toria
09.02.07,11:10
Mám na Vás prosbu, neviem či som to dobre zaradila, ale skúsim...

mám "budúceho " konateľa s.r.o., ktorá bude teraz niekedy otváraná. Ide o to, že konateľ má oprávnenie na prácu s elektrikou podľa pargrafu 22. Vie mi niekdo poradiť ako postupovať pri otváraní živnosti a celej s.r.o.???
Ide mi hlavne o to, že táto budúca s.r.o. má objednávku na pokládku nového elektrického vedenia a opravu starého vedenia. Konateľ bude tam pracovať a dozerať aby bolo všetko podľa vyhlášky a zákona. Len chce tam zamestnávať nejakých ľudí, ktorý by mu túto prácu robili pod jeho dozorom. Je to možné??? Nemusí mať konateľ urobenú vyhlášku podľa §23? Chceme všetko urobiť tak, aby to bolo v súlade so zákonom a aby náhodou inšpektoriát práce nemal nejaké pripomienky, že niečo nie je v poriadku.
A takisto by ma zaujímalo, či neviete ako postupovať keď si inšpektoriát, alebo nejaká kontrola vyžiada certifikáty, alebo nejaké skúšobné komisie na to náradie s ktorým sa pracuje. Kde sa dajú takéto potvrdenia o spôsobilosti náradia ziskať?

Veľa otázok, len ich neviem nejako rozumne sformulovať. Takže budem rada, keď sa mi niekdo ozve a poradí ako postupovať, prípadne akým zákonom sa máme riadiť. Vrúcna vďaka vopred!!!
Jaro M.
13.02.07,22:24
Pokúsim sa odpovedať - podľa vlastnej skúsenosti. Podľa mojich informácií musí mať konateľ osvedčenie (teda nie oprávnenie) o odbornej spôsobilosti min. par.23.

Pri otváraní takejto živnosti odo mňa na živnostenskom úrade chceli vidieť ale oprávnenie. To vydáva Technická inšpekcia a žiadateľ musí splniť požiadavky vyhlášky č.718/2002. Hlavne musí mať konateľ už spomínané osvedčenie par.23, vhodné pracovné priestory, OOPP, náradie, meracie prístroje na overenie bezpečnosti ukončeného diela, príslušné normy, zmluvu s revíznym technikom o vykonávaní revízií po ukončení stavieb, vypracovanú príručku kvality, atď... Zoznam týchto požiadaviek sa podľa mojich skúseností môže meniť podľa toho do pôsobnosti ktorej TI patríte, aký inšpektor Vás príde preverovať a ako sa práve v ten deň vyspal. Musím povedať, že ja som mal šťastie - tak seriózneho pána som dávno nevidel, ale počul som už aj o zlých skúsenostiach.

Po predložení oprávnenia mi už živnostenský úrad bez problémov vydal ŽL.
Okrem živnostenského zákona a vyhlášky 718/2002 sa treba mrknúť aj na nový zákon 124/2006. Ten tuším hovorí, že v niektorých prípadoch stačí na vydanie ŽL aj osvedčenie - oprávnenie nie je potrebné.
toria
14.02.07,18:07
Si skvelý!!!!
Predsa som sa dočkala odpovede. Oceňujem!!!