Anulka
09.02.07,21:03
Prosím ak niekto viete, tak poraďte, aký postih čaká zamestnávateľa, ak neskoro nahlási zamestnanca do sociálnej poisťovne?
ekopo
09.02.07,20:04
Závisí to od toho ako neskoro.
LIZINKA
09.02.07,20:07
Ja som mala rozdiel 1 deň. Prac. zmluva bola o 1 deň podpísaná skôr ako prihláška a stálo ma to 2.000,-Sk
ekopo
09.02.07,20:10
Ja som mala rozdiel 1 deň. Prac. zmluva bola o 1 deň podpísaná skôr ako prihláška a stálo ma to 2.000,-Sk
To nemyslíš vážne.
Anulka
09.02.07,20:13
Ja som mala rozdiel 1 deň. Prac. zmluva bola o 1 deň podpísaná skôr ako prihláška a stálo ma to 2.000,-Sk

Oneskorili sa o 8 dní. Prosím Ťa, tých 2.000,- Sk bolo vypočítaných podľa nejakého kĺúča.
j.s
09.02.07,20:18
Ja som podpísal zmluvu a zamestnancov - dohodárov som prihlásil na druhý deň sms-kou a az potom neskor aj formalne - tlacivom. A pri kontrole nic nenamietali.
ekopo
09.02.07,20:19
§ 239
Pokuta
Za porušenie povinností ustanovených v § 154 ods. 3, § 227 ods. 2, § 228 až 234 a § 279 môže Sociálna poisťovňa uložiť pokutu až do 500 000 Sk. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti ustanovenej týmto zákonom.
pritom § 231 hovorí o povinnostiach zamestnávateľa.
Ešte poznámka k lizinke: ešte som nevidel, žeby bola udelená pokuta za to, že zmluva bola podpísaná o 1 deň skôr ako bola prihláška. Ledaže by bola už zmluva spísaná neskôr ako nástup do práce (čo je zase diletantstvo)
LIZINKA
09.02.07,20:24
Nie som "Lízanka". Najprv musíš zamestnanca prihlásiť a potom mu môžeš dať zmluvu. Ak nenastúpi, tak zrušíš prihlášku-tak mi to bolo vysvetlené (boj proti nelegálnej práci!) predtým bola lehota tuším 8 dní od nástupu na prihlásenie, vraj sa to zneužívalo.
j.s
09.02.07,20:26
U teba bol asi datum podpisania zmluvy totozny s datumom nastupenia do práce, vsak?
ekopo
09.02.07,20:26
Sorry ospravedlňujem sa za preklep :opravím
j.s
09.02.07,20:29
Nie som "Lízanka". Najprv musíš zamestnanca prihlásiť a potom mu môžeš dať zmluvu. Ak nenastúpi, tak zrušíš prihlášku-tak mi to bolo vysvetlené (boj proti nelegálnej práci!) predtým bola lehota tuším 8 dní od nástupu na prihlásenie, vraj sa to zneužívalo.

A to je co za vymysel? Ved pracovny pomer vznika dnom nastupu do prace a nie dnom podpisania zmluvy
ekopo
09.02.07,20:31
Ako môžem "zamestnanca" prihlásiť, keď s ním nemám podpísanú zmluvu? Koho prihlasujem? Keď nenastúpi, tak zruším prihlášku.
LIZINKA
09.02.07,20:32
Podľa mňa -ak nastúpi do práce bez zmluvy a prihlásenia so poisťovní -tak je tam "na čierno".
LIZINKA
09.02.07,20:35
Ako môžem "zamestnanca" prihlásiť, keď s ním nemám podpísanú zmluvu? Koho prihlasujem? Keď nenastúpi, tak zruším prihlášku.
Na to má soc. poisťovňa aj tlačivo (teraz neviem presne ako sa vola-"zrušenie prihlášky" alebo tak nejako.:(
j.s
09.02.07,20:35
Ak nemas podpisanu zmluvu, dokonca aj ked zmluvu podpisanu mas, ale den nastupu do prace je napr. o tyzden - nie je to este tvoj zamestnanec!
ekopo
09.02.07,20:36
Veď ja viem.
p.s. to patrí lizinke
LIZINKA
09.02.07,20:39
Ak nemas podpisanu zmluvu, dokonca aj ked zmluvu podpisanu mas, ale den nastupu do prace je napr. o tyzden - nie je to este tvoj zamestnanec!
Musíš nahlásiť soc. poisťovni dopredu, že ho chceš zamestnať.:) A keď sa na to vykašle-tak tú prihlášku zrušíš ;)
j.s
09.02.07,20:40
Nevies mi povedat presne nazov tej prihlasky?
ekopo
09.02.07,20:41
Zhrniem to. Pracovník musí mať podpísanú pracovnú zmluvu keď nastupuje do práce. Pred nástupom je zamestnávateľ povinný zahlásiť SP zamestnanca /sms, mail, prihláška/ . Ak zamestnanec nenastúpi, prihláška sa zruší. V prípade sms, mail je povinný do 3 dní zamestnávateľ doručiť prihlášku do SP. To je celá veda.
LIZINKA
09.02.07,20:42
Nevies mi povedat presne nazov tej prihlasky?
Prihláška je normálna -Registračný list FO ;)
j.s
09.02.07,20:45
Viem, ja som ju uz vyplnal mnoho krat. Len si presne nepamätam, ci tam nebolo spomänute nieco o zamestnancovi alebo ci nebolo potrebne zaskrtnut policko zamestnanec
j.s
09.02.07,20:46
Ak je tam miesto pojmu zamestnanec uvadzane FO, nemam dalsie argumenty
Marianna01
09.02.07,21:22
A kde má táto diskusia oporu v zákone? Neuverím, kým neuvidím!

Veď je to proti všetkému, čo sme doteraz robili - predsa zamestnanca nemôžem prihlásiť niekam na základe ničoho! A vlastne akého zamestnanca - je to pre firmu absolútne cudzí človek! Ako ho môžem niekde deklarovať, že za neho budem niečo platiť, poskytnem mu určité práva a má voči mne nejaké povinnosti? Na základe čoho preberiem preboha túto zodpovednosť?!

Nie je to celé iba výmyslom miestnej pobočky sociálnej poistovne? Oni si radi vymýšľajú rôzne divné nariadenia...
j.s
11.02.07,13:39
Tak som si pozeral stránky soc.poist.
A v tom registracnom liste FO su uz pojmy ako zamestnanec...(ako vsetci dobre vieme a uvadzame to tu - nie je to moj zamestnanec pred nastupom do prace)

Toto maju uvedene ako jednu z povinnosti zamestnavatel:

prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca

prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia zamestnanca na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,
zamestnanca na účely úrazového poistenia a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch[/I][/I]

Píše sa tam najneskor pred zacatim vykonu cinnosti zamestnanca a je to tak uvedené aj v zákone o nelegálnej práci - 85/2005
Janka6685
01.03.07,08:01
Ja to robím takto: zmluva podpísaná napr. 23. 02. 2007
prihláška odovzdaná napr. 26. 02. 2007
nástup do práce uvedený v zmluve napr. 01. 03. 2007

....takto mi to pripadá logické;)
buba
01.03.07,09:10
ja to robím tak napr. zmluva podpísana 1.3.07 aj registračný odovzdaný 1.307 nástup do práce 2.3.07
Janka6685
01.03.07,10:19
ja to robím tak napr. zmluva podpísana 1.3.07 aj registračný odovzdaný 1.307 nástup do práce 2.3.07

Toto tiež považujem za správnehttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif