barborka7
09.02.07,15:46
Poraďte mi niekto, môžem uznať zamestnancovi, ktorý mi predložil potvrdenie o príjme zo závislej činnosti od predchádzajúce zamestnávateľa v roku 2006 na starom tlačive, alebo mu mám povedať, nech mi prinesie potvrdenie o príjme na novom tlačive?
Ďakujem za radu.
Tweety
09.02.07,14:48
Poraďte mi niekto, môžem uznať zamestnancovi, ktorý mi predložil potvrdenie o príjme zo závislej činnosti od predchádzajúce zamestnávateľa v roku 2006 na starom tlačive, alebo mu mám povedať, nech mi prinesie potvrdenie o príjme na novom tlačive?
Ďakujem za radu.
Môžeš uznať staré, vtedy platné.
Jozef Mihál
09.02.07,20:40
Z právneho hľadiska je "staré" tlačivo OK, ak bolo vydané zamestnancovi do konca mája 2006 - kedy MFSR vydalo "nové" tlačivo ako odporučený vzor pre rok 2006.

Podobne pre budúcnosť - ak teraz vydáte zamestnancovi, ktorý v priebehu roka 2007 odchádza, "Potvrdenie" vo formáte odporučenom pre rok 2006, je to z právneho hľadiska v poriadku - aj keď MFSR možno pre rok 2007 niekedy koncom roka 2007 vydá nový odporučený vzor.
jana32
12.02.07,08:13
A ako prosim postupovat v rocnom zuctovani zamestnanca, ktory mi doniesol potvrdenie od ineho zamestnavatela - stare tlacivo a v kolonke uhrn zuctovanych prijmov ma sumu 3 800,- Sk, nezdanitelnu ciastku si u druheho zamestnavatela samozrejme neuplatnoval. Tato suma mala byt zdanena podla mna ako zrazkova dan, nie?
katkaj
12.02.07,08:19
A ako prosim postupovat v rocnom zuctovani zamestnanca, ktory mi doniesol potvrdenie od ineho zamestnavatela - stare tlacivo a v kolonke uhrn zuctovanych prijmov ma sumu 3 800,- Sk, nezdanitelnu ciastku si u druheho zamestnavatela samozrejme neuplatnoval. Tato suma mala byt zdanena podla mna ako zrazkova dan, nie?

Pokiaľ to bol príjem do 5000 a nemá uplatnenú nezdaniteľnú položku tak je to zrážková daň a tým pádom sa nezahrňa do RZD. Pokiaľ by si ju chcel dodaniť tak musí podať DP
Jozef Mihál
12.02.07,08:20
Postupujete tak, ako je to na tlačive, ak je to zle, zodpovednosť nesie druhý zamestnávateľ.

Teda sumu 3800 Sk započítate v RZD do úhrnu zdaniteľných príjmov.
katkaj
12.02.07,08:25
Postupujete tak, ako je to na tlačive, ak je to zle, zodpovednosť nesie druhý zamestnávateľ.

Teda sumu 3800 Sk započítate v RZD do úhrnu zdaniteľných príjmov.

Jožko a myslíš že naozaj to ešte aj zle zdanili ? :eek:
jana32
12.02.07,08:30
ďakujem dám na Vašu radu Jožko, ja mám takých potvrdení asi 7, všetko staré tlačivá a všetko príjmy do 5000 Sk, pritom boli zdanené ( aspoň podľa potvrdenia ) preddavkovou daňou.
katkaj
12.02.07,08:36
ďakujem dám na Vašu radu Jožko, ja mám takých potvrdení asi 7, všetko staré tlačivá a všetko príjmy do 5000 Sk, pritom boli zdanené ( aspoň podľa potvrdenia ) preddavkovou daňou.

Obávam sa že toto je jedno z "nešťastných" riešení akceptovania starých potvrdení :rolleyes: Ale tak na chaos sme asi už všetci zvyknutý :D
jana32
12.02.07,08:46
Katka a ako by si to riesila ty?
katkaj
12.02.07,08:55
Katka a ako by si to riesila ty?

Janka ja nemám nič proti Jožkovmu riešeniu, len zase je tu jedna vec diskutabilná. Všetci predpokladáme, že do 5000 to bolo zdanené zrážkovou daňou keď na potvrdení nie je odpočítateľná položka. Ale kedže potvrdenie je ešte staré tak to vyzerá na preddavkovú daň. Zamestnanci určite ani netušia že pri novom potvrdení by to mali vysporiadané:rolleyes:
Takto to vyzerá keď sa pravidlá menia počas roka :confused:
jana32
12.02.07,10:41
OK veď ja som to ani nebrala ako to " niečo proti Jožkovi Mihálovi ", len som chcela vedieť čo s tým urobiť, či vrátiť potvrdenia, alebo to nechať tak.
katkaj
12.02.07,10:45
OK veď ja som to ani nebrala ako to " niečo proti Jožkovi Mihálovi ", len som chcela vedieť čo s tým urobiť, či vrátiť potvrdenia, alebo to nechať tak.

Ty ako mzdárka nezodpovedáš za potvrdenie o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa.
Len ja pokiaľ by som vedela že som počas roka dávala ľudom potvrdenia o príjme na starom tlačive kde mali zahrnutú aj zrážkovú daň tak by som poslala nové potvrdenie aspoň týmto ľudom.
Jozef Mihál
12.02.07,11:06
Ak na "starom" potvrdení je v r.01 suma príjmu povedzme 3800 Sk a na r.05 je suma "preddavkovej" dane 19% z príjmu, tak "Potvrdenie" chápem také aké je - tj. že ide o príjem zdanený preddavkovo a ďalej o tom nerozmýšľam (mám dosť svojich starostí, napr. s tým, či mám zamestnancom, ktorým som ja poslal do mája 2006 práve takéto staré Potvrdenia poslať Potvrdenia ešte raz alebo nie).

Teda do úhrnu príjmov započítam príjem z r.01 Potvrdenia a do úhrnu preddavkov započítam sumu "preddavku" z r.05 Potvrdenia.

Zamestnanec by tým poškodený byť nemal. Daňový úrad možno poškodený bude (ak dôjde k preplatku) ale to je problém DÚ + MFSR, že vydali Potvrdenia na rok 2006 neskoro.
barborka7
13.02.07,06:11
A keď je to to tlačivo vydané 5.6.2006 môžem ho akceptovať aj tak, alebo mám jej povedať nech si vypýta nové potvrdenie o príjme? No neviem, či to stihne do 15.2.2007 a keby jej vydali potvrdenie o príjme po tomto termíne tak by si musela podať daňové priznanie sama.
zuza 74
13.02.07,07:28
Ahoj poradaci, ja mam takyto problem:
Idem zamestnancovi vystavit potvrdenie o prijme a zistila som, ze v marci 2006 som mu nahodila zlu nezdanitelnu sumu { 8567 Sk namiesto 7568 sk}. Co sa tyka odvodu dane, ten mam v poriadku, pretoze dan by mu nevysla platit ani keby som to mala v poriadku. Ide mi o to, ze co mu mam uviest na potvrdenie, ci mu mam napisat nezdanitel. ciastku 7568x 10 mesiacov, alebo tu co mal uplatnenu skutocne {7568 x9 mesiacov + 8567}. Dakujem Vam za rady.
zuza 74
19.02.07,07:51
Prosim, ved mi pomozte, ozaj neviem, co mam uviest na to potvrdenie.
Dakujem.
katkaj
19.02.07,07:56
Ahoj poradaci, ja mam takyto problem:
Idem zamestnancovi vystavit potvrdenie o prijme a zistila som, ze v marci 2006 som mu nahodila zlu nezdanitelnu sumu { 8567 Sk namiesto 7568 sk}. Co sa tyka odvodu dane, ten mam v poriadku, pretoze dan by mu nevysla platit ani keby som to mala v poriadku. Ide mi o to, ze co mu mam uviest na potvrdenie, ci mu mam napisat nezdanitel. ciastku 7568x 10 mesiacov, alebo tu co mal uplatnenu skutocne {7568 x9 mesiacov + 8567}. Dakujem Vam za rady.

Uveď sumu ktorú si mu skutočne uplatnila. Veď pri ročnom zúčtovaní si uplatní aj tak len sumu 90816 ;)
zuza 74
26.02.07,08:35
Katkaj, dakujem Ti a prajem pekny den.