katkaj
09.02.07,17:06
Práve som v médiách postrehla informáciu, že sa chystá zjednodušenie RZZP a asi sa to bude týkať už tohto zúčtovania. Už sa teším ako zase ešte v máji nebudeme vedieť ako vlastne zúčtovanie vykonať ;)
Majú sa zjednodušiť tlačivá a odbúrať zbytočná administratíva. Tak teraz neviem či sa mám začať tešiť :D alebo mám byť smutná že to asi nebude moc jednoduchšie :D

Takže otázky ohľadom zúčtovania zdravotného by sme si mali ešte nechať hlboko v šuflíku :D:D:D
Johanka
09.02.07,16:11
Práve som v médiách postrehla informáciu, že sa chystá zjednodušenie RZZP a asi sa to bude týkať už tohto zúčtovania. Už sa teším ako zase ešte v máji nebudeme vedieť ako vlastne zúčtovanie vykonať ;)
Majú sa zjednodušiť tlačivá a odbúrať zbytočná administratíva. Tak teraz neviem či sa mám začať tešiť :D alebo mám byť smutná že to asi nebude moc jednoduchšie :D

Takže otázky ohľadom zúčtovania zdravotného by sme si mali ešte nechať hlboko v šuflíku :D:D:D

Ešte len sa chystá? A kedy bude hotové???? Počítam , že o 5 minút dvanásť. Potom sa z toho môžeme aj po...ť :eek: .
katkaj
09.02.07,16:13
Ešte len sa chystá? A kedy bude hotové???? Počítam , že o 5 minút dvanásť. Potom sa z toho môžeme aj po...ť :eek: .

Bolo to povedané štýlom, že keď to stihnú do júna tak to bude platiť už pre zúčtovanie za rok 2006.

Tak to vidím že 29.6.2007 sa dozvieme ako vlastne robiť zúčtovanie :o
mysimis
09.02.07,16:15
Katka, práve preto že nám sľubujú, že to bude jednoduchšie sa radšej dopredu ani netešme. Predpokladám, že to bude zase tak ako vlani. Ani v ZP nevedeli poradiť. Ešte že tu máme p. Mihála.
katkaj
09.02.07,16:17
Katka, práve preto že nám sľubujú, že to bude jednoduchšie sa radšej dopredu ani netešme. Predpokladám, že to bude zase tak ako vlani. Ani v ZP nevedeli poradiť. Ešte že tu máme p. Mihála.

Len teraz už ľudia na porade riešia v otázkach RZZP tak asi je to ešte zbytočné :rolleyes:
A že má byť aj menej typov tlačív. Asi sa necháme prekvapiť :D
katkaj
09.02.07,16:21
Prikladám Vám jeden z článkov. Pobavte sa aj Vy :D

SME
Chcú zjednodušiť zúčtovanie
Návrh novely zákona o zdravotnom poistení zužuje okruh poistencov, ktorí musia vykonať ročné zúčtovanie poistného. Návrh novely zákona o zdravotnom poistení zužuje okruh poistencov, ktorí musia vykonať ročné zúčtovanie poistného. Ministerstvo zdravotníctva chce zúžiť okruh osôb, ktoré sú povinné podať ročné zúčtovanie poistného. Ide o poistencov štátu, ktorí mali aj príjmy na základe dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú ministerstvo predložilo do pripomienkového konania. Chce tak zabrániť podobným problémom ako pri minuloročnom zúčtovaní. Ešte v decembri poslanci posunuli termíny na vykonanie zúčtovania.
Poistenec bude môcť požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie vtedy, ak počas celého roku 2006 bol iba zamestnancom a mal iba príjmy zo závislej činnosti. V prípade, že mal viacerých zamestnávateľov, zúčtovanie robí ten zamestnávateľ, u ktorého je v čase podania žiadosti zamestnancom. V prípade, že nie je v čase podania žiadosti zamestnancom u žiadneho zo zamestnávateľov, ročné zúčtovanie si urobí sám.
Novelou sa poisťovne zbavia povinnosti zúčtovať sumy, ktoré sú nižšie ako 100 korún. Často boli totiž administratívne náklady vyššie ako samotný preplatok alebo nedoplatok.
Celková úspora pri zrušení nízkych preplatkov a nedoplatkov sa predpokladá vo výške viac ako 2 milióny korún. Vplyv na verejné financie v prípade, že poistenci štátu nebudú platiť poistné z dohôd o prácach vykonaných mimo pracovného pomeru, bude znamenať úbytok takmer 34 miliónov.
mysimis
09.02.07,16:21
Ja som túto informáciu tiež postrehla a zúži sa aj okruh ľšudí, ktorí si budú musieť podávať RZZP. Tak sa teda nechajme prekvapiť.
evina
09.02.07,16:23
Posledný odstavec je najlepší:)
endrju
09.02.07,16:28
Jednoduchšie? :eek:

Asi áno. Zabudli však iba omylom spomenúť, kto bude "postihnutý" zjednodušením.
Poistenci a platitelia z radov zamestnávateľov, SZČO a dobrovoľne nezamestnaných asi nebudú cieľovou skupinou postihnutou zjednodušením. Je ich príliš veľa a určite všetky ich záujmy nie je možné uspokojiť krútením §§§ ;)

Možno do cieľovej skupiny budú patriť zdravotné poisťovne (je ich menej a tak sa im aj ľahšie prispôsobia pokrútené §§§).
Súčasný minister zdravotníctva má bohaté skúsenosti z pôsobenia v zdravotnej poisťovni a preto ...

:cool:

P.S.
Podľa doteraz zverejnených informácií predpokladám, že programátori dostanú na zapracovanie všetkých zmien do programov ešte menej času ako minulý rok. :mad:
katkaj
09.02.07,17:31
Tak asi nám treba opäť zaželať veľa trpezlivosti a pevných nervov :eek:
Jozef Mihál
09.02.07,18:38
Moc sa netešte
evina
09.02.07,18:46
Moc sa netešte

To sa ani netešíme :D
Jozef Mihál
09.02.07,18:55
Zjednodušenia budú tri:
1. Na sumy do 100 Sk sa nebude vôbec prihliadať.
2. Poistenci štátu sa nebudú posudzovať inak do 31.8. a inak od 1.9. ako vlani, ale rovnako za celý rok.
3. Konatelia si vydýchli 1.9.2005, v roku 2006 sa ako "SZČO" už neposudzujú.
liduska
09.02.07,19:02
A v tlačivách budú tiež zmeny?Alebo zostavajú také ako vlani.
Jozef Mihál
09.02.07,19:09
Budú viac do ružova.
katkaj
09.02.07,19:13
Budú viac do ružova.



:D:D:D:D:D:D:D:D
evina
09.02.07,19:13
Ja by som ich privítala ako zelené a tvoriace jedným listom prílohu k DP :)
Jozef Mihál
09.02.07,19:24
Nebudem sa vracať k istému dňu v júni roka 2006...Mohlo to tak byť...

Inak medzi rečou, vyhláška 239/2006 stále platí. Ak chcete dnes podať RZZP za rok 2006, žiaden problém, v zmysle platnej legislatívy môžete použiť rovnaké tlačivo, ako vlani.
liduska
09.02.07,19:41
Nebudem sa vracať k istému dňu v júni roka 2006...Mohlo to tak byť...

Inak medzi rečou, vyhláška 239/2006 stále platí. Ak chcete dnes podať RZZP za rok 2006, žiaden problém, v zmysle platnej legislatívy môžete použiť rovnaké tlačivo, ako vlani.


A to naozaj? Môžem dnes robiť RZZP?A v pondelok odovzdať?
Jozef Mihál
09.02.07,19:51
Áno. Môžete ho už zajtra poslať poštou. Nečakajte zbytočne až do pondelka.
mysimis
09.02.07,19:57
Áno. Môžete ho už zajtra poslať poštou. Nečakajte zbytočne až do pondelka.

:D :D :D a potom nám ho vrátia, aby sme si ho urobili na novom tlačive, príp. na základe nového usmernenia. Radšej budem teraz energiu vykladať na DP.
endrju
09.02.07,19:58
Ja by som ich privítala ako zelené a tvoriace jedným listom prílohu k DP :)
Privítal by som ich ako "žiadne".

Všetky zúčtovaco - daňové tlačivá sú už niekoľko rokov urobené vyslovene nepriateľsky voči tomu, kto ich musí vyplniť ručne.
Osoba so slabším zrakom, ktorá chce také tlačivá vyplňovať ručne, prakticky nemá šancu trafiť sa do nevýrazných chlievikov určených na vyplňovanie.
Tiež vzrušenie, ktoré vyplňujúci zažije pri predpísanom zarovnávaní čísiel vpravo, je priam neopísateľné.

Aj farebné odtiene väčšiny súčasných tlačív sú až veľmi nápadne podobné s farebnými odtieňmi produktov viac či menej úspešného trávenia zdravotne závadných potravín.

Autori grafického riešenia týchto tlačív zvyknú obhajovať svoje riešenie potrebou jednoduchého skenovania papierových dokumentov.
Avšak netuším aká je vysoká úspešnosť skenovania ručne vyplnených tlačív ak sa písmenká a čísielká nenachádzajú na očakávanom mieste.

Tlačivá sa dajú jednoduchšie vyplňovať počítačmi (ak ich vyplňovanie nejaký programátor naprogramuje).
Avšak vyplňovanie tlačív na jednom počítači a ich následné skenovanie na inom počítači považujem za prejav dosť značnej obmedzenosti rozumových schopností toho, kto takú "technológiu" vymyslel.
Oveľa jednoduchšie je predsa odovzdanie elektronickej podoby informácií z jedného počítača do druhého bez zbytočných medzičlánkov.

Podujal sa už niekto spočítať všetky možné druhy tlačív, ktoré musia dokázať správne a bezchybne vyplniť mzdové účtovníčky? Aká je asi chybovosť pri vyplňovaní?

Ďalej už nevládzem pokračovať v "brblaní" a tak radšej končím so svojimi "výlevmi"

...

a idem písať program na vyplňovanie niektorého z tlačív. :cool:
Jozef Mihál
09.02.07,20:10
...potom nám ho vrátia, aby sme si ho urobili na novom tlačive, príp. na základe nového usmernenia. Radšej budem teraz energiu vykladať na DP.

Nevrátia. Pozrite sa pre inšpiráciu na tlačivá daňových priznaní. MFSR tiež vydalo tlačivá daňových priznaní na rok 2007 neskoro - až 15.1.2007.

Kto podal DP do 14.1.2007 a podal ho samozrejme na starom tlačive, tak "nepochybil". Citujem z Opatrenia MFSR, ktorým boli vydané nové tlačivá DP pre rok 2007:

Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 9. januára 2007, ktorým sa ustanovujú vzory daňových priznaní k dani z príjmov

Referent: Svetlana Faiglová, tel.: 02/59 58 34 15 Číslo: MF/027725/2006-72 Ing. Viera Mezeiová, tel.: 02/59 58 34 12 Ing. Michaela Vidová, tel.: 02/59 58 34 13

Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 38 ods. 2 zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov ustanovuje:

§ 1


(1) Vzor daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby pre daňovníka, ktorý má príjmy len zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), je uvedený v prílohe č. 1.

(2) Vzor daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby pre daňovníka, ktorý má príjmy podľa § 5 až 8 zákona, je uvedený v prílohe č. 2.

(3) Vzor daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby je uvedený v prílohe č. 3.



§ 2




(1) Vzory daňových priznaní podľa doterajších predpisov sa použijú pri podávaní daňových priznaní u daňovníkov, ktorým



a) posledný deň lehoty na podanie daňového priznania uplynul najneskôr 31. decembra 2006 alebo

b) skončilo zdaňovacie obdobie 31. decembra 2006 a podali daňové priznanie najneskôr 14. januára 2007.

...atď.
liduska
09.02.07,20:15
Veríme, a idem robiť RZZP.