Vlasta Č.
09.02.07,21:39
Kto vie, nech mi prosím poradí.
Krajčírska firma vyrába odevy a zároveň má vlastné predajne, kde okrem svojich výrobkov predáva aj iný tovar a napr. aj odevy, kt. nakúpi od druhých dodávateľov.
Výrobky dodané do vlastných predajní sa považujú za tovar, ak sa nemýlim.
Predáva sa na fa, cez reg. pokl., na dobierku, šijú odevy aj na zákazku t.j. na mieru...
Čo mám dať v PD ako príjem za tovar a čo ako príjem za výrobky? Alebo to môžem dať všetko ako jeden druh príjmu?
Marianna01
09.02.07,21:02
Tovar bude všetko, čo si hotové nakúpila a v rovnakom stave predáš. Výrobok bude všetko, čo šili, čiže vyrábali.
Vlasta Č.
09.02.07,21:15
A čo toto:
Výrobky dodané do vlastných predajní sa považujú za tovar, ak sa nemýlim.

Je v tom neuveriteľný chaos, ušijú sa výrobky, idú dajme tomu do skladu. Zo skladu do predajne, alebo hneď zákazníkovi. Alebo zo skladu spolu s iným tovarom z predajne idú zákazníkovi. Alebo výrobky z predajne spolu s iným tovarom .... Alebo priamo z výroby + tovar a výrobky z predajne + zo skladu....
Všetky možnosti sú napríklad na 1 fa, alebo v dennej uzávierke..
Ani sa neviem dobre vyjadriť.
Marianna01
09.02.07,21:32
A čo toto:
Výrobky dodané do vlastných predajní sa považujú za tovar, ak sa nemýlim.

Je v tom neuveriteľný chaos, ušijú sa výrobky, idú dajme tomu do skladu. Zo skladu do predajne, alebo hneď zákazníkovi. Alebo zo skladu spolu s iným tovarom z predajne idú zákazníkovi. Alebo výrobky z predajne spolu s iným tovarom .... Alebo priamo z výroby + tovar a výrobky z predajne + zo skladu....
Všetky možnosti sú napríklad na 1 fa, alebo v dennej uzávierke..
Ani sa neviem dobre vyjadriť.

No nič, zostáva Ti iba v smernici jasne určiť, čo budeš považovať za tovar a výrobok, a ako to budeš účtovať. Trebárs si povedz, že všetky výrobky, ktoré skončia na sklade, budeš potom pri predaji účtovať ako tovar, a ako výrobky budú už iba zákazkové výrobky. Rozmysli si, čo je pre Teba najvýhodnejšie, ako sa Ti bude najlepšie rozlišovať.
Vlasta Č.
09.02.07,21:50
No dala si mi chrobáka do hlavy. Najjednoduchšie by bolo dať to všetko pod jeden druh.
Ale ako nad tým uvažujem, nie je to také jednoduché/aspoň pre mňa/.
Všetko čo ide cez reg. pokladňu by som mohla považovať za t o v a r.
Aj keď aj zákazkové výrobky budú ako t o v a r, lebo predavačka do balíka pridáva bločik z reg. pokl.
Fa, kde budú len naše výrobky /aj keď napr. zo skladu/, by boli ako
v ý r o b k y.
Fa, kde budú aj naše výrobky aj iný tovar, by boli ako t o v a r.
Ale nebude potom problém vo výkazoch - nákup materiálu a tovaru a predaj tovaru a výrobkov?
betka
10.02.07,17:47
No uz ked mate v tom chaos, uctujte vsetko ako prijem za predaj tovaru pocas roka. Na konci roka si pozrite, co ste v predajniach predali v hotovosti, tj registracnou pokladnicou (lahko zistitelne), kolko bolo na FA. Takto budete mat v stlpci predaj tovaru urcite cislo. NA zaklade uzavierkovej upravy uctovania internymi dokladmi, by som upravila minusom v stlpci TOVAR vsetko, co bolo ako zakazkova vyroba. Za ten rok budete mat vo FA urcite menej zakazkovej vyroby, ako tovaru, urcite to nejakym sposobom evidujete. A dalsim ID ako Uz.upravu uctovania, by som dala tuto vypocitanu sumu do prijmu za vyrobky a sluzby. Vo vykaze o prijmoch a vydavkoch nam to potom da realnu hodnotu a je to prehladne.
Vlasta Č.
11.02.07,22:48
Marianna aj Betka ďakujem za príspevky, oboje stojí za uváženie.:) :)