Dana7
10.02.07,06:40
Viem, že už tu toho je popísané o stravnom dosť, ale potrebujem poradiť v takejto veci.
SZČO je zamestnaný na riadny pracovný pomer.Vo firme má zabezpečené stravovanie.
Živnosť má na upratovacie práce, drobné stavebné práce a podobne a robí to vo vchodoch viacerých panelákov buď cez víkend, alebo po pracovnej dobe.
Vzhľadom na to, že má tých panelákov viac v celom meste, tak to robí dlhšie ako 4 hodiny denne.
Môže si teda uplatniť stravné lístky aj zo živnosti, keď v ten deň vykonával činnosť v zmysle živnosti a naplnil aj podmienku odpracovať viac ako 4 hodiny.
Musí si k tým odpracovaným hodinám viesť nejakú evidenciu?

Vďaka všetkým, ktorí sa trápite nad účtom.


Ahojte ešte raz - teraz som s ním rozprávala, a potvrdil, že síce je každý deň v práci, na živnosť robí len po večeroch / t.j. po 8-hodinovej šichte v práci/, ale vraj pre istotu v robote vôbec na obedy nechodí, ani si nekupuje stravné lístky do závodnej jedálne.
Nemá teda nič zrážané vo výplatnej páske. V tom prípade sa nazdávam, že neporušuje žiadny zákon, ak si stravovanie zabezpečuje ako živnostník prostredníctvom straveniek sám. Vo výdavkoch má len 1 stravenku na každý deň,a v práci, žiadny príspevok zamestnávateľa - nakoľko na obedy nechodí. Ale neviem či uvažujem správne. Takže ešte raz vďaka.

Tak a teraz upresňujem do tretice, už som písala aj na DR SR aj na MF SR. Zákon je absolútne nedokonalý. Pretože nárok zo zákona má každý, ale len ja poznám plno firiem, ktoré na to zvysoka kašlú, aby stravovanie zabezpečovali. Takže podľa zákona, by takýto človek nejedol vôbec. V práci čuší, že nemá stravné, aby ho nedajbože nevyhodili,a ako živnostník si ich uplatniť nemôže, pretože nárok síce má, ale má z neho akurát tak.......

Tak ako reagovať na toto?

VĎaka
Anja111
10.02.07,06:28
Viem, že už tu toho je popísané o stravnom dosť, ale potrebujem poradiť v takejto veci.
SZČO je zamestnaný na riadny pracovný pomer.Vo firme má zabezpečené stravovanie.
Živnosť má na upratovacie práce, drobné stavebné práce a podobne a robí to vo vchodoch viacerých panelákov buď cez víkend, alebo po pracovnej dobe.
Vzhľadom na to, že má tých panelákov viac v celom meste, tak to robí dlhšie ako 4 hodiny denne.
Môže si teda uplatniť stravné lístky aj zo živnosti, keď v ten deň vykonával činnosť v zmysle živnosti a naplnil aj podmienku odpracovať viac ako 4 hodiny.
Musí si k tým odpracovaným hodinám viesť nejakú evidenciu?

Vďaka všetkým, ktorí sa trápite nad účtom.

Podľa môjho názoru, ako SZČO si môže uplatniť stravné v dňoch, keď nie je v zamestnaní, ale vykonáva podnikateľskú činnosť. Evidenciu o odpracovaných dňoch ako SZČO asi má. Veď vydáva nejaké doklady, na základe ktorých poberá zdaniteľné príjmy, (napr. faktúry, kniha zákaziek,...).
liba2
10.02.07,07:46
.........Ahojte ešte raz - teraz som s ním rozprávala, a potvrdil, že síce je každý deň v práci, na živnosť robí len po večeroch / t.j. po 8-hodinovej šichte v práci/, ale vraj pre istotu v robote vôbec na obedy nechodí, ani si nekupuje stravné lístky do závodnej jedálne.
Nemá teda nič zrážané vo výplatnej páske. V tom prípade sa nazdávam, že neporušuje žiadny zákon, ak si stravovanie zabezpečuje ako živnostník prostredníctvom straveniek sám. Vo výdavkoch má len 1 stravenku na každý deň,a v práci, žiadny príspevok zamestnávateľa - nakoľko na obedy nechodí. Ale neviem či uvažujem správne. Takže ešte raz vďaka.
Uvažuješ správne. Pre neho bude výhodnejšie si uplatniť 89 Sk do výdavkov ako szčo.
Anja111
10.02.07,08:16
Uvažuješ správne. Pre neho bude výhodnejšie si uplatniť 89 Sk do výdavkov ako szčo.

Pokiaľ viem, keď má nárok na stravné ako zamestnanec, tak si nemôže uplatňovať stravné ako SZČO. Môže tak urobiť iba v dňoch, kedy nie je v zamestnaní, (napr. sobota, nedeľa).
Antea
10.02.07,15:09
Pokiaľ viem, keď má nárok na stravné ako zamestnanec, tak si nemôže uplatňovať stravné ako SZČO. Môže tak urobiť iba v dňoch, kedy nie je v zamestnaní, (napr. sobota, nedeľa).
A čo aplikovať nejako § 152 Zákoníka práce stravné zamestnancov, kde sa v ods.2 píše okrem iného. "Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín môže zamestnávateľ zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého jedla." Veď jeho "zmena" trvá 12 hodín.
Anja111
10.02.07,15:17
A čo aplikovať nejako § 152 Zákoníka práce stravné zamestnancov, kde sa v ods.2 píše okrem iného. "Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín môže zamestnávateľ zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého jedla." Veď jeho "zmena" trvá 12 hodín.

Mne by to vôbec nevadilo... Len neviem, či by to uznali aj daňováci.
liba2
10.02.07,16:10
Dana7 prosím ťa, ak máš nové informácie, tak ich uvádzaj v poradí ako posledný príspevok v tejto téme. Kto má predpokladať, že si do pôvodného zadania niečo dopísala ?...:)
liba2
10.02.07,16:15
Pokiaľ viem, keď má nárok na stravné ako zamestnanec, tak si nemôže uplatňovať stravné ako SZČO. Môže tak urobiť iba v dňoch, kedy nie je v zamestnaní, (napr. sobota, nedeľa).
Dobre vieš :) , ale prečítaj si pozorne čo píše Dana7 a na to som reagovala:

Ahojte ešte raz - teraz som s ním rozprávala, a potvrdil, že síce je každý deň v práci, na živnosť robí len po večeroch / t.j. po 8-hodinovej šichte v práci/, ale vraj pre istotu v robote vôbec na obedy nechodí, ani si nekupuje stravné lístky do závodnej jedálne.
Nemá teda nič zrážané vo výplatnej páske. V tom prípade sa nazdávam, že neporušuje žiadny zákon, ak si stravovanie zabezpečuje ako živnostník prostredníctvom straveniek sám. Vo výdavkoch má len 1 stravenku na každý deň,a v práci, žiadny príspevok zamestnávateľa - nakoľko na obedy nechodí. Ale neviem či uvažujem správne.
Anja111
10.02.07,18:08
Dobre vieš :) , ale prečítaj si pozorne čo píše Dana7 a na to som reagovala:

Viem. Čítala som to. Ale aj tak som neni presvedčená o tom, že by tak mohol robiť...
Snáď sa vyjadria aj ďalší...
Ja som ochotná ustúpiť, ba dokonca to aj v budúcnosti využívať, keď sa ukáže, že je to v pohode...
Dana7
11.02.07,10:25
Takže milí poraďáci, nakoniec som na stránke drsr našla v otázkach už niečo podobné, a tam je uvedené, že SZČO si môže stravenku uplatniť, aj keď v práci nárok má, ale v daný deň, kedy účtuje o stravenke, ho v práci nedostal, resp. nebol mu v ten deň poskytnutý príspevok zamestnávateľa.
Zatiaľ toľko, čakám či sa ozve DR SR resp.MR SR.
Dana7
20.02.07,08:51
Ahojte poraďáci, tak ešte jeden komentár k stravenkám pre SZČO, ktorý je súčasne zamestnaný.

1/ výklad na stránke DR SR:
Citujem: " Tieto výdavky si nemôže uplatniť daňovník, ktorý síce vykonáva podnikanie či inú samostatnú zárobkovú činnosť, ale je súbežne zamestnaný a súčasne mu vzniká nárok na príspevok na stravovanie (taktiež podľa ZP a zákona o cestovných náhradách ) v súvislosti so závislou činnosťou a v tomto dni su uplatňuje u zamestnávateľa príspevok na stravovanie na pracovisku alebo tento daňovník uplatňuje výdavky na stravovanie pri tzv. pracovných cestách podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov."

Z toho mi logicky vyplýva, že ak stravenky v práci nemá - neuplatnil si príspevok zamestnávateľa tak nárok má.

A teraz sa zasmejte - odpoveď z DR SR o týždeň neskôr:

Citujem: " Takéto výdavky si nemôže uplatniť daňovník, ktorý vykonáva podnikanie, alebo inú SZČ a je aj zamestnaný, pričom mu súčasne vzniká nárok ( ide teda o vznik nároku ) na príspevok na stravovanie v súvislosti so závislou činnosťou."

Už viem prečo to v tomto štáte vyzerá tak ako to vyzerá, keď to niekto vymyslí, napíše, vydá ako zákon, a potom ani sám nevie, kde je sever.

Čakám ešte na odpoveď z ministerstva financií, dúfam, že v tom bude jasnejšie.

A chudáci tí, na ktorých zamestnávatelia kašlú a žiadne stravovanie im nedajú, nech zatiaľ pomrú hladom.



T