kremnicky
09.02.07,09:05
Manzelka je SZCO - JU.
Jej externa uctovnicka bola na skoleni a tam im "odbornik" asi z DU tvrdil, ze SZCO si moze stravne listky uplatnit len s podmienkou ze ku kazdemu stravnemu listku prilozi uctenku z restauracie, t.j. dokaze ze skutocne obedovala .?!
Je takyto vyklad aj na inych DU? Ake mate vedomosti?
Jano-Kosice
Tweety
09.02.07,08:07
Manzelka je SZCO - JU.
Jej externa uctovnicka bola na skoleni a tam im "odbornik" asi z DU tvrdil, ze SZCO si moze stravne listky uplatnit len s podmienkou ze ku kazdemu stravnemu listku prilozi uctenku z restauracie, t.j. dokaze ze skutocne obedovala .?!
Je takyto vyklad aj na inych DU? Ake mate vedomosti?
Jano-Kosice
Nie, nie je to správne, ak sa naobedovala za stravenku, tak výdavkom OZD sú vydané stravenky podľa odpracovaných dní. Ak by nemala zakúpené stravenky, tak by dokladom o stravovaní bol doklad uvedenej rešt.
Zita5
09.02.07,08:08
Manzelka je SZCO - JU.
Jej externa uctovnicka bola na skoleni a tam im "odbornik" asi z DU tvrdil, ze SZCO si moze stravne listky uplatnit len s podmienkou ze ku kazdemu stravnemu listku prilozi uctenku z restauracie, t.j. dokaze ze skutocne obedovala .?!
Je takyto vyklad aj na inych DU? Ake mate vedomosti?
Jano-Kosice

Nemusí mať priloženú účtenku ,pokiaľ má fa alebo doklad o zaplatení strav.lístkov .Nie je to tým podmienené .
tinaM
09.02.07,08:11
Manzelka je SZCO - JU.
Jej externa uctovnicka bola na skoleni a tam im "odbornik" asi z DU tvrdil, ze SZCO si moze stravne listky uplatnit len s podmienkou ze ku kazdemu stravnemu listku prilozi uctenku z restauracie, t.j. dokaze ze skutocne obedovala .?!
Je takyto vyklad aj na inych DU? Ake mate vedomosti?
Jano-Kosice
Som tiež za to aby zamestnanec zjedol teplé jedlo.
A keď si kúpi šalát a rožky v blízkych potravinách?

To by znamenalo, že nám budú zamestnanci odovzdávať tieto lístky aj s potvrdenkami?
To by bolo papierov......
renataj
09.02.07,08:14
Tam u Vás v Košiciach,musíte mať čudný DÚ.
SZČO si môže od nového roku odpísať celú sumu tj. 89,-Skk buď na základe straveniek alebo účtu z reštaurácie.Nie je nikde napísané,že potrebuje preukázať k stravenkám aj bloček z reštaurácie!
To je môj názor ale počkaj si ,čo Ti napíšu skúsenejší účtovníci
Natka
09.02.07,08:22
Chcela by som pripojiť v tejto téme aj moju otázočku: Od 01.01.2007 si môže živnostník uplatniť celých 89,- Sk do dane za každý odpracovaný deň. Zaujímalo by ma, či musí mať zakúpené stravné lístky v tej hodnote, alebo môže mať napr. za 80,- Sk a uplatniť si 89,- Sk (síce to nemá logiku, ale predsa...) Poriešil by to napr. pripnutím dokladu z pokladne, kde sa bol naobedovať v hodnote 100,- Sk. Ale potom by mu nebolo treba gastro lístky, či ako? Nemám v tom akosi jasno. Skrátka jedná sa mi o to, že z minulého roka mám ešte lístky za 50,- Sk a neviem, ako ich použiť, keď chcem využiť novelu zákona na 89,- Sk.
tinaM
09.02.07,08:55
Lístky za 50,- Sk si mala pravdepodobne účtované v minulom roku vo výdajoch.
V reštauáricii si dostala potvrdenku za 100,- tohto roku.
Dala by som do výdavkov 89,- Sk a priložila ako doklad potvrdenku z reštaurácie.
Ak by na potvrdenke náhodou bolo mínus tých 50,- Sk, dala by som do výdavkov len zaplatenú sumu v hotovosti. /Preto, lebo nemáš doklad o nákupe poukážok v tomto roku./
Natka
09.02.07,08:59
Lístky za 50,- Sk si mala pravdepodobne účtované v minulom roku vo výdajoch.
V reštauáricii si dostala potvrdenku za 100,- tohto roku.
Dala by som do výdavkov 89,- Sk a priložila ako doklad potvrdenku z reštaurácie.
Ak by na potvrdenke náhodou bolo mínus tých 50,- Sk, dala by som do výdavkov len zaplatenú sumu v hotovosti. /Preto, lebo nemáš doklad o nákupe poukážok v tomto roku./V minulom roku som nemohla mať výdaj za nepoužité stravenky. Do nákladov sa dáva iba za použité, či sa mýlim?
Tweety
09.02.07,09:06
V minulom roku som nemohla mať výdaj za nepoužité stravenky. Do nákladov sa dáva iba za použité, či sa mýlim?
Áno, iba vydané stravenky sú výdavkom OZD.
tinaM
09.02.07,09:10
V minulom roku som nemohla mať výdaj za nepoužité stravenky. Do nákladov sa dáva iba za použité, či sa mýlim?

Mohla si použiť stravenky na všetky pracovné dni. /ako zamestnanec/.
Neviem, ako si účtovala nákup týchto poukážok v minulom roku.
Ak si nakúpila väčšie množstvo,ako si mohla spotrebovať, vtedy si upravovala v r. 2006 výdavky. Zvyšné stravné lístky si vykázala vo výkaze o majetku a záväzkoch ako ceniny.
Potom by som dala do výdavkov tohto roku celých 89,- Sk.
Natka
09.02.07,09:14
Mohla si použiť stravenky na všetky pracovné dni. /ako zamestnanec/.
Neviem, ako si účtovala nákup týchto poukážok v minulom roku.
Ak si nakúpila väčšie množstvo,ako si mohla spotrebovať, vtedy si upravovala v r. 2006 výdavky. Zvyšné stravné lístky si vykázala vo výkaze o majetku a záväzkoch ako ceniny.
Potom by som dala do výdavkov tohto roku celých 89,- Sk.Áno, mám ich vo výkaze ako ceniny. A v tomto roku by som dala stravenku na deň ako cca jeden a pol stravenky, keďže má hodnotu 50,- Sk?Už sa motám, nechápem tomu.
ilona
09.02.07,09:16
Je tu veľa začatých tém o stravovaní SZČO a veľa zavádzajúcich odpovedí.Chcela by som to zhrnúť,či je to takto správne.Ak SZČO svoju prácu vykonáva v mieste kde má firma sídlo,môže si dať do nákladov na základe stravných pokážok,alebo bločkov sumu 48,95 sk.Ak svoju prácu vykonáva mimo t.j. je na prac.ceste dáva si do nákladov sumu 89,- pri 5-12 hod.ceste a nie je potrebné preukazovať dokladmi ako bločkom z reštaurácii a pod.Je to teraz na takej úrovni,ako keď zamestnanca pošlete na služ.cestu a urobíte mu cesťák.
Muška
09.02.07,09:18
Ilonka,
pre SZČO je zmena od 1.1.2007 - môže si uplatniť stravné v plnej výške 89 ,- /namiesto 48,95/ presne za tých istých podmienok ako minulý rok.
Natka
09.02.07,09:24
Ilonka,
pre SZČO je zmena od 1.1.2007 - môže si uplatniť stravné v plnej výške 89 ,- /namiesto 48,95/ presne za tých istých podmienok ako minulý rok.Na to, aby som si uplatnila vo výške 89,- Sk si musím kúpiť gastro lístky, alebo mi stačia bločky z reštaurácie?
Muška
09.02.07,09:27
Stačia Ti aj bločky z reštaurácie
tinaM
09.02.07,09:28
Na to, aby som si uplatnila vo výške 89,- Sk si musím kúpiť gastro lístky, alebo mi stačia bločky z reštaurácie?
Aby si si mohla dať do výdavkov OZD, musíš mať doklad o nákupe.
Alebo ako uviedla Muška, doklad z reštaurácie. Ale musí byť doklad.
renatan
09.02.07,12:22
Môžte mi povedať, či si môže SZČO dať do nákladov celú čiastku 89,- Sk aj keď pracuje doma? Počula som taký názor, že ak pracuje doma tak len 49,- Sk a len keď pracuje mimo domu tak je to celých 89,- Sk. Niekde som čítala, že v každom prípade 89,- a neviem teraz nájsť ten zdroj mojej info. Váš názor???
Tweety
09.02.07,12:33
Môžte mi povedať, či si môže SZČO dať do nákladov celú čiastku 89,- Sk aj keď pracuje doma? Počula som taký názor, že ak pracuje doma tak len 49,- Sk a len keď pracuje mimo domu tak je to celých 89,- Sk. Niekde som čítala, že v každom prípade 89,- a neviem teraz nájsť ten zdroj mojej info. Váš názor???
Áno, nárok má na celú sumu vo výdavkoch. Nikde v zákone to obmedzenie doma a nedoma nenájdeš.:)
Muška
09.02.07,13:00
Niekde som čítala, že v každom prípade 89,- a neviem teraz nájsť ten zdroj mojej info. Váš názor??? Novelizácia zákona o Dani z príjmu od 1.1.2007
renatan
12.02.07,10:29
Novelizácia zákona o Dani z príjmu od 1.1.2007

Muška, podľa § 19 odst. 1 pís.p) mi vychádza nárok na 89,-Sk. Mám sa držať toho, alebo pís. e), kde mi vychádza nárok len 55% z 89,-Sk, keďže je tam zmienka o nároku ako u "zamestnancov" a tí majú len tie percentá. Teda ktoré písmeno §19 použijem u SZČO pracujúcej doma?
Muška
12.02.07,10:56
Muška, podľa § 19 odst. 1 pís.p) mi vychádza nárok na 89,-Sk. Mám sa držať toho, alebo pís. e), kde mi vychádza nárok len 55% z 89,-Sk, keďže je tam zmienka o nároku ako u "zamestnancov" a tí majú len tie percentá. Teda ktoré písmeno §19 použijem u SZČO pracujúcej doma?
Novelizácia zákona o dani z príjmu
Zbierka zákonov č. 688/2006
bod 38.
V § 19 ods. 2 písmeno p) znie:
„p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa
§ 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom
roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených
na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až
12 hodín podľa osobitného predpisu,87) ak daňovníkovi
súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie
podľa osobitného predpisu89) v súvislosti
s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje
výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena
e).“.


tzn.,že ak nemáš stravné lístky ako zamestnanec, tak si môžeš dať do výdavkov ako SZČO 89,- Sk podľa odst. p)
Vianocka
12.02.07,16:28
Chcela by som sa opýtať nasledovné. Jedná sa o rok 2006.
S.r.o. zakúpila zamestnancovi stravné poukážky. Nakoľko ich zakúpila málo, menej, ako je počet dní, ktoré zamestanec odpracoval, stravoval sa zamestnanec aj tak, že si sám uhradil obed v reštaurácii. Môže sa takýto bloček z reštaurácie zaviesť do účtovníctva a vyplatiť zamestnancovi 48,95 (s halier.vyrovnaním 0,05 to bude 50 Sk) ako daňový náklad?
liba2
12.02.07,16:32
Zamestnancovi nie :mee: .
Vianocka
12.02.07,16:40
Liba2, veľká vďaka, idem to opraviť a môžem uzavrieť daňové priznanie. Takže posielam bodík.
Economic
25.01.09,10:38
No mala by som jednu otázočku. Som SZČO. Mám nárok podľa legislatívy na stravné za každý odpracovaný deň. Toto stravné je podmienka vydokladovať dokladom z reštaurácie ? Alebo si to môžem len interným dokladom zahrnúť do výdavkov trebárs na konci každého mesiaca, alebo raz do roka ? Poraďte prosím.
Tweety
25.01.09,10:51
No mala by som jednu otázočku. Som SZČO. Mám nárok podľa legislatívy na stravné za každý odpracovaný deň. Toto stravné je podmienka vydokladovať dokladom z reštaurácie ? Alebo si to môžem len interným dokladom zahrnúť do výdavkov trebárs na konci každého mesiaca, alebo raz do roka ? Poraďte prosím.
ÁNo, musíš mať doklad o tom, že si sa stravovala. Buď formou zakúpenia straveniek, alebo dokladom z reštaurácie. Bez dokladov nemôžeš o poskytnutí stravovania vôbec účtovať.
Economic
26.01.09,06:32
Ďakujem veľmi krásne za promptnú odpoveď.
EMILY04
06.03.09,22:09
Stravne a diety sa tu stále omieľajú no aj napriek tomu by som potrebovala poradiť. Može si SZCO uplatnit diety,ak si robi cesťak a dochádza za prácou do iného mesta? A moja druhá otázka. Ako je to, keď nemá žiaden doklad z reštaurácie a ani gastrolístky,aby si uplatnil stravné vo výške 89,- Sk /2008/.Co majú v takom prípade robiť živnostníci, ktorí sa stravujú a žiadne doklady z reštaurácii si nenechávajú?
Tweety
07.03.09,06:24
Stravne a diety sa tu stále omieľajú no aj napriek tomu by som potrebovala poradiť. Može si SZCO uplatnit diety,ak si robi cesťak a dochádza za prácou do iného mesta? A moja druhá otázka. Ako je to, keď nemá žiaden doklad z reštaurácie a ani gastrolístky,aby si uplatnil stravné vo výške 89,- Sk /2008/.Co majú v takom prípade robiť živnostníci, ktorí sa stravujú a žiadne doklady z reštaurácii si nenechávajú?
Ak si uplatní celodenné diéty podľa Zákona o CN , nemá už nárok na zabezpečenie stravovania-stravenku. Ak celodenné diéty nemá, má potom nárok na stravenku-resp. na stravné, ale to musí mať doklad o stravovaní z reštaurácie, alebo o kúpení straveniek.
EMILY04
07.03.09,06:27
Tweety veľmi pekne ti ďakujem za radu.
Prajem pekný vikend.:)
Emily04