Zuzana Ku.
09.02.07,18:40
Ahojte, mám otázku ohľadne dotácie z ÚP, niečo som si našla vo vyhľadávači, ale ja to mám trochu domotané. 14.12.2006 som obdržala dotáciu vo výške 88.000,- na účet, a 15.12.2006 som si kúpila počítač.Mám ale torchu problém so zaúčtovaním v JÚ, pretože z toho účtu som si fyzicky vybrala tie peniaze až o niekoľko dní, zaplatila som to zo svojich peňazí.. V pokladni mám teda najprv výdavok na kúpu počítača a až o niekoľko dní mám príjem do pokladne z tejto dotácie. Ako to správne zaúčtovať:confused:? Vďaka.
DanielaSL
09.02.07,17:48
Ahojte, mám otázku ohľadne dotácie z ÚP, niečo som si našla vo vyhľadávači, ale ja to mám trochu domotané. 14.12.2006 som obdržala dotáciu vo výške 88.000,- na účet, a 15.12.2006 som si kúpila počítač.Mám ale torchu problém so zaúčtovaním v JÚ, pretože z toho účtu som si fyzicky vybrala tie peniaze až o niekoľko dní, zaplatila som to zo svojich peňazí.. V pokladni mám teda najprv výdavok na kúpu počítača a až o niekoľko dní mám príjem do pokladne z tejto dotácie. Ako to správne zaúčtovať:confused:? Vďaka.

Najprv by som si dala do pokladne osobný vklad podnikateľa , čo je príjem neovplyvňujúci daň. Následne vyberieš z pokladne na kúpu PC, ak nebudeš PC odpisovať , tak to bude výdaj, ktorý ovplyvní daň - réžia. No a potom výber z účtu na priebežné položky. A z priebežných položiek do pokladne.
Zuzana Ku.
09.02.07,18:00
Ďakujem Danielka a ešte sa opýtam, do príjmu ovplyv.ZD preúčtujem tú vyčerpanú časť až k 31.12. v rámci uzávierkových operácií? A eviduje sa táto dotácia aj v knihe záväzkov alebo v knihe pohľadávok?
renča1
09.02.07,18:10
Ďakujem Danielka a ešte sa opýtam, do príjmu ovplyv.ZD preúčtujem tú vyčerpanú časť až k 31.12. v rámci uzávierkových operácií? A eviduje sa táto dotácia aj v knihe záväzkov alebo v knihe pohľadávok?


Predbehnem Danielku;) . Do príjmu ovplyv.základ dane sa zahrnie dotácia do výšky výdavku za PC alebo odpisu a to k 31.12 ako uzavier.operácia. Konečný dopad na základ dane bude nulový. Podľa mňa je potrebné dotáciu evidovať ako závazok až po dobu splnených podmienok....Na druhej strane by som dňom kedy bola spísaná dohoda o dotácií zaevidovala pohľadávku do knihy pohľadávok a dňom pripísania dotácie na účet uspokojila pohľad.
Zuzana Ku.
09.02.07,18:21
Ďakujem aj Tebe Renča, a ešte pre istotu sa opýtam, čo si myslela tými splnenými podmienkami? Záväzok budem znižovať postupným vydokladovaním tej dotácie?To znamená, že sa mi to všetko odrazí aj vo výkaze o majetku a záväzkoch...
renča1
09.02.07,18:28
Ďakujem aj Tebe Renča, a ešte pre istotu sa opýtam, čo si myslela tými splnenými podmienkami? Záväzok budem znižovať postupným vydokladovaním tej dotácie?To znamená, že sa mi to všetko odrazí aj vo výkaze o majetku a záväzkoch...

No neviem akú dotáciu si presne dostala, ale existujú také dotácie, že ak ukončíš podnikanie skôr ako je stanovená lehota, tak je povinnosť vrátiť dotáciu. Ak je to tak, tak toto tu podmienku som myslela lehotu. Záväzok sa v knihe závazkov zlikviduje, až keď uplynie stanovená lehota a to tým dňom uplynutia danej lehoty. K 31.12. sa to odrazí aj vo výkeze majetku a závakov, aspoň ja by som tak postupovala. No moc záleži od druhu dotácie a jej stanovených podmienok.
Zuzana Ku.
09.02.07,18:40
Dostala som dotáciu z ÚP na začatie prevádzkovania SZČ, s tým, že dva roky nesmiem zrušiť živnosť. V podnikateľskom pláne som si určila, na čo miniem túto dotáciu, mám tam počítač, zariadenie kancelárie, telefón, atď. Mám si teda dať do záväzkov celú túto dotáciu a tá mi tam zostane po celú tú dvojročnú dobu celá?
Marína
09.02.07,19:58
Zuzka, ja sa riadim Usmernením vydaným MF SR. Pozri: http://www.porada.sk/showpost.php?p=378760&postcount=4
Záväzok postupne znižujem až do jeho vyčerpania. Vyčerpané finanč. prostriedky v danom roku k 31.12. upravím základ dane uzáv. operáciou ako POZD.
riordan
11.02.07,10:03
A čo keď chcem uplatňovať paušálne výdavky. U mňa som dotáciu minula behom prvého roka. príjmy boli nízske a tak som použila za 2005 25% výdavkou, s tým, že som neupravila ZD o dotáciu a ani výdavky do V.

Čo Vy na to?
Marína
11.02.07,11:27
Ja na to, že to nie je dobré. Vo výdavkoch 25% sú zahrnuté celé výdavky týkajúce sa r.2005. O výšku poskytnutej dotácie si mala upraviť ZD smerom ^.
riordan, nie si tu nová, takže vieš ako to tu chodí. Stačí trochu hľadať, napr. dotácia
Bajka
25.02.07,11:21
Rada by som vedela výšku dotácie z úradu práce na začiatky podnikania
Zoltán Kovács
25.02.07,11:23
Rada by som vedela výšku dotácie z úradu práce na začiatky podnikania

Bajka na tvoju otázku som odpovedal v nasledovnej téme, kde si zadala prvýkrát otázku:

http://www.porada.sk/t6511-p2-dotcia.html
DanielaSL
25.02.07,11:24
Rada by som vedela výšku dotácie z úradu práce na začiatky podnikania
Čo viem, tak to nie je rovnaká suma. Závisí od percent nezamestnanosti v tom ktorom okrese. A tiež od toho, či je žiadajúcá osoba zaradená alebo nezaradená do rizikovej skupiny.
dudroš
26.02.07,10:12
Podnikateľ mi doniesom minulý týžden doklady a začiatkom roka 2006 dostal dotáciu z UP 60.000,-Sk. Celkom pekné.
inngrid
26.02.07,10:26
Takze podla tohoto

B2/ Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva
Spôsob účtovania nenávratných finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva je upravený Opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 25167/2003 – 92.
Príjem prostriedkov sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade o príjmoch, ktoré neovplyvňujú základ dane a zároveň v knihe záväzkov. V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku, sa pri uzatváraní peňažného denníka účtujú účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov v nadväznosti na § 17 ods. 3 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.


mam dotaciu zauctovat ako prijem ktory neovp. zaklad dane a na konci roka ked urobim uzavierkove operacie pripisem prijem ako prijem ovp. zakl dane hej?
prijem dotacie bude v dan. priznani normalne ako prijem z podnikania? par.6 ods.1 pism. b? alebo to treba niekde speci vypisat ze to bol prijem dotaice do danoveho priznania?


dakujem
Zoltán Kovács
26.02.07,10:29
Takze podla tohoto

B2/ Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva
Spôsob účtovania nenávratných finančných príspevkov zo štrukturálnych fondov pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva je upravený Opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 23586/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 25167/2003 – 92.
Príjem prostriedkov sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade o príjmoch, ktoré neovplyvňujú základ dane a zároveň v knihe záväzkov. V nadväznosti na účel použitia prostriedkov poskytnutého finančného príspevku, sa pri uzatváraní peňažného denníka účtujú účtovné operácie s ohľadom na vyčíslenie základu dane z príjmov v nadväznosti na § 17 ods. 3 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.


mam dotaciu zauctovat ako prijem ktory neovp. zaklad dane a na konci roka ked urobim uzavierkove operacie pripisem prijem ako prijem ovp. zakl dane hej?
prijem dotacie bude v dan. priznani normalne ako prijem z podnikania? par.6 ods.1 pism. b? alebo to treba niekde speci vypisat ze to bol prijem dotaice do danoveho priznania?


dakujem

Správne uvádzaš. K 31.12.2006 preúčtuješ použitú časť dotácie nepeňažným pohybom do POZD. A tej príjem sa uvádza do príjmov podľa §6, ako ostatné príjmy z podnikania. Netreba to zvlášť vykazovať.