dudel
08.02.07,14:50
Firma, ktorá sídli v Rakúsku má u nás na Slovensku organizačnú zložku. Táto Rakúska firma posiela svojho zamestnanca - riaditeľa, 2 x do mesiaca na kontrolu do 5 štátov a medzi nimi je aj organizačná zložka na Slovensku. Rakúska firma nám oznámila jeho príjem a 1 % obstarávacej ceny vozidla, ktoré môže používať na súkromné a služobné účely. Na základe týchto údajov mu my vypočítame za dva dni, počas ktorých je na kontrole u nás na Slovensku alikvotne daň, ktorú aj uhradíme. Tento riaditeľ nie je naším zamestnancom a za tie dva dni mu nič nevyplácame, len odvádzame daň.
Tento Rakúsky zamestnanec nás požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane. Nakoľko nie je zamestnancom organizačnej zložky na Slovensku a nemá u nás žiadny príjem, len odvádzame daň za tie dva dni, počas ktorých je na kontrole v organizačnej zložke na Slovensku, myslíme si, že mu nemôžeme vykonať ročné zúčtovanie dane. Podľa nás si tento Rakúsky zamestnanec musí sám podať daňové priznanie.
http://www.porada.sk/ />
Poraďte mi prosím Vás ako mu to mám vysvetliť, prípadne aj paragraf.


Prosím odpovie mi niekto ?
Ďakujem
Zoltán Kovács
08.02.07,13:53
Firma, ktorá sídli v Rakúsku má u nás na Slovensku organizačnú zložku. Táto Rakúska firma posiela svojho zamestnanca - riaditeľa, 2 x do mesiaca na kontrolu do 5 štátov a medzi nimi je aj organizačná zložka na Slovensku. Rakúska firma nám oznámila jeho príjem a 1 % obstarávacej ceny vozidla, ktoré môže používať na súkromné a služobné účely. Na základe týchto údajov mu my vypočítame za dva dni, počas ktorých je na kontrole u nás na Slovensku alikvotne daň, ktorú aj uhradíme. Tento riaditeľ nie je naším zamestnancom a za tie dva dni mu nič nevyplácame, len odvádzame daň.
Tento Rakúsky zamestnanec nás požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane. Nakoľko nie je zamestnancom organizačnej zložky na Slovensku a nemá u nás žiadny príjem, len odvádzame daň za tie dva dni, počas ktorých je na kontrole v organizačnej zložke na Slovensku, myslíme si, že mu nemôžeme vykonať ročné zúčtovanie dane. Podľa nás si tento Rakúsky zamestnanec musí sám podať daňové priznanie.
http://www.porada.sk/ />
Poraďte mi prosím Vás ako mu to mám vysvetliť, prípadne aj paragraf.

Prosím odpovie mi niekto ?
Ďakujem


Akú daň uhrádzate a za čo?
Jozef Mihál
08.02.07,14:22
No comment(Zolo to nie je na Teba).
dudel
08.02.07,14:27
Ten zahraničný zamestnanec je Expat a preto keď je na Slovensku tak sa mu odvádza daň za tie dva dni čo je u nás.
Zoltán Kovács
08.02.07,14:54
No comment(Zolo to nie je na Teba).
mimotemyUž som sa zľakol, že píšem niečo, o čom by som mal vedieť ako účtovník, a pritom neviem.

Doplňujúca otázka: Čo je to Expat?:confused:
dudel
19.03.07,10:54
Firma, ktorá sídli v Rakúsku má u nás na Slovensku organizačnú zložku. Táto Rakúska firma posiela svojho zamestnanca - riaditeľa, 2 x do mesiaca na kontrolu do 5 štátov a medzi nimi je aj organizačná zložka na Slovensku. Rakúska firma nám oznámila jeho príjem a 1 % obstarávacej ceny vozidla, ktoré môže používať na súkromné a služobné účely. Na základe týchto údajov mu my vypočítame za dva dni, počas ktorých je na kontrole u nás na Slovensku alikvotne daň, ktorú aj uhradíme. Tento riaditeľ nie je naším zamestnancom a za tie dva dni mu nič nevyplácame, len odvádzame daň.
Tento Rakúsky zamestnanec nás požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane. Nakoľko nie je zamestnancom organizačnej zložky na Slovensku a nemá u nás žiadny príjem, len odvádzame daň za tie dva dni, počas ktorých je na kontrole v organizačnej zložke na Slovensku, myslíme si, že mu nemôžeme vykonať ročné zúčtovanie dane. Podľa nás si tento Rakúsky zamestnanec musí sám podať daňové priznanie.
http://www.porada.sk/ />
Poraďte mi prosím Vás ako mu to mám vysvetliť, prípadne aj paragraf.

Prosím odpovie mi niekto ?
Ďakujem

Už mi poslali odpoveď z riaditeľstva DÚ v Banskej Bystrici.
Tu je :
- v predloženom prípade osobou, ktorá "vypláca" príjem zo závislej činnosti
(zamestnávateľom) je obchodná spoločnosť so sídlom v Rakúskej republike (nie jej organizačná zložka na území SR)
- organizačná zložka tejto právnickej osoby na území SR nemá právnu
subjektivitu (nie je subjektom práva, ani subjektom zdanenia)
- ak táto právnická osoba so sídlom v zahraničí má na území SR stálu
prevádzkareň (napr. v podobe organizačnej zložky) alebo tu zamestnáva
zamestnancov dlhšie ako183 dní, je podľa § 48 ods. 1 ZDP zamestnávateľom, ktorý je na území SR tiež platiteľom dane
- podľa § 38 ZDP zamestnanec môže požiadať takéhoto zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane o vykonanie ročného zúčtovania na území SR, ak sú splnené podmienky vymedzené v tomto ustanovení
Jozefsp
11.02.09,09:47
Prietelia poraďte,
S.r.o. zamestnáva cudzinca (Bielorus) od 1.3.2008. Dovtedy nemal žiaden príjem (v roku 2008). Má povolenie na dlhodobý pobyt od 22.2. Je riadne prihlásený na SP a ZP. Môžem mu urobiť Ročné zúčtovanie dane ? Ak áno, uplatním mu celú NČ alebo len alikvótnu časť (10 mesiacov) ? Ďakujem za odpovede.
Jozefsp
12.02.09,12:16
Posúvam, nikto nevie poradiť ?
hanelie
12.02.09,13:11
má nárok na NČ - / celú /