polka
09.02.07,21:50
Som úplný nováčik na Porade a tiež v oblasti spracovania miezd. Veľmi pekne prosím o radu. Máme pracovníčku, ktorá od 1.9.2006 pracovala u nás na pracovnú zmluvu v hlavnom pracovnom pomere, na 0,75 úväzku, za hrubý mesačný plat 9340 Sk. Predtým tiež u nás pacovala, ale na dohodu od 1.februára do 31. augusta za 6500 Sk mesačne. Okrem toho mala ďalšiu dohodu u iného zamestnávateľa od 1. januára do 31. augusta (neviem za akú mzdu) a od 1. sept. do konca roka 2006 tam mala pracovnú zmluvu na kratší pracovnmý čas 0,25 úväzku. Môžem jej robiť RZD, ak mi prinesie potvrdenia od iného zamestnávateľa o príjme z dohody a z pracovnej zmluvy o zrazených odvodoch a daniach? Alebo si musí robiť sama daňové priznanie? Mám jej zahŕňať dohody do RZD? Čo je pre ňu výhodnejšie?
katjab
09.02.07,21:47
Môžeš pre nu urobiť RZ. Má ti doniesť všetky potvrdenia, kde pracovala.
Ked úhrny spočítaš bez zrážkovej dane, t.j. bez riadku 12 z potvrdenia o zdaniteľnej mzde,
- a ti a ti CZD vychádza nižší ako nezdaniteľná čiastka 90.816,- + nejaké DDP alebo životné poistenie do tých 12.000,- alebo odpočitatelná položka na manželku, môžeš pripočítať aj CZD z dohody, aby dostala čím vyšší preplatok na dani.
- v prípade, ked ti vychádza viac, tak nemusíš pripočítať CZD zo zrážkovej dane, lebo je to už vysporiadané.
:)
polka
09.02.07,22:02
CZD je celkový základ dane?
katjab
09.02.07,22:25
CZD = čiastkový základ dane.
To znamená, že z úhrnu z riadku 1 odpočítaš poistné a dostaneš ciastkový základ dane.
Pri zrázkovom dani poistné nemás, čiže uhrn rovná sa čiastkový základ dane.
;)
polka
09.02.07,22:33
Velmi pekne dakujem za vycerpavajucu odpoved. Mozno som polozila podla niekoho stupidnu otazku, ale ak chcem nieco s istotou vediet, tak sa radsej 5x opytam, aby som nieco nedobabrala. Vrela vdaka, fakt, som spokojna s odpovedou.
Jozef Mihál
10.02.07,07:14
Príjem zdanený zrážkovou daňou sa v rzd nesmie uvádzať.
polka
10.02.07,21:55
Pan Mihal, to znaci, ze len prijem zdaneny preddavkovo jej mozem, alebo vlastne musim uviest do RZD? Kedze u nas (ale aj u ineho zamestnavatela)robila aj na dohodu, ale s mesacnym prijmom len u nas 6500, (teda dan nebola zrazkova), to jej mam zahrnut do RZD, alebo prijem z dohod nemozem uvadzat vobec? Alebo nesmiem zahrnat do RZD len prijem z dohod a PZ od ineho zamestnavatela, kde mala dan zrazkovu? Teraz som z toho pomylena.
Lanaj
11.02.07,06:50
Pan Mihal, to znaci, ze len prijem zdaneny preddavkovo jej mozem, alebo vlastne musim uviest do RZD? Kedze u nas (ale aj u ineho zamestnavatela)robila aj na dohodu, ale s mesacnym prijmom len u nas 6500, (teda dan nebola zrazkova), to jej mam zahrnut do RZD, alebo prijem z dohod nemozem uvadzat vobec? Alebo nesmiem zahrnat do RZD len prijem z dohod a PZ od ineho zamestnavatela, kde mala dan zrazkovu? Teraz som z toho pomylena.

Nie je podstatné, či daň bola zrazená na základe pracovnej zmluvy alebo z dohôd. Pri ročnom zúčtovaní nás zaujíma len to, ako to bolo zdanené - či preddavkovo alebo zrážkovo. Do RZD sa zahrnú len príjmy, ktoré boli zdanené preddavkovo.
Lydka R
11.02.07,07:15
Pan Mihal, to znaci, ze len prijem zdaneny preddavkovo jej mozem, alebo vlastne musim uviest do RZD? Kedze u nas (ale aj u ineho zamestnavatela)robila aj na dohodu, ale s mesacnym prijmom len u nas 6500, (teda dan nebola zrazkova), to jej mam zahrnut do RZD, alebo prijem z dohod nemozem uvadzat vobec? Alebo nesmiem zahrnat do RZD len prijem z dohod a PZ od ineho zamestnavatela, kde mala dan zrazkovu? Teraz som z toho pomylena.

V tvojom prípade môžeš do RZD zahrnúť príjmy z dohody u vás, z prac. zmluvy u vás ale neviem akú daň mala u iného zamestnávateľa. Pretože NČ si od septembra predpokladám uplatňovala u vás, takže v druhom zamestnaní, ak bol príjem pod 5000 Sk (či už z dohody alebo zmluvy), musela mať zrážkovú daň.
Príjem od druhého zamestnávateľa by si v tom prípade nemohla dávať do RZD. Lenže ak si pani do septembra neuplatňovala nikde NČ (mala len dohody), oplatilo by sa jej, aby si DP spravila sama.
Len dúfam, že nie starobná dôchodkyňa.
Prepáč, že som použila citáciu, kde sa obraciaš na p. Mihála
evina
11.02.07,07:38
V tvojom prípade môžeš do RZD zahrnúť príjmy z dohody u vás, z prac. zmluvy u vás ale neviem akú daň mala u iného zamestnávateľa. Pretože NČ si od septembra predpokladám uplatňovala u vás, takže v druhom zamestnaní, ak bol príjem pod 5000 Sk (či už z dohody alebo zmluvy), musela mať zrážkovú daň.
Príjem od druhého zamestnávateľa by si v tom prípade nemohla dávať do RZD. Lenže ak si pani do septembra neuplatňovala nikde NČ (mala len dohody), oplatilo by sa jej, aby si DP spravila sama.
Len dúfam, že nie starobná dôchodkyňa.
Prepáč, že som použila citáciu, kde sa obraciaš na p. Mihála

Doplním...V tejto súislosti je v prvom, rade dobré posúdiť celkový príjem pracovníčky a možnosti odpočítania nezdaniteľných častí podľa paragrafu 11 zákona o Dzp a predpokladám, že bzude pre ňu výhodnejšie podať DP typu A, kde si v zmysle paragrafu 43 odst. 7 bude môcť odpočítať i zrážkovú daň z príjmu z dohôd ako preddavkovú...

7/ Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.
polka
12.02.07,22:03
Vsetkym Vam velmi pekne dakujem za rady. Dufam, ze aj nabuduce mi radi a dobre poradite. Ahoj
miriza
13.02.07,06:14
Z tej zrážkovej dane mám poriadny hokej. Mám dvoch zamestnancov, ktorí mi priniesli potvrdenia kde im daň bola vybraná zrážkou. Celý rok pracovali v našej firme a tej zrážkovej dane majú nejakých 500,- Sk, kde to vlastne v tom zúčtovaní uvediem.
alena
13.02.07,06:48
pozri príspevok č. 6
miriza
13.02.07,06:52
Takže to neuvediem nikde a budem im robiť ročné ja lebo si ho budú robiť sa mi na daňovom A
polka
21.02.07,21:16
Mám 3 otázky:
1.ot.:Chcem sa opýtať, ako mám vykryť kalendárny rok vyšieuvedenej pracovníčke v RZD - od 1. januára do 31. augusta 2006, keď jej príjem bol zdaňovaný dovtedy len zrážkovou daňou, ktorú v RZD nesmiem uvádzať?
2.ot:Ešte by som chcela vedieť, ako je to s absolventmi vysokých škôl a s ich RZD. Máme zamestnankyňu - pracujúcu od septembra 2006. Dovtedy bola študentkou VŠ a cez prázdniny nezamestnanou. Nemala by si podať daňové priznanie?
3.ot.: V predchádzajúcom roku 2006 si pracovníčka uplatňovala nezdaniteľnú časť - životné poistenie (za rok 2005), ktoré jej však už skončilo, pretože ho mala dohodnuté len na určitú dobu - 10 rokov. Nemá však ešte vek 55 rokov, ale len 45 rokov. Čo mám s tým urobiť v RZD? Alebo si má podať daňové priznanie?
Orsz
21.02.07,21:44
Mám 3 otázky:
1.ot.:Chcem sa opýtať, ako mám vykryť kalendárny rok vyšieuvedenej pracovníčke v RZD - od 1. januára do 31. augusta 2006, keď jej príjem bol zdaňovaný dovtedy len zrážkovou daňou, ktorú v RZD nesmiem uvádzať?
Ak sa jej oplatí viac /myslím, že áno/ - nech si urobí sama DP typ A, a vysporiada si aj zrážkovú daň. Môžeš jej v tom pomôcť.

2.ot:Ešte by som chcela vedieť, ako je to s absolventmi vysokých škôl a s ich RZD. Máme zamestnankyňu - pracujúcu od septembra 2006. Dovtedy bola študentkou VŠ a cez prázdniny nezamestnanou. Nemala by si podať daňové priznanie?
Nemusí, možno jej urobiť RZ, ale mala by priniesť potvrdenie o návšteve školy, ktorý sa priloží k RZ.
3.ot.: V predchádzajúcom roku 2006 si pracovníčka uplatňovala nezdaniteľnú časť - životné poistenie (za rok 2005), ktoré jej však už skončilo, pretože ho mala dohodnuté len na určitú dobu - 10 rokov. Nemá však ešte vek 55 rokov, ale len 45 rokov. Čo mám s tým urobiť v RZD? Alebo si má podať daňové priznanie?
Odpovede k ot.č.1,2 sú vyznačené tmavou. A k 3.ot.:Tu mi vychádza, že by mala vrátiť daň získanú uplatnením ŽP za minulý rok, pretože došlo k porušeniu podmienok, resp.podľa doby ukončenia, ani minulý rok toto životné poistenie nesplňalo podmienky na uplatnenie: minimál.na 10 rokov, s ukončením minimálne vo veku nad 55 rokov. Preto podľa zákona by mala takto získanú daň vrátiť.[/B]
polka
21.02.07,21:56
K 1. otázke: Kedy sa jej oplatí podať DP - ak jej príjem od všetkých zamestnávateľov nepresiahne sumu 90816(NČ)? Ak by mal jejpríjem túto NČ presiahnuť, nemusí si všetko uviesť do DP aby získala čo najviac?
K 3. otázke: To značí, že tí zamestnanci, ktorí si životné poistenie neplatia aspoň 10 rokov, si nemôžu uplatňovať naň odpočet?
Orsz
21.02.07,22:02
K 1. ak úhrn príjmov, ktoré boli zdaňované preddavkovou daňou neboli vyššie ako 90816,-Sk, vtedy sa oplatí podať DP, aby si uplatnili celú túto NČ aj na príjmy zrážkovo zdanené - kde im vznikne preplatok. Ak preddavkovo zdanené príjmy boli vyššie ako tých 90816,-Sk tak stačí RZ, ak samozrejeme nebudú ešte iné výhody - napr.odpočet na manžela/-ku/ alebo ŽP, doplnkové DP.
K 3. presne tak, ako si napísala, sú 2 podmienky ktoré musia byť splnené a doba minimálne 10 rokov sporenia je jednou z nich.
polka
21.02.07,22:11
Tak to by som tomu dala, pretože som začala nahadzovať do PC podklady z dodaných potvrdení o životných poisteniach, a veruže máme aj ďalších pracovníkov - mladých, ktorí si toto uplatňujú a ešte len možno druhý, tretí rok si toto ŽP platia. Takže týmto to nemám zahŕňať do odpočítateľnej položky, všakže?
Ináč veľmi pekne ďakujem za rýchlu opdpoveď.
Lanaj
22.02.07,05:23
K 3. otázke: To značí, že tí zamestnanci, ktorí si životné poistenie neplatia aspoň 10 rokov, si nemôžu uplatňovať naň odpočet?

Odpočet si môžu uplatniť aj tí, ktorí do dnešnej doby neplatili 10 rokov, môžu si uplatniť aj tí, ktorí uzavreli poistku minulý rok a aj zaplatili poistné. Len do ukončenia poistenia - do vyplatenia poistky musí uplynúť aspoň 10 rokov + podmienka vek 55 rokov.



3.ot.: V predchádzajúcom roku 2006 si pracovníčka uplatňovala nezdaniteľnú časť - životné poistenie (za rok 2005), ktoré jej však už skončilo, pretože ho mala dohodnuté len na určitú dobu - 10 rokov. Nemá však ešte vek 55 rokov, ale len 45 rokov. Čo mám s tým urobiť v RZD? Alebo si má podať daňové priznanie?

Myslím, že v tomto prípade jej poisťovňa nemala vydať doklad na uplatnenie nezdaniteľnej časti, lebo uvedená poistná zmluva nespĺňala podmienky.
Orsz
22.02.07,08:02
Tak to by som tomu dala, pretože som začala nahadzovať do PC podklady z dodaných potvrdení o životných poisteniach, a veruže máme aj ďalších pracovníkov - mladých, ktorí si toto uplatňujú a ešte len možno druhý, tretí rok si toto ŽP platia. Takže týmto to namám zahŕňať do odpočítateľnej položky, všakže?
Ináč veľmi pekne ďakujem za rýchlu opdpoveď.

Je to tak ako píše Lanaj. Doba uzavretia musí byť na viac ako 10 rokov, ale ak si to platia 2 - 3 rok - je to v poriadku, ale ide o druh uzavretej zmluvy. Pretože ako si písala - na dobu určitú 10 rokov - ( musí byť teda viac - nad 10 rokov) - na toto som reagovala, a hlavne, že má len 45 rokov, keď to sa to ukončilo. A o tomto som písala - prečítaj si príspevok ešte raz. Ale nechcela som Ťa zmiasť .....
polka
22.02.07,11:25
Rozumiem, ale musím upozorniť na tieto skutočnosti našich zamestnancov, ktorí o tých dvoch podmienkach pri uplatňovaní NČ za životné poistenie nevedeli. Ďakujem
polka
09.03.07,22:59
Môžte mi niekto poradiť, či si môže podať daňové priznanie starobná dôchodkyňa, ktorá u nás pracovala v 2006 roku 10 mesiacov len na dohodu, tzn. že neplatila odvody, len daň, ktorú mala preddavkovú aj zrážkovú? Bude je táto daň vrátená? CZD - 17165 Sk, z toho preddavky na daň - 3261 S, príjem zdanený zrážkou 22741 Sk a z toho daň 4320 Sk.
Lanaj
10.03.07,06:37
Môžte mi niekto poradiť, či si môže podať daňové priznanie starobná dôchodkyňa, ktorá u nás pracovala v 2006 roku 10 mesiacov len na dohodu, tzn. že neplatila odvody, len daň, ktorú mala preddavkovú aj zrážkovú? Bude je táto daň vrátená? CZD - 17165 Sk, z toho preddavky na daň - 3261 S, príjem zdanený zrážkou 22741 Sk a z toho daň 4320 Sk.

Zo zákona nemusí podávať DP, nakoľko je príjem neprevýšil 45 408,- Sk. Bude ale pre ňu výhodné, keď podá DP, do ktorého uvedie príjmy zdanené preddavkovo aj zrážkovo . Výsledná daňová povinnosť bude 0 (pozri § 46)a celú daň 3 261,- + 4 320,- jej daňový úrad vráti.
polka
10.03.07,11:41
Ďakujem veľmi pekne za radu.