vevericka
09.02.07,13:56
Moze si zivnostnik vypozicat osobne auto /zmluvne/ za ucelom dosiahnutia
prijmu, od znameho ktory nema zaplatenu dan z motor.vozidla a uctovat do nakladov PHM alebo aj opotrebenie auta. Dakujem

:confused:
Vladimír Ozimý
09.02.07,13:06
môže...a cestnú daň platí ten kto auto užíva na podnikateľské účely(myslím) nemám pri sebe zákon teraz - čiže SZČO- pre prenajímateľa je to príjem z príležitostného prenájmu podľa paragrafu do 5 násobku životného minima je tento príjem oslobodený potom musí zdaniť...
skaspa
09.02.07,13:10
Moze si zivnostnik vypozicat osobne auto /zmluvne/ za ucelom dosiahnutia
prijmu, od znameho ktory nema zaplatenu dan z motor.vozidla a uctovat do nakladov PHM alebo aj opotrebenie auta. Dakujem

:confused:
ak bude podnikateľ využívať na podnikanie aj prenajaté auto, stáva sa tento podnikateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa zákona č. 582/2004 - § 85: Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.
PHM si samozrejme bude môcť dávať do nákladov, ak myslíš opotrebením odpisy, tak tie nie. Ale môžu mať zmluvne dohodnuté, že nájomca (teda podnikateľ) bude znášať náklady na údržbu a napr v prípade nehody zavinenú podnikateľom aj náklady na opravu;
Chobot
09.02.07,13:23
ak bude podnikateľ využívať na podnikanie aj prenajaté auto, stáva sa tento podnikateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa zákona č. 582/2004 - § 85: Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.
PHM si samozrejme bude môcť dávať do nákladov, ak myslíš opotrebením odpisy, tak tie nie. Ale môžu mať zmluvne dohodnuté, že nájomca (teda podnikateľ) bude znášať náklady na údržbu a napr v prípade nehody zavinenú podnikateľom aj náklady na opravu;

Možno mala vevericka na mysli tým opotrebením náhradu za používanie vlastného auta v sume 6,20/km. Toto si v prípade požičaného auta nemôže uplatniť. Na druhej strane by si mohla uplatniť zmluvnú cenu za prenájom auta.
Slávka33
09.02.07,13:30
Mám podobný problém, ale môže byť zmluva uzatvorená aj na osobné auto, ktoré je registrované v ČR, ale SZČO ho chce využívať na Slovensku?Ďakujem. Slávka
ibiza
14.02.07,07:55
Môžem niekoho poprosiť o malú kontrolu?

Takže. Mám prenajaté motorové vozidlo na základe nájomnej zmluvy. Zaplatila som cestnú daň.
Čo vlastne ide do výdavkov?
Dávam tam bločky za benzín a robím knihu jázd, kde rozlišujem súkromné a služobné jazdy. Na konci roka potom zistím % súkromných a % služobných jázd a potom takto rozdelím aj výdavky? A v priebehu roka to ako účtujem? Predpokladám, že paušálnu náhradu do výdavkov nedávam. Môžem si dať do výdavkov aj cestnú daň? (keďže niesom majiteľom vozidla, ale toto mám prenajaté od fyzickej osoby nepodnikateľa a daň z MV som zaplatila ja). Taktiež si tam dávam aj náklady na bežnú údržbu a opravy podľa nájomnej zmluvy.

Poradíte niekto??
renča1
14.02.07,09:33
Môžem niekoho poprosiť o malú kontrolu?

Takže. Mám prenajaté motorové vozidlo na základe nájomnej zmluvy. Zaplatila som cestnú daň.
Čo vlastne ide do výdavkov?
Dávam tam bločky za benzín a robím knihu jázd, kde rozlišujem súkromné a služobné jazdy. Na konci roka potom zistím % súkromných a % služobných jázd a potom takto rozdelím aj výdavky? A v priebehu roka to ako účtujem? Predpokladám, že paušálnu náhradu do výdavkov nedávam. Môžem si dať do výdavkov aj cestnú daň? (keďže niesom majiteľom vozidla, ale toto mám prenajaté od fyzickej osoby nepodnikateľa a daň z MV som zaplatila ja). Taktiež si tam dávam aj náklady na bežnú údržbu a opravy podľa nájomnej zmluvy.

Poradíte niekto??

Do daň.výdavkoch si uplatníš aj cestnú daň, ktorú si zaplatila. V priebehu roka môžeš účtovať vzniknuté výdavky aj priamo do VOZD s tým, že na konci roka ich zisteným % stornuješ cez ID, ako uzavier.operáciu. Druhá možnosť je taká, že výdavky vzniknuté v priebehu mesiaca môžeš hneď podľa zisteného % naúčtovať do VOZD a zbytok do VNZD. Pokiaľ si platiteľom dph, tak treba aj dph krátiť alebo si ju môžeš odpočítať ale na druhej strane zasa odviesť. Náhradu 6,20 za 1 km si nemôžeš uplatniť, pretože os.auto máš v prenájme , nie si vlastníkom os. auta.
ibiza
14.02.07,12:09
Veľmi pekne ďakujem.. Konečne som si to ozrejmila..
ibiza
14.02.07,12:18
a renča ešte jedna vecička.. ako mám výdavky na PHM účtovať v priebehu roka ak mám aj súkromné jazdy? Nemôžem to robiť tak, že celý rok budem dávať do VOZD a potom to tiež na konci roka stornujem?
Alebo to môžem robiť aj úhrnom za celý mesiac?
Alebo budem PHM účtovať ako VNZD a na konci roka to preúčtujem podľa tých %??

Čo by si mi poradila také najideálnejšie a hlavne nie moc komplikované.. ďakujem ešte raz
renča1
14.02.07,17:36
a renča ešte jedna vecička.. ako mám výdavky na PHM účtovať v priebehu roka ak mám aj súkromné jazdy? Nemôžem to robiť tak, že celý rok budem dávať do VOZD a potom to tiež na konci roka stornujem?
Alebo to môžem robiť aj úhrnom za celý mesiac?
Alebo budem PHM účtovať ako VNZD a na konci roka to preúčtujem podľa tých %??

Je len na tebe ako sa rozhodneš. Všetky spôsoby sú správne a jednoduché. Hlavne ty sa musíš vyznať a vybrať si pre teba najvhodnejší spôsob. Ja osobne to účtujem, tak že výdavky za PHM zahrňujem hneď do VOZD v čase nákupu. Potom na konci roka súhrnne napočítam vypočítanú spotrebu podľa TP (sčítané za všetky mesiace) a jednym zápisom, sumou vystornujem na konci roka z PR , ako uzavierkovú operáciu cez ID.

Čo by si mi poradila také najideálnejšie a hlavne nie moc komplikované.. ďakujem ešte raz

Odpoveď modrým.;)
ibiza
15.02.07,06:50
ďaakujem, pomohla si mi..