dracica
08.02.07,19:19
:rolleyes: Mám jednu otázočku:
Podľa čoho sa počíta obrat u FO, ktorý účtuje v JU ???
Berú sa do obratu príjmy = uhradené, alebo aj pohľadávky = aj neuhradené faktúry ???

V PU sú to výnosy (okrem výnosov, ktoré sa nezapočítavajú do obratu 1.500.000 SK
STRELEC
08.02.07,18:22
Vo vypracovaných otázkach v DPH je podrobne rozpísané. Mimochodom aj ja sa idem pozrieť - poisťovacia činnosť.
Johanka
08.02.07,18:34
Zákon o DPH § 4

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
dracica
08.02.07,18:43
príjmy su v JU uhradené faktúry

ach niektoré tie definície sú hrozné napr. v zákone nie je definované čo je to vlastne náklad
Johanka
08.02.07,18:48
V JÚ nie je príjmom iba inkaso pohľadávok. Čo také tržby z ERP a iný hotovostný príjem? Neplatiteľ DPH ani nemusí vystavovať faktúry ....

Na čo potrebuješ v zákone o DPH " náklad"?

V Zákone o dani z príjmov je v § 2
- daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,
dracica
08.02.07,18:54
V JÚ nie je príjmom iba inkaso pohľadávok. Čo také tržby z ERP a iný hotovostný príjem? Neplatiteľ DPH ani nemusí vystavovať faktúry ....

Na čo potrebuješ v zákone o DPH " náklad"?

V Zákone o dani z príjmov je v § 2
- daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,

to viem že aj hotovostný príjem sa zahrna do obratu len som si nebola ista ako je s pohľadávkami...

Túto definíciu ovladam naspamat...z tej definicie skôr vyplýva za akých okolností je výdavok daňový ale samotna definícia co to je sa tam nenachádza...ako to mám vysvetliť laikovi ???
evina
08.02.07,19:25
to viem že aj hotovostný príjem sa zahrna do obratu len som si nebola ista ako je s pohľadávkami...

Túto definíciu ovladam naspamat...z tej definicie skôr vyplýva za akých okolností je výdavok daňový ale samotna definícia co to je sa tam nenachádza...ako to mám vysvetliť laikovi ???
Výdavok je všetko čo musíš zaplatiť-to pre laika...a pre odborníka musíš ho vedieť zaradiť, či je daňový alebo nedaňový :)
evita
08.02.07,20:06
príjmy su v JU uhradené faktúry

ach niektoré tie definície sú hrozné napr. v zákone nie je definované čo je to vlastne náklad

Náklad - zníženie ekonomického úžitku účt. jednotky v účt. období
Ekon. úžitok - možnosť priamo alebo nepriamo prispieť k toku peňažných prostriedkov
MANAGERIA
16.02.07,20:54
berieš do úvahy len to čo máš v" peňaženke"