elPi
11.06.04,08:02
NOVINKA:

Z DÚ v LV a aj od daňovej poradkyne v LV vyšlo info, že pri DVP sa nemôže uplatňovať základná nezdaniteľná časť 6736 Sk, teda nemôže byť podpísané vyhlásenie.
Pri dodržaní ostatných podmienok zákona a ak je to JEDINÝ príjem nevidím dôvod prečo by zamestnanec na DVP nemohol vyhlásenie podpísať a uplatniť si nezdaniteľnú časť.
Máte s tým inde podobné skúsenosti ???
vladan
11.06.04,12:11
ak DVP znamená dôchodca, tak to obmedzenie tam je - zákon o dani z príjmov § 11 ods. 2! Aj mňa to prekvapilo, ale tak je.
bea
11.06.04,12:32
Ja myslím, že DVP je dohoda o vykonaní práce. A tam nevidím dôvod prečo by dohodár, ktorý nemá nijaký iný príjem a prípadne aj má ešte inde nejakú dohodu, nemohol u mňa podpísať vyhlásenie. V minulých rokoch sme to bežne robili a v tomto roku som v zákone nikde nenašla nič, prečo by si nemohli uplatniť nezdaniteľnú časť aj teraz.

U dôchodcov je to iné, tam sa dá nezdaniteľná časť prípadne uplatniť v daňovom priznaní alebo ročnom zúčtovaní dane. Je to preto, lebo si môžu uplatniť len časť, keď ich ročný dôchodok je nižší ako ročná nezdaniteľná časť.
Jozef Mihál
11.06.04,18:38
NOVINKA:

Z DÚ v LV a aj od daňovej poradkyne v LV vyšlo info, že pri DVP sa nemôže uplatňovať základná nezdaniteľná časť 6736 Sk, teda nemôže byť podpísané vyhlásenie.
Pri dodržaní ostatných podmienok zákona a ak je to JEDINÝ príjem nevidím dôvod prečo by zamestnanec na DVP nemohol vyhlásenie podpísať a uplatniť si nezdaniteľnú časť.
Máte s tým inde podobné skúsenosti ???
Ak DVP = Dohoda o Vykonaní Práce, tak potom toto som ešte nepočul, myslím, že je to nezmysel
elPi
11.06.04,19:28
1. Je to dohoda o vykonaní práce


2. Je to totálny nezmysel.
Beata
11.06.04,19:47
Som rada, že pán Mihál a elPi reagovali, lebo som zostala ovalená. Tiež si myslím, že je to totálny nezmysel!
vladan
14.06.04,04:28
ospravedlňujem sa za nepochopenie skratky DVP. Na nezdaniteľnú časť majú dohodári nárok, ale chcem ešte upozorniť, že aj keby ste to do výpočtu nedávali, tak tento dohodár sa môže na začiatku roka 2005 rozhodnúť, že práve vy mu urobíte ročné zúčtovanie dane za rok 2004 a tam to už uplatniť môžete. Takže aj v prípade, že by ste postupovali podľa daňovej poradkyne z LV, tak v ročnom zúčtovaní, prípadne v daňovom priznaní sa mu to započíta a nebude nejakým spôsobom ukrátený.
Veva
14.06.04,14:29
V každom prípade aj ja súhlasím ,že dohodár ale prečo aj nie dôchodca ka máte výmer a predsa tento sa mení k dátumu ,ktorý je vládou odsúhlasení tak nevidím problé ponížiť VZ pre daň o rozdiel / ak mu dáte podpísať vyhlásenie/.Áno je to predsa na účtovníčke - sledovanie ,ale prečo nedať teraz ako potom..... Ak dohodár má dieťa a má min. brutto 1/2 min. mzdy prečo mu nedať aj bonus a vyššiu odmenu./doklad NÚP ,že nemá iného zamestnávateľa/