ivti
09.02.07,16:20
Potrebovala by som sa uistiť ako sa účtuje v JU poistné plnenie za poistnú udalosť od poisťovne a ako náhrada škody od zamestnanca?Som trochu v rozpakoch, nie som si istá či to mám správne. Ďakujem.
dipe
09.02.07,15:40
Ako zaúčtujem úhradu FAV ked úhradená bola na osobný účet ????
Antonia Jendrišáková
09.02.07,15:48
Urob si príjmový doklad do pokladne a prilož kópiu výpisu
liba2
09.02.07,15:55
Urob si príjmový doklad do pokladne a prilož kópiu výpisu... a nebudú jej chýbať peniaze v pokladni ???:confused:
liba2
09.02.07,16:03
Ako zaúčtujem úhradu FAV ked úhradená bola na osobný účet ????Ja som to pochopila tak, že prišla úhrada od odberateľa za VF na osobný účet podnikateľa :eek: . Len nevieme či je to sro alebo szčo :confused:
dipe
09.02.07,16:03
...čomu nerozumieš? Veď SZČO vystavil FA a odberateľ mu ju uhradil na osobný účet. Mňa zaujíma, ako to zaúčtujem?
liba2
09.02.07,16:04
...čomu nerozumieš? Veď SZČO vystavil FA a odberateľ mu ju uhradil na osobný účet. Mňa zaujíma, ako to zaúčtujem? a máš účtovné doklady k úhrade ? - nemáš :)
ekopo
09.02.07,16:08
Mám taký dojem, že zadanie otázky bolo o inom. Nechápem prečo si dipe dala otázku sem.
evina
09.02.07,16:15
http://www.porada.sk/t6095-uhrada-fa-z-osob-uctu-omylom.htmlhttp://www.porada.sk/t6095-uhrada-fa-z-osob-uctu-omylom.html
Je tam síce hovorené o omyle úhrady dodávateľskej faktúry , ale princíp je ten istý...
Prijala by som to do pokadne, ako vklad podnikateľa = rovná sa úhrada faktúry a priložila bankový výpis z osobného účtu, aby bolo jasné, že došlo k omylu...
evina
09.02.07,16:17
... a nebudú jej chýbať peniaze v pokladni ???:confused:
Nebudú, lebo on ich vloží za toho odberateľa, ktorý mu ich dal na osobný účet....vloží svoje peniaze ako úhradu danej faktúry a priložený výpis bude vysvetlením čo sa stalo...
dipe
09.02.07,16:20
Mám taký dojem, že zadanie otázky bolo o inom. Nechápem prečo si dipe dala otázku sem.

:rolleyes: ....a prečo by nemohla patriť otázka sem? Veď ja neviem ako to mám zaúčtovať.:confused: Otázka znela, ako zaúčtujem úhradu FAV ako bola uhradená na osobný účet?
Možno sa mýlim no nechám si poradiť;)
dipe
09.02.07,16:21
Ja som to pochopila tak, že prišla úhrada od odberateľa za VF na osobný účet podnikateľa :eek: . Len nevieme či je to sro alebo szčo :confused:

..je to SZČO a správne si to pochopila.:)
Paula
09.02.07,16:33
Ako zaúčtujem úhradu FAV ked úhradená bola na osobný účet ????

Nemám rada neporiadnosť podnikateľov (a tieto prípady lajdáckosť dokumentujú)- Ak sa tak stane, účtujem úhradu interným zápisom ako nepeňažný pohyb s priložením kópie účtu, kam peniaze v skutočnosti prišli. Pokladňu do toho nemontujem, tam pohyb v skutočnosti nebol.
Monika Kováčová
09.02.07,16:34
Veľmi, veľmi opatrne s tými úhradami na osobný účet... Nemusí to byť len lajdáckosť, ale aj zámer podnikateľa...
ekopo
09.02.07,16:36
:rolleyes: ....a prečo by nemohla patriť otázka sem? Veď ja neviem ako to mám zaúčtovať.:confused: Otázka znela, ako zaúčtujem úhradu FAV ako bola uhradená na osobný účet?
Možno sa mýlim no nechám si poradiť;)
Tému založila ivti a pýtala sa na niečo úplne iné. Zadala si hneď otázku ktorá s témou vôbec nesúvisí. Mala si založiť novú tému, alebo v podobnej pokračovať. ivti odpoveď na svoju otázku nedostala. Pochopila si?
Paula
09.02.07,16:38
Nepobime sa :) .V prvom rade treba tému nazvať čo najvýstižnejšie a v druhom rade sa hore píše, aby sme sa držali v odpovediach témy prvého príspevku:cool:
evina
09.02.07,16:38
Neviem, či sa trošku zbytočne nebojíme...
pohyb do pokadne bude, lebo peniaze vloží daná SZČO /buď vloží svoje, alebo vyberie tie, ktoré omylom prišli na osobný účet a vloží do pokladne/. S priloženého výpisu z osobného účtu je vidieť, že peniaze prišli od daného odberateľa...
Iste ideálny prípad to nie je, ale ak dôjde ku chybe tak ju musíme riešiť....
Ak tam priloží kópiu výpisu z osobného účtu nemôže ísť o podvod....
O podvod by išlo keby príjem nepriznal, alebo by nebolo jané odkiaľ a prečo tie peniaze sú...
evina
09.02.07,16:40
Potrebovala by som sa uistiť ako sa účtuje v JU poistné plnenie za poistnú udalosť od poisťovne a ako náhrada škody od zamestnanca?Som trochu v rozpakoch, nie som si istá či to mám správne. Ďakujem.

Dáme link aj Ivti:):)
http://www.porada.sk/t41182-ako-to-spravne-zauctovat.html?highlight=poistn%E1+udalos%BB
Monika Kováčová
09.02.07,16:41
Myslela som to troška ináč. Stalo sa mi presne u klienta vyššie opísané a zistil, že príjem musí priznať z dôvodov špecifických uplatnených nákladov, ktoré v účtovníctve už mal. Tak ja akože jasnačka, omyl sa stáva.
V konečnom dôsledku prišlo na to, že platieb bolo oveľa viac v tom roku. Pochybujem, že by to kontrolóri nenašli...
evina
09.02.07,16:47
Myslela som to troška ináč. Stalo sa mi presne u klienta vyššie opísané a zistil, že príjem musí priznať z dôvodov špecifických uplatnených nákladov, ktoré v účtovníctve už mal. Tak ja akože jasnačka, omyl sa stáva.
V konečnom dôsledku prišlo na to, že platieb bolo oveľa viac v tom roku. Pochybujem, že by to kontrolóri nenašli...

Ak vidia, že takých chýb je viac a majú akékoľvek podozrenie majú právo skontrolovať aj osobný účet ...
liba2
09.02.07,17:40
Aby toho nebolo málo :D tak reagovala som na toto:

Ako zaúčtujem úhradu FAV ked úhradená bola na osobný účet ????

Urob si príjmový doklad do pokladne a prilož kópiu výpisu
Vtedy nebola žiadna zmienka o tom, že pán podnikateľ vloží alebo vložil peniaze do pokladne.... :--- len pokyn urobiť PD.
ivti
09.02.07,21:55
Dáme link aj Ivti:):)
http://www.porada.sk/t41182-ako-to-spravne-zauctovat.html?highlight=poistn%E1+udalos%BB

Teda, keď som to správne pochopila, je to príjem OZD, aj jedno, aj druhé?Ďakujem.
dipe
13.02.07,18:59
Prepáč ekopo, nechcela som narušíť tému. Myslím si, že je zbytočné zkladať nové témy ak je založena téma ktorá sa dotýka nášho problému "Ako zaúčtovať" a niekto potrebuje poradiť práve v tomto tak je jasné, že si klikne a napíše svoj problém. Práve preto, že sa témy zakládajú stále nové a nové je tu zmätok. K názvu témy "Ako zaúčtovať" by som ešte pridala či v JU alebo v PU /viem, že aj k tomu je už dosť popísané/ aby to bolo zrozumiteľné. Keď mám préblém a neviem niečo zaúčtovať tak sa spýtam tu. Je to stále k téme.
S pozdravom NIKA
MAJKA1983
22.01.09,21:06
Prosím Vás, ako zaúčtujem platbu, ktorá odišla z firemného účtu, ale nemám k nej faktúru? Ževraj už majú uzavretý minulý rok a faktúru nám nevedia vystaviť. Používam alfu a nie sme platci dph. Díky za rady. Je to platba za službu.
Zita5
22.01.09,21:08
Prosím Vás, ako zaúčtujem platbu, ktorá odišla z firemného účtu, ale nemám k nej faktúru? Ževraj už majú uzavretý minulý rok a faktúru nám nevedia vystaviť. Používam alfu a nie sme platci dph. Díky za rady. Je to platba za službu.

Ako výdavok neovplyvňujúci základ dane .
MAJKA1983
22.01.09,21:10
Ako výdavok neovplyvňujúci základ dane .
Čiže keď to dám ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, nemusím k tej úhrade nič doložiť a bude to o.k.?
Adula
22.01.09,21:12
Súhlasim so Zitkou, ale ak bola platba za niečo minulý rok, ako mohli nevyfakturovať, ked sa to týkalo minulého roka a na základe čoho ste vy zaplatili, ked ste nemali faktúru?
Zita5
22.01.09,21:14
Čiže keď to dám ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, nemusím k tej úhrade nič doložiť a bude to o.k.?

Ani nemáte čo doložiť , ale zaúčtovať pohyb peňazí na bankovom účte musíte .Dajte si tam poznámku , z akého dôvodu to tak bolo zaúčtované .
Ak to bude VNZD,bude to O.K.
Mne sa to inak osobne nepozdáva , aby sa nedal spraviť opis Fa.
MAJKA1983
22.01.09,21:14
Súhlasim so Zitkou, ale ak bola platba za niečo minulý rok, ako mohli nevyfakturovať, ked sa to týkalo minulého roka a na základe čoho ste vy zaplatili, ked ste nemali faktúru?
Ahoj, na základe e-mailu sme uhradili dlh (bolo to za aukcie, na základe ktorých sme predávali náš tovar) a manžel pýtal faktúru až tento rok, pretože pri nahadzovaní do peňažného denníka z výpisu som zistila, že to zaplatil z firemného účtu a doklad nemáme.
MAJKA1983
22.01.09,21:16
Ani nemáte čo doložiť , ale zaúčtovať pohyb peňazí na bankovom účte musíte .Dajte si tam poznámku , z akého dôvodu to tak bolo zaúčtované .
Ak to bude VNZD,bude to O.K.
Mne sa to inak osobne nepozdáva , aby sa nedal spraviť opis Fa.
nedá sa spraviť opis, lebo faktúra vôbec nebola vystavená (manžel si nezaškrtol možnosť, že potrebuje faktúru)
MAJKA1983
22.01.09,21:19
A mám v alfe len citujem: Kód 33, iný neovplyvňujúci daň z príjmu, to je ono?
Adula
22.01.09,21:19
Skúste sa spýtať, že ako to oni zaúčtovali? Neviem, čo by na to povedali, ked by sa ich pýtali, čo sú to za peniaze, ked neni k tomu doklad, myslím, že by to neobišlo o tom, že už nemohli urobiť faktúru, a sa čudujem,že na to neprišli, ved ked si človek paruje účet, tak určite im musela visieť platba, že ju nemali k čomu sparovať. A to nieje taký problém, aj na konci mesiaca vystaviť faktúru, či?
MAJKA1983
26.01.09,18:54
vyzerá to, že je to problém...
Janulana
27.01.09,09:30
Robíte niekto s registračnou pokladnicou? Pretože sú tam príjmy GT1, GT2. Ja mám zaúčtovať tie GT2?
mysimis
27.01.09,09:40
Príjmy z ERP účtuješ na základe denných a mesačných uzávierok.
MAJKA1983
28.01.09,08:43
Ahojte, manžel je živnostník a rozhodol sa ukončiť živnosť. Chcem sa spýtať, ak mu zákazníci uhradia faktúru po dátume ukončenia živnosti, to sa už nepočíta do účtovníctva? alebo ako to máme potom zaúčtovať? Díky
Zoltán Kovács
28.01.09,08:45
Ahojte, manžel je živnostník a rozhodol sa ukončiť živnosť. Chcem sa spýtať, ak mu zákazníci uhradia faktúru po dátume ukončenia živnosti, to sa už nepočíta do účtovníctva? alebo ako to máme potom zaúčtovať? Díky

Ale počíta. Pri ukončení živnosti postupuješ podľa §17 zákona o dani z príjmov. Teda v daňovom priznaní si upravuješ základ dane na riadkoch 40 a 41 o neuhradené pohľadávky a záväzky.
MAJKA1983
28.01.09,08:53
myslím to ale tak, že nám peniažky určite prídu, ale prídu po dátume ukončenia. Čiže prídu na účet, ale už vlastne nebudeme mať živnosť.
Zoltán Kovács
28.01.09,08:55
myslím to ale tak, že nám peniažky určite prídu, ale prídu po dátume ukončenia. Čiže prídu na účet, ale už vlastne nebudeme mať živnosť.

Pochopil som. Prečítaj si ten § 17. Neuhradené pohľadávky a záväzky sa uvádza na riadkoch 40 a 41 daňového priznania. Teda sa pripočítavajú a odpočítavajú k alebo od základu dane.
MAJKA1983
28.01.09,09:41
Pochopil som. Prečítaj si ten § 17. Neuhradené pohľadávky a záväzky sa uvádza na riadkoch 40 a 41 daňového priznania. Teda sa pripočítavajú a odpočítavajú k alebo od základu dane.
aha... o.k. idem na to. díky.