Eva99
09.02.07,13:05
Ahojte,
mám známu, ktorá otvorila novú kaviareň a ako vodítko na ľudí, dala na mesiac kávu zadarmo. Je to v poriadku??? Nákup kávy si dáva do účtovníctva, ale kávu nenahadzuje, iba proste rozdáva, takže nie je ani v tržbách... :confused:
Zita5
09.02.07,12:09
Ahojte,
mám známu, ktorá otvorila novú kaviareň a ako vodítko na ľudí, dala na mesiac kávu zadarmo. Je to v poriadku??? Nákup kávy si dáva do účtovníctva, ale kávu nenahadzuje, iba proste rozdáva, takže nie je ani v tržbách... :confused:


Ja by som účtovala o nedaňovom výdavku .
Eva99
09.02.07,12:19
Ja by som účtovala o nedaňovom výdavku .

Jasné! Ďakujem Zitka veľmi pekne ;)
ricij
09.02.07,12:25
Hm, káva zadarmo. A čo DPH? Mali by ste ju po správnosti odviesť ako keby bola predávaná za normálnu cenu alebo aspoň neuplatniť zo vstupoov. :o
Zita5
09.02.07,12:26
Hm, káva zadarmo. A čo DPH? Mali by ste ju po správnosti odviesť ako keby bola predávaná za normálnu cenu alebo aspoň neuplatniť zo vstupoov. :o


Súhlasím , ale zadávateľka sa nezmieňuje o tom či je plátca DPH .....
Milan Benka
09.02.07,12:27
Ahojte,
mám známu, ktorá otvorila novú kaviareň a ako vodítko na ľudí, dala na mesiac kávu zadarmo. Je to v poriadku??? Nákup kávy si dáva do účtovníctva, ale kávu nenahadzuje, iba proste rozdáva, takže nie je ani v tržbách... :confused:

V tomto prípade by stálo za úvahu či to nie sú výdavky (náklady) na reklamu vynaložené na účel prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka ........ so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka ( §19/2k ) . Myslím, že by sa to dalo obhájiť pri prípadnej kontrole.
ricij
09.02.07,12:31
Súhlasím , ale zadávateľka sa nezmieňuje o tom či je plátca DPH .....Áno, súhlasím. Napadlo mi to, že by na to, pokiaľ je platiteľkou mala tiež myslieť. Ja by som radšej vždy predával hoci aj za symbolickú sumu...
duficek
09.02.07,13:01
neviem ci ste si to vsimli, ale napr. v mekdonalde ked davaju nieco "zadarmo", tak to uctuju na blocku sumou 0,10 Sk.
myslim ze tvoja znama by to tak tiez mohla, resp. mala uctovat. kava zadarmo za 0,10 Sk, +- halierove vyrovnanie.
myslim ze by to bolo OK z hladiska DPH aj dani z prijmov.
Eva99
09.02.07,15:30
Zabudla som napísať, nie je platca DPH...
renča1
09.02.07,15:47
tak si prečítaj odpoveď v príspevku č.6
Richard
09.02.07,15:59
Je to jasný výdavok, predsa by nerozdávala kávu bez zámeru dosiahnutia zisku....
ondrejvla
09.02.07,17:38
Je to výdaj ovplyvňujúci základ dane, je výdajom za účelom dosiahnutia zisku, zákaznícu neprídu len na kávu zadarmo, ale ich návšteva vo väčšine prípadov prinesie tržbu, takže tá káva už je zaplatená v tejto forme. Účtujúci čašník si môže dať do ERP tržbu 0,01 Sk za 1 ks, a to sa predsa vyrovná nule.
Zita5
11.02.07,08:36
Nevidím rozdiel medzi klientom a klientom

http://www.porada.sk/t42354-kava-pre-klientov.html?highlight=K%E1va


Aj pri obchodnom jednaní vo firme ak uvarím a podám kávu klientovi"zákazníkovi" , a jednanie je z dôvodu doasiahnutia a udržania príjmu resp.získania nového klienta , predsa nemôžem kávu účtovať do nákladov , je to repre .
evina
11.02.07,09:20
Môj názor, tentokrát len tak bez paragrafov...
Osobne v tomto prípade by som postupovala v súlade s príspevkom 6 Benka.
Rozdiel medzi "klientom" a "klientom" vidím v tomto prípade. Klientka otvorila "kaviareň", to znamená káva je jedným z jej produktov na výstupe a danú uvádzaciu akciu zvolila ako podporu budúceho predaja, a teda aj možného vyššieho dosahovania svojich príjmov...

Ak ponúknem ja klienta kávou pri odovzdávaní dokladov, síce budeme mať "možno" príjemnejšie vzťahy, ale nie je to priamo výdavok súvisiaci s mojou činnosťou...