mija2
08.02.07,16:52
Prosím o radu, stalo sa mi, že na základe inventarizácie záväzkov
som zistila, že nemám v evidencii fa ešte z roku 2006, ktorá sa
nedopatrením stratila. Dodávateľ mi samozrejne poslal fa, ktorá je
oprávnená, ja som ju zaevidovala v r. 2007, zaplatila a chcem
si uplatniť odpočet DPH za 01/2007. Môžem takto postupovať.
Zoltán Kovács
08.02.07,16:03
Prosím o radu, stalo sa mi, že na základe inventarizácie záväzkov
som zistila, že nemám v evidencii fa ešte z roku 2006, ktorá sa
nedopatrením stratila. Dodávateľ mi samozrejne poslal fa, ktorá je
oprávnená, ja som ju zaevidovala v r. 2007, zaplatila a chcem
si uplatniť odpočet DPH za 01/2007. Môžem takto postupovať.

Si mesačným alebo 1/4.ročným plátcom dph. Ak si mesačným a fa je z 12/2006 potom si môžeš uplatniť dph v 01/2007. Ak si mesačným plátcom a fa je z 11,09,08 ...../2006 potom ti neostáva nič iné ako podať dodatočné priznanie.

Ak si 1/4.ročným platiteľom a fa je z mesiacov 10,11,12/2006 môžeš si uplatniť dph v 01/2007. Ak fa je z 09,08,07....../2006 potom dodatočné priznanie.

DPH sa môže uplatniť najneskôr v nasledujúcom zdaňovacom období. §51 ods.2 zákona o DPH.
evina
08.02.07,16:30
A čo keby sme použili hrubo vyznačenú časť predmetného paragrafu?

2/ Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
Zoltán Kovács
08.02.07,17:53
A čo keby sme použili hrubo vyznačenú časť predmetného paragrafu?

2/ Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Súhlasím, ale bude musieť vedieť dokázať (odložiť obálku s pečiatkou z posty), že kedy obdržal daňový doklad.
evina
08.02.07,18:28
Súhlasím, ale bude musieť vedieť dokázať (odložiť obálku s pečiatkou z posty), že kedy obdržal daňový doklad.

Áno... a aj som vychádzala z pôvodného príspevku, že si faktúru dodatočne pýtali, dostali a platili v januári 2007 :)
Zoltán Kovács
09.02.07,06:33
Áno... a aj som vychádzala z pôvodného príspevku, že si faktúru dodatočne pýtali, dostali a platili v januári 2007 :)

Lenže v zadaní sa tiež uvádza, že fa mali len stratili. Ak sú poriadný a majú denník došlej pošty a tam je zaznamenaná fa s pôvodným dátumom prijatia možu mať aj problém.
evina
09.02.07,07:06
Lenže v zadaní sa tiež uvádza, že fa mali len stratili. Ak sú poriadný a majú denník došlej pošty a tam je zaznamenaná fa s pôvodným dátumom prijatia možu mať aj problém.
To už musí vedieť zadávateľ, ale taká možnosť/t.j. odpočet v 1/2007/ tu je.