petacuckova
09.02.07,10:23
Dobrý deň. Mám jednu otázku. Ak zamestnanec v našej spoločnosti pracoval do októbra 2006, potom bol evidovaný na ÚP a požiadal ma o RZ dane, môžem mu ho vykonať ? A čo robiť v prípade, ak mu výjde nedoplatok a on už v našej spoločnosti nemá príjem, takže mu to nebudem mať z čoho zraziť ? Ďakujem.
Natka
09.02.07,09:25
Zamestnanec, ktorý mal v r. 2006 dvoch zamestnávateľov, ukončil pracovný pomer v našej spoločnosti k 31.12.2006. Môžem mu ja urobiť ročné zúčtovanie dane, alebo si to musí urobiť sám v daňovom priznaní? Od 01.01.2007 je už živnostník. A ak by som mu urobila ja roč.zúčt.dane, ako budem od neho požadovať napr. nedoplatok? Čo ak mi to nezaplatí?
katkaj
09.02.07,09:26
Dobrý deň. Mám jednu otázku. Ak zamestnanec v našej spoločnosti pracoval do októbra 2006, potom bol evidovaný na ÚP a požiadal ma o RZ dane, môžem mu ho vykonať ? A čo robiť v prípade, ak mu výjde nedoplatok a on už v našej spoločnosti nemá príjem, takže mu to nebudem mať z čoho zraziť ? Ďakujem.

Ak ťa požiada k 15.2. o vykonanie RZD tak ho vykonáš. Prípadný nedoplatok uhradí buď do pokladne alebo ho odpošlete na DÚ a oni si ho vysporiadajú zo zamestnancom. Ale pokiaľ nepracoval celý rok a odráta sa mu odpočítateľná položka 90816 tak by mu nemal vyjsť nedoplatok ;)
calgary
25.03.09,11:25
Chcem Vás poprosiť o pomoc, táto téma sa tu určite už veľa krát rozoberala, no neviem na ňu natrafiť...
Aký je presný postup pri vykonávaní RZD za r.2008 zamestnancom, ktorí ukončili pracovné pomery napr. k 31.12.2008? Ďalej ako postupovať pri vydávaní potvrdení o zaplatení dane (2%)?
Takýchto zamestnancov mám cca 60, tak by som nechcela urobiť chybu. :confused:

Ďakujem.
jankasm
25.03.09,12:15
Chcem Vás poprosiť o pomoc, táto téma sa tu určite už veľa krát rozoberala, no neviem na ňu natrafiť...
Aký je presný postup pri vykonávaní RZD za r.2008 zamestnancom, ktorí ukončili pracovné pomery napr. k 31.12.2008? Ďalej ako postupovať pri vydávaní potvrdení o zaplatení dane (2%)?
Takýchto zamestnancov mám cca 60, tak by som nechcela urobiť chybu. :confused:

Ďakujem.

Tým, čo ukončili PP k 31.12.2008 a požiadali Ťa o RZD, vykonáš RZD úplne rovnako ako tým, ktorí u Vás ešte pracujú.
Potvrdenie o zaplatení dane vydáš tým, ktorí Ťa o to požiadali. Vyplníš podľa údajov z RZD. Ak máš dobrý soft, urobí Ti to sám. ;)
calgary
25.03.09,13:56
Tým, čo ukončili PP k 31.12.2008 a požiadali Ťa o RZD, vykonáš RZD úplne rovnako ako tým, ktorí u Vás ešte pracujú.
Potvrdenie o zaplatení dane vydáš tým, ktorí Ťa o to požiadali. Vyplníš podľa údajov z RZD. Ak máš dobrý soft, urobí Ti to sám. ;)
Zrejme si sedím na vedení :D, pretože nerozumiem.:confused: Ako viem zamestnancovi, ktorý ukončil pracovný pomer a teda už od nás nepoberá žiadne príjmy v rámci ktorých by som prípadený nedoplatok (aj 5 Sk) mohla vyrovnať, vydať potvrdenie o zaplatení dane?
Zaujímama aký je postup v praxi, napr. ja mu vydám potvrdenie o vykonanom RZD, zrejme niečo "nejako" (ako?) oznámim aj na DÚ a nedoplatok musí on zaplatiť na svojom miestne príslušnom DÚ ...alebo?
Ďakujem:)
Ešte som zabudla dodať, že z firmy boli presunutí všetci zamestnanci, takže preddavky už nie sú platené, nie je teda v rámci čoho prípadné rozdiely vyrovnať..
drobeceva
25.03.09,14:01
Zrejme si sedím na vedení :D, pretože nerozumiem.:confused: Ako viem zamestnancovi, ktorý ukončil pracovný pomer a teda už od nás nepoberá žiadne príjmy v rámci ktorých by som prípadený nedoplatok (aj 5 Sk) mohla vyrovnať, vydať potvrdenie o zaplatení dane?
Zaujímama aký je postup v praxi, napr. ja mu vydám potvrdenie o vykonanom RZD, zrejme niečo "nejako" (ako?) oznámim aj na DÚ a nedoplatok musí on zaplatiť na svojom miestne príslušnom DÚ ...alebo?
Ďakujem:)
Ešte som zabudla dodať, že z firmy boli presunutí všetci zamestnanci, takže preddavky už nie sú platené, nie je teda v rámci čoho prípadné rozdiely vyrovnať..
Pokiaľ nechce poukázať 2% z daní, nedoplatok do 100.- sa nemusí uhrádzať.
calgary
25.03.09,14:17
Pokiaľ nechce poukázať 2% z daní, nedoplatok do 100.- sa nemusí uhrádzať.
Práve že vo väčšine prípadov požadujú aj potvrdenie k 2%..:cool: je teda potrebné vyrovanať všetko...
drobeceva
25.03.09,14:19
Práve é vo väčšine prípadov požadujú aj potvrdenie k 2%..:cool:
Tak v tomto prípade to musí byť vysporiadené. Je problém, aby ste to "zlikvidovali" cez pokladňu?
calgary
25.03.09,14:23
Tak v tomto prípade to musí byť vysporiadené. Je problém, aby ste to "zlikvidovali" cez pokladňu?
to áno, v reále si to neviem predstaviť. Ide o ľudí z celého Slovenska, kto by ich naháňal? Musí predsa existovať nejaký štandardný postup...:o
calgary
14.04.09,11:25
K môjmu predchádzajúcemu príspevku:
moju otázku som nakoniec adresovala na náš miestne príslušný daňový úrad, ktorý ju ďalej posunul na DRSR odkiaľ "už" mám v súčasnosti aj písomné stanovisko.
Riešenie RZD v prípade, že zamestnávateľ nezanikol, ale nemá žiadnych zamestnancov (t.j.neodvádza preddavky) vyzerá nasledovne:
v prípade, že má zamestnanec preplatok na dani, je zamestnávateľ povinný tento preplatok zamestnancovi vyplatiť z vlastných prostriedkov a následne sumu preplatku žiada od svojho miestne prísl. DÚ; ak má zamestnanec nedoplatok nad 100Sk (3,31 EUR) zamestnávateľ pošle kópiu RZD na miestne príslušný úrad daného zamestnanca (najlepšie aj so sprievodným listom), ten následne vystaví platobný predpis a vyzve k úhrade nedoplatku priamo zamestnanca ako FO. Trošku sa to komplikuje, ak chce zamestanec s nedoplatkom darovať 2% dane, vtedy by mal urobiť úhradu čo najskôr, nečakať na výzvu DÚ, tak aby bol nedoplatok pripísaný na účet DÚ do 30.04.2009. K vyhláseniu k 2% potom priloží doklad o úhrade (kópiu) a pre lepšie spárovanie platieb vraj aj kópiu RZD, ktoré obdržal od zamestnávateľa.
Takže toľko, možno to niekomu pomôže. ;)