Silvia S
09.02.07,23:16
Dobrý večer. Nie som tu po prvykrat, ale "tenkrát po prvé" sa Vas chcem spytať, či mi niekto neviem poradiť ohľadne zdanenia služobného auta používaného na súkromné účely zamestnanca.
Viem,že sa zahrňa 1% zo vstupnej ceny vozidla+DPH. Ale čo v prípade, keď vozidlo bolo zakúpené ešte v období, keď platila DPH 23%.
Podľa môjho názoru by logicky vyplývala dnešná daň, ale kolegyňa tvrdí opak a neviem to nikde vypátrať.

Ďakujem a prajem pekný večer. Silvia
Paula
10.02.07,00:57
Dobrý večer. Nie som tu po prvykrat, ale "tenkrát po prvé" sa Vas chcem spytať, či mi niekto neviem poradiť ohľadne zdanenia služobného auta používaného na súkromné účely zamestnanca.
Viem,že sa zahrňa 1% zo vstupnej ceny vozidla+DPH. Ale čo v prípade, keď vozidlo bolo zakúpené ešte v období, keď platila DPH 23%.
Podľa môjho názoru by logicky vyplývala dnešná daň, ale kolegyňa tvrdí opak a neviem to nikde vypátrať.

Ďakujem a prajem pekný večer. Silvia

§ 5
Príjmy zo závislej činnosti
.
(3)
Príjmom zamestnanca je aj

a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši

..........nevidím v zákone návod na použitie súčasnej/aktuálne platnej sadzby dane pri výpočte 1% pri ppoužití MV zamestnávateľa, zakúpeného so "starou" sadzbou dane

................
Silvia S
12.02.07,07:36
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, môžem teda ale narátať súčasnú DPH k obstarávacej cene?
bepo
12.02.07,08:06
To je osobné alebo nákladné auto?
Silvia S
12.02.07,08:17
Týka sa osobného. A je v tom rozdiel? Ďakujem.
Silvia S
12.02.07,08:37
Jedná sa o osobné. A je v tom rozdiel?
Tweety
12.02.07,08:42
Jedná sa o osobné. A je v tom rozdiel?
Nie je to podstatné, mám za to , že do 1% vstupuje 23%, vtedy platná dph.
Silvia S
12.02.07,08:49
Ďakujem všetkým, idem to rýchlo napraviť, lebo minulý rok som si od účtovníkov zobrala obst.cenu + navýšenia, ale DPH som si uvedomila tento rok,že sa tam menila. Dúfam, že to jedno percento nespraví veľký rozdiel.
akonato
12.02.07,08:50
Som toho názoru, že obstarávaciu cenu vozidla treba odvodiť od ceny platnej v čase nákupu vozidla prvým nadobúdateľom, s použitím sadzby DPH platnej k dátumu nákupu.. Ak nie je možné nákup dokladovať ( firma kúpila vozidlo od súkromnej osoby, alebo z autobazáru ) a z dokladov vozidla už nie je možné zistiť prvého predávajúceho ktorý by vedel predajnú cenu dokladovať, môže vzniknúť problém s presným vyčíslením obstarávacej ceny, lebo každý obchodník stanovuje ceny individuálnou kalkuláciou. Tu by som doporučil obrátiť sa s dopytom na autorizovanú značkovú predajňu vozidiel, zadať dátum výroby vozidla , jeho typ a vybavenie ( ak nie je známy ani dátum prvého nadobudnutia) , na základe čoho by tento obchodník mohol poskytnúť informáciu o cene, za ktorú rovnaké vozidlo v tom čase predával. Presnejšie dokladovanie obstarávacej ceny asi bude ťažko získať. Tento názor som uviedol len pre úplnosť témy. Myslím si, že Silvia S si potrebuje ujasniť len problém DPH, ten som uviedol v prvej vete.
bepo
12.02.07,09:47
U osobného auta je obstarávacia cena základ dane+ daň, takže ja by som tam už žiadnu dph nemontoval- 1% z OC auta.
Silvia S
12.02.07,10:14
Ešte raz ďakujem za všetky príspevky, len chcem ešte poprosiť všetkých, ktorý majú s danou témou skúsenosť, aby napísali svoj názor na môj problém. A to, mám aút veľa, teraz pri kontrole som zistila, že 3 autá z toho počtu mi nesedia, že tam sa týkala DPH 23%. Moja otázka znie, mám
to za rok 2006 /platilo to v našej fi od tohto roka/ ešte dodaniť v RZ? Alebo to mám nechať tak a začať to od 1/07 zdaňovať správne. Vopred dakujem za všetky názory, hlavne ma zaujímajú tie z dan.kontrol.:confused:
Sponka
01.05.07,16:03
Dobry deň,
prosím poradiť, či sa 1% z OC auta má zarátať ako nepeňažné plnenie aj vtedy, ked je zamestnanec na PN, celý mesiac, neodpracoval za 4/07 ani 1 deň, ale auto má stále poskytnuté (nevrátil ho späť do firmy). On totiž nemá žiadnu mzdu a dostanem sa na daňový nedoplatok za tento mesiac.
Ďakujem vopred všetkým za radu :)
Tweety
01.05.07,16:06
(3) Príjmom zamestnanca je aj
a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia
motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely.

Teda, ak ho má poskytnuté, je to jeho nepeňažný príjem, ktorý je potrebné zdaniť. Kedže nemá mzdu, môžete mu to dopočítať a dodaniť až ju bude mať.
Mirka.V
21.05.07,09:19
chcela by som sa spýtať, ako to prakticky prebieha také zdaňovanie 1% OC vozidla...
1/ Dáva sa to do mesačných výplat? ako čo? nepeňažný príjem?
2/ Bloky z PHM sa zahrňujú v akej časti do Nákladov - daňových?
3/ Zamestnávateľ je povinný ešte niečo urobiť? on ten príjem od zamestnancov zdaní a to je všetko?
Ďakujem za objasnenie :-)
Tweety
21.05.07,09:22
1. Nepeňažný príjem
2. Súkromné jazdy sú nedaňovým nákladom
3. Už nič.
Mirka.V
21.05.07,10:32
napr. ak je HM 20.000,- + auto 5.000,-Sk
ako to potom účtujem?
Tweety
21.05.07,10:35
HM 521/331 20000.- daň spolu( mzda+ nepeňažné) - 331/342
Mirka.V
21.05.07,10:41
ak tomu dobre rozumiem .... to 1% z OC sa objaví iba na výplatnej páske zamestnanca .... inde sa to neuvádza ani neúčtuje?
Ďakujem pekne :-)
Tweety
21.05.07,10:42
Áno, prebehne to iba ako položka k zdaneniu, neúčtujeme to vôbec, iba celková daň zo mzdy, ako som už písala.
Mirka.V
21.05.07,10:45
Ďakujem veľmi pekne :)
Orsz
02.08.07,19:41
Mám klienta, ktroý poskytol osobné vozidlo zamestnancovi aj na súkromné účely - auto bolo zakúpené nové, obstarávacia cena je 260000,-Sk. Auto bolo obstarané cez autokredit-teda o autoúver. Pri odovzdávaní auta zamestnancovi sa spísala zmluva o jeho poskytnutí a zdaňovanie 1% z OC vozidla, ktorá je tých 260000,-Sk. Ale po mesiaci, keď som účtovala tento autoúver - som k OC vozidla pripočítala ešte spracovateľský poplatok za vypracovanie zmluvy o autoúvere vo výške 910,-Sk. Mám zmeniť OC vozidla aj v zmluve pre zamestnanca? Rozdiel v zdanení 1% OC(teda 19% z 2600, a 19% z 2609), to robí asi 2 Sk. Je to nevyhnutné, aby sa to zmenilo? Ďakujem.