domi2
09.02.07,14:17
Poraďte
Ako účtujete prosím daň z úrokov banka ?
Ďakujem
Paula
09.02.07,13:23
Poraďte
Ako účtujete prosím daň z úrokov banka ?
Ďakujem

341/221........
Tweety
09.02.07,13:24
Poraďte
Ako účtujete prosím daň z úrokov banka ?
Ďakujem
Daň z úrokov 341/221.
domi2
09.02.07,13:43
To znamená, že si ju môžem odrátať pri daňovom priznaní ?
Ja som ju dávala vždy do ostatných daní a poplatkov to je že na figu.
Tweety
09.02.07,13:46
To znamená, že si ju môžem odrátať pri daňovom priznaní ?
Ja som ju dávala vždy do ostatných daní a poplatkov to je že na figu.
Táto daň z úrokov je Zrážková daň, v DP sa odpočíta, ako preddavok dane.
domi2
09.02.07,14:02
Ďakujem Twenty práve to opravujem ale účet 341 mám mínusový môže tak byť ?
mudroš
12.02.07,15:00
Účet 341 je aktívny alebo pasívny podľa jeho konečného zostatku.
Ak sú zaúčtované iba preddavky (aj zrazená daň z úrokov), tak máte daňovú pohľadávku a zostatok je na strane Má Dať.
Ale ak budete na konci roka mať daňovú povinnosť, tak sa to pravdepodobne zmení.
V súvahe sa bude vykazovať na strane aktív, ak po zaúčtovaní daňovej povinnosti bude preplatok na dani (daňová pohľadávka). Ak po zaúčtovaní daňovej povinnosti vznikne nedoplatok na dani, tak to bude daňový záväzok a v súvahe sa vykáže na strane pasív.
Vikt
12.02.07,15:18
A ako to zuctovat ak na ucte 341 mam zrazkovu dan z urokov vo vyske 34 Sk a v roku mi vychadza strata.
Zoltán Kovács
12.02.07,15:20
A ako to zuctovat ak na ucte 341 mam zrazkovu dan z urokov vo vyske 34 Sk a v roku mi vychadza strata.

V tom prípade to preúčtuješ Má dať 591/341 Dal. A tým pádom budeš to mať vysporiadané.
Vianocka
12.02.07,15:36
V tom prípade to preúčtuješ Má dať 591/341 Dal. A tým pádom budeš to mať vysporiadané.

A nemôžem to nechať na preddavkoch a použiť v ďalšom roku, resp. v ďalších obdobiach?
andrea55
12.02.07,16:15
nie nemozes
Vianocka
12.02.07,16:38
A teraz takáto otázka:
PO vykázala zisk, ale vzhľadom k tomu, že umorila stratu z predchádzajúcich období, nevznikla jej daňová povinnosť. Čo s daňou, ktorá je zaúčtovaná na účte 341. z úrokov? Ani v tomto prípade sa nemôže nechať v zostatku a použiť v ďalších obdobiach? Ja som to tak v roku 2005 urobila a mala som to odsúhlasené na školení.
liba2
12.02.07,16:43
A teraz takáto otázka:
PO vykázala zisk, ale vzhľadom k tomu, že umorila stratu z predchádzajúcich období, nevznikla jej daňová povinnosť. Čo s daňou, ktorá je zaúčtovaná na účte 341. z úrokov? Ani v tomto prípade sa nemôže nechať v zostatku a použiť v ďalších obdobiach? Ja som to tak v roku 2005 urobila a mala som to odsúhlasené na školení.Urobila si dobre :)
mudroš
13.02.07,09:20
V tom prípade to preúčtuješ Má dať 591/341 Dal. A tým pádom budeš to mať vysporiadané.
To už predsa dávno neplatí.
Ak daňovník nemá v danom roku daňovú povinnosť, zrazená daň z úrokov zostáva naďalej preddavok na daň. Buď si to nechá ako zaplatené preddavky, alebo požiada DÚ o vrátenie.
MANAGERIA
13.02.07,09:23
Zváž
Predpis 591/341
daň 341 /221

Pomôckou ti bude ajpodrobnývýpisz banky , len sa poriadne sústreĎ
Zoltán Kovács
13.02.07,10:32
To už predsa dávno neplatí.
Ak daňovník nemá v danom roku daňovú povinnosť, zrazená daň z úrokov zostáva naďalej preddavok na daň. Buď si to nechá ako zaplatené preddavky, alebo požiada DÚ o vrátenie.


mimotemy Ďakujem som zase o niečo múdrejší.
Monika68
13.02.07,10:52
To už predsa dávno neplatí.
Ak daňovník nemá v danom roku daňovú povinnosť, zrazená daň z úrokov zostáva naďalej preddavok na daň. Buď si to nechá ako zaplatené preddavky, alebo požiada DÚ o vrátenie.

Už som sa zľakla, že som urobila chybu....
V roku 2005 sme vykázali stratu a zrazenú daň z úrokov na účte som preniesla na účte 341 do roku 2006. V roku 2006 máme zisk, môžem teda túto zaplatenú daň z úrokov na účte v roku 2005 spolu so zaplatenou daňou z úrokov na účte v roku 2006 použiť v DP za rok 2006 ako zaplatený preddavok na daň? Bude to tak OK? :)
Paula
13.02.07,13:05
Už som sa zľakla, že som urobila chybu....
V roku 2005 sme vykázali stratu a zrazenú daň z úrokov na účte som preniesla na účte 341 do roku 2006. V roku 2006 máme zisk, môžem teda túto zaplatenú daň z úrokov na účte v roku 2005 spolu so zaplatenou daňou z úrokov na účte v roku 2006 použiť v DP za rok 2006 ako zaplatený preddavok na daň? Bude to tak OK? :)

Áno, bude to OK.
M3G
13.02.07,13:57
Zaujímalo by ma, že keď ani v roku 2006 nebudem mať od čoho odpočítať tento preddavok na daň z roku 2005 na účte 341, prenesiem ho aj do roku 2007, resp. donekonečna a potom v období v ktorom budem ziskový, odpočítam si zostatok od daňovej povinnosti?

V daňovom priznaní uvádzam úhrnnú sumu(za všetky roky) vybratých preddavkov podľa §43 alebo iba sumu vybratých preddavkov za bežný rok?
liba2
13.02.07,23:44
Zaujímalo by ma, že keď ani v roku 2006 nebudem mať od čoho odpočítať tento preddavok na daň z roku 2005 na účte 341, prenesiem ho aj do roku 2007, resp. donekonečna a potom v období v ktorom budem ziskový, odpočítam si zostatok od daňovej povinnosti?

V daňovom priznaní uvádzam úhrnnú sumu(za všetky roky) vybratých preddavkov podľa §43 alebo iba sumu vybratých preddavkov za bežný rok?
Správcu dane môžeš požiadať o vrátenie preplatku.
alušik
14.02.07,05:17
Správcu dane môžeš požiadať o vrátenie preplatku.
Len doplním - pokiaľ je takto vybraný preddavok vyšší ako 100 Sk.;)
liba2
14.02.07,06:23
Len doplním - pokiaľ je takto vybraný preddavok vyšší ako 100 Sk.;)Áno, viem o tom, len som trošku na to pozabudla.... :)
M3G
14.02.07,13:01
Takže moje zhrnutie po viacdňovom pátraní(oslovil som viacero odborníkov na danú tému) ohľadne daní z úrokov považovaných za preddavok na daň podľa §43 prísl. zákona:

- v prípade, že takýto preddavok prevýši sumu 100 Sk za bežné obdobie a nemáme žiadnu daňovú povinnosť a budeme my ho žiadať od daňového úradu, zostáva na účte 341 k 31.12. prísl. roka

- v prípade, že takýto preddavok neprevýši sumu 100 Sk za bežné obdobie, ani nemáme žiadnu daňovú povinnosť alebo prevýši sumu 100 Sk a my ho nebudeme žiadať o vrátenie, vynulujeme účet 341 zápisom 591/341 k 31.12. prísl. roka. Ak sme tak neurobili a na účte 341 nám v ďalšom období svieti zase nejaká malá suma, odporúčané účtovanie je 595/341 na začiatku roka.

- keďže v JÚ platí, že takýto preddavok môžeme odpočítať od daňovej povinnosti iba vo výške, ktorá sa týka príslušného roka, dovolil som si preniesť toto aj na PÚ z dôvodu, že stanovisko viacerých odborníkov nie je ujednotené a mne sa aj napriek úsiliu nepodarilo získať jednotné, t.j. správne stanovisko.

(viacero názorov zastávalo ideu, že účet 341 sa kumuluje a keď dovŕši sumu 100 Sk a nebude od čoho odpočítavať, môžeme ho požiadať o vrátenie. ďalší názor bol taký, že toto môžeme urobiť iba počas 2 rokov-nechápem z akého dôvodu a podľa akého §. ďalší názor potvrdil horeuvedené, k čomu som sa priklonil aj ja).
Zoltán Kovács
14.02.07,13:06
Takže moje zhrnutie po viacdňovom pátraní(oslovil som viacero odborníkov na danú tému) ohľadne daní z úrokov považovaných za preddavok na daň podľa §43 prísl. zákona:

- v prípade, že takýto preddavok prevýši sumu 100 Sk za bežné obdobie a nemáme žiadnu daňovú povinnosť a budeme my ho žiadať od daňového úradu, zostáva na účte 341 k 31.12. prísl. roka

- v prípade, že takýto preddavok neprevýši sumu 100 Sk za bežné obdobie, ani nemáme žiadnu daňovú povinnosť alebo prevýši sumu 100 Sk a my ho nebudeme žiadať o vrátenie, vynulujeme účet 341 zápisom 591/341 k 31.12. prísl. roka. Ak sme tak neurobili a na účte 341 nám v ďalšom období svieti zase nejaká malá suma, odporúčané účtovanie je 595/341 na začiatku roka.

- keďže v JÚ platí, že takýto preddavok môžeme odpočítať od daňovej povinnosti iba vo výške, ktorá sa týka príslušného roka, dovolil som si preniesť toto aj na PÚ z dôvodu, že stanovisko viacerých odborníkov nie je ujednotené a mne sa aj napriek úsiliu nepodarilo získať jednotné, t.j. správne stanovisko.

(viacero názorov zastávalo ideu, že účet 341 sa kumuluje a keď dovŕši sumu 100 Sk a nebude od čoho odpočítavať, môžeme ho požiadať o vrátenie. ďalší názor bol taký, že toto môžeme urobiť iba počas 2 rokov-nechápem z akého dôvodu a podľa akého §. ďalší názor potvrdil horeuvedené, k čomu som sa priklonil aj ja).

JE pravda, že v predchádzajúcich príspevkoch som písal, že som sa naučil niečo nové. Ale predsa to nie je také jednoznačné, že daň z úrokov z banky sa nemôže účtovať na 591/341, ak z bežnej činnosti nevychádza daňová povinnosť.Ďakujem za zhrnutie M3G
M3G
14.02.07,16:01
Aj keď tento postup nie je schválený(t.j. je odobrený audítorom, ale nie správcom dane), myslím si, že ho s kľudným svedomím môžeme použiť. Prípadným nesprávnym zaúčtovaním môžu vzniknúť 2 problémy:

1. nebude to vecne správne, avšak chyba je to nie významná podľa zákona o účtovníctve, takže prípadná kontrola si to určite nebude všímať a nevzniknú z toho žiadne ďalšie postihy.

2. správca dane nás neskôr môže vyzvať, že máme preplatok na dani, avšak pochybujem, že to urobí, vzhľadom na malú čiastku. V prípade, že by to predsa urobil(t.j. jeho evidencia sa nebude zhodovať s našou evidenciou), tak požiadame o vrátenie preplatku ;)
andrej_rv
15.02.07,19:35
Takže moje zhrnutie po viacdňovom pátraní(oslovil som viacero odborníkov na danú tému) ohľadne daní z úrokov považovaných za preddavok na daň podľa §43 prísl. zákona:
- v prípade, že takýto preddavok prevýši sumu 100 Sk za bežné obdobie a nemáme žiadnu daňovú povinnosť a budeme my ho žiadať od daňového úradu, zostáva na účte 341 k 31.12. prísl. roka
- v prípade, že takýto preddavok neprevýši sumu 100 Sk za bežné obdobie, ani nemáme žiadnu daňovú povinnosť alebo prevýši sumu 100 Sk a my ho nebudeme žiadať o vrátenie, vynulujeme účet 341 zápisom 591/341 k 31.12. prísl. roka. Ak sme tak neurobili a na účte 341 nám v ďalšom období svieti zase nejaká malá suma, odporúčané účtovanie je 595/341 na začiatku roka.

Mne sa vysporiadanie daňového preplatku zo zrážkovej dane zápisom 59x/341 vôbec nezdá byť v súlade s vecnou náplňou príslušných účtov, bez ohľadu na výšku sumy nejde ani o splatnú ani o dodatočne vyrubenú daň z príjmu. A ani veľmi nevidím zmysel takéhoto účtovania. Ak je výška preplatku nedostatočná na požiadanie o jeho vrátenie, môže sa ponechať ako daňová pohľadávka na ďalšie účtovné obdobie a použiť na zápočet preddavku dane, dane z príjmu alebo aj ďalších daní. Na kompenzáciu sa môže použiť aj preplatok nižší ako 100 Sk, obmedzenie sa týka len vrátenia preplatku. Nakoniec, zostatky na účtoch - i na účte 341 - podliehajú dokladovej inventúre, ja som ich zvykol odsúhlasovať so správcom dane. A pri navrhnutom účtovaní sa evidencia účtovnej jednotky bude odlišovať od evidencie DÚ.
Čo sa týka termínu, dokedy je možné preúčtovanie či vrátenie preplatku (alebo naakumolovaných preplatkov) požadovať od správcu dane (a podľa môjho názoru teda aj viesť v účtovníctve a "nevysporiadavať" ich uvedeným účtovaním 59x/31), vyplýva to zo znenia § 63 ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb o správe daní: preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane. (Čo je podľa odvolávky na § 45 a komentárov k zákonu po uplynutí troch rokov od konca roku, v ktorom bolo podané DP resp. nadobudol právoplatnosť posledný platobný výmer na daň, na ktorej je preplatok).
M3G
16.02.07,18:19
Mne sa vysporiadanie daňového preplatku zo zrážkovej dane zápisom 59x/341 vôbec nezdá byť v súlade s vecnou náplňou príslušných účtov, bez ohľadu na výšku sumy nejde ani o splatnú ani o dodatočne vyrubenú daň z príjmu. A ani veľmi nevidím zmysel takéhoto účtovania. Ak je výška preplatku nedostatočná na požiadanie o jeho vrátenie, môže sa ponechať ako daňová pohľadávka na ďalšie účtovné obdobie a použiť na zápočet preddavku dane, dane z príjmu alebo aj ďalších daní. Na kompenzáciu sa môže použiť aj preplatok nižší ako 100 Sk, obmedzenie sa týka len vrátenia preplatku. Nakoniec, zostatky na účtoch - i na účte 341 - podliehajú dokladovej inventúre, ja som ich zvykol odsúhlasovať so správcom dane. A pri navrhnutom účtovaní sa evidencia účtovnej jednotky bude odlišovať od evidencie DÚ.
Čo sa týka termínu, dokedy je možné preúčtovanie či vrátenie preplatku (alebo naakumolovaných preplatkov) požadovať od správcu dane (a podľa môjho názoru teda aj viesť v účtovníctve a "nevysporiadavať" ich uvedeným účtovaním 59x/31), vyplýva to zo znenia § 63 ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb o správe daní: preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane. (Čo je podľa odvolávky na § 45 a komentárov k zákonu po uplynutí troch rokov od konca roku, v ktorom bolo podané DP resp. nadobudol právoplatnosť posledný platobný výmer na daň, na ktorej je preplatok).

O tomto je táto diskusia, aby sme si všetko vyjasnili. Pôvodne som to chcel urobiť presne ako hovoríš. Ja som bol však za správcom dane, ktorý mi oznámil, že nemáme žiadny preplatok na dani z príjmov PO, aj keď na účte 341 mi svietila jedna malá suma.
Asi som bol za nesprávnym správcom, neviem, ale začínam mať v tom pekný chaos.
Inak ďakujem za odborný názor.
andrej_rv
16.02.07,18:56
Možno prax je naozaj iná ako teória. Skúsim zistiť na DÚ, či nemajú nejaký interný pokyn na vysporiadavenie malých preplatkov, alebo či to nie je nejako ošetrené v softe už pri nahrávaní DP a ten preplatok pod 100 Sk sa ani nezaeviduje. Ale veľmi sa mi to nezdá... Opýtam sa a ozvem.
M3G
17.02.07,10:43
Ešte ma napadlo, že keď je to tak, ako vravíš, do daňového priznania do riadku - daň považovaná za preddavok podľa §43 by mala ísť celá suma preddavkov, ktorá "visí" k 31.12. na účte 341, čo sa mi veľmi neľúbi.
andrej_rv
17.02.07,10:53
Ešte ma napadlo, že keď je to tak, ako vravíš, do daňového priznania do riadku - daň považovaná za preddavok podľa §43 by mala ísť celá suma preddavkov, ktorá "visí" k 31.12. na účte 341, čo sa mi veľmi neľúbi.
Podľa mňa sa do DP uvádzajú zaplatené i zrazené preddavky len za príslušné zdaňovacie obdobie. Preplatky sú už daňové pohľadávky, ktoré sa nevysporiadavajú na tlačive DP, pokiaľ súvisia s iným zdaňovacím obdobím. Daňová povinnosť sa vypočíta bez nich, ale vypočítaná daň sa uhradí len vo výške povinnosť mínus preplatok a o preúčtovanie preplatku na úhradu dane sa písomne požiada správca dane. Ja zvyknem žiadosť podať hneď s DP.
Vianocka
17.02.07,20:11
Podľa mňa sa do DP uvádzajú zaplatené i zrazené preddavky len za príslušné zdaňovacie obdobie. Preplatky sú už daňové pohľadávky, ktoré sa nevysporiadavajú na tlačive DP, pokiaľ súvisia s iným zdaňovacím obdobím. Daňová povinnosť sa vypočíta bez nich, ale vypočítaná daň sa uhradí len vo výške povinnosť mínus preplatok a o preúčtovanie preplatku na úhradu dane sa písomne požiada správca dane. Ja zvyknem žiadosť podať hneď s DP.

S týmto súhlasím.
Ja som včera dorábala daňové priznanie môjmu klientovi podnikateľovi -fyzickej osobe. Vyšla mu daňová povinnosť vo výške 1520 Sk. Za rok 2005 mu ostával daňový preplatok vo výške 10 Sk. Viem, že je to smiešna suma, ale keď sa človek snaží mať v "tom" poriadok, overila som si telefonicky u správcu dane, či aj na DÚ evidujú tento preplatok. Správkyňa dane mi ho potvrdila a skutočne môžem odobriť slová andreja_rv v tom, že môj klient uhradí 1510 Sk, t.j. práve o 10 Sk menej.
M3G
19.02.07,15:33
Takže dnes som bol za "správkyňou" a aj sme sa konečne k niečomu dopracovali. Keďže som si ja už bol istý, nedal som sa odbiť a šlo to ľahko :).

Spoločne sme si odsúhlasili preplatky na dani z úrokov za roky 2004 a 2005(konečne sa mi podarilo vysvetliť, o čo mi ide). Čiže v daňovom priznaní 2006 uvedieme iba zrazenú daň z úrokov za 2006 a na osobitnom papieri vysvetlíme dôvod platenia nižšej dane(môžeme to nazvať aj žiadosťou o preúčtovanie). T.j. daň na úhradu za rok 2006 mínus preplatok, ktorý evidujeme za rok 2005, prípadne aj 2004.

Ako som sa informoval - každopádne nič by sa nestalo(pokiaľ je ten preplatok do 100 Sk a týka sa to priznania FO), keby sme zaplatili aj daň z priznania nezníženú o preplatky 2005, príp. aj 2004. Preplatok by aj tak nevrátili a ten rozdiel že im "žily" nebude trhať. Takže, keby som sa mal rozhodnúť, či opravovať závierku kvôli tomuto závierku, asi by mi to bolo jedno.

Pokiaľ ide o PO, použil by som účet 595 na prípadné dorovnanie inventarizovaného účtu 341 s daňovým úradom, aj keď použitie tohto účtu nie je v jeho náplni, ako spomenul andrej.

Ešte by som požiadal o zamknutie tejto témy, nevidím už možnosti ďalšieho rozvinutia problému.
andrej_rv
19.02.07,16:15
Pokiaľ ide o PO, použil by som účet 595 na prípadné dorovnanie inventarizovaného účtu 341 s daňovým úradom..Súhlas s predošlým príspevkom až na ten odpis. Mne sa použitie účtu 595 pre tento účel akosi nepozdáva. Daňová pohľadávka je tiež len pohľadávka, ja by som jej odpustenie (odpis) účtoval na 546A (bez vplyvu na daň), nie na 595. Akosi som nepostrehol v Postupoch PÚ, že účet 546 by mal slúžiť len na odpísanie pohľadávok z obchodného styku.
M3G
21.02.07,08:17
... Akosi som nepostrehol v Postupoch PÚ, že účet 546 by mal slúžiť len na odpísanie pohľadávok z obchodného styku.

:D To bolo dobré.
ekovm
21.02.07,08:26
To určite nie. Daň musíš vysporiadať v tom roku keď Ti vznikla.
evina
21.02.07,08:28
To určite nie. Daň musíš vysporiadať v tom roku keď Ti vznikla.

Tomuto nerozumiem, prosím bližšie vysvetliť k čomu sa to vzťahuje?
Ak všeobecne tak by v takomto prípade nemohol existovať v daňovom práve systém preplatkov a započítavania daňových pohľadávok...
dalilada
16.02.08,15:57
Súhlas s predošlým príspevkom až na ten odpis. Mne sa použitie účtu 595 pre tento účel akosi nepozdáva. Daňová pohľadávka je tiež len pohľadávka, ja by som jej odpustenie (odpis) účtoval na 546A (bez vplyvu na daň), nie na 595. Akosi som nepostrehol v Postupoch PÚ, že účet 546 by mal slúžiť len na odpísanie pohľadávok z obchodného styku.

Zmenilo sa niečo za rok na tomto tvrdení? Zabudla som vysporiadať zaplatenú daň z úrokov v roku 2006 a zostalo mi tam 13 Sk na 341. Kam ich upratať, aby to bolo v poriadku? 595 albo 546?
evina
16.02.08,16:01
Zmenilo sa niečo za rok na tomto tvrdení? Zabudla som vysporiadať zaplatenú daň z úrokov v roku 2006 a zostalo mi tam 13 Sk na 341. Kam ich upratať, aby to bolo v poriadku? 595 albo 546?

Máš na účte 341 , odpočítaj ich /tento rok od výšky dane /ako preddavok /§43 odst. 7./
dopĺňam od úhrady dane
dalilada
16.02.08,16:02
Môžem, aj keď za rok 2006 bola uhrádzaná daň. povinnosť, len nebolo od nej odpočítaných tých 13 Sk?
evina
16.02.08,16:04
Pozri príspevky na začiatku témy
evina
16.02.08,16:15
Pozri najmä spôsob:


Podľa mňa sa do DP uvádzajú zaplatené i zrazené preddavky len za príslušné zdaňovacie obdobie. Preplatky sú už daňové pohľadávky, ktoré sa nevysporiadavajú na tlačive DP, pokiaľ súvisia s iným zdaňovacím obdobím. Daňová povinnosť sa vypočíta bez nich, ale vypočítaná daň sa uhradí len vo výške povinnosť mínus preplatok a o preúčtovanie preplatku na úhradu dane sa písomne požiada správca dane. Ja zvyknem žiadosť podať hneď s DP.
dalilada
16.02.08,16:31
Už som sa aj tak domotala. Vysporiadanie v rámci DP chápem. 13,- Sk preplatok, neuvediem v DP, len ponížim odvod dane za rok 2007. Len teraz, keď som prečítala všetky príspevky už neviem ako to zaúčtovať, aby som mal v poriadku súvahu ....+ výkaz.
1, zostatok na účte 341 z roku 2006? (zabudnuté odpočítanie)
2, daň z urokov z roku 2007?:confused:
Viem, že to tu je, len čím viac čítam, tým .... Ďakujem
chanell
16.02.08,16:36
Už keď sa tu riešia tie zrážkové dane z kreditných úrokov, mám jednu podotázku.

Ak Vám banka strhne zrážkovú daň z účtu vedeného v EUR, napr. 0,08 EUR čo je v prepočte podla NBS napr. 2,64 SK.
Preddavok je suma 2,- Sk alebo 2,64 SK ?

Čo vy na to?
evina
16.02.08,16:37
Už som sa aj tak domotala. Vysporiadanie v rámci DP chápem. 13,- Sk preplatok, neuvediem v DP, len ponížim odvod dane za rok 2007. Len teraz, keď som prečítala všetky príspevky už neviem ako to zaúčtovať, aby som mal v poriadku súvahu ....+ výkaz.
1, zostatok na účte 341 z roku 2006? (zabudnuté odpočítanie)
2, daň z urokov z roku 2007?:confused:
Viem, že to tu je, len čím viac čítam, tým .... Ďakujem
Áno, neuvedieš v DP, len zaplatíš o 13.-SK menej.
Účtovať nemáš, čo, tých 13 SK máš na účte 341 v roku 2006 /a teda aj v PS 2007/ a mala si ich uvedených v DP za rok 2006 /t.j. eviduje ich aj DÚ/ a takouto úhradou sa Ti vyrovná účet 341 aj preplatok voči DÚ.
liba2
16.02.08,16:45
Už keď sa tu riešia tie zrážkové dane z kreditných úrokov, mám jednu podotázku.

Ak Vám banka strhne zrážkovú daň z účtu vedeného v EUR, napr. 0,08 EUR čo je v prepočte podla NBS napr. 2,64 SK.
Preddavok je suma 2,- Sk alebo 2,64 SK ?

Čo vy na to?Preddavok je 2,64 Sk; ak by to mala byť jediná suma za celý rok, tak do DP uvediem zaplatený preddavok 2 Sk. 0,64 mi zostane na účte a pokračujem v ďalšiom roku obdobne.
dalilada
16.02.08,16:49
mala si ich uvedených v DP za rok 2006 /t.j. eviduje ich aj DÚ/ a takouto úhradou sa Ti vyrovná účet 341 aj preplatok voči DÚ.

Práveže som ich neuviedla v DP za 2006 - zabudla som. Preto som ich chcela radšej nejako "upratať".
evina
16.02.08,16:54
Práveže som ich neuviedla v DP za 2006 - zabudla som. Preto som ich chcela radšej nejako "upratať".
To som tak nepochopila...Teda radšej sa pýtam na účte 341
máš a neuviedla si v riadku DP 2006 ako preddavok zrážkovej dane? Ja som myslela, že ste zabudli odpočítať len pri úhrade...
dalilada
16.02.08,17:06
To som tak nepochopila...Teda radšej sa pýtam na účte 341
máš a neuviedla si v riadku DP 2006 ako preddavok zrážkovej dane? Ja som myslela, že ste zabudli odpočítať len pri úhrade...

Ja som sa asi nevyjadrila dosť zrozumiteľne. Neboli uvedené v DP. Čítala som okolo toho ešte ďalšie príspevky, jeden beží súbežne, myslí, že aj s Vašou rakciou. A zdá sa mi, že bude najlepšie to dať 595 / 341. Ale keďže nechcem aby mi to v predvahe ovplyvnilo riadok 100 DP tak to dám až po urobení DP za rok 2007, však?
evina
16.02.08,18:43
Ja som sa asi nevyjadrila dosť zrozumiteľne. Neboli uvedené v DP. Čítala som okolo toho ešte ďalšie príspevky, jeden beží súbežne, myslí, že aj s Vašou rakciou. A zdá sa mi, že bude najlepšie to dať 595 / 341. Ale keďže nechcem aby mi to v predvahe ovplyvnilo riadok 100 DP tak to dám až po urobení DP za rok 2007, však?

nejedná sa o dodatočný odvod dane, nedávala by som to na 595 /daň bola zrazená a odvedená.
Prikláňam sa k riešeniu, ktoré napísal Andrej-rv v príspevku 33 na účet 546.XX /bez vplyvu na daň - teda zaraď ho ako nedaňový/. Riadok 100 Ti to ovplyvniť musí,
nakoľko do účtovného HV musí týchto 13 SK vojsť, ako je aj pravda. 546 bude nedaňový, teda bude to pripočitateľnou položkou k ZD.
dalilada
16.02.08,19:44
Ďakujem krásne za čas, ochotu a výborné vysvetlenie. Pri účtovníctve nemám pevné názory, dávam na druhých. Konečne som to pochopila a účet 546 sa mi páči, má to logiku. Len musím prepísať celé DP a výkazy. Idem sa na to vyspať.
veronika713
26.02.08,13:54
a keď som v roku 2006 mala zisk a daň z úrokov si ako preddavok neodpočítala a v roku 2007 mám tiež zisk, tak si to môžem odpočítať v úhrne za tie dva roky, či rok 2006 je už bezpredmetný...? zostalo mi to na 341...
azla
26.02.08,14:11
Zaplatenú zrážkovú daň z úrokov v roku 2007 si môžte odpočitať od dane za rok 2007. Daň za rok 2006 si môžte vypýtať od daňového úradu.
Odporúčam si to ešte prekonzultovať so správcom dane. /myslím rok 2006/