Nutricia
09.02.07,12:23
Ahojte,
chcem sa Vás opýtat či niekto nemá skúsenost podobnú ako ja:Vyberala som peniaze z bankomatu a následne mi bola v obchode ukradnutá kabelka s kartami.Do desiatich minút mi vyčistili účet.V banke mi povedali že pomne tam mohol niekto príst a cez čítačku načítat moj PIN.Prosím nemá niekto podobnú skúsenost ako ja?
Jara
09.02.07,11:41
Tak to mi ťa je ozaj ľúto. Hrôza čo i len pomyslieť. Dúfam, že si tam nemala moc peňazí...

Také sa mi našťastie nestalo, ale v sobotu som šla do bankomatu a jedna pani tam bezradne stála, že jej vtiahlo kartu a vyskočila prázdna obrazovka, len hore bolo malinkým vypísané erorr. Stiskala kdečo, karta nevyšla, na zvonček nik neprišiel a bezradne tam stála lebo ani telefón nemala a číslo tiež spamäti nevedela, aby zablokovala kartu. Požičala som jej na chvíľu mobil, aby zavolala domov manželovi, aby hľadal zmluvu a kontakt na svoju bankovu poradkyňu. Ako dopadla nakoniec neviem, lebo nebol čas čakať, ale tiež ma to zhrozilo. Koľkokrát človek ponáhľa a nepočíta že takéto srandy sa môžu stať...
Nutricia
09.02.07,13:45
Dakujem ti pekne.
Marta V
09.02.07,19:27
Asi pred dvomi týždňami stála jedna pani nešťastná pri bankomate ráno o 6.00 že si dala vybrať 30 000 sk a bankomat jej dal 5 000 a potvrdenku že bolo vydané 30 000. Banka bola samozrejme ešte zatvorená. Bála sa odísť, že ak náhodou niekto bude vyberať peniaze a bankomat vydá jej peniaze niekomu inému. Tiež neviem ako to dopadlo. Ale ráno o 6.00 a vyberať z bankomatu 30 000,- Sk to je odvaha.
Monika Kováčová
09.02.07,19:38
Pre toto si myslím, že nieje nad limit... Aj keď niekedy ma štve, ešte som ho nezrušila ani nezvýšila. Pre istotu.
chlap
09.02.07,19:51
.... a bezradne tam stála lebo ani telefón nemala a číslo tiež spamäti nevedela, aby zablokovala kartu. Požičala som jej na chvíľu mobil, aby zavolala domov manželovi, aby hľadal zmluvu a kontakt na svoju bankovu poradkyňu....

Vždy, keď dostanem v akejkoľvek banke novú platobnú kartu, urobím dve veci:
1. pokúsim sa naučiť PIN kód a ak sa mi to nepodarí, uložím si ho do mobilu pod nejakým nič nehovoriacim (iba mne hovoriacim) názvom.
2. uložím si do všetkých mobilov, ktoré používam, číslo na bankové nonstop call centrum, kde si môžem nechať zablokovať kartu.

Vždy mám v peňaženke maximálne 2 platobné karty (mám ich vydaných asi 7).
Chobot
12.02.07,06:52
Ahojte,
chcem sa Vás opýtat či niekto nemá skúsenost podobnú ako ja:Vyberala som peniaze z bankomatu a následne mi bola v obchode ukradnutá kabelka s kartami.Do desiatich minút mi vyčistili účet.V banke mi povedali že pomne tam mohol niekto príst a cez čítačku načítat moj PIN.Prosím nemá niekto podobnú skúsenost ako ja?

Nutricia, nič v zlom, ale Ty si žívý dôkaz toho, že ľudí nestačí ani 3x upzorniť na riziká. Veď v správach sa každú chvíľu objavuje príspevok o falošných čítačkách na bankomatoch, stále upzorňujú ľudí, že v obchodoch sa kradnú tašky, kabelky a peňaženky alebo že si PIN nesmú ľudia uchovávať pri karte. Nie, že by si bola sama, napr. aj môjmu otcovi pred 2 týždňami ukradli v Hypernove príručnú tašku s komplet dokladmi, peňaženkou a 2 mobilmi. Našťastie nevedeli PIN, tak z účtu mu nič nevybrali. Ale mal škodu pri vybavovaní komplet nových dokladov - všade samé poplatky.:(

PIN sa v takomto prípade nedá "uhádnuť", buď si to načítali (ako povedali v banke) alebo si ho mala niekde pri karte napísané.

Takže nabudúce - väčší pozor na veci.
cocker.ba
12.02.07,11:43
Zalozme hnutie za zrusenie PIN kodov.Ved naco nam vlastne su, ked si kazdy PIN nosi spolu s kartou :-).
Smutne, ale je to realita...
kolicok
15.02.07,11:57
Nikdy nenosím peňaženku v kabelke, alebo v taške. To je "paša" pre zlodejov, hlavne v obchoďákoch.... veľmi Vás ľutujem.
akonato
15.02.07,13:28
Nutricia, žiadna rada Ti peniaze nevráti, ale téma je chytľavá, nedá sa neprispieť aspoň malým zrnkom... Dlhodobo sa mi osvedčil limit pri výbere z bankomatu, aj keď pri väčších nákupoch musím platby kombinovať, ale to je na inú tému. Dávnejšie, keď na našich uliciach ešte neviseli bankomaty, som si osvojil jednu zásadu, ktorú hlásal môj známy, inak sveták, ktorý neobišiel dobrú krčmu :
" Nikdy pri sebe nenosím viac peňazí, než koľko si môžem dovoliť stratiť "
Hlavu hore, peniaze boli aj budú...
vrto007
15.02.07,13:30
To je naozaj smola. Ja sa tiež snažím pôsobiť "osvetovo" na moje okolie v otázkach zamedzenia krádeží peňaženiek, kariet, dokladov..., resp. ak sa už stane, aby boli karty nepoužiteľné, t.j. nenosiť PIN na papieriku pri karte. No mám taký dojem, že ľudia si tie rady vypočujú až vtedy, keď sa prídu posťažovať, že im niekto už zobral peňaženku alebo ukradnutou kartou "vybielil účet". Dovtedy všetci svorne demonštrujú svoju ostražitosť, pohotovosť a staré známe "mne sa to nemôže stať". Ostražitosti nikdy nie je dosť. Moja švagriná prišla o pár desaťtisíc len preto,že pri vyberaní z bankomatu neposlala do bezpečnej vzdialenosti kolegyňu, ktorá si zapamätala nielen PIN ale aj to, kam si švagriná kartu schováva. :eek:A to bola jej jediná kolegyňa a pracovali spolu niekoľko rokov.Takže čo dodať. Treba si dávať pozor a nepodceňovať upozornenia médií.
Nutricia
06.03.07,12:00
No práve,že ja som v penaženke nemala napísané žiadne z PIN kódov.Nakolko som mala v kabelke aj mobil,tak som si nemohla včas zablokovat karty.Na polícii mi povedali,že zlodeji nemajú žiadny problém s kartami Tatrabanky a Slov.Sporitelne.Nakolko som klientom spomínanej banky vyčistil mi nielen osobný účet ale aj kreditku.Takže mi nič iné nezostáva len splatit kreditku,ktorú si užil v plnej sume.Ešte by som Vás chcela upozornit ked si budete vybavovat nejaké karty pýtajte sa aký je poplatok za zablokovanie karty:Ja som sa to dozvedela až pri takejto skúsenosti:1000,-Skk,300,-Skk,2500,-Skk.
Dakujem Vám všetkým.
najag
06.03.07,14:17
Je mi luto....ale si treba uvedomit, ze na bankomaty su organizovane zahranicne skupiny, ktore su velmi dobre aj technicky vybaveni, dnes su mini kamery a podobne prostriedky, takze nie je problem nacitat Pin kod a potom sa zmocnit karty. Zial banky sa vyhybaju zodpovednosti.Ja ani nakoniec nevidim dovod, preco by som mal mat karty, preco by som mal ponechavat banke svoje peniaze tocit za smiesny urok a oni mi za kazdu hlupost nauctuju poriadny poplatok.Vyberiem peniaze vsetky a kolko potrebujem, tolko mam pri sebe. Nakoniec karty su vzdy lakadlom, ze kupim aj to, co som nechcel, ak je nablizku bankomat a velke pokusenie.Podvodnici cakaju iba na nase chyby, ako prist rychlo k peniazom a bankomaty su pre nich dobra poziven. A nasa hlupost tiez. Banky uctuju velke poplatky za priamy vyber na pokladni, aby nemali vysoku hotovost, takze to nechavaju na bankomaty, kde ich netrapia tieto malery a idu mimo nich.
Chobot
07.03.07,07:03
Je mi luto....ale si treba uvedomit, ze na bankomaty su organizovane zahranicne skupiny, ktore su velmi dobre aj technicky vybaveni, dnes su mini kamery a podobne prostriedky, takze nie je problem nacitat Pin kod a potom sa zmocnit karty. Zial banky sa vyhybaju zodpovednosti.Ja ani nakoniec nevidim dovod, preco by som mal mat karty, preco by som mal ponechavat banke svoje peniaze tocit za smiesny urok a oni mi za kazdu hlupost nauctuju poriadny poplatok.Vyberiem peniaze vsetky a kolko potrebujem, tolko mam pri sebe. Nakoniec karty su vzdy lakadlom, ze kupim aj to, co som nechcel, ak je nablizku bankomat a velke pokusenie.Podvodnici cakaju iba na nase chyby, ako prist rychlo k peniazom a bankomaty su pre nich dobra poziven. A nasa hlupost tiez. Banky uctuju velke poplatky za priamy vyber na pokladni, aby nemali vysoku hotovost, takze to nechavaju na bankomaty, kde ich netrapia tieto malery a idu mimo nich.

A ke máš všetky úspory? Nevrav, že ich máš pod matracom. Tým neznížiš riziko straty peňazí. Banky a karty sú bezpečné, len ľudia sa správajú nezodpovedne.

Potom takých, ako si Ty, si zase vyhliadajú rôzne živly a prepadajú ich priamo doma.
kobolcs
10.03.07,01:45
Nuž, treba si počkat kým banky na Slovensku začnú ponúkať služby aj pre normalnych ľudí (nielen pre VIP) ako napr. "poistenie debetnej karty p 24/48h pred blokovanim"(zatiaľ viem o dvoch PK ktoré to ponúkajú v SR DC (charge),Amex(kredit)).

Alebo riesiť to napr. takto (môj spôsob):
dôjdu peniaze na účet (mzda), urobiť všetky plat. prikazy hned ako dosli peniaze (uroky na BU su o nicom), previest na kreditnu kartu pen. prostriedky ktore budem potrebovat v mesiaci (najlepšie vždy splatit celú sumu z predch. mesiaca) a ak ešte niečo zostalo-cash potrebny tak to previesť na sporiaci/premiovy ucet ku ktoremu nie je vydana karta a vybrať si cash až potom. Čiže stav bezneho ucto je Den vyplaty+1-2dni je cca 200 Sk (na poplatky).
toto samozrejme plati pri osobnych uctoch ale da sa aplikovat aj pri podn. uctu len tam treba mat isty obnos penazi aby sa to oplatilo.Proste musite nastavit si priority bezpecnost/naklady
Jara
16.04.08,08:05
Nechtiac som si zablokovala prístup na osobnom účte na internetbankingu zadaním nesprávneho PIN a to 2x... :confused:

Musím ísť osobne do banky alebo volať len službu Kontakt? Myslím po telefóne mi to asi nedajú do poriadku. Je to VUB. Ak máte niekto skúsenosti prosím poraďte mi čo najrýchlejší postup. Dnes mám proste fajn deň. To ale preto, lebo som robila firemné úhrady a potom som šla na osobné a poplietla PIN kódy... :eek::mee:
Ďakujem
Zita5
16.04.08,08:07
Nechtiac som si zablokovala prístup na osobnom účte na internetbankingu zadaním nesprávneho PIN a to 2x... :confused:

Musím ísť osobne do banky alebo volať len službu Kontakt? Myslím po telefóne mi to asi nedajú do poriadku. Je to VUB. Ak máte niekto skúsenosti prosím poraďte mi čo najrýchlejší postup. Dnes mám proste fajn deň. To ale preto, lebo som robila firemné úhrady a potom som šla na osobné a poplietla PIN kódy... :eek::mee:
Ďakujem

Odporúčam osobnú návštevu banky .
zuzik29
16.04.08,08:18
Moju mamu si pri vyberani penazi z bankomatu vyhliadli dve zeny tmavsej pleti a nasledne jej ukradli penazenku v obchode. Avsak mama si to dost rychlo vsimla a nacakala. Bezala za nimi ako drak(mala vtedy asi 56 rokov), a asi po 1 km ich dobehla a penazenku im vzala spat. Este ze romky nevedia behat, na TV sa vzdy len ulievali. Potom o tom rozpravalo cele mesto, a bola za nou policia na identifikaciu. Takze niekedy sa oplati aj utekat!
HankaH
16.04.08,08:18
Nechtiac som si zablokovala prístup na osobnom účte na internetbankingu zadaním nesprávneho PIN a to 2x... :confused:

Musím ísť osobne do banky alebo volať len službu Kontakt? Myslím po telefóne mi to asi nedajú do poriadku. Je to VUB. Ak máte niekto skúsenosti prosím poraďte mi čo najrýchlejší postup. Dnes mám proste fajn deň. To ale preto, lebo som robila firemné úhrady a potom som šla na osobné a poplietla PIN kódy... :eek::mee:
Ďakujem

Mne sa stalo to isté. Stačilo zavolať do VÚB, len musí volať ten, na koho je účet založený. Lebo v mojom prípade sa so mnou ani nebavili, lebo účet je na manžela tak musel volať on.
Chobot
16.04.08,08:20
Nechtiac som si zablokovala prístup na osobnom účte na internetbankingu zadaním nesprávneho PIN a to 2x... :confused:

Musím ísť osobne do banky alebo volať len službu Kontakt? Myslím po telefóne mi to asi nedajú do poriadku. Je to VUB. Ak máte niekto skúsenosti prosím poraďte mi čo najrýchlejší postup. Dnes mám proste fajn deň. To ale preto, lebo som robila firemné úhrady a potom som šla na osobné a poplietla PIN kódy... :eek::mee:
Ďakujem

VUB ti to spraví aj cez telefón - Kontakt. Aj mne sa to už stalo, stačilo zavolať, vypýtajú si pár identifikačných údajov (napr. rč, niektoré písmená z hesla do IB a pod.) a na počkanie ti to odblokujú. Len musíš vedieť ti identifikátory.
Jara
16.04.08,08:33
No ten účet som otvárala už dávno a pamätam sa, že sa ma tam pýtala kadejaké heslá napr. meno mojej matky a spustu rôznych iných údajov ale tuto zmluvu o uzatvorení nemám pri sebe, len údaje ako r.č. a PIN a heslo tak neviem či to riskovať aj bez toho, aby som niečo nepokazila, že to nebudem vedieť a potom bude ten problém raz tak veľký... Asi radšej zobrať obal a ísť tam osobne...
Barbara
16.04.08,08:45
No ten účet som otvárala už dávno a pamätam sa, že sa ma tam pýtala kadejaké heslá napr. meno mojej matky a spustu rôznych iných údajov ale tuto zmluvu o uzatvorení nemám pri sebe, len údaje ako r.č. a PIN a heslo tak neviem či to riskovať aj bez toho, aby som niečo nepokazila, že to nebudem vedieť a potom bude ten problém raz tak veľký... Asi radšej zobrať obal a ísť tam osobne...


kludne tam zavolaj, to sa ťa bude pýtať z pin napr. že povedz 3. číselko, alebo z hesla, aby si povedala napr. 2 písmeno a meno matky zaslobodna. neboj, zvládneš to. len si tie veci napíš na papierik, aby si jej vedela hneď odpovedať;) a nemusela počítať to tretie číslo a tak.:)
Jara
16.04.08,10:39
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne. Zavolala som tam a pekne sa ma opýtala na to štvrté a piate písmeno a v ktorom meste je pobočka a ešte meno a odblokovala mi ho. Takže je všetko OK. Cítila som sa ako školáčka... Akoby som to robila prvýkrát.:-) Aj také dni sú... Ešte raz vďaka.
istanikova
20.04.08,16:16
Ahoj,
s týmito problémami sa stretávam častejšie. Avšak také niečo, ako načítanie kódu pri pokladni inou osobou je nepravdepodobné. Buď si všimla osoba ktorá stála za Tebou aký zadávaš PIN a potom ťa okradla. Alebo si mala v peňaženke na papieriku napísaný svoj PIN - to sa stáva vo väčšine prípadov. Avšak ani jeden ani druhý prípad ti nezaručia, že peniaze sa ti vrátia. Treba podať trestné oznámenie. Ak sa zistí, že PIN si mala v peňaženke, peniaze, čo ti dotyčná osoba vybrala, už neuvidíš. Viaceré bankomaty majú namontované kamery, takže sa dá zistiť, kto a kedy vyberal. Ovšem tieto dáta sa ukladajú len na 1 mesiac.
Chobot
20.04.08,19:21
Ahoj,
s týmito problémami sa stretávam častejšie. Avšak také niečo, ako načítanie kódu pri pokladni inou osobou je nepravdepodobné. Buď si všimla osoba ktorá stála za Tebou aký zadávaš PIN a potom ťa okradla. Alebo si mala v peňaženke na papieriku napísaný svoj PIN - to sa stáva vo väčšine prípadov. Avšak ani jeden ani druhý prípad ti nezaručia, že peniaze sa ti vrátia. Treba podať trestné oznámenie. Ak sa zistí, že PIN si mala v peňaženke, peniaze, čo ti dotyčná osoba vybrala, už neuvidíš. Viaceré bankomaty majú namontované kamery, takže sa dá zistiť, kto a kedy vyberal. Ovšem tieto dáta sa ukladajú len na 1 mesiac.

Keď pridávaš príspevok, ako reakciu na nejaký iný, pridávaj ho stlačením tlačítka "Cituj", aby sme vedeli, na koho príspevok reaguješ. Takto nevieme, ku ktorej otázke patrí tvoja odpoveď.;)
lu_lu
21.04.08,17:35
no, tiez mam v blizkej osobe niekoho, koho okradli v praci, v kancelarii a ta ista osoba mala PIN na papieriku....

je to vsetko smutne, ale taki jednoducho ludia su. mam vsak aj extremne pozitivnu skusenost, a sice, zabudla som si penazenku na verejnom zachode, prisla som na to asi o 5 minut, no penazenka tam nebola, zamestnankyna si nikoho nevsimla. rychlo som zablokovala kartu (banka, CSOB bola 20 metrov - inac bez poplatku, akurat za poplatok za novu kartu a pamatam sa, ze som bola trochu zarazena, ze nechceli takmer ziaden udaj), rychlo sla na mestsku policiu (100 metrov), odtial ma poslali na dalsiu policiu (kvoli OP to nebolo v ich kompetencii)... ...a teraz pride vyvrcholenie (narocky som pisala vsetko v metroch, viete si asi predstavit, ako rychlo sa to vsetko zomlelo) - ked som nasadala do auta, aby som sa dostala na spominanu policiu na okraji mesta, uz mi volali, ze nejaky clovek im doniesol moju penazenku. Neuverite, ale bolo tam naozaj vsetko, do posledneho haliera a papierika (mala som tam asi vsetko, co sa da do penazenky s 15 priecinkami zmestit, v zapisnici to zabralo vyse pol strany)

POUCENIE? velke.

A co sa tyka zadavania PIN, ja som si uz nejako zvykla, ze ho na "obalamutenie" vytukavam aspon na dvakrat, zavse nieco zmazem, napisem znova, vytukavam vsetkymi prstami (chodila som na klavir a mam statne skusky zo strojopisu :))

No, dufam, ze sa mi podarilo vniest sem aspon trosku pozitiva