heja3
09.02.07,10:06
Neviem či niekto z vás mal takýto prípad, ale ja ešte nie, tak prosím o pomoc:

Naša firma A /SR/ kúpi tovar u firmy B /SR/, predá firme C /Dánsko/, ktorá to predá firme D /Chorvátsko/, tovar ide rovno zo SR do Chorvátska.

Ako sa to rieši z pohľadu DPH a dokladov?
B - A nákup tovaru v SR - normál
A - C dodanie tovaru v rámci EU - bez DPH

Doklady do Chorvátska? - na firmu D vypísať od firmy C len dodací + CMR + ešte aké doklady na colnicu?

Potrebujem súrne - môj šéf to chce vybaviť ešte dnes....:(
Monika Kováčová
09.02.07,09:50
Pozri trojstranný obchod v zákone o DPH. Opravujem, pretože Chorvátsko nie je členom EÚ. Prepáč.
Monika Kováčová
09.02.07,09:52
A - C dodanie tovaru v rámci EU - bez DPH



Nie, pretože C (Chorvátsko nie je členom EÚ.)
heja3
09.02.07,10:09
Nie, pretože C (Chorvátsko nie je členom EÚ.)

Viem, napísala som to zložito, ale C je firma Dánsko - EU.
Monika Kováčová
09.02.07,10:13
Tak potom ide o dodanie tovaru do IČŠvývoz mimo EÚ - fakturuješ bez DPH do Dánska.

Tak je to správne.
Milan Benka
09.02.07,10:37
Neviem či niekto z vás mal takýto prípad, ale ja ešte nie, tak prosím o pomoc:

Naša firma A /SR/ kúpi tovar u firmy B /SR/, predá firme C /Dánsko/, ktorá to predá firme D /Chorvátsko/, tovar ide rovno zo SR do Chorvátska.

Ako sa to rieši z pohľadu DPH a dokladov?
B - A nákup tovaru v SR - normál
A - C dodanie tovaru v rámci EU - bez DPH

Doklady do Chorvátska? - na firmu D vypísať od firmy C len dodací + CMR + ešte aké doklady na colnicu?

Potrebujem súrne - môj šéf to chce vybaviť ešte dnes....:(

Keďže doprava tovaru ide rovno do chorvátska, posudzuje sa tento prípad ako vývoz tovaru ( aj keď odberateľom uvedeným na fa bude osoba z iného čl. štátu.)
Viď §47, o vývoze v zmysle tohoto § hovoríme v prípade, že preprava tovaru smeruje na miesto určenia na území tretích štátov ( nie je podmienkou, že odberateľ musí byť z tretieho štátu).
Do pozornosti dávam ešte §47/3- povinnosť preukázať, že sa jedná o vývoz.

Záver : Oslobodené plnenie podľa §47, nejde o dodanie tovaru do IČŠ EÚ
heja3
15.03.07,13:23
Keďže doprava tovaru ide rovno do chorvátska, posudzuje sa tento prípad ako vývoz tovaru ( aj keď odberateľom uvedeným na fa bude osoba z iného čl. štátu.)
Viď §47, o vývoze v zmysle tohoto § hovoríme v prípade, že preprava tovaru smeruje na miesto určenia na území tretích štátov ( nie je podmienkou, že odberateľ musí byť z tretieho štátu).
Do pozornosti dávam ešte §47/3- povinnosť preukázať, že sa jedná o vývoz.

Záver : Oslobodené plnenie podľa §47, nejde o dodanie tovaru do IČŠ EÚ

Lenže ide o to, že my sme tovar len kúpili a ostatné - nakládku aj prepravu hradí firma z Dánska. My sme museli vybaviť vývozné doklady. Takže neviem, či je to "náš vývoz", lebo faktúra do Chorvátska bude z Dánska.
Milan Benka
15.03.07,15:41
Lenže ide o to, že my sme tovar len kúpili a ostatné - nakládku aj prepravu hradí firma z Dánska. My sme museli vybaviť vývozné doklady. Takže neviem, či je to "náš vývoz", lebo faktúra do Chorvátska bude z Dánska.


Ide o vývoz.
daniek
11.04.07,07:29
Nadviažem ešte na túto tému. máme podobný prípad t.j. spoločnosť registrovaná za platiteľa v sr predá tovar českej spoločnosti registrovanej pre dph v čechách. dodacia podmienka EXW. česká spoločnosť vyvezie prostredníctvom prepravcu tovar priamo do u.s.a.
t.j. z pohľadu slovenskej spoločnosti ide o vývoz § 47 - faktúra bez dph pre českú spoločnosť. ale odkiaľ budeme mať jcd keď colnicu vybavuje česká spoločnosť?
česká spoločnosť nepotrebuje originál jcd keď následne faktúruje do u.s.a?
daniek
11.04.07,09:11
nikto neporadí?