kolos
09.02.07,15:07
Od začiatku minulého roku som začal sprostredkovať zákazníkov cez internet a behom niekoľkých mesiacov som sa dostal na celkom slušné príjmy. keď som sa informoval u svojej známej účtovníčky , či je nutné zakladať živnosť alebo sa registrovať, povedala mi že to nie je nutné, stačí ak príjmy zdaním a uvediem, že sa jednalo o náhodné príjmy, ktoré spadajú pod §8 obchodného zákonníka.

Trocha som študoval zákony a zistil som , že existuje povinnosť registrovať sa do 30 dní od začatia poberania príjmov. Navyše na živnostenskom tvrdia, že akékoľvek sprotredkovanie spadá pod voľnú živnosť.

Celý obchodný vzťah sa uzatvára elektornicky a môže bežať len tým že mám niekde umiestnený link alebo banner, to znamená, že nemusím vykonávať žiadnu pravidelnú činnosť za účelom dosiahnutia zisku ako to definuje Obch.Zákonník

Vie mi niekto poradiť ???

1. Potrebujem živnosť ?
2. Ak nie musel som sa registrovať u daňového úradu ?
3. Ak mi takáto povinnosť vyplývala a ja som ju prešvihol môže ma úrad postihovať ak riadne odvediem dane z príjmu ?
4. Aká je definícia výrazu náhodné príjmy ? Nikde som k tomunič bližšie nenašiel.
5. Ak na sprostredkovanie zákazníkov používam web dizajn mohlo by to spadať pod slobodné povolanie ?

Díky moc za Vaše rady
miso06
14.02.07,10:33
Vo webmasterskej komunite v ktorej som sa pohyboval, sme dospeli v podstate k zhode ze prijem z bannerov, resp. "sprostredkovanie" zakaznikov je reklamna cinnost - prenajom reklamneho priestoru za uhradu (bud za klik, alebo % z obratu zakaznika), v tomto pripade poskytnuta elektronicky
Z tohto pohladu je to zivnost - rozlusknut ci sa jedna o pravidelnu cinnost by musel zrejme az sud pri nejakom spore.
Kazdopadne je danovo vyhodne (vzhladom na zrejme nizke naklady) zriadit si zivnost na spracovanie www stranok, sprostredkovanie, reklamnu cinnost a uplatnovat si 40% pausalne naklady. V pripade ze nemas zivnost si totiz nebudes moct takto naklady uplatnit (myslim si)
Cize za minuly rok to doporucujem zdanit ako nahodne prijmy, tento rok si urobit zivnost, zaregistrovat sa na DU a riesit to dalej ako podnikanie. Myslim, ze pri takomto variante ti DU ziadnu pokutu neda.
Pouzit variant slobodne povolanie (akoze dizajner) je zrejme tiez mozne, neviem vsak ci nahodou taketo povolania neplatia navyse okrem dani poplatky nejakej institucii.