Paulinka
10.02.07,16:56
Prosím poradte mi začinam v alfe win doteraz som pracovala v MRP dos a neviem ako mam cez alfu zaučtovať predaj tovaru terminalu VUB.
To zmanená zákazík si u nás v obchode nakúpil cez bankovú kartu 01.01.2007 ale mne tie peniaze na účet prídu až 3.1.2007 . Prosím prrosím ako to správne zaevidovať v peňažnom denníku , evidencii DPH . Prosím najde sa dobrá duša ?,,,?:(

Mám pocit že to robím zle .
Beata
10.02.07,16:55
Prosím poradte mi začinam v alfe win doteraz som pracovala v MRP dos a neviem ako mam cez alfu zaučtovať predaj tovaru terminalu VUB.
To zmanená zákazík si u nás v obchode nakúpil cez bankovú kartu 01.01.2007 ale mne tie peniaze na účet prídu až 3.1.2007 . Prosím prrosím ako to správne zaevidovať v peňažnom denníku , evidencii DPH . Prosím najde sa dobrá duša ?,,,?:(

Mám pocit že to robím zle .

V Alfe postupuješ nasledovne:

- Príjem hotovosti za tovar (kód 14), dátum 01.01.2007, zaškrtnúť políčko "Zápis do evidencie DPH"
- Výdaj hotovosti na priebežnú položku (kód 11), dátum 01.01.2007
- Bankový výpis - príjem z priebežnej položky (kód 12), dátum 03.01.2007
Paulinka
10.02.07,17:07
Dakujem uz aj to tak idem robiť. To čo som robila doteraz musím vymazať . ešte raz diki moc
Paulinka
10.02.07,18:11
Nevieš mi ešte poradiť ako to spraviť s koncoročnými predajm ked nakupil zákazník 30.12.2006 a mne to prišlo 02.02.2007 a vtedy som to do priebež. položiek hodené nemala ako to vyriešim ???
Paulinka
10.02.07,18:15
Beatka poradiš mi ešte raz
sway
10.02.07,19:12
Nevieš mi ešte poradiť ako to spraviť s koncoročnými predajm ked nakupil zákazník 30.12.2006 a mne to prišlo 02.02.2007 a vtedy som to do priebež. položiek hodené nemala ako to vyriešim ???

v roku 2006 účtuješ príjem - tržba Ti mala ísť do roku 2006 - nakoľko platba kartou sa považuje za príjem v hotovosti - aj výdaj tovaru máš v roku 2006.

ja by som to účtovala takto:

príjem v hotovosti kod 14 - klasické tržba - ty musíš zákazníkovi dať doklad z RP k výpisu z terminálu - teda ti to ide do tržieb, máš to aj v knihe RP.
okolo priebežných položiek je nejasnosť v tom, že sú názory, že ku koncu roky by mali byť vynulované, tak ak ich chceš mať vynulované, môžeš to účtovať ďalej tak, že si dáš výdaj v hotovosti iný NDZ kod 33
potom výpis na BU v roku 2007 bude iný príjem NZD kod 20 na banke.

alebo druha varianta - tak ako píše Beatka s tým, že tržbu účtuješ v roku 2006 a priebežá pol. sa ti vyrovná až po zaúčtovaní BV v roku 2007.;)
Cecilia
10.02.07,19:36
Ja neúčtujem cez priebežné položky. Predaj tovaru je samozrejme VOZD PODZ - účtujem aj DPH. Keď mi príde úhrada na účet v nasledujúci deň, účtujem ju do výdavkov príjmov neovplyvňujúcich daňový základ, pretože mi príde iná suma - znížená o 2 %, ktoré si strháva banka. Tieto 2 % účtujem do VODZ na konci roka interným dokladom, ako provízu banke - prevádzková réžia.
sway
10.02.07,19:46
Ja neúčtujem cez priebežné položky. Predaj tovaru je samozrejme VOZD - účtujem aj DPH. Keď mi príde úhrada na účet v nasledujúci deň, účtujem ju do výdavkov neovplyvňujúcich daňový základ, pretože mi príde iná suma - znížená o 2 %, ktoré si strháva banka. Tieto 2 % účtujem do VODZ na konci roka interným dokladom, ako provízu banke - prevádzková réžia.

ano aj to je fakt, ja som to však riešila dvoma zápismi v PD na jednu položku BV - 1: bola celá suma príjem NDZ a druhá - výdaj prevádzková réžia poplatky, nepoužívala som na toto ID. Ale je to v podstate jedno.;)
Beata
10.02.07,21:49
Nevieš mi ešte poradiť ako to spraviť s koncoročnými predajm ked nakupil zákazník 30.12.2006 a mne to prišlo 02.02.2007 a vtedy som to do priebež. položiek hodené nemala ako to vyriešim ???

V prvom rade napíš, ako si to zaúčtovala, aby sme to vedeli vyriešiť.
Účtovala by som to presne tak, ako som písala v mojom predošlom príspevku.


...okolo priebežných položiek je nejasnosť v tom, že sú názory, že ku koncu roky by mali byť vynulované
Sway, dovolím si nesúhlasiť. Priebežné položky nemusia byť vynulované ku koncu roka.


Ja neúčtujem cez priebežné položky. Predaj tovaru je samozrejme VOZD - účtujem aj DPH. Keď mi príde úhrada na účet v nasledujúci deň, účtujem ju do výdavkov neovplyvňujúcich daňový základ, pretože mi príde iná suma - znížená o 2 %, ktoré si strháva banka. Tieto 2 % účtujem do VODZ na konci roka interným dokladom, ako provízu banke - prevádzková réžia.

Tu si sa snáď len pomýlila. Predaj tovaru je nie VOZD, ale POZD. A keď Ti príde úhrada, tak to je nie výdavok, ale príjem.
Samozrejme, že na účet príde menej o poplatok za terminál, ale ten poplatok zaúčtujem ako VOZD - prevádzková réžia (tak ako uvádzaš).
Paulinka
11.02.07,08:34
Ja som doteraz uctovala takto do evidencie DPH som bez dokladu zapísala predaj tovaru do príslušných koloniek základ a dph zdan. plnenie 1.1.2007 a v denníku bez záznamu. Do denníka príjem za tovar bankové číslo a to až ked mi to príde na účet 3.1.2007 bez zápisu do evidencie dph.
Beata
11.02.07,09:31
Ja som doteraz uctovala takto do evidencie DPH som bez dokladu zapísala predaj tovaru do príslušných koloniek základ a dph zdan. plnenie 1.1.2007 a v denníku bez záznamu. Do denníka príjem za tovar bankové číslo a to až ked mi to príde na účet 3.1.2007 bez zápisu do evidencie dph.
Paulinka, to znamená, že príjem ovplyvňujúci základ dane si účtovala až toho tretieho januára?
Ak áno, tak je to nie dobre a zrejme si postupovala takto aj na prelome rokov. Ak sa jedná o účtovníctvo 2006, tak si tie zápisy jednoducho oprav, aby sa Ti nestalo to, že koncoročný predaj, ktorého f.p. budú pripísané až v novom roku sa Ti dostane do POZD až v roku 2007.
Cecilia
11.02.07,10:19
Ospravedlňujem sa, pomýlila som sa, lebo som rozmýšľala, ako sa tie skratky používajú na porade či VOZD alebo VODZ, už som to opravila.

K tomu účtovaniu - ak by Paulínka používala registračnú pokladňu, tak by to mala jasné, lebo príjmy za deň podľa dennej uzávierky vytlačenej z pokladne účtujem do toho dňa, aký je dátum na páske dennej uzávierky do tržieb. Zrejme sú jej príjmy také, pri ktorých nepoužíva pokladňu.
Paulinka
11.02.07,11:23
Viete, keď ja som si to vysvetľovala, že kedže ja peniaze vlastne v hotovosti nemám, lebo zákazník zaplatil bankovou kartou nemožem ich do hotovosti pokladne prijať a učtovat v denníku.
sway
11.02.07,12:00
Viete, keď ja som si to vysvetľovala, že kedže ja peniaze vlastne v hotovosti nemám, lebo zákazník zaplatil bankovou kartou nemožem ich do hotovosti pokladne prijať a učtovat v denníku.

platba kartou sa považuje za platbu hotovostnú.;) vydávaš zákazníkovi aký doklad o zaplatení ? - paragon RP, nie? - ten sa má pricvaknúť k výpisu z terminálu a tržba ide do toho dňa kedy sa táto operácia uskutočnila.;)