Nandrolon
09.02.07,07:47
Zdravim.
Chcem sa opytat, ci je povinnost viest inventarne karty majetku v papierovej podobe /kazdy normalny program je schopny vytlacit inventarnu kartu na pockanie/.
Viem ze u budov by to bolo asi kontraproduktivne, nakolko karty su velmi potrebne, kedze budova moze byt aj z roku 1950 a vsetky jej TZ tam musia byt pekne zaznamenane.
Jedna sa mi skor napriklad o napriklad narezovy stroj a ostatne zariadnenia, ktore sa aj tak po 8-10 rokov vyradi a tazko sa niekedy na nom vykona nejake technicke zhodnotenie, pripadne odpredaj casti narezoveho stroja.
Poradte??
Nandrolon
09.02.07,08:12
nikto neporadi??
tinaM
09.02.07,08:20
Mám soft, ktorý mi robí IK DHM.
Do uzávierky si tlačím karty každý rok.
Myslím, že takto mám uzávierku kompletnú.
adato
16.02.07,09:09
My máme aj papierovú formu, nakoľko náš informačný systém neposkytuje možnosť zaznamenať všetky potrebné údaje. Napríklad technický popis ( k čomu zariadenie slúži - nie vždy sa to dá z názvu zistiť a je to potrebné pri zdôvodnení daňovej odpisovej skupiny - kódu KP), aké všetky príslušenstvá obsahuje, prípadne nejaký náčrt u stavieb, aby bolo možné jednoducho indentifikovať, o ktorý majetok sa jedná a zároveň u drobných prenosných vecí máme pri inventúrach informáciu, kto zariadenie prevzal.
andrej_rv
16.02.07,19:29
Zdravim.
Chcem sa opytat, ci je povinnost viest inventarne karty majetku v papierovej podobe /kazdy normalny program je schopny vytlacit inventarnu kartu na pockanie/.
Inventárne karty (analytická evidencia dlhodobého majetku) patria tiež do účtovnej dokumentácie účtovnej jednotky - medzi účtovné záznamy. V zmysle § 31 ods. 2 ZÚ môžu byť účtovné záznamy buď v písomnej alebo technickej forme, pričom obe formy sú v zmysle ods. 4 rovnocenné. Záznam v technickej forme (napr. elektronickej) však musí byť zhotovený tak, aby bolo kedykoľvek možný jeho prevod do písomnej formy resp do formy pre fyzickú osobu čitateľné.
Z hľadiska zákona o účtovníctve sa teda inventárne karty v papierovej forme viesť nemusia, ak sú údaje zaznamenávané v technickej forme v zmysle § 31 ods. 2 písm. b) ZÚ a sú splnené podmienky uvedené v ods. 5. Z praktického hľadiska je však vhodné vytlačené inventárne karty (resp. údaje z nich) dokladať k účtovnej uzávierke. Najmä ak sa pravidelnému zálohovaniu údajov na PC nevenuje dostatočná pozornosť.
Silvia123
04.02.09,16:42
Mňa by zaujímalo, či po zavedení euro mám vystaviť nové inventárne karty, alebo na starej karte prepočítať posledný riadok na euro a pokračovať s tým, že aj vstupnú cenu vyčíslim samozrejme aj v euro. V JU vediem totižto karty papierovo a ručne dopisujem odpis a ZC.
V PU to mám zase tak, že si chcem zakúpiť od budúceho roku softvér na majetok a každý rok si vytlačiť aktuálne inventárne karty, aby som si odbúrala robotu, nie ako som to mala v JU-a teraz neviem či je ešte potrebné tam uvádzať aj vyčíslenie v Skk, lebo prvý krát som odpisovala za rok 2008 a prvé odpisy boli teda v SKK.
Tak len ako to budete robiť vy by ma zaujímalo
Marína
04.02.09,17:30
Majetok uvedený pred 1.1.2009 v Sk sa musí k 1.1.2009 prepočítať na € konverzným kurzom.
Na pôvodnej karte prepočítaš daňovú aj účtovnú zostatkovú cenu z 31.12.2008, ktorá je PS k 1.1.2009 a tiež prepočítaš obstarávaciu cenu pre potreby inventarizácie.
Vynikajúcu tabuľku od marjankaj pre rovnomerné, zrýchlené a účtovné odpisy aj s prepočnom na € nájdeš tu http://www.porada.sk/882932-post27.html
Silvia123
05.02.09,09:30
Diky, pozriem sa na to