cammino
09.02.07,21:38
Prevzala som účtovníctvo po mojej predchodkyni a z niektorých jej účtovaní som úplne mimo. Ako napr. účet 365 - mohla tam účtovať všetko čo si konateľ platil z podnikateľského účtu a boli to jeho osobné výdaje? Na tomto účte je dosť veľká suma. Nemá sa nejak časom znižovať (teda nemal by to konateľ vyrovnávať), alebo je to takto v poriadku? Čo sa týka účtu 451 - tak tam zaúčtovala rezervu na nevyčerpanú dovolenku (pričom malo by sa to účtovať na 323). A čo sa týka účtu 343 - mala vytvorené tri analytické účty. Na 100 účtovala vstup a výstup a niektoré mesačné DPH-čka a na 200 účtovala zvyšné mesačné DPH-čka. Analytiku 300 dva roky vôbec napoužívala, lebo je tam nezmenená suma. Pričom na 200 je suma mínusom. Na ostatných dvoch je suma plusom. A tomu fakt nerozumiem. Poraďte mi prosím - hlavne s účtami 343. Ďakujem.:confused:
lenkak
09.02.07,20:45
účet 365 - mohla tam účtovať všetko čo si spoločník platil z podnikateľského účtu a boli to jeho osobné výdaje? - napr., tam sa účtujú všetky záväzky voči spoločníkom, teda ak si niečo kúpil za firemné peniaze pre seba ako súkromnú vec, tak môže byť. A samozrejme by sa mal tento účet vyrovnávať, skús pozrieť oproti účet 355 - či nedal spoločník nejakä pôžičku do firmy. Tým by sa dal tento účet kompenzovať.
A výsledná suma dph sedí so skutočným stavom?
cammino
09.02.07,21:07
Účet 355 existuje - je na ňom mínusom 96,7 Sk.
Čo sa týka DPH-čka. Nesedí to. A čo ja teraz s tým. Potrebujem skončiť rok 2006, ale nemám vysporiadané počiatočné stavy tohto účtu. Ako to môžem opraviť, aby som správne pokračovala?
Ešte som si všimla účet 441 - kde účtovala v r. 2005 neviem, ale v r. 2006 tam chcela dať rotoped - stroj na cvičenie, bez uplatnenia DPH. Tomu tiež vôbec nerozumiem, lebo taký účet som nenašla.
ondrejvla
09.02.07,21:19
Účet 355 existuje - je na ňom mínusom 96,7 Sk.
Čo sa týka DPH-čka. Nesedí to. A čo ja teraz s tým. Potrebujem skončiť rok 2006, ale nemám vysporiadané počiatočné stavy tohto účtu. Ako to môžem opraviť, aby som správne pokračovala?
Ešte som si všimla účet 441 - kde účtovala v r. 2005 neviem, ale v r. 2006 tam chcela dať rotoped - stroj na cvičenie, bez uplatnenia DPH. Tomu tiež vôbec nerozumiem, lebo taký účet som nenašla.

No tak ti iné nezostane, len urobiť rekonštrukciu účtovníctva, za predpokladu, že na to je ešte čas, alebo požiadať DÚ o predĺženie termínu na podanie DP a radšej si pozametať cestu, aby si na nej neskôr nepadala.
cammino
09.02.07,21:26
Ďakujem za odpoveď, ale takú som naozaj nečakala. Myslela som si, že nejaké "kozmetické úpravy" by sa dali urobiť tak, aby som mohla pokračovať. A postupne by som v tomto roku doopravovala čo by bolo potrebné - lebo toho asi bude viac.
ondrejvla
09.02.07,21:37
Ďakujem za odpoveď, ale takú som naozaj nečakala. Myslela som si, že nejaké "kozmetické úpravy" by sa dali urobiť tak, aby som mohla pokračovať. A postupne by som v tomto roku doopravovala čo by bolo potrebné - lebo toho asi bude viac.

No kozmetickými úpravami si narobíš iba viac zmätočnosti. Aj ja som pred necelým rokom robila rekonštrukciu účtovníctva v jednej firme a to dokonca za 2 roky, viem, nie je to maličkosť, ale ak chceš mať čisté účty a inventúru na každom z nich, asi budeš musieť... Ale záleží to len na Tebe!
lenkak
09.02.07,21:38
a ešte keď tušíš, že toho bude viac...
ondrejvla
09.02.07,21:39
cammino
09.02.07,21:58
Uf... to som netušila. Ani som to zatiaľ celé nedočítala. Zajtra sa do toho pustím. Ale muselo to byť hrozné, teda určite horšie ako moja situácia. A myslím, že ma to aj presvedčilo, aby som sa trochu v tom pohrabala. Ďakujem za motiváciu.