bad
09.02.07,12:54
Ahojte,
prosim o radu:
mam dva excelovske subory:
1. Subor, kde sa nachadza kod, nazov a cena produktov
2. Subor, kde je kod a colne zatriedenie tychto produktov

Potrebovala by som obidva subory dostat do jedneho listu, kde by som mala kod, nazov, cenu i colne zatriedenie. Jedna sa cca o 1500 riadkov.

Dokaze Excel takto triedit a priradovat si bunky automaticky /vyhladat si jeden kod v 1. i 2. subore a sparovat si udaje?/
Ak ano, ako na to?

Velmi pekne dakujem! Usetri mi to kopu casu.
bz5
09.02.07,12:10
Neviem, či existuje táká funkcia, ktorá by ti to spravila automaticky, zrejme áno, ale by bolo pre ňu vytvoriť určité podmienky a v tom ja macher nie som :). Ale ak, tak ja by som zrejme postupovala tak, že by som si dala usporiadať produkty podľa kódov, nech sa mi vytvoria skupiny produktov s rovnakým kódom a potom by som už len z druhého súboru prekopírovala colné zaradenie podľa kódu. Tým, že budú produkty v skupinkách podľa kódu, uľahčiš si prácu tým, že prekopíruješ colné zaradenie pre celú skupinu naraz..... No možno niekto skusenejší ti poradí jednoduchší spôsob. :)
bad
09.02.07,12:16
Problem je v tom, ze si nemozem v tom prvom subore zoradovat produkty - musia ostat v takom poradi, ako su :(
ale aj tak dakujem :)
bz5
09.02.07,12:24
A čo keby si si v jednom stlci vytvoril (a) poradie od 1 až po ..., a potom keď budeš mať vsetky údaje pokope, potriedené, urobíš usporiadanie celého súboru podľa poradia (teda stlpca s poradovými číslami) a poradie pôvodných údajov sa tak nezmení...
Zuzana210
09.02.07,12:37
Ja by som použila jednu z funkcií HLOOKUP alebo VLOOKUP, neviem aký je ich preklad do slovenčiny.
Fungujú asi takto: "Pozri sa aký je kód tovaru, potom ten kód vyhľadaj v inej tabuľke (tej colnej), a do bunky napíš colné zatriedenie, ktoré zodpovedá kódu."

Doplnenie:
Prikladám súbor s príkladom, teda ak sa mi to podarí :))
Tá tabuľka, v ktorej sa vyhľadáva musí byť zoradená vzostupne.

Doplnenie 2:
Opravila som chybu vo vzorci v priloženom súbore.
ivka70
09.02.07,12:51
Suhlasim VLOOKUP alebo SVYHLEDAT v ceskom Exceli.....
Orim
10.02.07,00:02
bad

daj vedieť či je to ono čo poradila Zuzana210
kamowski
11.02.07,09:34
Použil som súbor VLOOKUP.xls (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=10807&d=1171028874) od Zuzana210 ale vzorec som dal iný.
Takúto kombináciu síce používam na niečo úplne iné ale hlavné je, že funguje. Ešte by som dodal, že pre tento vzorec údaje nemusia byť zoradené žiadnym spôsobom akurát na liste "Kód a clo" treba dať pozor aby sa žiaden kód neopakoval. Vzorec totiž obsahuje funkciu SUMIF a to by bol potom problém.
Myslím, že niekto to dokáže aj ináč vyriešiť ale zatiaľ je to použiteľné.

Aby sa zabránilo duplicite v 'Kód a clo'!A2:A1000, vyznač A2:A1000, Formát - Podmienené formátovanie, vyber "vzorec" a zadaj:
=JE.ČISLO(POZVYHLEDAT(A2;POSUN($A$1;0;0;ŘÁDEK(A 2)-1;1);0))
a vyber si nejakú farbu písma (napr. červenú)
Prepísal som to aj v priloženom súbore.

P.S.
Vzorce som vymenil, pretože tie čo tam sú mi nefungujú a keď som si ich pozrel v stĺpci D2:D6, nie je mi jasné, ako sa k nim dopracovala.
Zuzana210
12.02.07,06:57
.
Vzorce som vymenil, pretože tie čo tam sú mi nefungujú a keď som si ich pozrel v stĺpci D2:D6, nie je mi jasné, ako sa k nim dopracovala.

Mala som tam chybu v definícii tabuľky, v ktorej sa hľadá. Už som to opravila.
kamowski
16.02.07,18:53
Mala som tam chybu v definícii tabuľky, v ktorej sa hľadá. Už som to opravila.

Ok, funguje.
Možno by bolo vhodné do listu "Kód a clo" do stĺpca "Kód" doplniť to podmienené formátovanie, ktoré som opísal vyššie. Zabránilo by sa jednak duplicite a aj tomu aby sa omylom nenapísal ďalší (iný) colný kód k tomu istému tovaru.
? ? ?
kamowski
23.02.07,15:02
To:Zuzana210
Ešte by som ten tvoj vzorec upravil:
=SVYHLEDAT(A2;'Kód a clo'!$A$2:$B$6;2) - tvoj
=SVYHLEDAT(A2;'Kód a clo'!$A$2:$B$6;2;0) - moja úprava
keď na koniec pridáš 0, nemusí to byť zoradené