sesternici, nie v hoteli. Je nejaký spôsob , že by sa mu noclažné môhlo aspoň časťou, nejakým spôsobom kompenzovať? Prvý krát som sa stretol s týmto problémom.
Prosím poraď, ďakujem.

Bohužiaľ, náklady na ubytovanie musia byť preukázateľné - účet z hotela, ubytovne. Bez toho nemá nárok na žiadnu náhradu za ubytovanie.
Riky
04.09.08,06:02
Ďakujem Chobot.

A ešte sa chcem spýtať na pár detailov.
- našiel som preim.cenu od 4.8.-10.8 natural 95 = 41,08 SK/l. Je to cena uvedená s dph alebo bez dph? Môžem touto cenou prepočítať spotrebu PHM najazdených km v ČR a aj v SR ? alebo si musím vyhľadať cenu v čase jazdenia českú?
- môže sa celá SC vyplatiť v SKK aj s náhradami? , ktoré by mu prináležali vyplatiť v CZK?
- treba mať písomnú dohodu so zamestnávateľom o použití súkrom.automobilu a aj písomnú dohodu o vyplatení celej služ.cesty v SK?
Chobot
04.09.08,06:42
Ďakujem Chobot.

A ešte sa chcem spýtať na pár detailov.
- našiel som preim.cenu od 4.8.-10.8 natural 95 = 41,08 SK/l. Je to cena uvedená s dph alebo bez dph?

Je to s DPH, ale v tomto prípade DPH neodpočítavaš ani s ním nič nerobíš. Proste vyplatíš náhradu zamestnancovi v cene 41.08/l.


Môžem touto cenou prepočítať spotrebu PHM najazdených km v ČR a aj v SR ? alebo si musím vyhľadať cenu v čase jazdenia českú?

AK si zamestnanec chce uplatniť náhrady v CZK, musí predložiť doklad o cene v CZK. Ak nepredloží, môže mu zamestnávateľ vyplatiť náhrady aj v cene, ktorú preukázal v SKK (41,08). Ale myslím, že v tom rozdiel nebude.


- môže sa celá SC vyplatiť v SKK aj s náhradami? , ktoré by mu prináležali vyplatiť v CZK?

Áno, ak s tým zamestnanec súhlasí, tak môže. Náhrada, ktorá by mu patrila v CZK sa prepočíta na SKK kurzom NBS v deň zúčtovania PC.


- treba mať písomnú dohodu so zamestnávateľom o použití súkrom.automobilu a aj písomnú dohodu o vyplatení celej služ.cesty v SK?

Dohoda musí byť, forma dohody je ľubovoľná. Môže to byť aj osobitná dohoda, ale stačí, ak to zamestnávateľ schváli v cest. príkaze. Pozri aj sem:
http://www.porada.sk/t81679-narok-na-vratenie-cestnych-nahrad.html
zsazsula
04.09.08,08:46
Ahojte dnes som si robila kontrolný deň a zistila že 2 zamestnancom pri pracovnej ceste v máji zabudla pri vyučtovaní prirátať vreckové neviem teraz či to možem vyplatiť aj dodatočne ale asi ano ...........
aký kurz mám brať ten z mája alebo dňa vyplatenia vreckového-??????
zamestnanci už nie sú v pracovnom pomere
Viem je to moja chyba :mad:
Riky
04.09.08,08:56
Ďakujem a prosím ťa odobriš mi môj výpočet SC?

Zamestnanec sa ústne dohodol so zamestnávateľom, že pôjde za obdobie od 5.8.-7.8. na SC do ČR a na SC použije súkromný automobil. Záloha mu nebola poskytnutá. Nocoval u svojej rodiny, nemá bločky o tankovaní zo SR a ani z ČR.

5.8
odch. Rašov 4:00 hod.
prích. Driet.-hranice 5:15
odch. Driet.-hranice 5:15
prích. Rudna u Prahy 10:30
odch. Rudna u Prahy 14:30
Prích. Praha okolie 16:00
6.8.
odch. Praha okolie 7:30
prích. Praha 6 8:30
odch. Praha 6 15:00
prích. Praha okolie 16:30
7.8.
odch. Praha okolie 7:00
prích. Rudnay u Prahy 8:40
odch. Rudnay u Prahy 13:00
prích. Driet.-hranice 18:15
odch. Driet.-hranice 18:15
prích. Rašov 19:30

najazd.v SR 150 km
najazd.v ČR 1320 km

Výpočet:
150 + 350 = 500 km
1320 - 350 = 970 km
km spolu: 1470 km
spotreba podľa normy: EES/EHK 6,8L
výpočet spotreby PHM: (nemá bloček od tankovania ani zo SR a ani z ČR)!!
6,8 x 500/100 x 41,08 =1397 SK
6,8 x 970/100 x 41,08 =2710 SK
kilom.náhrada
5,5 x 500 = 2 750 SK
5,5 x 970 = 5 335 SK

stravné:
600 x 3 = 1800 + 5 % vreckové t.j. 90 CZK = 1890 CZK
prepočet dňom vyúčtovania kurz (4.9.08) 1,221 = 2 308 SK

1397 + 2710 + 2750 + 5335 + 2308 = 14 500,-
Chobot
04.09.08,09:20
Ďakujem a prosím ťa odobriš mi môj výpočet SC?

Zamestnanec sa ústne dohodol so zamestnávateľom, že pôjde za obdobie od 5.8.-7.8. na SC do ČR a na SC použije súkromný automobil. Záloha mu nebola poskytnutá. Nocoval u svojej rodiny, nemá bločky o tankovaní zo SR a ani z ČR.
...
stravné:
600 x 3 = 1800 + 5 % vreckové t.j. 90 CZK = 1890 CZK
prepočet dňom vyúčtovania kurz (4.9.08) 1,221 = 2 308 SK

1397 + 2710 + 2750 + 5335 + 2308 = 14 500,-

Podľa toho, čo si uviedol ako východiskové údaje, je to až na to zaokrúhľovanie (zaokrúhliť by sa mala až výsledná suma) je to dobre. Kvôli tomu zaokrúhleniu to nemusíš prepočítavať, nebude tam veľký rozdiel (možno 1-2 koruny).

Vo firme máte len 5% vreckové?

Ale ak si to chceš skomplikovať (ale bolo by úpone podľa správnosti) tak ceny PHM v ČR sú tu:

http://www.ccs.cz/www/?action=rady_PHM&SID=gms8eat2qf0b9i34om9jf8kou5&sign=d4612b6b9a2ef513f949ce348a615834
Chobot
04.09.08,09:21
Ahojte dnes som si robila kontrolný deň a zistila že 2 zamestnancom pri pracovnej ceste v máji zabudla pri vyučtovaní prirátať vreckové neviem teraz či to možem vyplatiť aj dodatočne ale asi ano ...........
aký kurz mám brať ten z mája alebo dňa vyplatenia vreckového-??????
zamestnanci už nie sú v pracovnom pomere
Viem je to moja chyba :mad:

Môžeš, ba vlastne mala by si im to doplatiť. My sme tiež doplácali jeden cesťák až v ďalšom roku.

Kurz by som použil ten, kedy bolo pôvodné vyúčtovanie. Alebo mu to vyplať v CZK, nebudeš mať starosti s kurzom.
Riky
04.09.08,11:44
Podľa toho, čo si uviedol ako východiskové údaje, je to až na to zaokrúhľovanie (zaokrúhliť by sa mala až výsledná suma) je to dobre. Kvôli tomu zaokrúhleniu to nemusíš prepočítavať, nebude tam veľký rozdiel (možno 1-2 koruny).

Vo firme máte len 5% vreckové?

Ale ak si to chceš skomplikovať (ale bolo by úpone podľa správnosti) tak ceny PHM v ČR sú tu:

http://www.ccs.cz/www/?action=rady_PHM&SID=gms8eat2qf0b9i34om9jf8kou5&sign=d4612b6b9a2ef513f949ce348a615834

Áno my máme vo firme len 5% vreckové. A komplikovať si to rozhodne nechcem pri výpočte SC českou cenou za PHM.:D
Ďakujem za rady, odkontrolovanie, ale hlavne za ochotu pomôcť.
Riky
29.09.08,14:27
Mám tu znovu jednu perličku.

poskytnuté zálohy na SC do ČR dňa 19.09.
- 1000 SK 335/211
- 500 USD x zo dňa 19, nap.21 = 10 500,- 335/211
- 1600 CZK x zo dňa 19, napr. 1,3 = 2 080,- 335/211

200 USD zmenili na 2296 CZK ako to naúčtovať????????

Nenárokujú si stravné, pretože mali pohostenku na 2 645 CZK a na 1 256 SK.

Mám bločky za pohostenku prerátať kurzom toho dňa kedy obedovali napr. kurzom 1,24 ?????????? 2645 X 1,24 = 3279,80 ???? a naúčtovať na 513 /3279,80 plus 1256/ voči účtu / 333 ?????

Dňa 22.9 prišli a vrátili do pokladne
- 1251 CZK
- 300 USD
Mám to prepočítať kurzom 22.9. a naúčtovať 211/335 ?????Z pokladne zamestnancovi bolo vrátený z vyúčtovania 256,- SK. 335/211 ????

Prosím vás skontrolujte mi to , alebo odobrite. ďakujem.
calawen
30.09.08,06:28
Dobrý deň,

vie mi niekto poradiť kde nájdem aktuálne sumy za cestovné náhrady? Mám ísť na 3 dni do zahraničia - Nemecko
plavčík
24.10.08,06:42
Mám otázku?
V zákone o Ces.náhr. §14 sa píše...že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahr.prac.ceste vreckové 5% až 40%....

Moja otázka znie: čo ak člen predstavenstva spoločnosti povie, že on vreckové nepotrebuje....a ani vo vyúčtovaní ho neudá
Musím mu vreckové dať?
Čo ak mi dá písomné prehlásenie, že nepožaduje vreckové.

Dá sa to tak? Myslím či to prejde auditom?

ĎAKUJEM
plavčík
24.10.08,08:28
posúvam otázku
Chobot
24.10.08,10:17
Mám otázku?
V zákone o Ces.náhr. §14 sa píše...že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahr.prac.ceste vreckové 5% až 40%....

Moja otázka znie: čo ak člen predstavenstva spoločnosti povie, že on vreckové nepotrebuje....a ani vo vyúčtovaní ho neudá
Musím mu vreckové dať?
Čo ak mi dá písomné prehlásenie, že nepožaduje vreckové.

Dá sa to tak? Myslím či to prejde auditom?

ĎAKUJEM

VO vyúčtovaní musí byť uvedené vreckové. Zamestnanec sa v zmysle ZP nemôže vopred vzdať svojich nárokov. To vreckové treba vyúčtovať, lebo inak ako firma porušujete platnú legislatívu - konkrétne zákon o cest. náhradách, kde nárok na vreckové je daná zákonom.

Ak nechce vreckové, tak nech tie peniaze po vyúčtovaní daruje niektorému zamestnancovi alebo späť firme ako dar. Ale na vyúčtovaní to musí byť.
Adriana R.
24.11.08,12:14
Dobry den,
mozem Vas poprosit o odobrenie vyplacania vreckoveho

v pripade, ze zamestnanec je napr. v CR na PC 7hodin
- ma narok na stravne vo vyske 300,- CZK
- vreckové ratam 5% z 300,- alebo 600,- CZk - plnej sadzby ??

a v pripade , ze zamestnanec je napr. v CR na PC 7hodin a bol mu
bezplatne poskytnuty obed
- ma narok na stravne vo vyske 300,- CZK kratene o 40% zo 600,- CZK
- a vreckové potom - 5% z ???????

V niektorych prispevkoch som sa stretla s ratanim vreckoveho zo základnej sumy a v niektorych z prisluchajucej pomernej casti.

Dakujem.
Chobot
24.11.08,12:59
Dobry den,
mozem Vas poprosit o odobrenie vyplacania vreckoveho

v pripade, ze zamestnanec je napr. v CR na PC 7hodin
- ma narok na stravne vo vyske 300,- CZK
- vreckové ratam 5% z 300,- alebo 600,- CZk - plnej sadzby ??

vreckové rátaš z 300 CZK.



a v pripade , ze zamestnanec je napr. v CR na PC 7hodin a bol mu
bezplatne poskytnuty obed
- ma narok na stravne vo vyske 300,- CZK kratene o 40% zo 600,- CZK
- a vreckové potom - 5% z ???????

aj tu je vreckové 5% zo sumy 300 CZK. Vreckové sa nekráti, ak bola poskytnutá strava.


V niektorych prispevkoch som sa stretla s ratanim vreckoveho zo základnej sumy a v niektorych z prisluchajucej pomernej casti.

Dakujem.

Vreckové sa počíta podľa času stráveného - takže tu sa upravuje. Takže vreckové (za predpokladu, že máte 5%) bude:

0-6 hodín - 5% zo 150 CZK
6-12 hodín - 5% z 300 CZK
nad 12 hodín - 5% zo 600 CZK

a je jedno, či bola strava poskytnutá alebo nie.
Adriana R.
25.11.08,06:04
Srdečná vďaka