orazel
10.02.07,17:03
Ahojte. Aké povinnosti má obecný úrad voči starostovi, ktorý už nevykonáva svoju funkciu a po ukončení išiel do starobného dôchodku. Vo funkcii bol cca 16 rokov a predtým, ako bol zvolený, pracoval na Miestnom národnom výbore v tej istej obci. Má nárok na odchodné a odstupné, dakujem
orazel
23.02.07,21:40
Dobrý večer, náhodou by sa nenašiel niekto, kto by vedel odpovedať.... dakujem
HEBA
25.02.07,14:13
Najdete si to v zákone č. 253/1994 Z.z. v platnom znení

§ 5 tohto zákona ustanovuje:
(1) Starostovi možno poskytovať odmeny s prihliadnutím na náročnosť a kvalitu výkonu funkcie až do 50 % súčtu platov za obdobie, za ktoré sa odmena poskytuje, a mimoriadne odmeny za činnosť vykonávanú v súvislosti so živelnými pohromami a inými mimoriadnymi udalosťami, pri ktorých dochádza k ohrozeniu života, zdravia alebo majetku, a pri odstraňovaní ich následkov. O poskytnutí odmien rozhoduje obecné zastupiteľstvo.

(2) Po zániku mandátu starostu okrem dôvodov uvedených v osobitnom predpise9) z dôvodu skončenia funkčného obdobia patrí starostovi odstupné z rozpočtu obce, ktoré v závislosti od času výkonu funkcie je

a) päťnásobok jeho priemerného mesačného platu, ak vykonával funkciu štyri roky,
b) štvornásobok jeho priemerného mesačného platu, ak vykonával funkciu tri roky,
c) trojnásobok jeho priemerného mesačného platu, ak vykonával funkciu dva roky,
d) dvojnásobok jeho priemerného mesačného platu, ak vykonával funkciu jeden rok,
e) priemerný mesačný plat, ak vykonával funkciu viac ako šesť mesiacov.

(3) Priemerným mesačným platom na účely odseku 2 a § 2 ods. 2 je súčet platu podľa § 3 alebo podľa § 4 ods. 2 a jednej dvanástiny odmien podľa odseku 1 s výnimkou mimoriadnych odmien vyplatených za obdobie dvanástich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov predchádzajúcich mesiacu, v ktorom vznikla potreba zistenia priemerného mesačného platu.

(4) Nárok na odstupné podľa odseku 2 nevznikne, ak bol starosta opäť zvolený do funkcie.

(5) Ak mandát starostu zanikne smrťou, nárok na odstupné podľa odseku 2 a jeho ďalšie peňažné nároky postupne prechádzajú na manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti.10) Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.
Prajem pekný večer
4stefam0
07.03.10,10:23
Chcem túto tému ešte rozšíriť. Porozumel som všetkému, čo ste sem písali, ale nemôžem sa dopátrať k zisteniu či má starosta nárok na odchodné resp. odstupné po 20 rokoch "starostovania", kedy pre obec neurobil nič. Iba jej rozvoj brzdil a znemožnil. Pochopil som, že za 4 posledné roky by mal dostať 5-násobok, tak potom by to znamenalo, že za 20 rokov by mal dostať 21 násobok platu. A to si myslím, žeby obec položilo na lopatky. Tuším, že to takto nemôže byť, že sa to hodnotí iba za posledné 4 roky. Aspoň dúfam.

Resp. hľadám oporu v zákone, ktorý nedovoľuje vziať si odstupné za tak dlhé obdobie alebo zákon, ktorý bráni vziať si odstupné vôbec. Lebo zákon určuje výšku odstupného za dobre vykonávanú prácu starostu, ktoré odsúhlasuje zastupiteľstvo. Dokáže zastupiteľstvo zrušiť resp. neuznať starostovi jeho odstupné za 20 ročné obdobie?
Ďakujem
Ľubica2
07.03.10,16:28
Má nárok na najviac 5-násobok odstupného v zmysle citovaného zákona. Ak bol znova zvolený do funkcie, nárok na odstupné nevznikne tzn. predchádzajúce volebné obdobia sa neriešia. Prihliada sa len na posledné volebné (funkčné) obdobie.
Nárok na odstupné nemá v týchto prípadoch (pozri § 5 ods. 2 zákona 253/1994, kde je odvolávka na zákon 369/1990 Zb.) :
§ 13a zákona 369/1990 Zb.
(1) Mandát starostu zaniká
a) odmietnutím sľubu alebo zložením sľubu s výhradou,
d) právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin alebo právoplatným odsúdením za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený,
f) vyhlásením výsledku hlasovania obyvateľov obce o odvolaní starostu, ktorým sa rozhodlo o odvolaní starostu,
free_cool_in
03.09.10,15:27
Dobry den, vazeni !
Chcel by som sa spytat - starosta odstupuje z funkcie k 8. septembru 2010. Neviete mi poradit, ci mu prinalezi aj plat za september alebo nie? Mam pocit, ze som niekde cital, ze za ten mesiac, kedy konci, patri plat aj odchadzajucemu aj nastupujucemu, aj ked sa mi to nezda. Dakujem Vam vsetkym krasne za rady a pomoc, ak by bolo mozne pridat aj nejaky zakon a paragraf, odkial ste cerpali.
wagner
06.09.10,18:45
Dobry den, vazeni !
Chcel by som sa spytat - starosta odstupuje z funkcie k 8. septembru 2010. Neviete mi poradit, ci mu prinalezi aj plat za september alebo nie? Mam pocit, ze som niekde cital, ze za ten mesiac, kedy konci, patri plat aj odchadzajucemu aj nastupujucemu, aj ked sa mi to nezda. Dakujem Vam vsetkym krasne za rady a pomoc, ak by bolo mozne pridat aj nejaky zakon a paragraf, odkial ste cerpali.

A už boli nové voľby? Pretože nový starosta môže byť starostom až po zvolení. Starostovi patrí plat za každý odpracovaný deň.
stefania71
22.10.10,06:57
Dobrý deň prajem!
Chcela by som sa spýtať ohľadne vyplácania odstupného. Komunálne voľby budú 27.11.2010, keď starosta odovzdá funkciu v priebehu decembra, odstupné sa mu bude vyplácať v decembrovej mzde /január 2011/.
Patrí mu mzda za celý december 2010, alebo podľa odpracovaných dní?
Ďakujem
mevka
29.11.10,09:32
Máme ten istý problém, odstupujúci starosta chce vyplatiť odstupné, ihneď po odovzdaní funkcie, to znamená po zložení sľubu novozvolenéhostarostu. Zastupiteľstvo bude 22.12. a odstupné chce vyplatiť 23.12. Môžme mu ho vyplatiť, keď výplatný termín organizácie za december 2010 je v januári 2011.
Je možné to vyplatiť aj zálohovo????
V prípade, že by sme to teoreticky mohli vyplatiť v januári 2011, tak nám vzniká ďalší problém. Obec nemá schválený rozpočet na rok 2011, a v tomto prípade ide v rozpočtovom provizóriu, čo znamená 1/12, takže to odstupné by sa mohlo vyplatiť až po schválení rozpočtu na rok 2011. Obec výplaty za december 2010 účtuje v rozpočte na rok 2011. Poradí niekto???????
pavlinka
29.11.10,09:56
Nedá mi nereagovať.Kedy budé platiť zákony na všetkých rovnako?
Starosta je volený na dobu určitú.Keď z vôle ľudu neprejde v ďalšom volebnom období čaká na neho pekné odstupné a nastúpi do zamestnania kde mu držia miesto.Ako k tomu príde obyčajný smrtelník ktorý robí možno za minimimálnu mzdu a keď mu skončí zmluva na dobu určitú tak nemá niekeby nárok ani na podporu a nájsť novú prácu hneď v dnešnej dobe je problém.
verkaz
29.11.10,10:09
Mevka - pravdaže môžete starostovi vyplatiť všetko 23.12.2010 a zúčtuješ si to ako zálohu. vyplatiť mu to musíte v zmysle zákona, mali ste s tým počítať v rozpočte pre rok 2010.
stefania - dňom odovzdania funkcie mu zaniká mandát to znamená, že mu mzda patrí len za dni, ktoré bol vo funkcii.
verkaz
29.11.10,10:14
Chcem túto tému ešte rozšíriť. Porozumel som všetkému, čo ste sem písali, ale nemôžem sa dopátrať k zisteniu či má starosta nárok na odchodné resp. odstupné po 20 rokoch "starostovania", kedy pre obec neurobil nič. Iba jej rozvoj brzdil a znemožnil. Pochopil som, že za 4 posledné roky by mal dostať 5-násobok, tak potom by to znamenalo, že za 20 rokov by mal dostať 21 násobok platu. A to si myslím, žeby obec položilo na lopatky. Tuším, že to takto nemôže byť, že sa to hodnotí iba za posledné 4 roky. Aspoň dúfam.

Resp. hľadám oporu v zákone, ktorý nedovoľuje vziať si odstupné za tak dlhé obdobie alebo zákon, ktorý bráni vziať si odstupné vôbec. Lebo zákon určuje výšku odstupného za dobre vykonávanú prácu starostu, ktoré odsúhlasuje zastupiteľstvo. Dokáže zastupiteľstvo zrušiť resp. neuznať starostovi jeho odstupné za 20 ročné obdobie?
Ďakujem
Odstupné má nárok len za posledné volebné obdobie. Ak máte v kolektívnej zmluve niečo iné, môžete mu dať ešte niečo navyše. pri odstupnom sa nehladí či bol dobrý alebo nie. Bol raz volený funkcionár a zákon nepustí. Odmena sa dáva za dobre vykonanú prácu.
ivana184
29.11.10,11:15
Prosím Vás rieši nejaký zákon odovzdanie vecí novozvolenému starostovi? Treba o to nejako písomne požiadať? Žiaľ, starý starosta nevie znášať porážku.
GAP
29.11.10,17:55
Prosím Vás rieši nejaký zákon odovzdanie vecí novozvolenému starostovi? Treba o to nejako písomne požiadať? Žiaľ, starý starosta nevie znášať porážku.

Aj mna by to zaujimalo? A taktiež co sa tyka pracovnícky na obecnom urade ( vedie podklady pre uctovnictvo, evidenciu obcanov, prijima financie za dane a odpady..) ona je povinna pri odovzdavani inej pracovnicky ju nejako zaucit? Momentalne je pracovnicka na dobu neurcitu. A je mozne aby na miesto takej pracovnicky zamestnal starosta svoju sestru? Nieje potrebne nejake vyberove konanie, a hlavne znalosti na tuto poziciu?
Najviac co ma mrzi, moze novozvoleny starosta spolu so svojou sestrou uz teraz riesit (ked este na stolicke nesedia) pracovne podmienky so zamestnancami OcU, skolstva a podmienky ohľadom najmu malym zivnostnikom ktorý platia najom obci, a hlavne vyhrazat sa? Ak by som takychto ludi tajne nahravala , bude mi to nejako platne?
Novozvoleny starosta predklada niekde register trestov a nastupuje do funkcie? Riesi to niekto, alebo je to len na čestnom prehlasení? Ako by som sa mohla dostat k registru trestov starostu, pretoze mam vazne podozrenie ze nema cisty register trestov.
Dakujem
mina311
29.11.10,21:49
Prosím Vás rieši nejaký zákon odovzdanie vecí novozvolenému starostovi? Treba o to nejako písomne požiadať? Žiaľ, starý starosta nevie znášať porážku.

Žiaľ v zákone stojí len:
§13, odst. 1 : Funkčné obdobie starostu sa skončí zložením sľubu novozvoleného starostu.

§13a, odst 1b: Mandát starostu zaniká uplynutím funkčného obdobia.

Niekde som čítala, že starý starosta by mal odovzdať funkciu na najbližšom obecnom zastupiteľstve - najneskôr do 1 mesiaca od konania volieb - ale momentálne neviem nájsť ani zákon ani nariadenie ani nič... - tiež to hľadám...

Aha - už som to našla - hoci, netýka sa to starostu, ale obecného zastupiteľstva... - to, čo som čítala bol §12 odst.1 zákona o obecnom zriadení:
(1) Obecné zastupiteľstvo zasadá podľa potreby, najmenej však raz za tri mesiace. Ak požiada o zvolanie zasadnutia obecného zastupiteľstva aspoň tretina poslancov, starosta zvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva tak, aby sa uskutočnilo do 15 dní od doručenia žiadosti na jeho konanie. Ustanovujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva zvolá starosta zvolený v predchádzajúcom volebnom období tak, aby sa uskutočnilo do 30 dní od vykonania volieb. Obecné zastupiteľstvo zasadá v obci, v ktorej bolo zvolené.
mina311
01.12.10,06:42
Žiaľ v zákone stojí len:
§13, odst. 1 : Funkčné obdobie starostu sa skončí zložením sľubu novozvoleného starostu.

§13a, odst 1b: Mandát starostu zaniká uplynutím funkčného obdobia.

Niekde som čítala, že starý starosta by mal odovzdať funkciu na najbližšom obecnom zastupiteľstve - najneskôr do 1 mesiaca od konania volieb - ale momentálne neviem nájsť ani zákon ani nariadenie ani nič... - tiež to hľadám...

Aha - už som to našla - hoci, netýka sa to starostu, ale obecného zastupiteľstva... - to, čo som čítala bol §12 odst.1 zákona o obecnom zriadení:
(1) Obecné zastupiteľstvo zasadá podľa potreby, najmenej však raz za tri mesiace. Ak požiada o zvolanie zasadnutia obecného zastupiteľstva aspoň tretina poslancov, starosta zvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva tak, aby sa uskutočnilo do 15 dní od doručenia žiadosti na jeho konanie. Ustanovujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva zvolá starosta zvolený v predchádzajúcom volebnom období tak, aby sa uskutočnilo do 30 dní od vykonania volieb. Obecné zastupiteľstvo zasadá v obci, v ktorej bolo zvolené.

Písala som aj na oficiálnu diskusiu ku komunálnym voľbám - kde žiaľ moje nálezy v zákone potvrdil samotný predseda ústrednej volebnej komisie - pán Karol Nagy - odpoveď z 30.11. o 17:20.
http://www.volby.estranky.sk/clanky/parlamentne-volby-2010/termin
Terezia13
01.12.10,08:59
aj mne to pomohlo
a vie mi niekto poradiť, ak starosta bol vo funkcii len 3,5 roka, tak na koľko odstupného má nárok?
xoxolushka
01.12.10,20:34
Myslím si, že by to mal byť štvornásobok priemerného mesačného platu,,,päťnásobok má, keď vykonával celé 4 roky.
Sľub skladá nový starosta do rúk starého starostu do 30 dní od konania volieb.
Odstupné ma vôbec nenapadlo zakomponovať do rozpočtu na rok 2010, a keď píšete, že sa má vyplatiť v januári, v tom prípade je to rozpočet budúceho roku.
Beata
02.12.10,09:38
Prikladám link na stiahnutie:

Metodický návod
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č.SVS-OKMVS2-2010/025897
zo 16. novembra 2010 pre obce na zabezpečenie ustanovujúcich zasadnutí obecných zastupiteľstiev
(http://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/uzemna_samosprava_usmernenia/Metodicky%20navod_ustanovujuce%20zasadnutie.pdf)

Dopĺňam súvisiace §§ zo zákona 369/1990 o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov:

§ 12 ods. 1) tretia veta:
Ustanovujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva zvolá starosta zvolený v predchádzajúcom volebnom období tak, aby sa uskutočnilo do 30 dní od
vykonania volieb.

ods. 2) Ak starosta nezvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva podľa odseku 1 prvej vety, zvolá ho zástupca starostu alebo iný poslanec poverený obecným zastupiteľstvom. Ak starosta nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho ten, kto zvolal obecné zastupiteľstvo.

ods. 3) Ak starosta nezvolá zasadnutie obecného zastupiteľstva podľa odseku 1 druhej vety, zasadnutie obecného zastupiteľstva sa uskutoční 15. pracovný deň od doručenia žiadosti na jeho konanie. Ak starosta nezvolá
zasadnutie obecného zastupiteľstva podľa odseku 1 tretej vety, zasadnutie obecného zastupiteľstva sa uskutoční 30. pracovný deň od vykonania volieb. Ak starosta nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho zástupca starostu; ak nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva, vedie ho iný poslanec poverený obecným zastupiteľstvom.
nurka
10.12.10,12:23
Ahojte,mam podobny problem,ako verkaz,ale starosta chce vyplatit odstupne uz pri vyplate za november,ale novy starosta bude skladat slub az 27.12.neda si to vyhovorit a dal mi ustny prikaz.mam od neho ziadat aj pisomny prikaz na vyplatenie odstupneho.ako sa mam kryt,aby som nemala problemy,ked mu to vyplatim teraz?
ivka70
10.12.10,12:41
Ahojte,mam podobny problem,ako verkaz,ale starosta chce vyplatit odstupne uz pri vyplate za november,ale novy starosta bude skladat slub az 27.12.neda si to vyhovorit a dal mi ustny prikaz.mam od neho ziadat aj pisomny prikaz na vyplatenie odstupneho.ako sa mam kryt,aby som nemala problemy,ked mu to vyplatim teraz?

Daj mu zalohu kludne pred vianocami, zuctuj az v poslednej /decembrovej/ mzde ...
nurka
10.12.10,13:07
Daj mu zalohu kludne pred vianocami, zuctuj az v poslednej /decembrovej/ mzde ...
dakujem za odpoved,poradila mi to aj jedna pani z ineho obecneho uradu.mam od neho ziadat aj ten pisomny prikaz?
ivka70
10.12.10,18:15
dakujem za odpoved,poradila mi to aj jedna pani z ineho obecneho uradu.mam od neho ziadat aj ten pisomny prikaz?

ak to zuctujes az v decembri, nepotrebujes prikaz.
Daj si podpisat prevzatie zalohy, pripadne ziadost o vyplatenie zalohy nech ti da ...
marbe
29.12.10,08:28
Chcela by som len dodať, že srtarosta nemá nárok na odchodné, lebo nie je zamestnancom obce. Pri nástupe do funkcie musel vlastne podať výpoveď, keďže pracoval na úrade, lebo potom by tu išlo o nezlúčiteľnosť funkcií starosta nesmie byť zamestnancom obce.