Lekon
09.02.07,18:31
Dobry den, chcem sa spytat, ak nema firma povinnost auditu, je nutne uctovat tovar cez 131 (sposob A)? Nemoze sa uctovat na 504? Dakujem.
mysimis
09.02.07,17:33
Môže sa tak účtovať, ale na konci roka sa inventúrny stav preúčtuje na sklad.
evina
09.02.07,17:33
Dobry den, chcem sa spytat, ak nema firma povinnost auditu, je nutne uctovat tovar cez 131 (sposob A)? Nemoze sa uctovat na 504? Dakujem.

Môže sa účtovať spôsobom B...
Lekon
09.02.07,17:35
Dakujem, chcela som sa uistit
Gabriela Horváthová
22.02.07,16:13
Dobrý deň, chcem sa spýtať pri účtovaní spôsobom ,, B" nemáme sklad. Ako novo vznikajúca firma všetok materiálu po nakúpení sme dali hneď do nákladov 501. Ostali nám 6 kusov hotových výrobkov.
Prosím Vás ako to zaúčtovať??
Nemôže ostať ako majetok firmy, lebo keď príde zákazník aby sme vedeli ukázať, že čo vyrábame.
Ďakujem gigi
mysimis
22.02.07,16:22
Preúčtovať na účet 132 vo výrobnej cene.
Gabriela Horváthová
22.02.07,16:47
Prosím vysvetlite mi. Mňe robia podvojné účto.
A teraz 6 výrobkov je vo vzduchu. Ako na to?
Ďakujem gigi
Johanka
22.02.07,16:55
Kde vo vzduchu? Máte na sklade či v predajni 6 kusov niečoho. Takže sú to Vaše zásoby - tovaru alebo hotových výrobkov.
Johanka
22.02.07,16:57
§17 Postupov účtovania PÚ
(2) Zásobami sú
a) materiál,
b) nedokončená výroba, polotovary vlastnej výroby, výrobky a zvieratá,
c) tovar.
Gabriela Horváthová
22.02.07,17:00
Sklad nemáme, ani predajňu. Je to hotový výrobok.
gigi
Johanka
22.02.07,17:06
A kde ho máte??? Je jedno či v sklade , v predajni, na chodbe, v pivnici, na dvore. Dôležité, že sa zistil pri fyzickej inventúre. Ak je niekde napísané, že zásoby na sklade - nemusí to byť budova z názvom SKLAD.
Alebo, keď si napísala, že je výrobok vo vzduchu - myslela si, že ho máte navyše, v zmysle prebytku?

Z postupov účtovania:
(4) Spôsobom B sa účtujú zásoby takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov alebo na finančných účtoch, pričom sa aktivujú vnútroorganizačné služby, ktoré súvisia s prepravou a dodávok zásob a vlastné náklady na spracovanie materiálu; aktivácia materiálu, služieb a tovaru sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy súvzťažne s príslušným účtom účtovej skupiny 62 – Aktivácia,
b) pri uzavieraní účtovných kníh sa začiatočné stavy účtov 112 - Materiál na sklade a 132 - Tovar na sklade a v predajniach účtujú na ťarchu účtov 501 - Spotreba materiálu a 504 - Predaný tovar; stav zásob podľa inventarizácie sa účtuje pri materiáli na ťarchu účtu 112 - Materiál na sklade so súvzťažným zápisom na účte 501 - Spotreba materiálu a na ťarchu účtu 132 - Tovar na sklade a v predajniach so súvzťažným zápisom na účte 504 - Predaný tovar; manká a škody sa účtujú na ťarchu účtu 549 -Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú v prospech účtu 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo v prospech účtov účtovej skupiny 50 - Spotrebované nákupy, ak možno preukázať, že došlo k prebytku nesprávnym účtovaním spotreby materiálu alebo predaného tovaru.
(5) Zásoby vlastnej výroby sa spôsobom B účtujú takto:
a) v priebehu účtovného obdobia sa v účtovej skupine 12 - Zásoby vlastnej výroby nevykonávajú žiadne účtovné zápisy a vynaložené náklady na výrobu alebo inú činnosť sa účtujú na príslušných účtoch účtovej triedy 5 – Náklady,
b) pri uzavieraní účtovných kníh sa začiatočné stavy zásob účtované na príslušných účtoch účtovej skupiny 12 - Zásoby vlastnej výroby účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 61 - Zmeny stavu vnútroorganizačných zásob; stav zásob podľa inventarizácie sa účtuje na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 12 - Zásoby vlastnej výroby so súvzťažným zápisom na príslušný účet účtovej skupiny 61 - Zmeny stavu vnútroorganizačných zásob; manká sa účtujú na ťarchu účtu 549 - Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú súvzťažne s príslušným účtom účtovej skupiny 61 - Zmeny stavu vnútroorganizačných zásob.
(6) Ak sa použije spôsob B účtovania zásob, analytická evidencia sa vedie formou skladovej evidencie tak, aby bolo možné zistiť a preukázať stav zásob a zložky obstarávacej ceny zásob aj v priebehu účtovného obdobia
mysimis
22.02.07,17:08
Sklad nemáme, ani predajňu. Je to hotový výrobok.
gigi

A kde držíte tie hotové výrobky? V podstate mne je to jedno kde sú, ale je potrebné ich zaúčtovať. Či sklad máte alebo nie, názov účtu je tovar na sklade /132/, alebo výrobky /123/.
Johanka
22.02.07,17:08
Dobrý deň, chcem sa spýtať pri účtovaní spôsobom ,, B" nemáme sklad. Ako novo vznikajúca firma všetok materiálu po nakúpení sme dali hneď do nákladov 501. Ostali nám 6 kusov hotových výrobkov.
Prosím Vás ako to zaúčtovať??
Nemôže ostať ako majetok firmy, lebo keď príde zákazník aby sme vedeli ukázať, že čo vyrábame.
Ďakujem gigi
Stále to bude majetok firmy a môžete výrobky predvádzať. Ide len o preúčtovanie do zásob ;) .
Gabriela Horváthová
22.02.07,17:14
A teraz ako z toho aj daň musím zaplatiť.
gigi
Johanka
22.02.07,17:32
To je skreslená predstava. Pri nákupe materiálu ste všetok materiál účtovali priamo do nákladov, zhotovili ste z neho výrobky. Nepredali ste však všetky výrobky, takže ich hodnota v obst.cene bez DPH sa na konci roka iba "odúčtuje" z nákladov . V ďalšom roku sa zase táto istá suma zaúčtuje do nákladov .
Ide o to, aby v každom roku boli v nákladoch iba tie náklady, ktoré zabezpečili výnosy v danom roku. Časovo rozlišujeme nielen použitie zásob ...
Gabriela Horváthová
22.02.07,17:40
Som z toho mimo, teraz sa zvýší nám daňový základ?
gigi
Johanka
22.02.07,17:44
O stave zásob k 31.12. sa účtuje, takže sa Vám v prvom rade zmení účtovný výsledok hospodárenia a následne aj daňový základ.

Myslím si správne - robia Vám ako FO podvojné účtovníctvo?
Gabriela Horváthová
22.02.07,17:46
Sme s.r.o, právnická osoba, podvojné účto.
gigi
Johanka
22.02.07,17:53
Niekde vyššie si napísala, že "robia mi" PÚ, preto som si to myslela ...
Gabriela Horváthová
22.02.07,17:56
Ano,
jedna pani nám robí podvojné účtovníctvo
Zoltán Kovács
22.02.07,18:01
Ano,
jedna pani nám robí podvojné účtovníctvo


Tá "jedna pani" nevysvetlila, že nepredané zásoby v PÚ, ovplyvňujú základ dane, nakoľko sa musia časovo rozlíšť náklady?

Doplním: Tým "jedna pani" nespochybňujem jej kvality, a ani nemám v úmysle ju uraziť, a ani to neberte pejoratívne.Ďakujem
Johanka
22.02.07,18:05
Už sme v inej téme preberali, že slabá komunikácia medzi účtovníkom a klientom prináša aj takéto "šoky" pre klienta....
Gabriela Horváthová
22.02.07,18:06
Bože, a teraz čo mám robiť. Prosím pomôžte ako to vyriešiť.
Zoltán Kovács
22.02.07,18:08
Bože, a teraz čo mám robiť. Prosím pomôžte ako to vyriešiť.

PRibližne v akej hodnote máte tie hotové výrobky "na sklade"?
Aljok
22.02.07,18:13
Už sme v inej téme preberali, že slabá komunikácia medzi účtovníkom a klientom prináša aj takéto "šoky" pre klienta....
Mne sa konateľka sťažovala, že vyslovene vnucovala "účtovníčke" inventúru, ktorá ju odmietala, že to sa už teraz robiť nemusí!!!!!!:eek:
Gabriela Horváthová
22.02.07,18:14
okolo 240 000,- Sk
Johanka
22.02.07,18:15
Možno už účtuje spôsobom A...
Zoltán Kovács
22.02.07,18:15
Mne sa konateľka sťažovala, že vyslovene vnucovala "účtovníčke" inventúru, ktorá ju odmietala, že to sa už teraz robiť nemusí!!!!!!:eek:

Od takej účtovníčky utekať kade lahšie, lebo "dôsledky" jej práce sa ukážu pri prvej kontrole z DÚ.
Aljok
22.02.07,18:16
To isté som jej poradila ja ja, ale je lacná.......
Gabriela Horváthová
22.02.07,18:17
Som rozmýšľala, v živnosti máme aj prevádzkovanie športových zariadení. A vyrábame športové zariadenie. Nedá sa to niako tam dostať?
Zoltán Kovács
22.02.07,18:18
okolo 240 000,- Sk


Tak to veru na daniach urobí svoje. Presnejšie o túto sumu sa "zvýši" základ dane. A 19% daň je 45.600,- Sk.

Treba porozmýšlať či boli všetky náklady r. 2006 zúčtované. Napr. ak máte zamestnancov potom rezerva na nevyčerpanú dovolenku a odvody. Účty za telefón 12/2006, mobil, ktoré väčšinou chodia až v januári nasledujúceho roka......
Zoltán Kovács
22.02.07,18:20
To isté som jej poradila ja ja, ale je lacná.......


Práve preto. Je jedno porekadlo,možno, že necitujem presne: "Nie sme natoľko chudobný, aby sme nakupovali lacný šmejd". Lacná robota nemôže byť kvalitná. Tá lacnosť sa vráti aj s úrokmi v podobe dorubkov dane a pokút.
Zoltán Kovács
22.02.07,18:21
Som rozmýšľala, v živnosti máme aj prevádzkovanie športových zariadení. A vyrábame športové zariadenie. Nedá sa to niako tam dostať?

Keď to dáte na športové zariadenia, ktoré tiež ostanú na sklade, potom s tým nič nevyriešite.
Johanka
22.02.07,18:23
To isté som jej poradila ja ja, ale je lacná.......
To je veľmi dôležité .....len neviem či :D alebo:eek: .
Gabriela Horváthová
22.02.07,18:25
Čo tak, vklad auta do firmy?
Zoltán Kovács
22.02.07,18:28
Čo tak, vklad auto do firmy?

K 31.12.2006 auto nebude prepísané na firmu, takže odpisy si nemôžte uplatniť.

Doplním svoj príspevok, lebo už "špekulujeme" o nasledovné:
Etiketa porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

V príspevku č. 31 som navrhol nejaké možnosti.
Gabriela Horváthová
22.02.07,18:39
Ja viem, ospravedlňujem sa. Čo som nevedela teraz aspoň som sa to naučila z vlastných skúseností. Je to už tak.
gigi
Aljok
22.02.07,18:39
To je veľmi dôležité .....len neviem či :D alebo:eek: .
Teraz sa teší, že má lacnú účtovníčku =:D, po daňovej kontrole =:eek:+:mee:
Gabriela Horváthová
22.02.07,18:43
Aljok nebuď zlá ku mne. Ja Vás mám všetkých rád.
gigi
Zoltán Kovács
22.02.07,18:45
Aljok nebuď zlá ku mne. Ja Vás mám všetkých rád.
gigi

mimotemy Aljok to nemyslela na teba,ale vo všeobecnosti. Lebo väčšinou to tak dopadne. Porada je jedna veľká rodina kde každý má rád každého.
Gabriela Horváthová
22.02.07,18:50
Prosím Vás ešte, nebude to zle, že nemám sklad. Všetko účtovala do spotreby. gigi
Zoltán Kovács
22.02.07,18:52
Prosím Vás ešte, nebude to zle, že nemám sklad. Všetko účtovala do spotreby. gigi

Môže sa všetko účtovať do spotreby, to je spôsob B. Len k 31.12. treba mať inventúru, a priebežne samozrejme skladové karty.
Gabriela Horváthová
22.02.07,18:56
Tak, že na všetko musím založiť skladovú kartu. Aždo posledného klinca?
Musím mať aj súpisku na hotový výrobok?
Zoltán Kovács
22.02.07,18:58
Tak, že na všetko musím založiť skladovú kartu. Aždo posledného klinca?
Musím mať aj súpisku na hotový výrobok?


Do posledného klinca zase nie. Treba vypracovať internú smernicu na evidenciu materiálu, v ktorej si stanovte spôsob evidencie toho materialu. Môžte tam uviesť, že taký drobný material, ako klince sa nebudú evidovať akože výdaj 10 kusov, atď. Môžte to stanoviť tak, že napr. klince sa kupujú aj tak na kila, tak aj výdaj budeš viesť v kilách. Máš to jednoduchšie.
Gabriela Horváthová
22.02.07,19:04
No ani šajnu nemám ako má vyzerať interná smernica.
Zoltán Kovács
22.02.07,19:14
Gabriela Horváthová
22.02.07,19:28
Ja v tom mám mišmaš. Radšej vypíšem skladové karty. Neviem či je potrebné vypísať aj príjemku a aj výdajku?
Zoltán Kovács
22.02.07,19:30
Ja v tom mám mišmaš. Radšej vypíšem skladové karty. Neviem či je potrebné vypísať aj príjemku a aj výdajku?

Áno je potrebná aj príjemka aj výdajka. Veď na základe príjemky a výdajky robíš skladovú kartu.
Gabriela Horváthová
22.02.07,19:39
A ešte by som chcela, aj krabicu na balenie by som mala mať zaevidované.
Založím skladové karty, príjmeku, výdajku... urobím si inventár. Všetok materiálu čo mi ostane dám účtovníčke zaúčtovať ... ale akou predkontáciou aby to už dobre spravila?????
Zoltán Kovács
22.02.07,19:43
A ešte by som chcela, aj krabicu na balenie by som mala mať zaevidované.
Založím skladové karty, príjmeku, výdajku... urobím si inventár. Všetok materiálu čo mi ostane dám účtovníčke zaúčtovať ... ale akou predkontáciou aby to už dobre spravila?????

Keď material učtovala do spotreby potom je to na 501/211, 321....
Invetúrny súpis zaúčtuje nasledovne 112/501.

Ale ja si myslím, že takéto základné veci, že ako to zaúčtovať by už mala ovládať bez toho, aby si jej to dávala s predkontáciou na učtovanie.;)
Gabriela Horváthová
22.02.07,19:57
Ďakujem, že ste mi pomohli. Nákup počítača lebo aj to je na 501/321 je to tak správne?
Zoltán Kovács
22.02.07,20:07
Ďakujem, že ste mi pomohli. Nákup počítača lebo aj to je na 501/321 je to tak správne?


Ak hodnota toho PC je menej ako 30.000,- je to správne, inak je to DHM. Ale aj keď má hodnotu menej ako 30.000,- by som odporúčal vyhotviť operatívnú evidenciu drobného majetku, nakoľko počítač sa bude používať viac ako rok.
Gabriela Horváthová
22.02.07,20:14
Takže aj evidenciu drobného majetku. Môže byť evidencia na skladovej karte?
Alebo, kde to mám evidovať?
Fany
07.05.07,08:56
Ak mám faktúru na tovar a k tomu druhú faktúru na dovoz tovaru od inej firmy. Ako to premietnem do tovaru, ak je tam 10-15 druhov tovarov (máme veľmi veľa položiek)? Nestačí, ak to mám zaúčtované na 504AE a pri predaji zasa účtujeme odvoz tovaru 604AE? Mám s tým niečo urobiť na konci roka? A ako to bude, ak si tovar dovezieme sami vlastným autom a občasný rozvoz tiež robíme vlastným autom? Ako toto účtujete? Poraďte prosím, som v tomto nová.
Danila
07.05.07,15:04
Ak mám faktúru na tovar a k tomu druhú faktúru na dovoz tovaru od inej firmy. Ako to premietnem do tovaru, ak je tam 10-15 druhov tovarov (máme veľmi veľa položiek)? Nestačí, ak to mám zaúčtované na 504AE a pri predaji zasa účtujeme odvoz tovaru 604AE? Mám s tým niečo urobiť na konci roka? A ako to bude, ak si tovar dovezieme sami vlastným autom a občasný rozvoz tiež robíme vlastným autom? Ako toto účtujete? Poraďte prosím, som v tomto nová.Pri účtovaní spôsobom B účtuješ na účte 132-Tovar na sklade pri uzavieraní účtovných kníh. Počas účtovného obdobia účtuješ cenu obstarania 504/321,211 ako aj vedľajšie náklady súvisiace s obstaraním, teda prepravné. Na konci roka budeš účtovať na účte 504/132 podľa skladovej evidencie, teda s rozpočítaním dodávateľskej prepravy podľa skladových položiek. Preto by som ja osobne pri viacerých druhoch tovaru uprednostnila účtovanie spôsobom A. Účet 604 sú tržby za tovar. Predpokladám, že vlastnú dopravu máš už v cene tovaru zakalkulovanú, prípadne ju faktúruješ odberateľovi na základe dohody ako prepravu.
Betina2
14.03.12,09:31
Ahojte, chcela by som sa opýtať na Váš názor:
Firma kúpila auto na ďalší predaj, preto sa o nom účtovalo ako o tovare a naskladnilo sa na skladovú kartu. Do 31.12.. sa však nepredalo.
504AE/321 a k 31.12.2011 ID 132AE/504AE.
Avšak k tomuto autu sa uhradila zákonná poistka aj havarijná poistka. Čo s tým? Auto preradiť do dlhodobého majetku nechcú a ani by sa už nestihlo oznámiť DU vznik DP k DzMV v lehote 30 dní.
Uvažovala som, že auto by zostalo naúčtované ako som písala. Na obe poistky (trvanie od cca 20.12.) by sa spravil predpis do ostatného záväzku 504 (alebo 568?)/379 k 20.12. s tým, že by sa to naúčtovalo a priradilo k tovaru ako vedľajšie náklady obstarania . A tým pádom by sa to k 31.12. odúčtovalo z nákladu zahrnuté v cene tovaru na sklade (aj 132) Nebolo by treba ani ČR robiť. K 1.1.2012 by sa KS 132 z 31.12. opäť preúčtoval do nákladu a následne pri predaji by sa celá predajná cena dostala do výnosu. (604,648).
Mohlo by to byť takto?