Ali36
09.02.07,10:59
Ahojte poraďáci, potrebujem Váš názor: FO podnikateľ platič DPH si chce dať do nákladov faktúru za pevnú linku aj odpočítať DPH, lebo ju využíva len k svojej činnosti, je zriadená doma, ale doma má aj kanceláriu, len faktúra neobsahuje jeho IČO, ani IČ DPH, bola zriadená pred tým ako začal podnikať. Ako z toho najlepšie vykorčulovať? :confused:
Zita5
09.02.07,10:01
Ahojte poraďáci, potrebujem Váš názor: FO podnikateľ platič DPH si chce dať do nákladov faktúru za pevnú linku aj odpočítať DPH, lebo ju využíva len k svojej činnosti, je zriadená doma, ale doma má aj kanceláriu, len faktúra neobsahuje jeho IČO, ani IČ DPH, bola zriadená pred tým ako začal podnikať. Ako z toho najlepšie vykorčulovať? :confused:


Doporučujem uplatniť do výdavkov OVZD tie hovory , ktoré boli v súvislosti s podnikateľskou činnosťou . Nie celú výšku fakturovanej sumy .

To neznamená , že ak má doma kanceláriu , tak môže uplatniť do VOZD celú výšku , nakoľko telefón môže používať aj súkromne .
Luba J.
12.02.07,16:48
Kusok nesúhlasím s pedchádzajúcou radou . Pokiaľ nieje daňový doklad vystavený na platiteľa DPH - nemá v oberateľovi uvedené IČ DPH , takže aj keď si uplatní pomerne výdavky za tel. čo môže nemá nárok na pomerný odpočet DPH . Jedine ak by to bol doklad z RGP kde nieje odberaťaľ čo pri telefóne nepripadá do úvahy. Opačné riešenie je možné registrovať tel. na firmu / aj domácu linku a uplatňovať si len pomernú časť nákladov ako aj DPH.
Ľaľa
20.02.07,18:17
Prosím Vás vie mi niekto poradiť, vedúci zamestnanci majú mobilné telefóny, ktoré používajú aj na súkromné hovory, keď príde faktúra za tel.hovory, tak si zamestnanci vypíšu súkromné telefónne hovory, ale len tie, ktoré sú pretelefónované nad paušál. Ja im na základe výpisu týchto hovorov vystavím faktúru a oni ju uhradia do pokladne. Zároveň im výšku tel.hovorov pripočítam k ich zdaniteľnému príjmu v mesiaci a zdaním. Prosím Vás nemáte niekto vypracovanú smernicu na používanie mobilných telefónov. Ďakujem
ezimova
20.02.07,18:27
Ak im súkromné telefóny prefakturuješ, nemáš im to zdaňovať daňou z príjmu ,veď keď ich preplatili nemajú žiaden príjem
Orsz
20.02.07,18:32
Prosím Vás vie mi niekto poradiť, vedúci zamestnanci majú mobilné telefóny, ktoré používajú aj na súkromné hovory, keď príde faktúra za tel.hovory, tak si zamestnanci vypíšu súkromné telefónne hovory, ale len tie, ktoré sú pretelefónované nad paušál. Ja im na základe výpisu týchto hovorov vystavím faktúru a oni ju uhradia do pokladne. Zároveň im výšku tel.hovorov pripočítam k ich zdaniteľnému príjmu v mesiaci a zdaním. Prosím Vás nemáte niekto vypracovanú smernicu na používanie mobilných telefónov. Ďakujem

Bohužiaľ, tu nejde o príjem - teda aspň nie na účely zdanenia. Súkromné hovory normálne preplatia aj s DPH, ale daň z príjmu už nie - je to zdvojené a podľa mňa to nemá logiku.